Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Smrtící blesk od Marcela Vanžury

Vše ohledně blesků a jevů souvisejících.

Smrtící blesk od Marcela Vanžury

Příspěvekod honza.cb » 09 srp 2007, 08:43:32

Po přečtení tohoto článku jsem (snad správně) usoudil, že do této sekce bezesporu patří a každý, ať už se o bouřky zajímá či nezajímá, by si ho měl přečíst.

http://bourky.com/smrtici_blesk.php
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
honza.cb

Re: Smrtící blesk od Marcela Vanžury

Příspěvekod Glimmer Man » 11 srp 2007, 12:56:01

Článek je velmi dobrý a přiznám se že určitě odradil spoustu lidi od pouhého pozorování bouřek. Faktem je to že zdraví a bezpečnost je nadevše. Já ale bouřky budu pozorovat i nadále ale určitě si dam větší pozor...

ObrázekObrázekObrázek
Obrázek
Glimmer Man

Příspěvekod MajdaLa » 21 pro 2007, 11:09:32

Článek je vynikající gratuluju, Každej by si ho měl přečíst a podobný věci by měly být v každejch novinách a na každým rohu a tlouct se všem do hlavy. Protože spousta lidí si bohužel nebezpečí bouřek vůbec neuvědomuje, nebo nato prostě kašle. Nevědí nic o chování se za bouřky, akorát možná že senemaj schovávat pod osamělý stromy, ale stejně to dělají. a při bouřce nejde jen o blesky, například také silný vítr a přívalové srážky dovedou udělat svoje a je třeba zhodnotit všecky faktory. Myslím, že vtomhle směru je zapotřebí pořádná osvěta a hlavně zodpovědnost zestrany lidí.
No mně neřekl nic novýho. Přiznám se, že z bouřek mám dost strach právě kvůli bleskům ač to zdaleka není jediný nebezpečí s nimi spojené. Nicméně od jejich pozorování mě to neodrazuje.ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Think like a proton: always positive. :-)
MajdaLa
Člen AMS o.s.

Příspěvekod storm_ice » 09 bře 2008, 00:42:39

hujec tak se přidám i jí ke kladnému hodnocení článku. Tak já už s blízkými údery tu zkušenost mám, takže už patřičný respekt mám a popravdě měl sem tehdy celkem nahnáno, nicméně v bobku a na špičkám jsem se "kolébal" a přečkal tak nejhorší Obrázek i za cenu že bych pořádně zmoknul (to jsem ještě nevěděl, že přijde krupobití - cca 1cm kroupy)
storm_ice

Příspěvekod Tomáš Prouza » 09 bře 2008, 10:26:58

Zajímavě podaní a především poučný článek, i já jsem z něj dověděl několik pro mě nových poznatků. S bouřkou mimo relativně bezpečná stanoviště jsem se naštěstí zatím téměř nepotkal, i když i v "bezpečí domova" to občas bylo zajímavé...
Vzpomínám si na jeden případ zastižení bouřkou ve volném terénu, ale to jsem ještě byl ve věku kdy mě meteorologie nic neříkala - a to na školním výletě v Krkonoších, v červnu, mezi Slezskou a Luční boudou. Tam jsme se potkali s bouřkou táhnoucí se asi po hřebeni hor, skrytou v nízké oblačnosti kolem nás. Uhodilo asi 10x a podle síly hromu vcelku blízko. Když se nad tím zpětně zamyslím, nebyla to moc bezpečná situace vzhledem k tomu, že až na okolní vrcholky je tam terén absolutní rovina ve které jsou nejvyšším bodem tyče pro orientaci v zimě...
Přímo doma nebo na zahradě jsem zažil 2 údery blesku pod 200 metrů. První z nich jsem neviděl, protože se udál za mými zády, o to větší to bylo leknutí. Navíc mám za to, že to byl CG+ blesk, protože v té době nad námi byla "jen kovadlina" a ne samotné aktivní jádro bouřky - právě proto jsem ho nečekal.
A druhý úder byl ve vzdálenosti kolem 150 m, CG- do trafostanice - sice jsem ho tam taky nečekal, ale bouřka zuřila právě v tom směru. Každopádně jsem byl na pár vteřin oslepen a ohlušen září a hromem. Přepěťová vlna v telefonním vedení zničila navíc modem v počítači.
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod MajdaLa » 13 bře 2008, 18:10:53

