Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Detekce blesků - dotazy

Vše ohledně blesků a jevů souvisejících.

Detekce blesků - dotazy

Příspěvekod Michal Geryk » 06 úno 2008, 10:59:27

Mám dotazy ohledně přístrojů pro detekci blesků používaných na www stránkách ČHMÚ. Zahraniční ústavy mají údajně lepší přístroje založené na jiném způsobu detekce - nevím podrobnosti. Ptám se zejména na to, proč naše přístroje nedetekují všechny výboje a naopak detekují falešné zdroje (transformátory?) zejména v bouřkových dnech, ale daleko mimo bouřky. A také mám dotaz na to, jak se zachová detekce blesků na www stránkách ČHMÚ v případě plošně rozsáhlých výbojů CC, které navíc trvají opakovaně i několik sekund - ukáže se pouze jeden znak na mapě zhruba uprostřed výboje?

Dík za odpovědi.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Re: Detekce blesků - dotazy

Příspěvekod Tomas Pucik » 06 úno 2008, 16:08:04

Detekcie bleskov pracuju vsetky na pomerne jednoduchom principe. Ten myslim ze je vsetky znamy. Ide o to, ake vysoke rozlisenie a spracovanie dat ma software detektoru. Napriklad co viem, tak slovenska detekcia bleskov dokaze odhadovat i 3D strukturu vyboja.

Elektricky obluk ktory vznikne napriklad pri poruseni vedenia elektrickom bude detektor tiez brat ako blesk, pretoze pri nom dojde k vyznamnemu naruseniu elmag. pola v okoli - takisto ako pri blesku. Dlho trvajuci blesk bude brat ako jeden jediny vyboj, pretoze v detekcii sa uplatnuje pravidlo, ze medzi jednotlivymi vybojmi musi byt ista casova prodleva a takisto vzdialenost ( zda sa mi ze to je 500 metrov) .

Skutocnym problemom pri detekcii je rozlisovanie vybojov, detekcia dokaze rozlisovat CG a IC blesky ale len na takom principe, ze IC blesk je statisticky slabsi vyboj ako CG blesk. Polaritu vyboja rozlisit problem nie je. Sranda je, ze ak burka je elektricky velmi aktivna, tak kopu vybojov IC bude brat ako CG, pretoze budu mat tiez velku intenzitu. Obrázek A myslim ze prave toto ceska detekcia robi. Vsimol som si totiz, ze pocet CG bleskov je skoro vzdy velmi podobny tomu poctu IC alebo aj vyssi. Co je hlupost, pretoze pomer IC:CG je pomerne vysoky, vacsinou okolo 3, avsak napriklad v systemoch MCS byva pomer aj 10.
Tomas Pucik
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Michal Geryk » 06 úno 2008, 19:30:21

Tomas Pucik píše:...Elektricky obluk ktory vznikne napriklad pri poruseni vedenia elektrickom bude detektor tiez brat ako blesk, pretoze pri nom dojde k vyznamnemu naruseniu elmag. pola v okoli - takisto ako pri blesku...
Díky za odpověď, ale přesto mi to nedá se zeptat, proč "falešné" výboje se objevují v detekci téměř výhradně v době, kdy jsou někde v ČR a okolí (budu mluvit za Českou rep.) bouřky (i stovky km daleko od fiktivního výboje) za naprosto jasného počasí - že by hrála úlohu i vzduchová hmota? A naopak, když nikde široko daleko žádné výboje nejsou, tak "falešné" výboje chybí...

A proč některé výboje nejsou vůbec na "netovském" detektoru vidět? Konkrétně 5.10.2007 kolem 4:30 UTC přecházela bouřková buňka přímo přes Přerov a na temné obloze jsem cestou do práce viděl 2-3 výboje CC přímo nad hlavou i se silnějším zvukovým doprovodem. SZ od města jeden výboj na detektoru před tím byl, ale v době přechodu přes město detektor nic neukázal.

