Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Zážitky z bouřek

Vše ohledně blesků a jevů souvisejících.

Zážitky z bouřek

Příspěvekod Stormík » 13 bře 2010, 00:05:48

Sem prosím pište veškeré zážitky ať nemusíte zakládat nová a pořád zas jen nová témata.
Takže sem asi napíšu svuj zažitek:
Byly jsme doma v Chomutově, a najednou, jelikož máme chatu, nám sousedi s krušných hor volají, že naše chata celá uvnítř září, a že jsou tam vydět plameny a něco jakoby tam lítalo, ten den byla na chatě bouřka a tak sme věděli co je asi příčinou.
Štěstí bylo, že byl vydatný déšť, který požár z nějakého důvodu uhasil. Když jsme druhy den přijeli na místo, tak na první pohled to vypadalo, jak kdyby se tam někdo vloupal, v okně v prvním patře byla skoro kulatá díra, a uvnitř byli vydět opálené stopy na tapetách (jako kdyby někdo vzal kus uhlí a kreslil podle pravítka na tapetu), dále shořelé záclony, vyhořelá elektrika, vypálené lino, zničené televize atd.... Byl to kulový blesk, jelikož jsme vedle cca 2 metry od chaty měli 8metru vysoký strom, do kterého praštil blesk a pak se z toho vytvořil kulový, a díky anteně na stromě pridelane, se blesk svedl po kabelu který vedl k právě již zmiňovanému oknu. Na stromu nebyly zas tak nejake škody....Jinak naše chata má dost za sebou, stojí tam už 140 let, a přežila i války, zdi pul metru silný...ještě po němcích :D No je to asi 8 let spátky, ale dodnes nevím co se stalo, když uvnitř hořelo a pak to samo zhaslo (sousedé nic nehasili, sou i docela staří, jenom to kontrolovali, nemohli nic dělat), no možná díky tomu dešti.
Snad se sezóna 2012 povede...
Stormík

Re: Zážitky z bouřek

Příspěvekod jaro » 13 bře 2010, 07:10:06

Stormík píše:Sem prosím pište veškeré zážitky ať nemusíte zakládat nová a pořád zas jen nová témata.
Takže sem asi napíšu svuj zažitek:
Byly jsme doma v Chomutově, a najednou, jelikož máme chatu, nám sousedi s krušných hor volají, že naše chata celá uvnítř září, a že jsou tam vydět plameny a něco jakoby tam lítalo, ten den byla na chatě bouřka a tak sme věděli co je asi příčinou.
Štěstí bylo, že byl vydatný déšť, který požár z nějakého důvodu uhasil. Když jsme druhy den přijeli na místo, tak na první pohled to vypadalo, jak kdyby se tam někdo vloupal, v okně v prvním patře byla skoro kulatá díra, a uvnitř byli vydět opálené stopy na tapetách (jako kdyby někdo vzal kus uhlí a kreslil podle pravítka na tapetu), dále shořelé záclony, vyhořelá elektrika, vypálené lino, zničené televize atd.... Byl to kulový blesk, jelikož jsme vedle cca 2 metry od chaty měli 8metru vysoký strom, do kterého praštil blesk a pak se z toho vytvořil kulový, a díky anteně na stromě pridelane, se blesk svedl po kabelu který vedl k právě již zmiňovanému oknu. Na stromu nebyly zas tak nejake škody....Jinak naše chata má dost za sebou, stojí tam už 140 let, a přežila i války, zdi pul metru silný...ještě po němcích :D No je to asi 8 let spátky, ale dodnes nevím co se stalo, když uvnitř hořelo a pak to samo zhaslo (sousedé nic nehasili, sou i docela staří, jenom to kontrolovali, nemohli nic dělat), no možná díky tomu dešti.

Gulovy blesk to nemusel byt. Napadne sa to podoba na tento pripad:
http://elektrika.cz/data/clanky/proc-ch ... hterm=Brok
jaro

Příspěvekod Stormík » 13 bře 2010, 09:27:25

Sousedi prý viděli, ohnivou kouli, tak nevím...možná to bylo něco jiného...
Stormík

Příspěvekod novotny » 13 bře 2010, 10:13:46

zdravim, mě se stal docela nepříjemný zážitek s bleskem 25.7. loňského roku. S přítelkyní sme vyrazili na zříceninu Hazmburk v Českém středohoří. V ten den se v Čechách vyskytovalo dost slabých bouřek (každá vyprodukovala maximálně pár blesků) a přeháněk. Když sme se vydrápali na vyhlídkovou věž na vrcholu kopce, tak tam byly asi 4 hromosvody, který nehorázně bzučely jak kdyby byly nabitý elektrikou. V okolí se vyskytovala jedna přeháňka, která se bleskově vůbec neprojevovala, ale měla to namířeno směrem k nám. Mezi tim se intenzita bzučení zvyšovala. když už byla přeháňka asi 1 km od nás tak sme zalezli se schovat do věže nejen před deštěm, ale čekal sem i výboj blesku do těch hromosvodů (to bzučení byl možná náboj který šel bouřce naproti po vyvýšeném předmětu). Po pár minutách skutečně do tý věže prásklo když sme byli schovaný uvnitř, byla to slušná pecka :clap: akorát si řikam že sme byli blázni že sme se nešli schovat hned jak sme slyšeli bzučení, málem se moh stát průser. Takže jakmile uslyšíte před bouřkou tohle bzučení, tak nohy na ramena..
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
novotny

