Bouřky 25.12.2009

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2009.
Odpovědět
meteo.estranky.sk
Příspěvky: 167
Registrován: 13 dub 2009 11:26
Bydliště: Košické Oľšany (277 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

Po dlhšom čase zdravím...
Ešte skôr, než začnem riešiť svoj problém, poprosil by som administrátorov, aby túto tému do 26.12.2009 nepresúvali do inej - nižšej kategórie. Túto tému som tu do pozorovania založil preto, aby si ju niekto všimol, pretože teraz v zime tu chodí málo ľudí. 26.12. ju môžete presunú nižšie, alebo úplne zmazať, ale ješte raz vás prosím, aby dnes a zajtra bola tu. Ďakujem...

Takže tu je ten problém: Zajtra modely GFS, WRF a Aladin predpovedajú na juhozápade Slovenska slabé búrky. No aj slabá búrka je na Vianoce prekvapením.
Otázka pre užívateľov, ale najviac ma zaujíma odpoveď od Skywarnu!: Je nejaká šanca, že zajtra nejaké slabé búrky budú :?: , alebo to bude len 1 - 2 blesky?
Ďakujem za odpoveď a prajem šťastné a veselé Vianoce a aj Nový Rok. :D
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Miro, modely predpovedajú veľmi nevýrazné hodnoty CAPE ale tak to je vše. Vnorenú konvekciu v zrážkach vylúčiť nemožno, avšak s búrkami by som veľmi nerátal. Ak sa vyskytne pár výbojov, tak to bude všetko. Ale nechajme sa prekvapiť :)
Uživatelský avatar
karas
Příspěvky: 91
Registrován: 05 srp 2008 00:06
Bydliště: Galanta - Podunajská nížina (JZ Slovensko)
Kontaktovat uživatele:

Nakoniec sa dnes naozaj vyskytla na JZ Slovensku slabšia búrka. Podľa radaru ČHMÚ bolo v mojom okolí pár CG- výbojov (na radare bleskovej aktivity čas od 15:10UTC do 16:00UTC), nepozoroval som bohužiaľ ani jeden, no hrmenie počuť bolo. Úhrn zrážok za dnes 42mm, bol dosť intenzívny. Na túto ročnú dobu dosť neobvyklé počasie (keby to bolo tak v lete :shock: ), ESTOFEX však situáciu vyhodnotil na výbornú! :clap:

Prajem všetkým príjemné Vianočné sviatky a šťastný Nový rok!
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Pár fotek z Maďarska z webkamer ze včerejška : http://dobrmanek.rajce.idnes.cz/madarsko/
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Prdek
Příspěvky: 138
Registrován: 10 čer 2009 19:55
Bydliště: Litomyšl - 360 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Vcera se nam tu ukazaly krasne Mammaty http://prdek.rajce.idnes.cz/Altocumulus ... 5.12.2009/
Uživatelský avatar
karas
Příspěvky: 91
Registrován: 05 srp 2008 00:06
Bydliště: Galanta - Podunajská nížina (JZ Slovensko)
Kontaktovat uživatele:

Keď už je reč aj o Maďarsku, pokochajte sa včerajšou situáciou z miesta diania.
Búrka s krupobitím v decembri, to je fakt sila :o
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

karas píše:Keď už je reč aj o Maďarsku, pokochajte sa včerajšou situáciou z miesta diania.
Búrka s krupobitím v decembri, to je fakt sila :o
I když u nás sezona dávno zkončila (myslim obecně, nikoliv jen letošek), tak se tehdy, třeba když Níže v oblasti Alp, postupující na severovýchod, natáhne po přední straně z oblasti Jadranu velmi teplej vzduch, tak se v Maďarsku, popř. na jižním Sluvensku občas slabý bouřky vyskytnou i pozdě na podzim nebo v zimě. Ale tak nádhernou supercelu, tu jsem fakt nečekal, super video, zajímavý jsou ty holý stromy k tomu. Škoda, že my máme na jih od nás ty Alpy. :(
Jinak další fotky zde: http://www.idokep.hu/?oldal=live
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
Nikki
Příspěvky: 268
Registrován: 01 kvě 2008 18:38
Bydliště: Pelhřimov 494 m.n.m - kraj Vysočina

No v tom Madarsku to měli tedy pěkný dáreček :D . U nás jsem pozorovala mammátka, ne moc výrazná, ale potěšila. Dnes byla obloha jak v létě, vyskytla se i kupovitá oblačnost s potrhaný vršky, vypadalo to na sněhovou přeháńku, ale nic z toho nebylo. Jejda, utečou vánoce a už se těším na novou bouřkovou sezonu :)
moje pokusy něco vyfotit - http://nikki24.rajce.net
Uživatelský avatar
Nikki
Příspěvky: 268
Registrován: 01 kvě 2008 18:38
Bydliště: Pelhřimov 494 m.n.m - kraj Vysočina

Nikki píše:No v tom Madarsku to měli tedy pěkný dáreček :D . U nás jsem pozorovala mammátka, ne moc výrazná, ale potěšila. Dnes byla obloha jak v létě, vyskytla se i slabá kupovitá oblačnost s vláknitými vršky, vypadalo to na sněhovou přeháńku, ale nic z toho nebylo. Jejda, utečou vánoce a už se těším na novou bouřkovou sezonu :)
moje pokusy něco vyfotit - http://nikki24.rajce.net
Tomáš.Malek
Příspěvky: 89
Registrován: 23 bře 2009 23:26
Bydliště: Praha - Vinohrady

Takže já sám za sebe mohu s klidným svědomím říct. Bouřku o vánocích jsem opravdu za celý svuj život ještě ani jednu nezažil a da se říci že ani v měsíci Prosinci. To je tak trošku opravdu jako jít po sahaře a proti vám bílý lední medvěd. V podstatě od října až do března je bouřek v našich polohách naprosté minimum hraničící s nulou a pokud už se přeci jen něco vyskytne je to velmi vyjímečné tak 1 max 2 případy do roka velmi krátký průběh obvykle vázano na nějakou vyjímečnou silnou tlakovou níži jako Kyrril či Ema, ale to jsou situace opravdu vyjímečné takže snažit se chytat bouřky v zimě je celkem marné.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2009“