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Tomas Pucik » 07 úno 2008, 21:45:22

Detektor nemusi zachytit vsetky vyboje, vieme ze nie su dokonale i ked uspesnost byva zpravidla nad 90%. Fenomen, ktory popisujete som si vsimol i ja, kedy jednoduchu niektore najma slabsie burky s par vybojmi prejdu detekciou bez pozorovania. Neviem si to dobre vysvetlit, kedze uspesnot je velmi vysoka, moze sa stat ze nezachyti prvy blesk, ostatne by vsak urcite mala. Takmer vzdy vsak ide o burky v zimnej polovici roka a vacsinou byvaju slabe a nevyrazne. Moze byt, ze vyboje su prilis nevyrazne ( uz som spominal ze vyboje IC a CC su slabsie oproti CG) na to aby ich detekcia zachytila. Uvedomme si, ze detekcia je zamerana hlavne na detekciu vybojov CG, napriklad americka narodna detekcia NLDN snima vyhradne CG vyboje, na CC a IC kaslu. Preto je pravdepodobne, ze ked je burka bez vybojov CG a i IC su pomerne nevyrazne, burka prejde bez povsimnutia.

No k tej druhej veci, ja som si vsimol uz aj detekovane falosne blesky bez toho aby v okoli alebo v rozsahu detektora boli hocake burky. Na druhu stranu, je mozne ze ak su v okoli burky, je detektor tak nabudeny :-D ze dokaze lahsie ponat i falosne vyboje, ktore napriklad vzniknu skratom na elektrickom vedeni.
Tomas Pucik
Člen AMS o.s.

Příspěvekod David Rýva » 09 úno 2008, 17:14:11

Tomáš má pravdu, jednak naše detektory jsou americké dlouhovlnné, detekují tedy obzvláště ty frekvence na kterých vyzáří značné množství energie práce silné CG blesky ve zralé bouřkové buňce. Pravděpodobnost detekce je skutečně i tak kolem 90%. Ale problém je se CC bleskama a vůbec výbojema co "nejdou do zeme", tam je detekování většinou pod 30% a někdy jen 5% blesků. Záleží na systému, vzdálenosti bouřky apod. Pokud bys chcel detekci co bere spolehlivě aj slabší blesky v mladých bouřkových buňkách a nebo CC blesky tak potřebuješ detektor na VKV frekvenci, běžně se používá asi 110MHz. Detekuje víc blesků než dlouhovlnej systém, líp detekuje CC blesky ale potřebuje stejně DV doplňkové čidlo na rozlišení typu výboje. Hlavní nevýhoda je nutnost rozmístění antén taky aby byly na dohled a i nižší vzdálenost v níž systém pracuje opravdu spolehlivě. Tehle typ detekce používá třeba Slovensko. jde o systém SAFIR od fi. Vaisala. Každopádně co tě zajímá hlavně jsou právě výboje do země a jejich polarita, ty asi nejvíc vypovídají o intenzitě té či oné bouře. Např. velký počet kladných blesků doprovází často supercely.Jinak tech blbě zobrazených výbojů uplně mmo buňku jsem si též všiml, bude to možná souviset i s tím že nad naším územím je síť detekce blesků poměrně řídká.
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
David Rýva
Člen AMS o.s.

Příspěvekod David Rýva » 09 úno 2008, 17:17:37

Tomas Pucik píše: Na druhu stranu, je mozne ze ak su v okoli burky, je detektor tak nabudeny :-D ze dokaze lahsie ponat i falosne vyboje, ktore napriklad vzniknu skratom na elektrickom vedeni.
Nemyslím siObrázek, jednoduchej filtr co na vlastním detektoru používám já se sice dá oklamat blízkým zkratem jak jsem si vyzkoušel. Ale od tehle digitálních systémů bych čekal daleko kvalitnější vyhodnocení signálu. Už jen ked posloucháš bouřku na AM rádiu tak výrazně uslišíš ten rozdíl, blesk má uplně jiný zbarvení zvuku než zkrat.
Btw. zkraty na vedení nejsou snad ani tolik časté, hlavně mimo tu bouřku kde se většinou nic neděje.
Kolín-Zálabí
David Rýva
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Tomáš Prouza » 12 úno 2008, 19:26:50