Příspěvekod Stormík » 13 bře 2010, 10:53:37

zajímavé.... no hlavně asi to bzučení, plno lidí by skoumalo co to je, dokud by do nich neprásk blesk, hezký příběh
Stormík

Příspěvekod novotny » 13 bře 2010, 11:41:16

teď sem se snažil dohledat nějaký fotky k tomu dni a dokonce sem našel i video kde to je dobře vidět, nebo spíš slyšet. Dal sem to na leteckou poštu, ve formátu mp4, doporučuju zkouknout.
http://leteckaposta.cz/804454661
novotny

Příspěvekod Stormík » 13 bře 2010, 11:55:44

Mam pomalej internet, tak to bude chvíli trvat
Stormík

Příspěvekod Stormík » 13 bře 2010, 12:58:57

ou tak to bylo supr video.......určitě doporučuju i ostatním
Stormík

Příspěvekod David Rýva » 13 bře 2010, 15:56:26

wooow ..dobře on!! ..tak to je celkem síla, bych asi hned zdrhal tohle slyšet.
Ta přeháňka už jen podle struktury vypadá celkem schopně(na přeháňku), takže bych ji tak neignoroval být takhle na kopci. Každopádně ve tmě by tam byl hezky vidět fialovomodrý koronový výboj(oheň sv. Eliáše).
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
David Rýva
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Tomáš.Malek » 14 bře 2010, 00:54:36

Bohužel jsem neviděl video (mp4 je na me pc moc) ale slyšel jsem! Takovýto zvuk doprovází koronový výboj na VVN je li vlhko či podobně. Praskání či podoba hlasu cvrčků v trávě za letního večera. Ale je pravda že neduvtipný člověk by to zkoumal a nakonec by pravděpodobně přišel o život. To byla tedy nesmírně nebezpečná situace! Již se shromaždovala energie k výboji! Jen mě zaráží že to byla tolik času před ním, ovšem to je skvělé. měl jsem za to že toto vaarování přichází nejvýše několik sekund před úderem. Takto je spolehlivě čas ihned utéct z místa. :clap:
Tomáš.Malek

Příspěvekod Tomáš Prouza » 14 bře 2010, 09:17:50

Nádherné video, ta samotná přeháňka je tam nádherně zachycená. Stejný zvuk u nás vydává na sloupu vedení VN za vlhkého počasí nebo při srážkách (spíš když sněží) - ostatně to už tu bylo psáno. Přiznám se, že nachomýtnout se k takovému jevu tak blízko tak bych tryskem mizel. Je to pěkný důkaz toho, jak se náboj hromadí už před samotnou bouřkou - však CG+ blesky jsou toho praktickým důkazem, že může dojít k výboji X kilometrů od aktivního jádra bouřky.
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod Stormík » 14 bře 2010, 09:52:37

Co toto video vystavit na youtube? Ale jestli by stím souhlasil pan novotny.
Stormík

Příspěvekod novotny » 14 bře 2010, 10:53:30

Jenom ještě abych upřesnil ten zážitek s bleskem. Doba mezi prvním zaregistrování bzučení a výbojem blesku byla asi 7 - 10 minut, což mě taky zaráží, myslel jsem si že to trvá vteřiny před samotným výbojem. A pokud si dobře pamatuji tak tato "přeháňka" (pak už bouřka) vyprodukoval blesky jen v okolí Hazmburku a pak zase zeslábla. Jinak sem si teď založil konečně už účet na youtube tak sem tam dal zatim tohle video http://www.youtube.com/watch?v=9yyBaWYq4Gk
novotny

Příspěvekod martin popek » 14 bře 2010, 11:07:38

Hm pěkné video škoda, že tam není zachycený i eliašuv ohen.Podobný zažitek jsem měl na střeše hotelu v sanghaji:
http://www.astronomie.cz/2009/09/eliasuv-ohen/
martin popek

