Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Bouřky 23.7.2009

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2009.

Re: Bouřky 24.-25.7.2009

Příspěvekod Rosina » 24 črc 2009, 08:15:02

Vlaky v ČR meškajú až do 600 minút. Presnejšie to bolo 580 minút sa mi zdá že IC 519 MANAŽÉR.
Přílohy
uzj.GIF
Rosina

Re: Bouřky 23.7.2009

Příspěvekod IMP » 24 črc 2009, 09:29:53

Hm, tak jak tak procitam zpravy, tak v Polsku to byl peknej binec, teda :(
IMP

Příspěvekod Michal Geryk » 24 črc 2009, 09:39:36

Pozoruhodné, jak se to často opakuje: Obrovské škody jsou v Polsku, v Čechách, v Rakousku byla zřejmě SC a Morava?... :? Téměř nic, ale ono fakt není o co stát.

Noční bouřka u Hodonína se projevila velmi silným větrem (který řádil minimálně půl hodiny), nárazy snad až ke 25 m/s, škody ale nejsou velké (pokud vím) - shozené větve, pár stromů (co jsem aspoň viděl)...

V Přerově se prý toho moc nedělo a už jsem v Přerově opět zpátky ;-).
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod IMP » 24 črc 2009, 09:57:16

Ano, opravdu neni o co stat...u nas jsem si uzil, temer na vlastni kuzi, prechod Emmy a ta spoust, co to kolem nas udelalo, nebyl zrovna hezkej pohled a celkem to cloveka dost veme, psychicky. A to nas barak a zahrada, jeste vyvazla slusne, jen jeden padly modrin na plot a uletane plechy, co nam kryli drevo+ nekolik odletnutych tasek, z nasi strechy a jedno rozbite okno, prave od sousedovic tasky, z jeho strechy. Ale okoli, uz takove stesti nemnelo...mam docela dost fotek, z tehdejsich skod a pokazde, kdyz se na ne podivam, tam ve me zamrazi, brr :tmi:
IMP

Příspěvekod dubnany 189 » 24 črc 2009, 10:10:34

Zdravím všechny,
Taky něco přidám. V 19.hodin se od západu zatáhlo takovým šedým až tmavým humusem dost se setmělo čekal jsem že něco bude a ono dobromady nic.V 20.hodin se z toho vyklubala taková normální bůřkaněkolikrát se silněji zablýsklo i zahřmělo ale deště příliš nebylo ani ne mm.Nad náma pak ta bouřka chcípla.Byl to pozůstatek té lajny z Čech.Pak se nic nedělo ale v 21.hodin se začalo na jz obzoru blýskat tak jsem si dělal naději že něco dojde a ono se to přibližovalo po 22.hodině bylo slyšet i hřmění takové tlumené ovšem to zesilovalo jak se bůřka blížila.Blesky byly intenzivní všeho druhu jak plošné tak čárové i rozvětvené většinou CC ale i CG Ve 22:50 začalo i silně pršet a zvedl se prudký vichr! To byl nářez panečku ten větr!! Rychlost SZ větru i 18m/s nárazy až 28m/s tento vichr zuřil cca 35 minut všecko létalo vzduchem haluze i listí dokonce i plechy rachotily.No smršť to byla brutální ještě silnější než třeba Emma loni v březnu.Stále se intenzivně blýskalo.Blesková aktivita taková střední průměrně 10-15 nlesků za minutu.v 23:20 to prásklo přímo u nás zřejmě do sousedního domu to byla rana jak hrom! Ve 23:30 větr ustal ale bůřka a déšť pokračovaly dál.Mírně až silně se blýskalo do 1.hodiny mírný déšť trval do půl 2.Včera před 21.hodinou nám padl i internet tak jsem se nemohl nikde dostat.Obnovili ho až dnes ráno. Srážek spadlo 12mm. No bůřky byly hodně silné co se týče blesků a hřmění! :) :D
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
dubnany 189

