Zážitky z bouřek

Vše ohledně blesků a jevů souvisejících.
KdosiZKarvine
Příspěvky: 24
Registrován: 23 čer 2008 23:21
Bydliště: Karviná - Nové Město
Kontaktovat uživatele:

S laskavým svolením ČHMÚ zveřejňuji na http://kdosizkarvine.rajce.idnes.cz/Bou ... 010/#album radarové a družicové snímky a snímky z detekce blesků, které souvisejí s mým příspěvkem o bouřce z 8.5.2010.
Uživatelský avatar
T.O.M.M.
Příspěvky: 38
Registrován: 26 kvě 2010 05:58
Bydliště: mělník
Kontaktovat uživatele:

Wow :o ten zvuk na tom videu to chce odvahu chodit k tomu jště s kamerou!
nechtěl bych tam bejt, jenom to slyšet, tak bych byl dole tak za 5 sekund.

Ale musím říct, že je to dobrá motivace- na maratonu si ten zvuk pustit do mp3 přehrávače, do ruky železnou tyčku a vyhrál bych zlatou medaili :lol:
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 124
Registrován: 14 bře 2010 09:54
Bydliště: Buchlovice, Zlínský kraj, 270mnm

zdravím..už ani nevím který rok to přesně byl, i když odhadem to bude už z 10 let zpátky. Měl jsem prázdniny a ten den jako každý pracovní byl na brigádě v UH v jednom podniku v Mařaticích (ať nedělám reklamu, tak jenom dodám, že působí v konzervárenství:)) ale my měli to štěstí, ještě s kámošem, že si nás vzali na údržbu po areálu..vlastně vevnitř kolem linek jsme vubec nic nedělali, jenom když se jim něco potentilo, tak jsme pomohli atd..ale k tématu. Ten den ráno začlo celkem hezky, jen dodávám, že v té době jsem se o počasí zajímal spíše povrchně (nevím jestli už byly dostupné věřejně na síti radary, detekce blesků,modely(o těch jsem spíše neměl tušení)...), ale prostě jsem sledoval počasí spíše z televize, rádia..
No zpátky k tomu dni, prostě jsem nemohl tušit, že se něco chystá, ráno začlo hezky letně, venku bylo přijemně, dopoledne ze vzpomínek trochu rostla kupovitá oblačnost, později sem tam i Cu con, ale prostě neregistroval jsem žádné výrazně Cb, pouze západně za stromy jsem si všiml trochu tmavší oblačnosti, ale to bylo dostatečně daleko..ovšem vzduch musel byt v celé tropopauze hodně, labilní..no co se stalo...kolem jedné až druhé hodiny odpolední to mohlo být, zrovna jsme tuším míchali v míchačce maltu nebo něco takového :lol: ale to není podstatné, a byli otočení ke zdi jedné budovy k severu, když jsem z ničeho nic, dodávám při polojasnu....spatřil odraz záblesku na jihu od nás a v podstatě v momentě neuvěřitelný rachot..opravdu jsme nechápali. Blesk z polojasného nebe mám teda za sebou..přemýšlel jsem jestli něco někde nebouchlo, ale musel to být CG..opravdu silný zážitek. Dneska už bych byl určitě líp nachystaný, tehdy jsme to nikdo nečekali, i když jak říkám, nějaké výraznější Cu po okolí nastupovaly, ale moc jsem tehdy oblačnost ještě neznal, a mohl být ten rostoucí Cb zakryt nižší oblačností, že jsme si ho nevšimli..jsou zážitky, které si prostě v sobě uchováme asi na vždycky, a to byl pro mě jeden z nich. Možná kdybych zkusil po tom víc zapátrat, popř se zeptat v čhmu o postkytnutí dat z toho dne, tak by to bylo snažší. Ale já to ani nechci zjištovat, chci si to nechat, jako den kdy mě bouřka opravdu překvapila a to doslova :lol:
Uživatelský avatar
Stormík
Příspěvky: 177
Registrován: 27 úno 2010 13:13
Bydliště: Chomutov, Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Joo tohle je nejhorší...bouřka totiž nemusí být ani nad námi, ale stačí aby byla i několik kilometrů daleko a blesk se dokáže pěkně předvést, v tomto případě za jasné oblohy ;) Hlavně že se vám nic nestalo...
Snad se sezóna 2012 povede...
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 124
Registrován: 14 bře 2010 09:54
Bydliště: Buchlovice, Zlínský kraj, 270mnm

