Bouřky 22.08.2010

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2010.
Odpovědět
Stormhunter
Příspěvky: 18
Registrován: 12 kvě 2010 11:35
Bydliště: Velké Hamry(SČ-Jablonecko)

Severozápadní Čechy zasáhly silné bouřky které se nyní tvarují do SQL,k nám by měly dorazit asi za hodinu,tak jsem zvědavej jestli se nerozpadnou,ale zatím to vypadá velmi nadějně :D
IMP
Příspěvky: 180
Registrován: 26 kvě 2009 17:01
Bydliště: Liberec Horní Hanychov cca 450-460 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Zdar, taky to sleduju a ocekavam prichod, uz se v dali blyska a zlehka jde slyset hrom ;)
Uživatelský avatar
michal.w73
Příspěvky: 17
Registrován: 10 črc 2010 18:12
Bydliště: JABLONEC NAD NISOU,515m,POVODÍ LUŽICKÉ NISY A ODRY

zdravím,máme to už v Jablonci n.N, blýská se,ale nic moc zatím,asi to dorazí..zatím dost silný nárazový vítr! a první kapky deštíku přiletěly..no uvidíme co se předvede! Vidím to tak na hodinové představení..než dopíšu řádek je to průtrž..
..práská to to tady slušně,tak alespoň pár údajů,nejbližší blesky asi 1,2 km jižně,celá buňka se přesunuje tak se mění i data,výška cca asi 1,5-3km,vytrvalý déšť ustává,kroupy nejsou..
Naposledy upravil(a) michal.w73 dne 22 srp 2010 23:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

zdravím, tak já si to užil u Loun, docela pěknej shelf pod kterym to furt šlehalo, ale většinou to bylo zakrytý srážkama, nárazovej vítr tak kolem 10 m/s. Než přišlo srážkový pole tak sem ujel domu.
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
IMP
Příspěvky: 180
Registrován: 26 kvě 2009 17:01
Bydliště: Liberec Horní Hanychov cca 450-460 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Tak nic extra, ale aspon ze tak ;) Bylo na co koukat, slusne zaprselo, jinak vitr temer zadny, tak okolo 20 km/h...holt hory to brzdi. Par blesku jsem videl, ale zadna slava. A je tu hnedka prijemnejsi vzduch!
Asi pujdu spat, nic vic uz urcite nebude, dobrou ;)
Stormhunter
Příspěvky: 18
Registrován: 12 kvě 2010 11:35
Bydliště: Velké Hamry(SČ-Jablonecko)

Tak před příchodem přišel nárazový vítr a pak začalo pršet,blýskavice byla pěkná,pak nás minula buňka asi o 10 km :x s pěkným shelf cloudem,když byla bouřka nejblíž tak jsem viděl CG blesk asi 2,2 km do kopce směrem na Kořenov,pak nějaké CC blesky,z toho nejbližší byl téměř nademnou,pak dost v dáli
Bouře se teď přesouvá k Trutnovsku
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Dnešek byl celkem nečekaným překvapením a mohu ho dokonce považovat za důstojné zakončení sezony. Bouřky nad severozápadem ČR nečekaně zesílily a kousek (tak 20 km) na SZ od Slanýho vznikla pěkná šťáva. Vyjel jsem ven - rovnou se stativem a foťákam a míjela nás bouřka s krásným shelfem, bohužel v tý tmě jsem si ho mohl spíš jen domyslet, ale blesky lecos osvětlily. Pak se od Z začly přibližovat nový blesky. Nečekaně přibyly a v jednu chvíli - asi 5 minut to byly fakt pěkný kousky, všechno CGčka. Několik jsem jich zkazil tím, že jsem nepřiclonil a měl jsem celou fotku vybělenou, jaký to bylo světlo. Pak jsem radši zmizel, protože to začalo vypadat nebezpečně. Centrum nakonec klasicky minulo, ale nestěžuju si.
Stormhunter
Příspěvky: 18
Registrován: 12 kvě 2010 11:35
Bydliště: Velké Hamry(SČ-Jablonecko)