Příspěvekod Čurbas » 24 črc 2009, 10:49:50

Zdravim
Vcera to v rakousku vypadalo pekne http://curbas.rajce.idnes.cz/23.7._Bourka/ krasne mammaty i par blesku . Jinak u nas foukal silny narazovy vetr a naprselo 15mm.
Čurbas

Příspěvekod karel marciniszyn » 24 črc 2009, 11:40:08

Čurbas píše:Zdravim
Vcera to v rakousku vypadalo pekne http://curbas.rajce.idnes.cz/23.7._Bourka/ krasne mammaty i par blesku . Jinak u nas foukal silny narazovy vetr a naprselo 15mm.

Zdravím,

tak se zdá že jsme fotily z podobného místa...ještěžě tak, ja totiž fotit neumím a pohled to byl moc pekný, takže díky za foto ;)
karel marciniszyn

Příspěvekod karas » 24 črc 2009, 11:41:57

Ahoj!
Teda u nás to bola tiež poriadna veterná smršť!!! Zatiaľ to je u mňa búrka roka.
Niečo z môjho nočného pozorovania: do nočných hodín tu fúkal celkom silný južný vietor, cca. 5-7m/s. Okolo 23:30 však nastala zmena - začalo fúkať zo SZ, nárazy boli neuveriteľne silné, odhadom 25 možno aj 30m/s! Z okolitých polí sa dvihol prach, v pouličnom osvetlení to vyzeralo ako keby bola hmla. Sledoval som to z môjho balkónu z 8. poschodia, no dlho som tam nevydržal, ledva sa v tom vetre dalo nadýchnuť a oči som mal plné prachu. Na uliciach iskrilo vedenie VN od padajúcich vetiev potom časť mesta zostala bez prúdu.
Už hneď po zotmení bola viditeľná parádna blesková show nad Rakúskom blízko Viedne, myslím že mohlo ísť o SC (Doppler radar pre nás zostane asi len snom :@ ). Celý búrkový komplex sa začal stáčať na SZ (škody v Bratislave a na Záhorí), nás zasiahla jej stredná časť okolo 00:30, ale len v podobe zrážok a slabej bleskovej aktivity. Blesky mali zvláštnu fialovú farbu a oblaky osvetlovali do zelenomodra. Pripomínalo mi to vlaňajšiu situáciu v noci z 15. na 16. augusta (3. stupeň od Estofex-u).
Dosť ma tá búrka prekvapila. Silný vietor som očakával (Aladin), ale búrky som nečakal vôbec. Zaujímavé je, že včerajší GFS na 21Z nepredpovedal také silné nárazy.
Možno vysoké hodnoty SREH a strihu vetra umožnili búrkam dlhšiu životnosť, možno som trepol blbosť :D , neviem, no.
Jedna otázka - ten vietor bol viazaný na postupujúci búrkový komplex z Čiech (gust front?), alebo bol iného charakteru?
karas

Příspěvekod Qw3Rtzui0p » 24 črc 2009, 11:45:41

Tak vcerejsek totalni propadak,vse co mohlo chcipnout chciplo,byl tu vetr max narazy tak 15m/s blesku nic moc,celkem tu naprselo 2mm srazek,nejblizsi blesk tak 5km
Qw3Rtzui0p

Re: Bouřky 24.-25.7.2009

Příspěvekod sapler » 24 črc 2009, 11:56:38

zdravím, pri zlatých moravciach zacal narazovy vietor 00:52 a trval zhruba 20 min plus presla okolo burka s CG aj CC bleskami jeden nadherny CG blesk udrel uplne necakne blizko, skoda ze sa mi ho nepodarilo zosnimat :(
EDIT: No tak dnes vecer na slovensku zrejme nieco bude http://www.shmu.sk/sk/?page=987
sapler

Příspěvekod Matěj Grék » 24 črc 2009, 12:02:33

Michal Geryk: Přesně tak, na Moravu se dostalo velké prd... a to jsem se tak těšil :(.
Matěj Grék