Stormík píše:Joo tohle je nejhorší...bouřka totiž nemusí být ani nad námi, ale stačí aby byla i několik kilometrů daleko a blesk se dokáže pěkně předvést, v tomto případě za jasné oblohy ;) Hlavně že se vám nic nestalo...
to bylo pro mě překvapení..od té doby si taky říkám, že bouřka může předvést opravdu hodně kulišáren..a hlavně každá je jiná :) jo nyní už je na netu volně spousta různých modelů předpovědí konvekce, různé sondáže atd...tehdy jsem nic takového nesledoval, o to to bylo překvapivější..bouřka je hodně fotogenický ukaz ale zároven hodně nebezpečný pokud je poblíž a opatrnost je opravdu na místě..dneska už pokud bych někam šel, například do lesa nebo někam na výlet určitě si vezmu strikealerta a mobil s připojením na net aspon, i když pokud bouřka vznikne přímo poblíž tak moc šancí se schovat není, pak třeba udeří jednou dvakrát ale přímo nad nama..to jsou ty bouřky "z tepla" no.
zmarek20
Příspěvky: 27
Registrován: 12 dub 2009 20:44

V roku 2002-2003 ,28-30 juna som mal v noci otvorene okno . Bolo veru dusno, v dedine zasiahol blesk kamaratov strom. To moze byt nech 500m. Okno mam natocene na vychod , cize nevidel som cely vyboj len som videl ,ze poriadne osvetlilo roletu.
Bolo zhruba o pol 12.(23:30). Osvietilo roletu(zaluzie skorej), medzi hromom mohlo byt par sekund. Volaco vonku,tak silne zarevalo alebo zapistalo, uz neviem ,a potom riadne buchlo. Bola to veru ozaj silna supa. Skoro som sa posral od strachu , ked som to pocul prvy raz na vlastne usi. PS: zrejme slo o CG+


V tu noc sa 4x opakovali prehanky, co ma dost prekvapilo .

mohlo takto nejako zniet asi : http://www.youtube.com/watch?v=eUQd_ndO56M (3:03)...ale omnoho silnejsie
Od vtedy si pocas burky vzdy zatvaram okno,aj keby co bolo.
ked si na to pomyslim ako to vyznelo ,normalne mi behaju zimomriavky po chrtbe,alebo ma pycha v srdci(koli strachu)
brejlobara
Příspěvky: 74
Registrován: 17 kvě 2008 07:17
Bydliště: Pardubice

Já zažil něco velmi podobného v noci ze včerejška na dnešek..Přišel jsem domů kolem jedenácté večer z hospůdky, kde jsem byl s přátely na pár zrzavcích, takže jse byl už mírně unaven, no došel jsem k sobě do pokoje rozáthnul si spaní a usnul jako špalek..Jak dlouho jsem spal netuším, nicméně probudil mně silný, ale opravdu velmi silný záblesk, který co si podvědomně pamatuji několikrát zablikal, při tom záblesku se ozvalo takové jakoby zašumnění či spíše zapraskání aaa pak ráána ale jak z dělá všechno nadskočilo. Tak jsem vylítnul z postele a koukám z okna že v dálce ake opravdu v dále, ot mohlo být ještě nad železnýma horama se blejská jak na diskotéce. V tu chvíli mi bylo jasné, že jsem měl opětovně tu čest s nečekaným(a rozohodně nevítaným) kamarádem CG+ ale tetokrát se projevil opravdu naplno..fuj to byla rána..šílený. Pak jsem se podíval na hodiny a bylo něco kolem půlnoci. Asi za hodinu už jsem registroval pravidelné hřmění z oné blížící se bouřky.
Nech to řádně bouří!
zmarek20
Příspěvky: 27
Registrován: 12 dub 2009 20:44

ja som mal otvorene okno a pocul som to prvy krat. Samozrejme som bol v riadnom soku,co som sa cely triasol od strachu.