tak podle Estofexu hlásej na zítřek pro S-SV 2 tak jsem zvědavej co přijde,dnešní bouřka nás minula a blesků,kterých jsem viděl nebylo mnoho,spíš blýskavice
Ale na radaru se zase něco slabšího tvoří Z-JZ od Phy a směřuje dále na východ
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Tak i zde obrovská spokojenost s tim, co bouřka předvedla, sice doprovodný projevy, jako déšť a vítr nic moc, ale parádní blesková aktivita z několika jader, míjících nás jak severně tak jižně. Jelikož svítil Měsíc, tak byla rozpoznatelná i struktura bouřek i bez osvícení bleskem. Blesky byly z 90% CC, ten zbytek CG, Nejprve nás jižně minulo strukturou nevýrazné jádro, ale bylo s velkým počtem blesků, asi 1 blesk za 5 sekund. Druhé jádro nás záhy míjelo severně, vytvořil se na něm úžasný shelf cloud, nad ním pak k severu sklopená konvektivní věž, ve tmě, bez internetu, jsem si myslel dokonce že jde o supercelu, supercela to však jistě nebyla už kvůli projevům a ani ten den, pokud si dobře pamatuju, nebyly na supercely podmínky v naší oblasti. Jen slabě zesílil vítr a pár kapek. Přešla nás jižní část shelf cloudu, kde ještě nebylo pod Cb pořádně vyvinutý srázkový pásmo, to začínalo kousek severně. Každopádně, tahle bouřka oku lahodila z toho dne že všech nejvíc. Přinesla i dost CG blesků. Poslední čerstvé, ještě bleskově neaktivní jádro nás přímo přešlo, přineslo silnější déšť. Ten náhle ustal a naskytl se pěkný pohled na blýskavici na Ústecku (zde bylo vidět i pár anwil crawlerů), východně od nás a ještě jednu na Plzeňsku. Také asi 5 km od nás, když se zdálo, že je po všem a bouřka byla asi 15 km daleko, uhodil krásný CG+, čili docela šok, v tu dobu jsem již byl venku z auta navíc. Vše bude na videu. :D
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

huj včera zpočátku jasno až polojasno, odpoledne až oblačno, večer postupně až zataženo, nejprve před 22h blýskavice, po 22h se vytvořila buňka na SZ u Č.Jiřetína. Před 23h dorazila hlavní bouřková lajna, kolem naskakovalo několik buněk, zejména na jih od nás, postupnující přes jižní část středohoří, byla silná s poměrně solidní bleskovou aktivitou. U nás se střídavě rozfoukávalo a pak vítr o5 zeslábl, stejně jako slabé srážky střídaly přechodně silné, celkově ale bez výraznějších projevů. Po bouřce ještě dozníval slabý déšť, pak se oblačnost lehce trhla a oblohu osvětlovala blýskavice z bouřek v poohoří. Tmax 32,1°C Tmin 15,3°C, vítr prom. nebo Jz do 4 m/s, v bouřce až 8 m/s s nárazy až 12 m/s, srážky Obrázek 5,7 mm.

Aktuálně 17:00 skoro zataženo ObrázekObrázek 22,3°CObrázek JJz do 1 m/s
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Ahoj,

tak můj příspěvek asi patří sem, protože to všechno začalo ještě tento den, ale pozoroval jsem kus přes půlnoc. Kousek od domova jsem asi od půl jedenácté večerní sledoval "blikačku" od západu po sever a nevěděl, kam foťákem mířit dřív. Střídal jsem záběry vlevo i vpravo, občas se zadařil nějaký hodně vzdálený blesk, sem tam vylezla podsvícená nově se tvořící oblačnost v okolí těch bouřek a byl tam i náznak húlavy.
Bohužel jak se oblačnost pomalu blížila k mému stanovišti, začal se zvedat silnější vítr, což trošku komplikovalo fotografování. Musel jsem stát u stativu a držet ho, aby mi to moc nehýbalo se záběrem.
Nakonec se ale zadařilo a jak se říká, "kdo si počká, ten se dočká". Posledních pár blesků těsně před půlnocí bylo již blíž než ostatní a díky dlouho vybíranému a pečlivému zaměření objektivu se do záběru vešlo pěkných pár kousků. Letos to jsou asi moje nejlepší blesky. Fotky ukážu minimálně v galerii nebo možná i v článku. Uvidíme.

Mějte se a opatrujte se ;)
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Zdravim. Tak zde slíbené video: http://www.youtube.com/watch?v=U7Z79bubLz4
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tady jsou moje fotky z toho dne. Vzhledem k příliš slabému světlu blesků nebyla krásná hůlava na fotkách vidět, tak jsem to musel trochu zradioaktivnit. Tam to už dost vyniká (na úkor kvality). Taky jsem trochu "okouřil" některý fotky blesků, když už jsem ten program měl v ruce. Všimněte si dvojbarevného blesku na jedné fotce. Některé větve jsou modré, zatímco jiné a hlavní kanál jsou růžové. Víc to vyniká opět na radioaktivní verzi. Každopádně s těmito úlovky jsem moc spokojen!

To Honza: Asi máme zase stejný fotky, s tim se asi nedá nic dělat...

Jo a ještě ten odkaz:
http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Bourky_23.8.2010/
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2010“