Dobrý, no tak já mám z bouřek lehce nahnáno a ačkoliv mě to neodsrazuje, takový případ kdy jsem se fakt dost bála to bylo při bow echu myslím že to bylo 20.8.2007..nebo tak nějak kolem toho data... Nás to zrovna chytlo na zahradě při práci. Napřed se začal zvedat vítr a během pár minut obloha zčernala a začalo se blýskat, musím říct že struktura oblačnosti byla fakt parádní. Sranda byla v tom, že děda někam odjel v tý bouřce, na zahradě jsme zůstaly jen já máma a babička.Schovaly jsme se přede bouřkou do domku ale bohužel venku zůstaly všechny věci, tašky, a tak podobně. no tak jsem pro ně běžela v lijáku že nebylo vidět na krok, kolem šlehal jeden blesk za druhým a fičelo, nárazy nevím ale byly pořádný. No a v tomhle já jsem běhala po zahradě, a sháněla všechny věci které potřebovaly pod střechu. Moc to nepomohlo, všechni bylo stejně mokrý a po jedný takový cestě od posezeníčka o baráku ze mě voda chlístala jako bych skočila do bazénu a podobných cest bylo víc a to jsem fakt měšla strach že ten příští šlehne do mě. Ale ta bouřka stála za to. bohužel nemám fotkyObrázekObrázekObrázek
Think like a proton: always positive. :-)
MajdaLa
Člen AMS o.s.

Příspěvekod brejlobara » 17 kvě 2008, 12:29:35

No,tak já jsem zase zažil zřejme CG+.Byly mě asi 3 roky a byl jsem s taťkou sám v paneláku hrály jsme si s Duplem když najednou prááásk,rána jak z děla skleničky nadskočily.Myslím že to byl fakt CG+,ale nevím protože to šlo ze strany,kde jsme neměly okna,ale předtím nehřmělo tak nevím ale šlupka to prý byla velká(nevyprávím totiž z vlastních zkušeností ale z vyprávění taťky ;) ).Další již na 99% CG+ jsem zažil opět doma ale již v Pardubicích(předtím jsme bydlely v Praze :) )bylo to tuším někdy v květnu minulý rok,ten den bylo strašné dusno a okolo poledně jsem vyděl od jihu pěkný Cumulonimbus ale byl ještě docela daleko,ale pěkný černý,říkám mamce ať si jde složit prádlo,že to vypadá na pěknou bouři.Mamka tedy rychle šla zklidit prádlo no a jen co se vrátila,prááásk opět strašná rána,praštilo to zřejmě do vedlejšího baráku protože jsem byl v pokoji abych se právě mohl kochat blesky,mno a najednou z ničeho nic obrovský záblesk zhruba na 3 sekundy jsem nic neviděl,ale pak asi na půl hodiny klid a poto přišla dle mého očekávání docela dost velká bouřka a průtrž mračen,pamatuji si že byla tehdy silnice docela dost zaplavená ;) .Tak čekám co bude letos. :D
Nech to řádně bouří!
brejlobara

Příspěvekod Janek » 20 čer 2008, 01:01:51

Tak já taky zažil jednu bouřky v absolutně rovném terénu. Lítalo to ze všech stran, naštěstí do nikoho neuhodilo. Co se týče vzdálenosti blesků, tak já už jich mám plno do 100 m. 3x budova, v níž jsem byl(!), asi je přitahuju. :) a pak ještě 4x panelák naproti (60 m; v něm bydlí asi ještě větší "přitahovač"?! :D ). No a ze zkušenosti vím, že blesky asi tak ve vzdálenosti 15 m jsou největší rány, zato bližší nejsou sylšet skoro vůbec. Nechápu to, nikde jsem se o tomto paradoxu nedočetl. Možná zvuk potřebuje větší dráhu pro jeho větší sílu... :?: :?
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Janek