A raz cez den slahol ten svetelny byč do stoziaru VVN (asi 220KV linka alebo 110KV neviem). Zrovna v tedy som mal okno zavrete :D .
Bolo to vzdialene asi 1-1.5km
Nepocul som hrmenie ale zatriaslo oknom a vyplnou pod oknom.(zavibrovalo teda)
Ako ked pustite nejaku bass hudbu cez subwoofer.
Blesk pekne zliezol po stoziari dole ,nad zemou som videl nieco oranzove alebo medennej farby . Tak to tak iskrilo.

Minuly rok som zazil fakt fajnovu burku :D . Vonku sa to obleskovalo ako keby na nebi zvarali nejaky chlapi na oblohe ,ale nik tam nebol len blesky . :D :D.
Jak na diskoteke ,hudbu nahradilo hrmenie a dazdove kvapky :D :D. Medzi jednotlivymi bleskami boli velmi male casy omeskania (ms).
Uz som mal pocit ,ze oslepnem. To bolo na vychodnej strane. Burka dosla od zapadu. Na zapadnej strane tiez to iste,neskor to zacalo naberat na sile. Trieskalo jak jedna radost.Samozrejme musel som si rolety stiahnut uplne a okna zavret poriadne.(ked vietor vie otvorit dvere v zime?)

Raz som mal odostrete rolety na balkonovych dverach (boli zaverete samozrejme),a zrovna sa blizkalo. Fuj. Ne a ne zaspat.
Burka dokaze niekedy vazne prekvapit :D .
michall
Příspěvky: 9
Registrován: 08 kvě 2013 17:06
Bydliště: Praha západ/Horní Jirčany

