Krupobití 4.7.2010 - Vinné (okres Michalovce)

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2010.
Odpovědět
meteo.estranky.sk
Příspěvky: 167
Registrován: 13 dub 2009 11:26
Bydliště: Košické Oľšany (277 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

Už včera sa predpokladalo, že nad Ukrajinou bude tlaková níž. SHMÚ búrky očakával len ojedinele, ojedinelé búrky boli, ale boli veľmi silné, čo do zrážok. Idem to popísať detailnejšie:
Ráno bolo v Košických Oľšanoch jasno, asi o 9h sme vyrazili smerom do Maďarska, lenže bola nekonečná rada áut, rozmysleli sme si, že sa vrátime domov. Cestou domov na oblohe už naskakovali kumuly a fúkal silný SV vietor, ktorý bol znamením, že odtiaľ prídu búrky. Ale potom si rodičia rozmysleli, že pôjdeme buď na Zemplínsku Šíravu, alebo na Vinné jazero. Tak sme išli týmto smerom. Už som vedel, že sa ani neokúpeme, lebo som si všimol tvorbu Cb. Keď sme do Vinného dorazili, bolo polooblačno, 25°C a od východu sa začalo zaťahovať. Bolo to veľmi zaujímavé, lebo mraky išli od SV smerom do Maďarska, čiže sa zdalo, že búrka nás trošku obíde, nanajvýš "lízne", lebo ju stiahnu okolité lesy. Pravda však bola úplne iná, neskôr sa začalo mračiť už aj od severu a búrka dokonca začala rásť priamo nad hlavou a zaujímavý bol vietor, ktorý už fúkal z rôznych smerov, nielen od SV. Potom sme sa rozhodli, že pôjdeme domov. Ešte sme len sadli do auta a na predné sklo začali bubnovať obrovské kvapky. A potom som si všimol na skle krúpu - roztopenú guličku. A vtedy to začalo - o 12:40 LSEĆ. Krúpy postupne padali čoraz viac, až nakoniec sme museli na chvíľku zastať, pretože už nebolo vidno ani na cestu. Krúpy boli veľké do 1 cm, ale padali veľmi husto, potom sa k tej krúpovej "smršti" pridal aj vietor s prívalovým dažďom a teplota klesla z 26°C na 16°C. Vytvorila sa nesúvislá vrstva krúp. Potom sme z tej búrky vyšli von a sme ju predbehli, až sme dorazili domov a ona ihneď za nami. Našťastie šla južnejším smerom, takže krúpy pravdepodobne zasiahli obce Vyšný Čaj, Vyšná Hutka. Zaujímavé bolo na tej búrke to, že som nevidel ani 1 blesk a počul len 4 slabé hromy. Detektor zaznamenal 6 výbojov. Ten, kto bol v nejakom bare, či pod stánkom, kde hrala nahlas hudba, by to ani nepočul, takže by si myslel, že je to len prehánka, lebo žiadne "trieskanice" neboli. Niektorí sa skryli pred krúpami pod stromy, čo je veľká chyba, nechápem, prečo sa pod tie stánky nevrátili. Na Vinianskom jazere sa tvorili pekné "bubliny" vďaka krúpam. Pre mňa tá búrka je tragédiou, pretože až také zaujímavé javy som neočakával, takže som si nezobral fotoaparát, ani kameru a nemám žiadne dôkazy, len radarové. Oblaky dosahovali výšku 6 - 8 km. Búrku som chcel nahlásiť do ESWD, ale nesplnila podmienky pre nahlásenie. Krúpy nad 2 cm neboli veľké a takisto ani hrúbka krúp nebola nad 2 cm, pretože vrstva krúp bola nesúvislá. Búrka na Vinnom podľa radaru trvala asi 2 hodiny, pretože to nebolo len 1 jadro, ale akýsi búrkový komplex.
Tak to by bolo odo mňa všetko.
Přílohy
shmu.sk
shmu.sk
meteopress.sk
meteopress.sk
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2010“