Příspěvekod Stormík » 14 bře 2010, 11:18:53

To už by jsme chtěli asi moc.... mě stačí jenom to bzučení :lol:
Stormík

Příspěvekod jaro » 14 bře 2010, 15:38:22

Pre doplnenie:
• Eliášov oheň – je tiché, neexplozívne vybíjanie statickej elektriny. Prejavuje sa bzučaním, práskaním, syčaním a za šera alebo tmy vidno na vyčnievajúcich predmetoch modrasté mihotavé plamienky alebo iskry. Ľuďom sa ježia chlpy, vlasy alebo mravenčia prsty. Eliášov oheň je znakom vysokej intenzity elektrického poľa pred búrkou a varovný signál vysokého nebezpečia úderu blesku, preto je nutné ihneď opustiť exponované miesta.
jaro

Příspěvekod Prdek » 15 bře 2010, 21:08:19

Teda to video je sila...uplne se mi zjezili chlupy. Jinak jsi mel teda hodne dovahy, ze ses na vezi pohyboval. Ja slyset takovyhle bzuceni, tak upaluju a zastavim se az ve sklepe :)
Prdek

Příspěvekod novotny » 15 bře 2010, 21:47:10

já natočil to video, udělal pár fotek a šli sme se schovat do věže..ale lituju i těch pár desítek vteřin co sem tam ztrávil, už nikdy, příště zdrham hned. Jinak sem si zpoměl že podobné bzučení sem ještě zažil když sme měli od školy exkurzi (asi 9.6.09) do středohoří, pro změnu na jinej kopec (Lovoš), kde nahoře maj nějakou boudu s menším vysílačem. No a právě ten den začli vyskakovat menší bouřky (nejbliží mohli bejt tak 6 km daleko) a taky to bzučelo, a to nás v okruhu toho vysílače bylo asi 30! Jako po pár minutách sme to tam naštěstí všichni zabalili a po pěkně bahnitý cestě dólu, kde se skoro každej vysekal :D no nic, zpátky k tématu...myslim si že v tom středohoří je to asi dost běžná věc když tam jsou takle izolované kopce a na každém druhém je ještě něco kovového na vrcholu.
novotny

Příspěvekod Štěpán Krejsek » 16 bře 2010, 21:37:39

Já jsem se jednou vydal do jámového lomu za situace, kdy se měly vyskytovat četné bouřky. Trochu s obavami jsem očekával, zdali nějaká nebude a nakonec jsem se i "dočkal". Bouřka se zpočátku jevila jako velmi malý tmavě šedý mrak z kterého jsem čekal jen slabší přeháňku. Když začalo pršet, byl jsem ještě v klidu, ale po chvíli začaly padat i kroupy kolem 1 cm a déšť se změnil na přívalový. Nezbylo, než vyklidit pozice, do lomu se příjezdoviu cestou valil potok s asi 10 cm vody a za těch 15 minut, co bouřka trvala, vytvořil na dně pěkné jezero. Blesková aktivita trvala asi 15 minut, zahrnovala 5-10 výbojů. Při cestě domů jsem již o 500 m dále dorazil na suchou silnici, kde nespadla ani kapka.
Dle radaru se jednalo o bouřku pokrývající plochu asi 5 pixelů s odrazivostí 56 dBz, jeden pixel i 60 dBz, což jsem právě zažil na vlastní kůži. Celé to trvalo asi 40 minut během kterých se přeháňka transformovala do bouřky a zase rozpadla. Zajímavá na ní byla právě velikost, kdy se z podceňovaného mráčku vyklubala pěkná potvora.
Štěpán Krejsek

Příspěvekod Stormík » 16 bře 2010, 22:10:11

Jojo.... i celkem malé přeháňky mohou být velice intenzivní, jak jste psal že jste vyjel na silnici a tam ani kapka, tak si připadáte jak blázen. Tyto přeháňky jsou celkem nebezpečné, jelikož na ně nejste nikdy připraven, např. právě již zmiňované kroupy, které dokáží pořádně udělat neplechu na kapotě vozidla. :cry:
Stormík

Příspěvekod Nikki » 29 bře 2010, 09:57:24

Tak jsem se podívala na to video a uplně mi hrůzou naskakovala husí kůže. Jsem ráda, že jsem to viděla abych si na to mohla dát pozor. Uplně vidím, jak by to třeba zrovna nějakýho koumeze zajímalo a študoval by to tam tak dlouho, až by tam prásko. No fuj, hrozná představa.
moje pokusy něco vyfotit - http://nikki24.rajce.net
Nikki