Ted nedávno jsem zažil něco podobného, bydlím v Horních Jirčanech Praha/západ hned vedle bývalé výrobny uzenin Le... .
3.4.2014 jsem končil u sebe v autodílně a zahlídl jsem takovou nenápadnou šedou oblohu a zaslechl jsem pár hromů v dálce. hned jsem zajel domu se najíst a pro kameru a vydal jsem se na pole k restauraci Mandava cca 4km od jirčan. Tyhle šedý mraky nás jen obešli a nic z toho nebylo. tak jsem to zabalil a jel jsem domu. Po 20 hodině mě probudila přítulka že se to venku pěkně čertí, vykouknu z okna a má pravdu jel jsem opět na Mandavu. Po příjezdu mě zradila kamera tak jsem si dal cigáro a jel jsem koukat domu. Stál jsem u bývalé kryté nakládací rampy výrobny kde parkuju auto. Tato bývalá výrobna je celá z kovu zdi, střecha a hlavně konstrukce kvůli malé teplotě u vnitř. Tak si tak s telefonem kolem 22hod koukám na oblohu a cca po minutě a půl jsem si řekl když neni ani blesk tak to zabalim a ejhle přišlo to jako nic, záblesk a v uších jako by se změnil tlak vzduchu a taková nepříjemná rána, nedokážu vysvětlit můj první zvláštní zvuk a to jsem vyděl něco úderů blesku do budov a do stromu několik stovek metrů ode mě. Ještě si vzpomínám že před bleskem jsem slyšel bzučení ale myslel jsem si že to je z krabice elektřiny u auta tak jsem to neřešil. Po tomto incidentu jsem se po chvíli probral z šoku kdy jsem prvně zkontroloval stav ve spodním prádle a abych si uvědomil co se stalo. Přitom jsem ani nezaregistroval že na hale z venku zhasli světla a já stál ve tmě, vyhodilo to všechny tři trafa které v budově jsou a které jsem po chvíli šel s tátou nahodit on se o areál stará a poslední třetí do dneška nahodit nejde,uvidíme co řekne v pondělí čez. Už nikdy víc toto a další asi nedám.
Uživatelský avatar
mahawel
Příspěvky: 1
Registrován: 29 čer 2014 23:29
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Psal se rok 1996 a já bydlel s rodiči na vesnici blízko Frýdlantu n. Ostravicí v dědině zvané Lubno, tehdy mi bylo 12let. Zážitek na celý život se odehrál právě když jsem šmátral do schránky pro noviny. Neskutečná rána, ale od začátku. Bylo něco kolem 15 hodiny, a já přijížděl ze školy z Frýdlantu BUSem na zastávku nedaleko naší bytovky. Šofér BUSu zasatvil na zastávce, otevřel dveře, já seběhl schody prostředních dveří BUSu (tehdy ještě jezdily Karosy) a běžel domů k bytovce cca 200m. Slejvák jako prase, to víte na vesnicích žádná krytá zastávka, prostě jenom sloupek s odjezdy. Takže i kdybych se chtěl schovat, a počkat než přesatne pršet, tak nebylo by kde. Ale to už odbíhám. Takže i když jsem doběhl k baráku rychle, byl jsem celý mokrý durch až na kost. Normální bouřka v tu chvíli mě nenapadlo že švihne do baráku. Odemknu hlavní vchodové dvěře do baráku které měli vrchní část prosklenou, zavřu je. Hned vedle dveří byly schránky, vidím že něco je ve schránce, sahám do schránky a v tom je kolem mě úplně bílo, jak kdyby mi někdo blýsknul bleskem foťáku do očí. V ten stejný moment ohlušujíci rána, nedovedu popsat ten zvuk hromu, to bylo naprosto něco šíleného, zaroveň v ten stejný moment mě tak brutálně kopla ta schránka až jsem zařval bolestí, podobný kopanec jak ze zásuvky. To vše se odehrálo snad v jedné setině sekundy, potom hrom dozněl, tak že v baráku to uplně zatřepalo vším, hlavně těmi dveřmi u kterých jsem ještě stál. Měl jsem pocit že se ta skleněná výplň dveří vysype, tak moc to zavibrovalo. V další sekundě jsem slyšel, jak praskají jističe na chodbě na schodišti v baráku, ale ne všechny najednou, jakoby postupně. Cvak, cvak, cvak, a to stejné i z vrchních dvou pater. Teď už bylo po všem, ale to doslova, protože já stál jak opařený co se vlastně stalo. Asi po po půl minutě vylezl domovník ze svých dveří od bytu, nadával že mu nejde elektrika, v tu dobu vylezla naproti ze dveří i moje mamina, když mě viděla zeptala se mě akorád co tu děláš, proč nejdeš domů? Nevím ani co jsem odpověděl, ještě oblbnutý tím co se stalo před chvílí. Mamina se hned dala do řeči s domovníkem, že ani u nás doma nejde elektrika. A když jsem si sezouval boty, byl už celý barák na nohou co se děje, že nikomu nejde elektrika. Všichni sousedi pobíhali po domě, a otvírali rozvaděče ve snaze nahodit jističe. Jenže nikomu i po nahození jističů do polohy zapnuto nic nešlo, jenom a pouze se rozvítili světla. Všechny spotřbiče co byli v zásuvkách TV, videa, Hi-Fi veže, atd. všecko spálené. A tak samo i ve vedlejší sousední bytovce tam měli stejný problém jako my. Pak se zjistilo, že obě dvě bytovky jsou spojené společným anténním TV kabelem, a protože my jsme měli anténu vyšší než jímací tyč bleskosvodu, tak to zřejmě švihlo do antény a vypálilo to nejenom naší bytovku ale i tu sousední, a to i přes to že do ní blesk nepraštil. Jo jo to byla nezapomenutelná příhoda, do dnes na to vzpomínám, a stále uvažuju jakto že mě ta schránka kopla v momentě úderu blesku. Schránka byla přišroubována ve stěně, a stěna je snad izolant. Nevím, to už je jedno. Ale zážitek to tedy byl. Ještě když si tak vzpomenu, miloval jsem bouřky od mala protože mě fascinovali svou krásou a zároveň sílou, ale taky protože pokaždé když přišla bouřka tak vypli proud, třeba na tři hodiny, a večer se pak museli zapalovat svíčky a hledat baterky. Dnes už se to moc nestává vlastně vůbec ne. Asi zdokonalili elektrickou síť proti výpadkům způsobenými bouřkami. Pak si ještě vzpomínám na školu na střední, jak nám náš učitel vyprávěl jak byl na své chatě někde u hor když vypukla bouřka, říkal že zažil doslova hororové chvilky. Prý tehdy ohodilo právě do nějakého sloupu el. vedení, a po drátě se ten blesk svezl k němu do chaty. Měl přípojku elektriky ze sloupu. Říkal že nikdy neviděl takovou sílu, jak uhodil blesk tak všechny žárovky mu popraskali ve všech světlech co tam na té chatě měl, doslova explodovali. Taky mu to prý vytrhalo kabely ze stěny na některých místech v chatě, a všechny elektrospotřebiče měl spálené. Když bylo po všem, a začal zjišťovat škody, přišel na to že nejom zničené spotřebiče, bojler, všechny žárovky, ale taky vypínače ve stěnách měli přivařené kontakty, kabely všude ve stěnách byli rozteklé a zpečené dohromady, pojistková skříň uplně celá vymlácená, zbytky patic žárovek zůstali navždy zavařené v objímkách světel. Spotřebiče a jejich přívodní šňůry s vydlicemi taky zavařené do zásuvek. atd. no prostě říkal úplná katastrofa během pár sekund, že byl rád že nevyhořel. Až mi naskakuje husina, když si uvědomím tu šílenou sílu. Pak jsem ještě před 7 roky v létě, viděl asi kulový blesk. Ale nejsem si jistý co to bylo, tak proto píšu asi. Tehdy bylo taky těsně před bouřkou, z dálky už bylo slyšet hřmění, ale to už jsem nebydlel na vesnici ale ve městě kde bydlím dodnes a tím městem je Frýdek-Místek. Opět jsem pozoroval příchod bouřky, když najednou jsem uviděl asi 1 sekundu v těch tmavě šedých zbarvených mracích, jak z mraků vyletěla taková ve vzduchu skákající uplně zářící žluto oranžová kulička. Nutno dodat že úkaz byl celkem dost daleko, ale přesto krásně vidět. Ale jak stěch mraků ta zařící kulička vyletěla, tak nevím jestli zhasla, a nebo vletěla zpět do mraků. Ten zánik si jaksi nemůžu uvědomit, jen jsem si říkal, do prčic co jsem to vlastně viděl? Mělo to takový zvláštní skákavý pohyb, za kterým jakoby chvíli zustal světelný ocas, ale žáden zvuk to nedoprovázelo. Vše se odehrálo tak rychle, že si myslím že kdo se v tu chvíli nedíval stejným směrem jako já, neměl šanci to vidět. Já se domnívám že jsem viděl právě kulový blesk, ale kdo ví?. Nechal jsem si to pro sebe, ono kulový blesk je vlastně ještě dost neprobádaný jev. Takže se o tom špatně mluví. Ale co jiného bych tak mohl vidět, než právě tento jev, nevím???. A jaké máte vy příhody a zážitky??
michall
Příspěvky: 9
Registrován: 08 kvě 2013 17:06
Bydliště: Praha západ/Horní Jirčany