Příspěvekod worldfighter » 29 črc 2008, 08:18:12

Taky přidám svou troškou do mlýna..
Už je to pár let zpátky. Bydlel jsem tou dobou ve vesnici Dolní Ředice na Pardubicku přímo ve škole. Jednoho krásného letního dne se k večeru zatáhlo a přišla bouřka. Už jako menší jsem do nich byl udělaný, takže jsem byl u okna a sledoval co se venku děje. Ovšem co jsem si ještě neuvědomil bylo to, že škola a vedlejší OÚ jsou jako magnety mezi malými domečky kolem. Takže netrvalo dlouho a přímo do školy praštil blesk, co jsem z něho viděl bylo jen to, že jeden z postraních blesků hlavního vletěl do plotu kolem školy. Docela mě zamrazilo, ptže ačkoli je škola opatřena dvěma hromosvody, tak jejich svody jsou upevněny na okapu a přes okap vedou kabely antén. Při tomhle blesku vyhořel PC, měl v sobě televizní kartu připojenou právě na jednu z antén přes okap, dále video a televize. Šli jsme se po vzpamatování podívat ven a nejspíš od toho blesku byl jeden z hromosvodů nakřivo, nikdy předtím jsem si toho nevšiml, tak předpokládám, že to bylo od blesku...
Jinak článek je moc pěkný a rád si ho přečtu
worldfighter

Příspěvekod Tomáš.Malek » 30 bře 2009, 15:38:23

Janek píše:Tak já taky zažil jednu bouřky v absolutně rovném terénu. Lítalo to ze všech stran, naštěstí do nikoho neuhodilo. Co se týče vzdálenosti blesků, tak já už jich mám plno do 100 m. 3x budova, v níž jsem byl(!), asi je přitahuju. :) a pak ještě 4x panelák naproti (60 m; v něm bydlí asi ještě větší "přitahovač"?! :D ). No a ze zkušenosti vím, že blesky asi tak ve vzdálenosti 15 m jsou největší rány, zato bližší nejsou sylšet skoro vůbec. Nechápu to, nikde jsem se o tomto paradoxu nedočetl. Možná zvuk potřebuje větší dráhu pro jeho větší sílu... :?: :?

Tak podle mých zkušeností je už úder kolem sto metrů opravdu velmi nepříjemný a zpravidla zapříčiní veliké leknutí či šok kdy se ještě pět minut chvějete úder 15 metrů je už nesmysl ustát bez jakýchkoli následků. v takové blízkosti vás sice třeba nezabije ani vážně neporaní ale zcela jistě omráčí či srazí na zem protože 15 metrů je už opravdu zatraceně blízko! :o
Tomáš.Malek

Příspěvekod dubnany 189 » 30 bře 2009, 17:31:49

Zdravím,já když jsem byl ještě malý tak jsem se bouřek strašně bál! Jakmile začala bouřka v létě tam jsem se šel schovat někde doma pod stůl a čekal až to přejde měl jsem z nich panický strach a i když mě rodiče říkali abych se šel na takou bouřku podívat tak jsem měl nahnáno.Ale jak mě bylo 10-11 let tak jsme byli na chatě ve Vřesovicích a právě se hnala bouřka a už při prvním zahřmění jsem se hleděl schovat a nevylézt až to přejde,ale mamka mě pak říkala abych se nebál a šel se na to podívat,měl jsem hrozný strach ale šel jsem a něco se ve mě zlomilo tak už jsem zůstal venku a pozoroval tu bouřku byla to úchvatná podívaná tolik blesků a hřmění! Dokonce jsem i vyšel na déšť a létal v té bouřce po venku.Pak se stalo něco nečekaného a asi 50 metrů ode mě uhodil blesk do země a rána jakou jsem dlouho neslyšek,dokonce se otřásala i zem a pak jsem se šel schovat a pozoroval zbytek bouřky z okna,ven jsem se neodvážil aby to vedle mě neuhodilo znova to už se nestalo pak.Jinak po té příhodě mám bouřky velmi rád a vždy se nemůžu dočkat až přijde nová sezóna bouřek! Ale už jsem se dost poučil a když vidím že ta bouřka je opravdu silná tak zalezu do baráku a pozoruji ji za oknem.Když je slabší ta bouřka tak jsem i na dvoře a pozoruji ji než začne pršet pak jdu domů abych nemokl.Jinak my jsme krytí vysokými baráky ze dvou stran takže je dost malá pravděpodobnost že to uhodí do našeho,ale stát se to může! :x :lol:
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
dubnany 189

Příspěvekod Tomáš Psika » 30 bře 2009, 23:16:23

Výborný článek. Pouze mi tam chybí zmínka o podružném centru kladného náboje v základně oblaku. Pak bychom asi došly k závěru, že CG+ blesky nejsou až tak zřídkavé.