No s různými "ruchy" jsem se setkal mnohokrát, i když jeden mě přivedl k zcela "šílené" teorii Obrázek. Bohužel při reinstalaci počítače jsem ztratil záznam z detekce. Bylo to 11. nebo 12. srpna roku, který si už nepamatuju (myslím že 2003 nebo 2004) dopoledne, kdy v průběhu asi 4 hodin byla detekce BLIDS nahodile, ale vcelku rovnoměrně posetá detekovanými výboji (jednalo se o území od Francie až po východní Polsko). Výboje byly detekovány i nad ČR, ale zcela jistě vím, že ten den tu žádné bouřky nebyly, ani vzdálené. Kdo se zajímá o astronomii jistě tuší, co mám na mysli, i když nevím jestli "hoření" meteoru v atmosféře může vytvářet rušení zaměnitelné s bleskem (i když v obou případech dochází k ionizaci plynu).
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod Michal Koupý » 13 úno 2008, 02:22:47

-
Naposledy upravil Michal Koupý dne 03 zář 2008, 03:03:26, celkově upraveno 1
Michal Koupý

Příspěvekod Michal Geryk » 13 úno 2008, 07:19:04

Ale stejně to všechno výše popsané moc nevysvětluje fakt, že drtivá většina falešných výbojů je jen v dnech, kdy jsou nad stř. Evropou někde bouřky bez ohledu na sílu větru. Mě ještě napadlo to, že každá vzduchová hmota má svoje vlastní elektrické pole (zkoumá se třeba vliv elektrického pole těchto vzduchových hmot na zdraví člověka), ale i tak za jasného počasí přece k výbojům nedochází... Nevím - v této oblasti jsem zcela laik...

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Michal Koupý » 13 úno 2008, 23:07:32

-
Michal Koupý

Příspěvekod zmarek20 » 14 dub 2009, 19:18:15

Dobry den , Do akej vysky dokaze detektor bleskov zaregistrovat vyboJ ? tipujem 0-20km .
zmarek20

Příspěvekod David Rýva » 04 čer 2009, 19:51:02

zmarek20 píše:Dobry den , Do akej vysky dokaze detektor bleskov zaregistrovat vyboJ ? tipujem 0-20km .

Do té výšky kde se až mohou výboje vyskytovat, u nás mohou Cb dorůstat při silných bouřkách běžně 15km vyjímečně až kolem 20km. Blesky se tak mohou vyskytovat až do 20km asi, nemluvím teď ale o TLE. Detekce blesků není nijak omezena výškou, která je v porovnání s horizontálními vzdálenostmi výbojů od detekčních čidel mnohonásobně menší.
Kolín-Zálabí
David Rýva
Člen AMS o.s.

Příspěvekod David Rýva » 08 čer 2009, 13:16:59

Michal Geryk píše:Ale stejně to všechno výše popsané moc nevysvětluje fakt, že drtivá většina falešných výbojů je jen v dnech, kdy jsou nad stř. Evropou někde bouřky bez ohledu na sílu větru. Mě ještě napadlo to, že každá vzduchová hmota má svoje vlastní elektrické pole (zkoumá se třeba vliv elektrického pole těchto vzduchových hmot na zdraví člověka), ale i tak za jasného počasí přece k výbojům nedochází... Nevím - v této oblasti jsem zcela laik...

Tak poslední dobou se o detekci blesků zajímám hodně a jisté možné vysvětlení, jež mi přijde nejreálnější tu přecijen je. Jde o to, že některé, zejména slabší, výboje jsou nutně zachyceny jen jedním a to nejbližším čidlem. Pak nelze určovat polohu výboje pomocí triangulace nebo na základě rozdílu časů příchodu signálu ale jedinou možností je stejně jako u čidel typu Boltek odhad vzdálenosti. Děje se tak podle intenzity signálu s tím, že přesnost odhadu je zlepšována měřením frekvenčních charakteristik přijatého signálu apod. Chyba lokalizace i tak může být desítky km.
Jinak stejně co jsem si procházel dokumenty ohledně čidel používaných v CELDN. Jejich přesnost rozlišovat např, typ výboje není zrovna moc velká. Chybné určení Cg/IC blesku je asi v 15-25% případů, IC- často detekce označí za CG- výboje, podobně je tomu i u IC+, jsou zde i další problémy. Určení polarity blesku může být v 10-20% případů samo o sobě chybné. Hold nic není 100%, takže bych z tech občasných výbojů 100km od Cb nedělal katastrofu, zvláště při tom když data z detekce co tu máme volně na internetu jsou asi to nej co lze v Evropě nalézt. ;)
Kolín-Zálabí
David Rýva
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Rosina » 06 bře 2010, 19:21:38

