Búrky 1.5.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
Odpovědět
meteo.estranky.sk
Příspěvky: 167
Registrován: 13 dub 2009 11:26
Bydliště: Košické Oľšany (277 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

Miesto pozorovania: Košické Oľšany, východ Slovenska

Autor: Miroslav Janočko


Dnes sa východnému Slovensku opäť búrky neušli, najmä na juhu východného Slovenska - v Košickom kraji. Problém bol v tom, že som nemal pripravený ani fotoaparát, ani kameru - batérie boli vybité a preto sa s Vami nemôžem podeliť s fotkami, ani videom.

Opis búrky:

Keďže radar SHMÚ nie je na webe, musel som sa spoliehať na slabý maďarský radar, ktorý je aj tak nespoľahlivý a preto sledovanie situácie bolo pre mňa komplikované. Asi okolo 13:30 sa priamo nad nami začal tvoriť tmavší oblak. O 14:10 bol takmer na tom istom mieste, veľmi sa nehýbal, ale tak stmavol, že bola úplne tma. Potom sa zablyslo a ozvalo sa hrmenie. Otvoril som okno, začalo pršať, avšak som si všimol nejaký ostrejší zvuk a už mi bolo jasné, že čistý dážď to asi nebude. Potom som zbadal, že niečo biele odskočilo od okna. Celý čas vkuse slabo hrmelo. Tak som teda vyšiel von a pozerám dole na zem - odskakovali krúpy. Mali priemer 5 - 10 mm. Celé to trvalo asi 8 min a zem bola krúpami pocukrovaná. Potom krúpy ustali, avšak pršalo čoraz viac, dokonca môžem hovoriť o prívalovom daždi. Keď búrka odchádzala, začali blízko udierať CG blesky. Pravdepodobne západne od Košíc to s búrkou muselo vyzerať ešte horšie. Čo sa týka škôd, tak sú menšie škody na stromoch - kvety zbité na zemi (v malom množstve).

Celú búrku fúkal slabý premenlivý vietor, ktorý neprekročil 4 m/s. Cez búrku spadlo 14,2 mm / 1 hod. Teplota klesla z 21°C na 12°C.

Momentálne u nás z búrkovej oblačnosti naďalej prší, moja stanica predpokladá aj na najbližšie hodiny silný dážď a tlak je 1005 hPa (ustálený).

Tak to je odo mňa všetko.
djwiktor
Příspěvky: 130
Registrován: 16 čer 2009 15:05
Bydliště: Šaľa - Slovenská Republika
Kontaktovat uživatele:

Dnes relativne slabsia burka, sformovana do linie s viacerymi jadrami.. Prejavy mierne, no i tak potesila, aspon bola moznost naplno otestovat ALD subprojekt.. .. viac v clanku na nasich strankach.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tento den sice žádná bouřka nepřišla, ale k poslednímu dni čarodějnicového víkendu tradičně uzavírám hodnocení začátku bouřkové sezony. Byly 3 bouřkové a mimobouřkové dny, z toho jeden zásah bouřkou, dva z těchto dnů se obešly jen s pár hromy, což tak zpočátku bývá. Hodnotím tedy jako průměrný začátek sezony. Tradiční smůla, kterou má zdejší oblast, se sice v letošním roce projevila ještě více, je ale potřeba uvážit i to, že bouřky byly na tuto dobu v ČR neobvykle štědré.

Ve vedení se stále suverénně drží rok 2000, který byl původně označen jako nasazená "laťka" průměrné sezony, ale s odstupem času se ukázalo, že jeho pravidelné opakování je nemožné. Tehdy přišly 2 dny s bouřkou už v průběhu dubna, obě se zásahem bouřkou. Druhý z nich měl na zadní straně bouřky takové mamma, které jsem zatím viděl jen na fotkách z Ameriky. Na Čarodějncový víkend připadly další 2 bouřkové dny, oba opět se zásahem bouřkou a přibližně 5 dalších bouřek vyskytujících se v okolí každý den. Při druhém z nich byly kumulonimby nesmírně dobře fotogenické, opět připomínající smetánku u USA.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“