S bleskem jsem asi na rozdíl od většiny zde diskutujících zažil velmi nechtěné setkání třetího druhu :) . Hlavní kanál blesku zřejmě udeřil asi 8-10 metrů ode mě u sousedů do hromosvodu, postranní kanál pak v bezprostřední blízkosti. Nedokáži vzdálenost odhadnout, ale podle pozorované oblasti s popálenou trávou (spálené listy, puchýře) nejspíš 2 až 4 metry. Blesk možná nesjel až do země, možná sjel po železném těle pumpy, od které jsem tehdy stál asi tři metry. Šlo navíc jen o náhodný blesk na již téměř odešlé a nepříliš významné bouřce. Kromě okamžité rány a rozsvícení se veškerého okolního prostoru do žluta jsem cítil v nohách krokové napětí. Ale to už jsem tu asi psal.

Od té doby se u významně elektricky aktivních bouřek rychle klidím z cesty. A doporučoval bych to asi každému, kdo si hraje na hrdinu. Protože jsem viděl v televizi případ, kdy člověka zasáhl blesk i opakovaně (snad dokonce čtyřikrát). Bacha hlavně na telefony, modemy v počítačích apod. Nejlépe vše raději odpojit i od zdroje elektřiny. Je ale pravdou, že větší riziko poškození zdraví při bouřkách hrozí spíše zasažením větrem nesenými troskami, pádem stromu nebo jeho silných větví, krupobitím atd.
Tomáš Psika

Příspěvekod Tomáš Prouza » 31 bře 2009, 06:16:18

Jak jsem už psal, nejblíže blesku jsem byl asi před sedmi lety, kdy uhodilo do/vedle 150 m vzdálené trafostranice. Náhodou jsem se díval přesně tím směrem, takže jsem se zaprvé strašně leknul (prodleva blesk/hrom je na takovou vzádlenost skoro nulová) a na 5 vteřin jsem ani nic neviděl.
Když jsem se vrátil dolů (koukal jsem přes balkónové dveře), zjistil jsem, že "zamrzlo" PC. Po resetu sice naběhlo, ale nešel Internet. Později jsme zjistili, že vyhořel modem. Přepěťová vlna totiž kupodivu nešla el.sítí (i když sousedovi hned vedle trafa doma vyhořelo skoro všecko), nýbrž telefonní sítí.
Sice už máme několik let wi-fi, ale při silných bouřkách od té doby vytáhnu ze zdi nejen case a monitor, ale i síťový kabel. Člověk nikdy neví, kudy si blesk proklestí cestu.

Co se úderů blesků v historii týká, našel jsem opět pár zmínek v obecní kronice, a je z nich vidět, že s bleskem není žádná legrace:

22. květen 1937
Kol 22. května bylo letní vedro a bouřky byly časté. Blesk udeřil u hasičské zbrojnice do vysoké vrby a u Jana Nývlta též, po anténě do domku J. Nývlta a po elektrickém vedení do blízkého transformátoru, který byl vypálen.

11. července 1941
Dne 11. července bylo velké horko (44°C). Odpoledne se přihnala prudká bouře s větrem. Kol 5. hod. odpol. uhodil blesk do obytného stavení statku Karla Kůny čp. 76. V několika minutách byl celý statek v plameni.

6. června 1965
Při bouřce dne 6. června byla úderem blesku poškozena stanice transformátoru u JZD a proud byl přepojen, aby se mohlo uskutečnit představení v kině (film Limonádový Joe).

7. srpna 1970
Dne 7. srpna odpoledne po 16. hodině se snesla nad naší vesnicí velká buře s krupobitím a prudkým lijákem. Blesk udeřil do staré jabloně na zahradě u Hetflejové na hořejším konci obce. Jabloň, vzdálená pouhých 4 - 5 m od stavení se roztříštila.

15. června 1975
Při velké bouřce s hromobitím v neděli 15. června o půl osmé hodině večer, sjel kulový blesk do stavení čp. 2 u Kultů a poškodil komín. Také na obydlí Stanislava Kuny čp. 213 byl od blesku poškozen komín a elektrické vedení.

13. září 1983
Nenadálá bouřka v úterý večer 13. září při dosti chladném počasí netrvala dlouho. Avšak po prvním zahřmění před 20,30 hod. ihned udeřil blesk v blízkosti školy. Teprve za hodinu po tomto silném úderu zpozorovali Benešovi, čp. 56, že byla bleskem zasažena jejich památeční lípa na dvoře.