Na nete sa dajú nájsť nejaké návody na zostrojenie jednoduchého detektora nie? Ak nejaké máte, mohli by ste dať sem link alebo obrázok? Vďaka. ;)
Rosina

Příspěvekod David Rýva » 11 bře 2010, 16:39:54

Stačí hodit dotaz na strýčka Googla:

http://www.techlib.com/electronics/lightning.html
http://www.giangrandi.ch/electronics/li ... ning.shtml

...a další, vesměs jde ale o velmi jednoduchá zapojení co toho člověku nepoví víc než, že se blýská a nejvýš počítají sumu výbojů.
Kolín-Zálabí
David Rýva
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Rosina » 12 bře 2010, 16:56:40

Vďaka ti :) To mi stačí.

1. Koľko to asi všetko stojí? Všetky súčiastky?
2.To čo je na http://www.techlib.com/electronics/lightning.html Lamp Circuits, Meter Circuit a Speaker Circuit tak to je všetko keď zostrojím jedno z toho alebo to treba ešte na nejaký základný prijímač zapojiť? ;)
Rosina

Příspěvekod David Rýva » 13 bře 2010, 15:29:09

Rosina píše:Vďaka ti :) To mi stačí.

1. Koľko to asi všetko stojí? Všetky súčiastky?
2.To čo je na http://www.techlib.com/electronics/lightning.html Lamp Circuits, Meter Circuit a Speaker Circuit tak to je všetko keď zostrojím jedno z toho alebo to treba ešte na nejaký základný prijímač zapojiť? ;)

Součástky jsou v řádu několika euro. Nevím jak moc se vyznáš v elektronice, soudě podle charakteru dotazu č.2, ale pokud ne, tak bych doporučil spíš koupit něco hotového, třeba StrikeAlert http://www.meteoshop.sk/index.php?page= ... %20bleskov ..já osobně ho taky mám, bo se mi nechcelo patlat se s tím řešením toho odhadování vzdálenosti blesků.
Kolín-Zálabí
David Rýva
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Rosina » 13 bře 2010, 16:17:51

David Rýva píše:Součástky jsou v řádu několika euro. Nevím jak moc se vyznáš v elektronice, soudě podle charakteru dotazu č.2, ale pokud ne, tak bych doporučil spíš koupit něco hotového, třeba StrikeAlert http://www.meteoshop.sk/index.php?page= ... %20bleskov ..já osobně ho taky mám, bo se mi nechcelo patlat se s tím řešením toho odhadování vzdálenosti blesků.

Tak už s elektronikou skúsenosti mám. ;) Problém zletovať to by zas nebol. Ale možno pouvažujem aj nad tým kúpiť to už hotové. Funguje to spoľahlivo? :D
Rosina

Příspěvekod David Rýva » 13 bře 2010, 16:19:52

Rosina píše: Funguje to spoľahlivo? :D

To se pozná na jaře :D :D :D Ale tak koncem léta to bralo bouřku ca 60-70km ode mě, takže to asi funguje ;) Každopádně ve městě se člověk nevyhne tomu, že to semtam vezme nějaké to rušení.
Kolín-Zálabí
David Rýva
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Rosina » 13 bře 2010, 16:27:03

David Rýva píše:To se pozná na jaře :D :D :D Ale tak koncem léta to bralo bouřku ca 60-70km ode mě, takže to asi funguje ;) Každopádně ve městě se člověk nevyhne tomu, že to semtam vezme nějaké to rušení.

No celkom pekná vecička. :) Ale dokáže to pomocou tých diód detekovať len vzdialenosť že? A dokáže detekovať aj blízku a zároveň aj vzdialenú búrku? Že bude blikať viac diód naraz?
Rosina

Příspěvekod David Rýva » 13 bře 2010, 16:39:04

Rosina píše:No celkom pekná vecička. :) Ale dokáže to pomocou tých diód detekovať len vzdialenosť že? A dokáže detekovať aj blízku a zároveň aj vzdialenú búrku? Že bude blikať viac diód naraz?

