Bouřky 26.4.2010

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2010.
Uživatelský avatar
Matěj Grék
Příspěvky: 158
Registrován: 22 bře 2009 15:58
Bydliště: Ostrava-Bělský les

Přidávám včerejší fotky dvou jevů - duhy, a tzv. "zero order glow", česky taky možno říct "záře nultého řádu", kdy paprsky (ať už sluneční či měsíční)vodními kapkami pouze procházejí, v kapce se tak neodrážejí a nejsou schopny se lámat do spektrálních barev. Zde jsou odkazy:

http://ukazy.astro.cz/upload/20100426MatejGrek_Duha.jpg
http://ukazy.astro.cz/upload/20100426Ma ... erGlow.jpg

1.fotka je duha
2.fotka je zmíněný jev "zero order glow"
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

huj včera ráno skoro jasno, postupně přibývání oblačnosti na zataženo, po poledni se přidal déšť, první lajna - jen lehce sprchlo, další přinesla vydatnější srážky (1 mm), za frontou se oblačnost odpoledne protrhala na polojasno až oblačno a vyskytlo se i pár slabých přeháněk, bouřku jsem nezaznamenal, byť tam detekce nějaký výboj vyplodila. Tmax 19,3°C Tmin 7,4°C, vítr Z-Jz do 5 m/s, na frontě a za ní nárazy až kolem 7 m/s, srážky celkem Obrázek 1,6 mm , dnes první noc s Tmin nad 10°C.

Aktuálně 16:40 oblačno ObrázekObrázek 16,0°CObrázek Sz 2 m/s
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak ta zatracena bourka ztratila el. aktivitu asi 10 km od Hranic. Sem dosla jen jako prehanka s hulavou v cele. Prichod byl doprovazem vetrem o rychlosti 10m/s. Po prechodu "suche" hulavy se spusil kratky dest. V Cernotine to nebylo nic moc, naprselo pouze 1 mm, zato v Hranicich pry padaly kroupy. Po prechodu jeste foukalo kolem 4 m/s a pote se oblacnost pozvolna protrhavala a vecer byl videt krasny mesic.Maximalni teplota vcera 24,4°C, dneska 20,5°C.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Jeste prikladam panorama
shelf cloud 26. 4..jpg
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 124
Registrován: 14 bře 2010 09:54
Bydliště: Buchlovice, Zlínský kraj, 270mnm

zdravím, včerejší přechod studené fronty se zde projevil, i když zatím je znát, že je ještě jaro...a dynamika v atmosféře nedovolí ještě tolik:). I když sprchlo hezky, dokonce jsem i v dálce slyšel hřmění, pokud by přišla večer, tak se dočkáme i blýskavic. Zrovna jsem byl vedle ve městě autem, a klasika nejdřív zesílení jv větru při zemi, následně utišení, změna barvy oblohy z ocelově šedé na bílou a prudký déšt s už chladným vzduchem z vyšších vrstev od JZ, ale velmi rychle SZ, ovšem už k večeru za hodku a půl se vítr změnil opět na spíš JZ a slábnul..taky pomalý pokles tlaku před frontou s následným prudkým vzrůstem na frontě, ovšem významnější oblačnost a projevy jsem nezaznamenal, moc zde nefouklo, náraz max 13m/s a rychlost kolem 5. Srážky 4,4mm..V pátek to vypadá také zajímavě, ovšem otázka jak daleko na východ se ty možné bouřky dostanou..

zatím

nedívali jste se dneska někdo na tu leteckou havárii z usa už hodně dávno, kterou zavinil microburst? to jsem třeba netušil, že se ten radar na principu dopplerovského začal až po ní montovat do všech letadel..vyjímečně jsem se díval, sleduju tyhle letecké katastrofy pokud souvisí ta nehoda s počasím..jo hold při takových prudkých přehánkách se podmínky mění velmi rychle, zvlášt když letadlo letí přímo proti vznikajíchí bunce
Naposledy upravil(a) kapr dne 27 dub 2010 20:26, celkem upraveno 2 x.
jozka.sobotka
Příspěvky: 15
Registrován: 16 srp 2009 17:10
Bydliště: Sirákov (blízko Žďáru nad Sázavou)
Kontaktovat uživatele:

Když jsem v úterý přijížděl ze školy tak už v nedalekém Žďáře nad Sázavou se po obloze začala táhnout souvislá frontová oblačnost. V tu chvíli jsem si začal dělat určité naděje, protože na okraji té fronty kolem asi půl jedné byly vidět postupně lehající si věžičky cumulů. Nad Sirákovem asi o čtvrt hodiny později bylo všude vidět modrou až černou uzavřenou oblohu s viditelným okrajem postupující fronty, o bouřce se ještě nedalo vůbec mluvit, protože v obcích na dohled oka se dala zpozorovat kondenzující oblačnost, a já jsem si myslel, že se jen chystá na přívalový deštík. Když jsem přišel domů, vykoukl jsem z okna a usmál se na mě arcus a shelf, kterej nebyl sice úplně nejlepší, ale byl první, kterej jsem si vyfotil. Pak už to postupovalo dost rychle, šelf se přibližoval a zvyšovala se síla větru, pak začaly padat miniaturní krupky, skoro jako prášek, a postupně se změnily v přívalový déšť. Pak už nebylo vydět nic, jen souvislej nimbostratus po celé obloze.

Fotky toho o čem si myslím, že to byl self cloud.
http://jozkasobotka.rajce.idnes.cz/26.04.2010/
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak tohle je shelfcloud na 100%. Hezci, nez ten muj.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Matěj Grék
Příspěvky: 158
Registrován: 22 bře 2009 15:58
Bydliště: Ostrava-Bělský les

Jožko bezvadný shelf! Připomíná shelfy na MCS, až na to, že tenhle je kulatější :angel:
dubnany 189
Příspěvky: 312
Registrován: 20 úno 2009 14:53
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoravský kraj
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny,
Delší dobu jsem tu nebyl a je to v novém a lepším kabátě to fórum! Jinak toho 26.4. byla bouřka i zde ale taková slabá.po bouřce pak i silněji zapršelo. zítra je větší šance na bouřky. ;)
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2010“