27. května 1988
27. 5. s velkou bouřkou, která trval od 11,30 hod. až do 17,30 hod., tedy celých 6 hodin blesk za bleskem. Dvě ženy - paní Vyhlídová a paní Menčíková pásly v té době družstevní krávy na kopci. Blesk zabil jednu krávu ve stádu. U Šulitků vyhořela při blesku plamenem televize, v Urnovém háji v Zálesí blesk rozpoltil vzrostlou borovici. V Úpici u hřiště Sparty voda zatopila domek a jeho majitel utonul. Nános bahna v domku byl do výše půl metru.

9. června 2004
Ve středu 9. června v odpoledních hodinách se přes naši obec přehnala bouřka se silným deštěm. Celé to trvalo asi 10 minut. Déšť žádné škody nezanechal, horší to bylo s bleskem. Ten sjel do země asi někde ve středu obce a výboj se šířil po síti elektrického vedení. V mnoha domech vyházel pojistky, Kultovi v čp. 23 měli pobořený komín, díru ve zdi ve sklepě a vyhořelé zásuvky…
Po výboji také přestala zvonit kaplička a vypadla síť veřejného osvětlení, to bylo mimo provoz několik dní. Na obecním úřadě a ve firmě Libora Kulta odešly počítače.

15. června 2005
Ve středu 15. června se vyplnilo varování meteorologů před přívalovými dešti. Ráno začalo hezky, s teplotami okolo 17°C a sluníčkem. Po obědě se ale od Orlických hor začaly stahovat mraky a okolo třetí hodiny začalo pršet. V začátku deště padaly i kroupy, ty ale neměly zničující sílu. Déšť trval celé dvě hodiny a byl hustý a vydatný. Voda se valila po všech cestách a záhy začal stoupat i potok. Do toho všeho ještě šlehaly blesky a jeden se trefil do sloupu elektrického vedení na Stezkách. Několik svědků vidělo sloup v bílé ohnivé kouli. Proud nešel až do deváté hodiny večerní.
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod Michal Geryk » 31 bře 2009, 06:28:55

Já jsem měl vždy velký respekt před bouřkou a snad i proto nemám (zatím) osobní zkušenost s velmi blízkým výbojem. Pokud jsem doma, tak při silnější bouřce vypínám ze sítí vše, co se dá, ale ne vždycky jsem doma... ;)

V roce 1962 se u Přerova stala obrovská tragédie. U obce Radvanice blesk usmrtil 6 dětí a dalšího zranil - cituji z http://www.obecradotin.cz/index.php?nid ... id=1232073 :

Blesk zabil 6dětí ve věku 14-16let. Dne 15srpna v pozdních odp. hodinách se koupalo sedm dětí v rybníčku u obce Radvanic nedaleko Přerova. Při náhlém příchodu bouře hledaly úkryt a nalezly jej v blízké rozestavěné vodárně místního JZD. Kolem 19hodiny uhodil do vodárny blesk a usmrtil na místě 6dětí, 4chlapce a 2děvčata. Jen jeden chlapec vyvázl životem s těžkými popáleninami.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Michal Geryk » 31 bře 2009, 06:47:19

Ještě přidám jeden důležitý poznatek (komentovaný už výše v diskuzi): Dost a dost se podceňuje konec bouřky (osobní zkušenost), když už přestává pršet, svítí slunce (třeba s duhou) a pak "z ničeho nic" uhodí silný CG+ blesk mezi kovadlinou bouřkového oblaku a zemí. Bohužel poměrně častý případ... :(
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod storm_ice » 31 bře 2009, 11:08:57

gerykm píše:Ještě přidám jeden důležitý poznatek (komentovaný už výše v diskuzi): Dost a dost se podceňuje konec bouřky (osobní zkušenost), když už přestává pršet, svítí slunce (třeba s duhou) a pak "z ničeho nic" uhodí silný CG+ blesk mezi kovadlinou bouřkového oblaku a zemí. Bohužel poměrně častý případ... :(

no u nás spíš než podceňování je to otázkou "zvědavosti" ... obecně "lovci bouří" prostě riskují ... najednu stranu víme jak je to nebezpečné, ale nadruhou stranu a teď mluvim za sebe, bych stál nejradši na střeše abych měl dobrý rozhled, takže nějaké vykouknutí z okna je zcela běžné i pohled z balkonu, ale zas je pravda, že má člověk k tomu respekt a pokud ho to chytne v terénu, tak zas vim jak se zhruba zachovat a nedělat si zas mylné představy, že mi nic nehrozí, když jsou okolo např. stromy budovy apod. V tomhle ohledu, viz loňský rok u nás, nechápu, že se hraje fotbal i za bouřky - možná stadion může působit jako že by měl před bleskem ochránit, ale hřiště kde jsou jen stromy a někdy ani to ne, je docela hazard s životem :roll:

Jinak u toho rovného terénu, zažil sem v srpnu 2004 několik bouřek v kempu v Holandsku (tam by se mi líbilo z 9 dní tam 8 pršelo a půlka byla s bouřkama :D takže takovej malej ráj pro mě :lol: ) a při poslední to lítalo všude kolem až šel docela strach. Hlavně hřmění mi připadalo dost výrazné, ale to bylo možná právě okolím, ale připadalo mi to jiné než na co jsem zvyklý u nás doma.
storm_ice

Příspěvekod Tomáš Psika » 31 bře 2009, 13:50:35

Tomáš Prouza píše:Jak jsem už psal, nejblíže blesku jsem byl asi před sedmi lety, kdy uhodilo do/vedle 150 m vzdálené trafostranice. Náhodou jsem se díval přesně tím směrem, takže jsem se zaprvé strašně leknul (prodleva blesk/hrom je na takovou vzádlenost skoro nulová) a na 5 vteřin jsem ani nic neviděl.

Také jsem měl tu kliku a viděl, jak uhodilo do trafostanice. Viděli jsme to dokonce dva v tentýž okamžik. Ale ta stanice byla dost daleko, možná i více jak 800 m. Jen se na chvíli rozsvítila, vyletělo pár jisker a několik hodin pak nemohly jezdit tramvaje. Bylo to už téměř po přechodu silné bouře se silnými downbursty. Elektřina v bytě už byla vypnuta dávno před vlastním příchodem bouře. Opravdu mám také zkušenost, že ty nejintenzívnější blesky bývají až po přechodu bouřkové cely. Ale nevím, proč tomu tak je a zda se to dá nějak vysvětlit.

Opravdu je poměrně velká vzácnost, když blesk udeří blíže než 200 metrů od člověka. Takových blesků bych spočítal za celou dobu pozorování možná na prstech obou rukou. Člověk se u takového blesku a blízko následujícího zahřmění dost lekne. Zajímavé je, že když udeřilo jen několik metrů ode mě, tak jsem se vůbec nelekl. Jen mi to světlo v okolí připadalo jako ve zpomaleném filmu. V prvních vteřinách jsem vůbec nechápal, co se stalo. Sice jsem věděl, že to byl blesk, ale nějak jsem tomu odmítal uvěřit. Až jsem přišel domů, kde byly všichni vyplašení k smrti, tak mi to postupně začalo docházet. Takový případ je ale asi dost extrémní. Prostě pokud se člověk při bouřce neprochází zrovna s kosou na zádech po poli nebo nehraje golf, tak se obyčejně nemá čeho obávat. Ale i když to vím, tak se i při slabé bouřce raději klidím z cesty. Podruhé by to už totiž nemuselo dopadnout dobře :D .
Tomáš Psika

Příspěvekod dubnany 189 » 31 bře 2009, 21:58:27

gerykm píše:Ještě přidám jeden důležitý poznatek (komentovaný už výše v diskuzi): Dost a dost se podceňuje konec bouřky (osobní zkušenost), když už přestává pršet, svítí slunce (třeba s duhou) a pak "z ničeho nic" uhodí silný CG+ blesk mezi kovadlinou bouřkového oblaku a zemí. Bohužel poměrně častý případ... :(

Jo takové bouřky se vyskytují i nás například loni jich bylo hned několik.Užuž to vypadá že je bouřka na odchodu a ono zničenic uhodí blesk a to docela blízko i když na druhé straně svítí slunce.Dokonce se tu a tam vyskytne taková bouřka,která se několikrát vrací.Jedna taková se vracela hned 3X bylo to tak před 10. lety poprvé přišla od SZ přešla k JV a postupně od toho JV šla ta samá bouřka k nám přešla k Z a od Z šla ta samá bouřka potřetí a naposled potom se na V straně rozpadla.Takže to byla 3X jedna a ta samá bouřka vždy z jiného směru. :lol:
Z Dubňan zdraví Jirka
dubnany 189