Příspěvekod sh4ke » 24 črc 2009, 12:23:51

Tak musím říct, že to tak strašné zase nebylo. 23:00 - Vše začalo mammaty, které šly ze západu, asi hoďku se ni nedělo a pak přišly první blýskanice, silnější vítr, který spolu s deštěm vytvořil neskutečné provazce vody, jaké jsem zde hodně dlouho neviděl. Tož zajímavé provazy no :lol:. Co se týče blesků, tak jsem zaregistroval akorát dva CC, a jeden CG...ale co pak přišlo opět blýskanice, avšak už o hodně silnější, celé potáhle celkem dlouhým shelfcloudem opět ze západu nečekaně...srážky už nebyly tak intenzivní, ale byly stálé, takže trošku popršelo...zajímavé bylo jak se stáčel vítr proti bouřce...každopádně co se týče blesků, hodně CC, ale také hlavně CG+,-, sice tak po dvou minutách jeden, ale solidní rány, naproti máme velký kopec..žádny vysílač nic, jenom sloupy vysokého napětí...jak jinak blesky si třikrát vybraly ten jeden sloup, samozřejmě, že elektrika na tři minuty vyletěla a pak hned naskočila, ale hodně zajímavé...nečekal jsem, že to dopadne takto, bouřka ovšem někde před náma nabrala očividně na síle a hned to šlo poznat...co mě ale nejvíce překvapilo byl závěr bouřky, ten byl neskutečný..vše se zakončilo neskutečným CG bleskem, který byl tak krásně rozvětvený, tolik větví, prostě krása, skoro přes celé mé zorné pole:o)) no a co pak?..nic, CGčko zakončilo tuto bouřku...

Edit: Vše pozorováno ze Vsetína ;)
sh4ke

Příspěvekod dobrmanek » 24 črc 2009, 13:15:20

Podle všeho se vyskytlo v minulých dnech hned několik tornád. Jedno zasáhlo v nočních hodinách Prachaticko. Jsem zvědav kolik jich bude nakonec potvrzeno
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
dobrmanek

Příspěvekod Tomáš Prouza » 24 črc 2009, 13:25:55

Právě jsem se vrátil z terénního průzkumu - v obci jsem jen ze silnice napočítal 8 zlomených nebo vyvrácených stromů a hromady ulámaných větví. Škody na budovách jsem žádné neviděl, jen poničené ploty od padajících stromů/větví, případně rozházené neukotvené věci.

Edit: Upravil jsem si avatar, Kyrill už není IN :twisted:
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod Tomáš J » 24 črc 2009, 13:29:27

Včerejší večer byl opravdu luxusní, i když to tak zpočátku nevypadalo. Nejdřív se po západu slunce nasunula kovadlina s nevýraznou virgou a mammaty. Kolem desáté začalo slabě pršet a do toho občasný vzdálený záblesk. Po chvíli déšť opět ustal a nedělo se nic. Do vzniklého ticha náhle vpadla masivní suchá húlava s nárazy přes 20 m/s trvající asi 15 min. Zpočátku byla téměř bez bleskové aktivity, ale pak se náhle obloha rozblikala na třech stranách. Efektní byl zejména příchod deště. Nejdřív dost dlouho pouze kapalo a pak během půlminuty několikrát skokově zesílil až do slušného přívaláku. Napršelo 15 mm. Jediné mínus bylo, že jsem zahlédl pouze jeden čárový výboj a to ještě jen letmo, protože jsem se zrovna díval na jinou stranu :lol: Ale jinak paráda, letos jedna z nejlepších bouřek.
Tomáš J