michall píše:Ted nedávno jsem zažil něco podobného, bydlím v Horních Jirčanech Praha/západ hned vedle bývalé výrobny uzenin Le... .
3.4.2014 jsem končil u sebe v autodílně a zahlídl jsem takovou nenápadnou šedou oblohu a zaslechl jsem pár hromů v dálce. hned jsem zajel domu se najíst a pro kameru a vydal jsem se na pole k restauraci Mandava cca 4km od jirčan. Tyhle šedý mraky nás jen obešli a nic z toho nebylo. tak jsem to zabalil a jel jsem domu. Po 20 hodině mě probudila přítulka že se to venku pěkně čertí, vykouknu z okna a má pravdu jel jsem opět na Mandavu. Po příjezdu mě zradila kamera tak jsem si dal cigáro a jel jsem koukat domu. Stál jsem u bývalé kryté nakládací rampy výrobny kde parkuju auto. Tato bývalá výrobna je celá z kovu zdi, střecha a hlavně konstrukce kvůli malé teplotě u vnitř. Tak si tak s telefonem kolem 22hod koukám na oblohu a cca po minutě a půl jsem si řekl když neni ani blesk tak to zabalim a ejhle přišlo to jako nic, záblesk a v uších jako by se změnil tlak vzduchu a taková nepříjemná rána, nedokážu vysvětlit můj první zvláštní zvuk a to jsem vyděl něco úderů blesku do budov a do stromu několik stovek metrů ode mě. Ještě si vzpomínám že před bleskem jsem slyšel bzučení ale myslel jsem si že to je z krabice elektřiny u auta tak jsem to neřešil. Po tomto incidentu jsem se po chvíli probral z šoku kdy jsem prvně zkontroloval stav ve spodním prádle a abych si uvědomil co se stalo. Přitom jsem ani nezaregistroval že na hale z venku zhasli světla a já stál ve tmě, vyhodilo to všechny tři trafa které v budově jsou a které jsem po chvíli šel s tátou nahodit on se o areál stará a poslední třetí do dneška nahodit nejde,uvidíme co řekne v pondělí čez. Už nikdy víc toto a další asi nedám.
A to ještě nezapomenu na to že cca před 7 lety, když jsem byl s kamarádem na nechranicky přehradě na rybách. Přišla docela slušná bouřka a mi od kempu a civylizace cca 2km daleko pod stromem a ve stanu s hliníkovou konstrukcí. To byla moje nejdelší hodinu a půl dlouhá bouřka v noci. A druhy den se to opakovalo a to pres den. Nikdy víc už to nechci zažít a na ryby jezdím pouze autem a v něm i chrapu.
Adam R.
Příspěvky: 2
Registrován: 12 čer 2014 21:41
Bydliště: Komárno, Slovenská Republika
Kontaktovat uživatele:

Mám 14 rokov a o búrky sa zaujímam už od desiatich rokov. Keď som mal 11, podarilo sa mi natočiť prvý shelf v živote http://www.mojevideo.sk/video/1523d/bur ... arnom.html. Potom sa pridali družice, radary a pod.
Môj najhorší zážitok sa stal 8.4. 2014. Už deň predtým som sledoval CAPE, kde bolo nad západným Slovenskom pekné oranžové pole. Po škole som išiel na pár hodín domov, kde som si pripravil bicykel. Okolo 18:30 som zavolal kamarátovi, a vyrazili sme na pole s dobrým výhľadom. Na radare sa totiž objavila celkom pekná ( 50 dBZ) búrka, ktorá mierila na nás. Po príchode na miesto sa ukázalo pár beztvarých mrakov, no za pol hodinu sa ukázal pekný roll cloud.
Vzdialený roll cloud
Vzdialený roll cloud
Za chvíľu začalo hrmieť a po pár minútach sme uvideli prvý CG. Podľa výpočtu sme zistili, že bol asi 2 km od nás. Usúdili sme, že je čas utiecť. Lenže tu sa ukázali Murphyho zákony a zasekla sa mi reťaz na bicykli. K poľu viedla iba 2 km dlhá cyklotrasa, až za ňou bolo parkovisko. Hneď som volal otcovi, aby pre mňa prišiel, ale musel som sa dostať na parkovisko. Začal som tlačiť bicykel, no po desiatich minútach začal strašný vietor a začalo pršať. Prešiel cez nás gust front. Blýskalo sa skoro stále, kvôli hrmeniu sme sa ani nepočuli. S kamarátom sme sa striedali v tlačení bicykla. Pár desiatok metrov od parkoviska som uvidel náš Renault Scenic, poďakoval som sa kamarátovi za pomoc, a pomohol otcovi napchať bicykel do kufra. Cestou domov chvíľu padali asi 0,5 cm krúpy a spustil sa obrovský lejak. Odvtedy tu bolo zopár podobných búrok, ale tento zážitok sa už neopakoval.
Odpovědět

Zpět na „Blesky“