Příspěvekod KdosiZKarvine » 09 kvě 2010, 23:35:17

Video je síla...
Já měl docela nepříjemný zážitek s bouřkou teďka v sobotu 8.5. kolem 13 hodin. Vyjel jsem si na chvilku na kole, tou dobou jsem dojel do Chotěbuzi k zastávce Hájenka - viz. http://www.mapy.cz/#mm=TtFP@ax=14262716 ... 36712@z=17 . Zastávka je na kopečku, věděl jsem o ní z dřívějška a taky jsem viděl, že bude pršet (to, že by se z té přeháňky mohla vyklubat bouřka, mě ani nenapadlo). Dojel jsem na místo, dvě minutky jsem koukal do kraje, pak začalo pršet, tak jsem se schoval. Deset minut v tahu, déšť neustává, mrak je čím dál tím temnější a jde i celkem vidět, jak nasává vzduch (cáry jakoby mraků směřujících si to do centra přeháňky). Ozve se první zahřmění, pak postupně několik dalších, vidím první blesk CC, bouřka je dost nízko a já začínám mět celkem strach. O chvilku později vidím první CG blesk, prásklo to asi půl kilometru jižně, kde je další - vyšší - kopec. To už v boudě schovaný nejsu, dřepím pomalu uprostřed křižovatky - za mnou bouda, přede mnou vlevo sloup, vpravo sloup... Myšlenku na rychlý sjezd někam níže puštím z hlavy a přistupuju na plán B... nechávám kolo kolem a valím co to jde k domku u zastávky - viděl jsem tam lidi než začala bouřka a domek má hromosvody. Po dvou minutkách jsem se doklepal, pustili mě dovnitř, chvilu na mě paní koukala, pak se začla smát se slovy, že se jejich pes aspoň nebude bát sám :lol: . Blízkých úderů bylo ještě alespoň 5 (nepočítal jsem - povídali jsme si), pak už pár minut celkem klid (cca 13:35), akorát furt lilo jak z konve a mrak nevypadal o moc méně bouřkově... Syn té paní říkal, že to už je beztak konec, najednou záblesk a okamžitě taková dost tlumená rána, spíše jako takový tlak v uších trochu... Řekl bych, že to schytal buď přímo domek, nebo něco hodně blízko (někde tady tuším kdysi bylo psáno, že hodně blízký úder - cca pod 20 metrů - není moc slyšet). Upřímně - jsem hodně rád, že jsem v tu chvíli nebyl tam venku... Přímo boudu to asi netrefilo, protože to by foťák, který jsem měl v kapsičce na kole, asi bez újmy nepřežil, stejně tak jako možná i kolo samotné. Mimochodem - to, že můžu fotit nebo natáčet, mě v tu chvíli ani nenapadlo.
Počkal jsem pak asi ještě těch 10 15 minut, žádné hřmění, akorát slejvák. To už mě bylo jedno, sedl jsem a vyjel směr sever, tedy domů. Po půl minutě začly padat kroupy - dobrá masáž. Chtěl jsem dovalit alespoň do toho lesa (přes který jsem tak jako tak chtěl jet), kdyby zase začalo bouřit, tak ať je pravděpodobnost že to střelí zrovna do mojeho okolí co nejmenší. Nicméně jízda přerušena voláním lidí schovaných v garáži (i s grilem) v domečku http://www.mapy.cz/#mm=TtFP@ax=14262332 ... 49120@z=15, že se mám schovat u nich. Les je hned nad domečkem. První vlna krup trvala asi pět minut, pak minutku klid a ještě jedna dávka, tak 3 minutky. Hřmění žádné. Pak jsem konečně vyrazil k domovu (cca 14 hodin), cesta mě trvala asi půl hoďky a nic mimořádného už se nestalo. Další bouřka pak zasáhla Karvinou kolem 15:30.
Takže asi tak... Možná zbytečná panika, nevím, každopádně strach byl a blbý pocit, že to střelí někde blízko, taky (a nakonec se nejspíš stalo). Podcenil jsem počáteční vývoj bouřky, kdy mrak nevypadal nijak moc velký ani vysoký a mylně jsem předpokládal, že 10 minut sprchne a bude klid. Odhadnout to hned, tak té bouřce vpohodě ujedu než začala.

PS: jestli přijdu na to, jak sem nahrát soubory, přiložím snímky z detekce, z radaru, z družice a možná i nějakou fotku najdu (cestou domů jsem něco málo nafotil, i když to asi žádný zázrak nebude).
KdosiZKarvine

Příspěvekod Storm Hunter » 10 kvě 2010, 16:39:05

Hezký a zajímavý příběh ;)
Storm Hunter

Příspěvekod Stormík » 10 kvě 2010, 20:19:04

Normálně dole date Příloha a tam už si budete vedet rady, musíte trochu sjet dolu a uvidite tam tmave modrou tabulku :D
Stormík

Příspěvekod KdosiZKarvine » 10 kvě 2010, 20:59:58

Stormík: díky :)
Příloh jsem si dole vůbec nevšiml, nakonec to stejně vyřeším přes Rajče. Jestli mě teda ČHMÚ dá svolení ke zveřejnění snímků :$ - zrovna jim píšu mail.
KdosiZKarvine

Další

Zpět na Blesky