Diody indikují vzdálenost každého výboje, je možné aktivovat i akustickou indikaci, tj. vzdálenost je indikovaná počtem pípnutí 1x nejdál-4x nejblíž. Ještě 2 min. pak svítí dioda nejbližšího výboje, každopádně aj tak je detekovám každý další následný blesk. Detekuje to spíš jen CG výboje a ta vzdálenost není přesná, je to odhad podle síly signálu. Takže pro bouřku 30km daleko a silnější výboj zobrazí 10-20km, pro slabší výboj zas 40-60, údaje to ale uchovává v paměti a tak to vychodnocením všech dat zpětně umí indikovat přibližování nebo vzdalování bouřkové činnosti.
Je to fajn věcička na chase ale i turistiku, hlavně v horách.
Jeden kolega to měl na výjezdu 15.8.2008 na JV Moravě. Nad nás se nasouvala oblačnost, kde nebylo na první pohled a bez dat jasné ešli jde o obyč vyšší a střední oblačnost fronty nebo o roztahanou kovadlinu bouřky. Detektor ale indikoval poměrně četné a blížící se blesky, po ca půl hodině jsme už poměrně nedaleko nás viděli i CG+ výboje a hřmělo.
No a ked jsi někde na túře a nemáš přehled, např. kvůli stromům, bo jsi v lese, tak tohle tě může upozornit, že se kolem něco děje a třeba se to aj blíží.
Kolín-Zálabí
David Rýva
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Rosina » 13 bře 2010, 16:44:13

David Rýva píše:No a ked jsi někde na túře a nemáš přehled, např. kvůli stromům, bo jsi v lese, tak tohle tě může upozornit, že se kolem něco děje a třeba se to aj blíží.

No ve´d presne an to by sa mito zišlo. Doma na pozorovanie búrok a na túre, Geocachingu alebo lovení búrky tiež. ;) A s PC sa to spojiť nedá čo?
Rosina

Příspěvekod David Rýva » 13 bře 2010, 16:49:06

Rosina píše:No ve´d presne an to by sa mito zišlo. Doma na pozorovanie búrok a na túre, Geocachingu alebo lovení búrky tiež. ;) A s PC sa to spojiť nedá čo?

Jasně no.. tak doma to semtam chytne zarušení od vypínačů nebo tak, ale použít se to dá i tak dobře, ale hlavně na výjezdech za bouřkami, na tůrách a nebo při tom kéškování, ked o tom mluvíš, je to fajne věc. Jen bych asi nechodil kéškovat, ked bych čekal bouřky ten den, to mám pak trochu jiné starosti ;) .
Kolín-Zálabí
David Rýva
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Rosina » 13 bře 2010, 16:51:11

David Rýva píše:Jasně no.. tak doma to semtam chytne zarušení od vypínačů nebo tak, ale použít se to dá i tak dobře, ale hlavně na výjezdech za bouřkami, na tůrách a nebo při tom kéškování, ked o tom mluvíš, je to fajne věc. Jen bych asi nechodil kéškovat, ked bych čekal bouřky ten den, to mám pak trochu jiné starosti ;) .

A kupoval si to z toho obchodu čo si dal naň link? za tých 67 € či koľko to tam bolo?
Rosina

Příspěvekod David Rýva » 13 bře 2010, 16:55:53

Rosina píše:A kupoval si to z toho obchodu čo si dal naň link? za tých 67 € či koľko to tam bolo?

jj přesně tam a co do jednání s prodejcem, tak musím pochválit. Byly trochu problémy s převodem peněz kvůli slučování dvou slovenských bank tehdy(u jedné měl prodejce účet), nakonec se povedlo peníze převést a on se mi pak za všechny ty nepříjemnosti dokonce omlouval. Ked by se takhle jednalo se zákazníky všude...
Kolín-Zálabí
David Rýva
Člen AMS o.s.

Další

Zpět na Blesky