Příspěvekod Dáša » 24 črc 2009, 14:31:15

Krátká ukázka toho, jak to vypadalo včera někdy mezi 17.00 a 18.00 v Šárce (jinak celé to mohlo trvat tak max 20 min) :

http://www.youtube.com/watch?v=Aw0vtYvEl3Y

EDIT: tak jsem dohodila ještě jedno krátké video, které je sice skoro stejné, ale zabírá i trochu větší okolí, akorát tu kvalitu ovlivnily četné vodní zásahy do ksichtu i do foťáku :lol: :
http://www.youtube.com/watch?v=mabczi9yg20
Dáša
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Mara » 24 črc 2009, 15:56:54

Zdravim ve spolek, tak dnes poránu jsem narazil taky na spadlý stom, no stomek, ale větví všude hafo..
Mara

Příspěvekod Mara » 24 črc 2009, 16:02:14

jinak zde pokračování bouřky ze včera a mammaty co ji předcházely : http://www.youtube.com/watch?v=uoVYlkzM9N4 http://www.youtube.com/watch?v=rpEl3TnmCFc
Mara

Příspěvekod tom522 » 24 črc 2009, 16:23:18

Nazdar, tak co dodat. U mě to byl taky propadak. Určitě pod má očekávání, ikdyž hlavně v blasti kolem Kolína, kde bylo hlášeno i tornádo přesně naopak. Myslel jsem si, že i sem dojde náká squall line jak to vypadlo i podle modelů, ale místo toho ta jižní a vlastně celá MCS llineární lajna vzdechla a šla na jih, tedy Rakušáci a Znojemáci, kde asi byla i SC a dal po moravsko-rakouské hranici na východ to měli lepší a pak i Poláci samozřejmě, ale Morava prostě zas nic. Není se čemu divi, když tady ten jih Vysočiny atd patří mezi místy s nejnižší koncentrací bouřek průměrně v ČR za rok. Ještě o půl sedmé to vypadalo nadějně, když se pás bouřek napříč republikou vertikálně položený poměrně rychle hnal na nás s celkem slušnou bleskovou ativitou, což jsem zpozoroval pmocí detekce. Bylo tu dost tmavo až se pouliční osvětlení rozsvítilo. O třičtvrtě na osm, kdy ještě na webu chmu slušně jely radary než se zas jejich web rozsypal jak bývá při takových situací zvykem,už jsem zahlédl jak se to začina na západě trhat ta lajna hlavně na SZ ode mě díra, tak bylo jasné co asi z toho tady bude, ale že by něco přece mohlo být, což sem vydedukoval v informacích z míst, kde už ty bouřky působily a jaké dělali škody. V sedm hodin našeho času, ale bohužel bylo asi jasné co se stane. Na západě se dokonce začalo rozjasnovat a tady nepadla teprve ani kapka, ta silnější část se hnala spojit se vznikající silnou bouřkou k rakouským hranicím a taky z té silnější části která šla pár desítek km JZ, J ode mě jsem zpozoroval pár hezkých CC a sna i CG blesků, tady bohužel prozatím bouřka nebyla, akorát vítr s nárazy místy lehce nad 15 m/s se zvedal. Jedinou mou útěchou bylo, že se to rozapadlo téměř po celý rozloze lajny na Vysočině a východních Čechách. Myslel jsem, že tohle by mohlo konečně vydržet i na Moravu, no snad to i podle modelů mělo mít dostatečnou podpru, což si myslel i SKYWARN, který vydal na základě aktuální situace v Čechách pohotově 3. tedy nejvyšší stupen i na celou část Moravy a JZ cíp Slovenska. Bohužel tady z 3. stupně už nebylo totálně nic a zona konvergence pravděpodobně zmizela, takže bouřky caput. Nicméně to zabránilo rozvoj a vysálo energii pak právě přicházející frontě. Když už jsem myslel, že tady nebude opravdu nic a taky to tak vypadalo tak se zas začaly tvořit nějaké nadějné bunky v J. Čechách a dokonce i jedna s odrazem 60 dbz. Bohužel měly mizivou bleskovou aktivitu, tedy kromě cel, které postupovali směrem podunajím na východ až na Slovensko a vydrželi silné velmi dlouho. Navečer poté jsem viděl na jižní části obzoru i pár hezkých CG+ a CC blesků z tich vysrávek poblíž Třebíče a na severu ode mě se vytvořila ve V. Čechách další menší lajna. Nakonec se stratiformníma srážkama od JZ nic konvekčního nedošlo, Napršelo tu nakonec včera dohromady 8,4 mm, ale bez větší konvekční aktivity. Nebylo nic co by se dalo nějak líp nafotit, tak jsem taky nic neblejskal a dal sem konec všem nadějím. Největší náraz ještě 16,5 m/s, takže taky žádná sláva. Čekal sem od týto situace víc. Asi budu muset počkat na lepší bouřky ještě do srpna jestli se zopakuje nějaký ten 15.8.2009, ale tady se už asi nezopakuje nic. NEBO BÝT STÁLE OPTIMISTOU? Mám tu letos asi nějak 30 bouřek, což už je nadprůměr, ale kromě několika slušnějších samé vysrávky. Minulou středu tu byl hezkej až nádhernej Shelf cloud, ale supercela ani nepamatuju! Mohl bych tu psát ještě podprobněji, ale asi to nemá cenu. Tak vám přeji štastý lov v příštích dnech, jestli teda bude lovit co a postiženým oblastem rychlé zotavení. Protože hlavně ta Česká část lajny stála zato, respektivě středočeská východně a část severních hor, kde to řádilo i víc jak DERECHO 25.6.2008! ;) :o
Naposledy upravil tom522 dne 24 črc 2009, 16:55:46, celkově upraveno 14
Tomáš Böhm, 17 let. MOTTO: DO ČLOVĚKA MUSÍ UHODIT BLESK, ABY POCHOPIL POČASÍ !NAVŠTIVTE! http://www.tpocasi.cz/ , http://tom522.rajce.idnes.cz/.
tom522

