Změnit velikost textu   Verze pro tisk

TN Joachim 16.12.2011 a dále

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.

TN Joachim 16.12.2011 a dále

Příspěvekod Tomáš Prouza » 15 pro 2011, 20:55:20

V pátek 16. prosince 2011 se v rámci výrazné výškové frontální zóny nad Atlantikem zformuje tlaková níže Joachim, jež by se měla velmi rychle prohlubovat a v silném západním proudění rychle postupovat do střední Evropy a to přes S Francii, Z-SV Německa a následně postupovat dále přes S Polska a nad Pobaltí. Zejména v rámci teplého sektoru této cyklony lze počítat s velmi silným tlakovým gradientem a tak i výskytem velmi silného větru, na horách pak díky poklesu teploty i přechodnému silnému sněžení a tak v kombinaci s větrem a podnulovou teplotou i k výskytu blizzardu.

Očekáváme proto velmi silný vítr s možností nárazů nad 25m/s, na horách pak s nárazy až o síle orkánu..

Tyto projevy se mohou vyskytnout na celém území ČR i SR, kromě jižní Moravy a J a JV Slovenska (i zde nejsou vyloučeny ojedinělé nárazy větru). Silnější vítr lze očekávat především v Čechách a ve vyšších polohách, nejsilnější pak ve vrcholových partiích Krkonoš a Tater.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/sigwt_day.php?id=95

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/showforecast.cgi?text=yes&fcstfile=2011121706_201112160033_1_stormforecast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Tomáš Prouza
Administrátor

Re: TN Joachim 16.12.2011 a dále

Příspěvekod S-ChaserMR » 17 pro 2011, 00:21:35

Zde byl vítr prakticky po celý den, ale nenapáchal žádné škody, sněžení se také nekonalo, což mě vůůbec, ale vůbec nevadí.
Zajímavější byla situace po 20:30, kdy se blížila ku Praze menší lajnička s přeháňkami, i když se pomaličku začala rozpadat, zejména její část, co nám byla blíže, tak i tak, se na čele opět vyskytl celkem mohutný shelf cloud, na které tu letos máme opravdu veliké štěstí. Projevy- Opět nic velkého, krátkodobé zesílení větru s deštěm, ale další shelfík potěšil.
Tahle lajnička postupovala přez velkou část západních i jižnějších partií středočeského kraje, je tu někdo, kdo to taky vyfotil?
2.png
4.png
05.png
S-ChaserMR

Příspěvekod Tomáš Prouza » 17 pro 2011, 10:44:38

Pátek 16. prosince 2011 se tu na severovýchodě Čech projevil opravdu dynamicky. Ještě ve čtvrtek nic nenaznačovalo to, co mělo přijít den následující...

Po většinu čtvrtka tlak vzduchu lehce stoupal, odpoledne začal stagnovat a teprve kolem půlnoci na pátek klesat. Teplota během noci a rána klesala tempem odpovídajícím polojasné obloze a zastavila se na Tmin +0,3°C v 8:01 SEČ. Vzápětí se však začalo zatahovat vysokou oblačností předcházející teplé frontě. Pokles tlaku se neustále zrychloval, ačkoliv panovalo takřka bezvětří. Po 8. hodině ranní začal přece jenom zesilovat vítr a postupně stoupat teplota vzduchu. Okolo 10. hodiny dopolední dosáhl pokles tlaku svého maxima hodnotou -4 hPa za hodinu.

Před poledne začaly vypadávat sněhové srážky z oblačnosti teplé fronty, a to i přesto, že teplota dosáhla +3,7°C v 11:48 - pak začala klesat. Nárazy JV větru v té době dosahovaly okolo 8,5 m/s a tlak vzduchu stále klesal. Krátce po poledni překonal dosavadní minimum letošního roku - 987,2 hPa. Srážky značně zesílily při přechodu samotné teplé fronty ve 14:40. Přerstože se jednalo o teplou frontu, vydatně sněžilo a teplota nadále klesala až na +1,1°C v 15:20. Od té chvíle se začalo pozvolna oteplovat a kolem 16. hodiny přešly srážky v déšť. Stihlo napadnout kolem 2 cm břečkovitého sněhu, který se dobře držel na všech površích.

Tlak klesal i nadále, až dosáhl ve 20:08 svého minima, a to 977,5 hPa - což je nový absolutní rekord od začátku měření v roce 1995. Poté zhruba 2 hodiny stagnoval než začal opět stoupat. Trvalé srážky ustaly okolo 20:20. Teplota však nadále stoupala před přibližující se studenou frontou. Oblačnost SF přešla ve 21:50, spadlo z ní neměřitelné množství srážek ve formě ledových krupek. Teplota však dosáhla maxima až ve 22:29, a to hodnoty +5,8°C. Poté se začalo rapidně ochlazovat a klesat vlhkost vzduchu (až na 80%). Navíc se změnil směr větru z JV na Z a vyskytly se silné nárazy o rychlosti až 12,1 m/s. Tyto nárazy se opakovaly i o půlnoci, kdy však již vítr postupně slábnul.