Příspěvekod Amerika » 04 dub 2009, 16:59:35

dubnany 189 píše:Dokonce se tu a tam vyskytne taková bouřka,která se několikrát vrací.Jedna taková se vracela hned 3X bylo to tak před 10. lety poprvé přišla od SZ přešla k JV a postupně od toho JV šla ta samá bouřka k nám přešla k Z a od Z šla ta samá bouřka potřetí a naposled potom se na V straně rozpadla.Takže to byla 3X jedna a ta samá bouřka vždy z jiného směru. :lol:

Ahoj, tuhle "terminologii" že se bouřky vrací, (nebo nedejbože točí) bysme mohli přenechat spíš babkám co se baví na návsi. Bouřky jako takové se nevracejí, netočí ani nezahybají - alespoň v měřítku pozorovatele. To asi víš z radaru, ale bylo by myslim dobré, kdybysme jako lovci bouří podle toho i mluvili. To co si viděl bylo jenom přirůstání nových buněk na zadní straně bouřky, který je někdy rychlejší než samotný její postup.
Amerika

Příspěvekod dubnany 189 » 04 dub 2009, 20:09:52

Amerika
Zdravím no máš pravdu s těma bouřkama.Ono to vlastně i když ta bouřka odešla tak začala růst znova a dělalo to dojem že se vrací,ale narůstla nová bouřka.
Jinak není výjimkou v létě i velmi rychlé bouřky tj že z malinkatého mraku během 20-30 minut naroste obrovský cumulonimbus s intenzivní bouřkou a potom se zase během chvíle rozpadne.Toto se děje když jsou bouřky z tepla tedy nefrontální. ;)
Z Dubňan zdraví Jirka
dubnany 189

Fuha , jak sem se lekl :(

Příspěvekod strasakburka » 12 dub 2009, 20:56:56

A CO Hovorite na otvorene okno pocas burky , raz sa mi to stalo pocas jedej teplej noci . Vtedy dobre tresklo . Mykol som az na smrt . Ono staci vystrcit hlavu z okna trochu sa zapocuvat a hned sa zlaknem . Ale to bola paradna rana :D :D . Najprv volaco zasicalo tak hnusne strasidelne a potom to tak kvalitne tresklo ako cez den , Len to bolo v noci o pol 12 .

27.6.2003 Zavar - Trnava - Neviem aka bola oblacnost ale 4x po sebe padali krupy , to bolo

zeby supercela? alebo downbuster ?
strasakburka

Příspěvekod kapr » 26 čer 2010, 11:19:12

jo dobrý článek..hazardovat v bouřce není dobrý nápad
kapr

Příspěvekod mnossberger » 19 čer 2011, 14:12:34

honza.cb píše:Po přečtení tohoto článku jsem (snad správně) usoudil, že do této sekce bezesporu patří a každý, ať už se o bouřky zajímá či nezajímá, by si ho měl přečíst.

Prosím o prověření odkazu, v současné chvíli hlásí 404 Not Found. Díky
Martin Nossberger
mnossberger

Příspěvekod Tomáš Prouza » 19 čer 2011, 15:40:22

mnossberger píše:
honza.cb píše:Po přečtení tohoto článku jsem (snad správně) usoudil, že do této sekce bezesporu patří a každý, ať už se o bouřky zajímá či nezajímá, by si ho měl přečíst.

Odkaz se změnil při přestavbě webu: http://www.bourky.com/ostatni-clanky/smrtici-blesk/
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod mnossberger » 19 čer 2011, 18:46:26

Tomáš Prouza píše:
mnossberger píše:

Odkaz se změnil při přestavbě webu: http://www.bourky.com/ostatni-clanky/smrtici-blesk/

Díky moc za rychlost :clap: , za mě i za ostatní! A potvrzuji, zajímám se o Stormchasing, ale jen po krůčcích. Pracuji ve firmě, kde poskytujeme i wifi připojení a díky tomu jsem se dostal ke sledování počasí, sledování bourky.com... hlavně radar.bourky.cz nám moc pomáhá při analýze, proč to zase nefunguje... a po krůčcích sleduji co dále. Jako elektrikář moc dobře vím, co dělají bouřky s rozvody, i když švihne blesk někde o půl km dále... ten blázen co se pohyboval pod stromy, no nevím, dojde mu to možná vteřinu poté, co bude pozdě...

Díky ještě jednou, za to že jste i v ČR :) :clap:
Martin Nossberger
mnossberger

Další

Zpět na Blesky