Celkem spadlo 16. prosince 17,2 mm srážek (noční skoky na grafu jsou způsobené umělým rozpuštěným sněhu ve sběrné nádobě).

Do sobotního rána poklesla teplota na Tmin +1,6°C v 7:38. Aktuálně v 10:40 je teplota +2,1°C (slabý vzestup), tlak 991,0 hpa (vzestup), vlhkost 92%. Skoro zataženo (As, Ac, Cu) se slabým občasným sněžením. Vítr Z do 2 m/s. Srážky zatím 0,4 mm.
Přílohy
171211_0830.gif
Data z meteostanice V. Svatoňovice 16. - 17. prosince 2011
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod Matěj Grék » 17 pro 2011, 11:49:01

Zdravím.

Ostrava si "užila" především silného větru. Max. hodnota průměrné rychlosti dosahovala 9 m/s . Nejsilnější náraz
větru byl 13,4 m/s . V Bělském lese popadalo pár stromů. Na několika místech zasahovaly hasičské sbory.

Viz. http://www.youtube.com/watch?v=5rPIBjVrplU
Matěj Grék

Příspěvekod Dáša » 17 pro 2011, 13:31:49

Když jsem včera kolem 19.00 vystupovala z autobusu v mém jihočeském bydlišti, překvapilo mě, že zde téměř nefouká. To se ale zhruba za 1,5 hodiny změnilo. Navíc se od SZ začala přibližovat linie přeháněk, tudíž jsem usoudila, že je nejvyšší čas dojít provětrat windmastera. :devil:
Vyrazila jsem na pole za vesnici, kde jsem se ještě před příchodem lajny dopracovala k průměru zhruba kolem 8 m/s a ke dvěma, krátce po sobě jdoucím rekordním nárazům 19,2 m/s a následně 19,8 m/s.
Linie přišla bez valné struktury (alespoň jsem také díky absenci dostatečného světelného znečišění nic extra nepozorovala ;) ), zato jsem dostala pěknou zálivku a na úprku jsem stihla naměřit 16,9 m/s. Nejspíš tam ale byly nárzazy i větší. V korunách stromů to dostatečně hučelo a na chvíli vypadlo i veřejné osvětlení po vsi a došlo i k částečnému výpadku elektřiny v domácnostech, což opravili až dnes dopoledne.
Dáša
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Amerika » 18 pro 2011, 11:44:52

Tak u nás se to taky celkem zajímavě projevilo.
Po počátečním bojkotu, kdy to celý den vypadalo, ža z toho zase nic nebude, se kolem 18 hodiny začal vítr prudce zasilovat. Asi v 21 hodin jsem to jel ven obhlídnout na kole. Vyjel jsem za město a hned prudce naskočil silný boční vítr a v tom začla celkem intenzivní dešťová přeháňka. Hned jsem tedy vytáhnul nepromokavé oblečení, ale oblíknout si to za těhle podmínek mi připadalo jako když mám svázaný ruce a nohy. (hned potom samozřejmě pršet přestalo) Cesta dál byla dosti adrenalinová jízda, akorát když projížděly kolem auta, tak jsem musel zastavit, protože k udržení se na kole jsem potřeboval téměř celou šířku vozovky a o něco silnější náraz už by mně mohl převrhnout. Pak jsem zkoušel ještě chvíli jezdit přímo proti větru a nakonec víceméně s "orkánem" v zádech jsem se vrátil.
Jinak žádné větší škody jsem zatím nepozoroval, spíš jen malé větve a ve městě jedna reklamní tabule a několik menších věcí.
Amerika

Příspěvekod storm_ice » 18 pro 2011, 21:38:02

Hoj, v pátek bylo zataženo, postupně slabý déšť, kolem 11h srážky zesílily a postupně přešly ve sněžení, které pokračovalo jako mírné do cca 13h, pak postupně zesláblo a srážky začaly přecházet o5 v dešťové. Později večer promněnlivá oblačnost a občas přeháňky, postupně o5 sněhové. Tmax při přechodu fronty večer 6,1°C Tmin odpoledne při sněžení 0,1°C, vítr se ráno přechodně rozfoukal S-V do 4 m/s s nárazy až 6 m/s, postupně bezvětří, zesílil až před 20h, postupně Jz 3-9 m/s s nárazy až 17 m/s , srážky Obrázek 18,7 mm, sníh Obrázek max cca 5 cm, během noci pak ubýval, v sobotu ráno již jen 1 cm a během dne nesouvislá pokrývka.
storm_ice

Zpět na Pozorování v roce 2011