Bydliště: Česká republika, kraj Vysočina, okres Třebíč, Třebíč-Nové Dvory 464,5 m.n.m.

Příspěvekod biff » 24 črc 2009, 16:39:48

Zdravíčko všem! Tedy včerejšek byl fakt dost dobrý! Sice to napřed nevypadalo, jen temně modrá obloha, ale během několika vteřin začalo rodeo. Zvedl se vítr a spustil liják. Příval deště stěrače zkrátka nebraly. A tak zuřivý vítr jsem ještě neviděla! Fakt jsem živě viděla jak se s autem kutálíme po silnici... Naštěstí jsme se stihli schovat. Vůbec netuším jak rychle mohl vát, ale byla to síla. Kolem baráku to rozštípalo stromy (celý den řežeme), popadaly nám na plot. Sousedovi to nadzdvihlo karavan a hnulo to s ním... Silnici jsme se sousedy uklízeli od větví... No fuj. Rychlost, s jakou to přišlo, byla děsivá. Jo a elektriku pustili až dnes kolem 16 hod. Vedle v obci to hodilo střechu do drátů...
biff

Příspěvekod Mara » 24 črc 2009, 17:24:46

biff píše:Zdravíčko všem! Tedy včerejšek byl fakt dost dobrý! Sice to napřed nevypadalo, jen temně modrá obloha, ale během několika vteřin začalo rodeo. Zvedl se vítr a spustil liják. Příval deště stěrače zkrátka nebraly. A tak zuřivý vítr jsem ještě neviděla! Fakt jsem živě viděla jak se s autem kutálíme po silnici... Naštěstí jsme se stihli schovat. Vůbec netuším jak rychle mohl vát, ale byla to síla. Kolem baráku to rozštípalo stromy (celý den řežeme), popadaly nám na plot. Sousedovi to nadzdvihlo karavan a hnulo to s ním... Silnici jsme se sousedy uklízeli od větví... No fuj. Rychlost, s jakou to přišlo, byla děsivá. Jo a elektriku pustili až dnes kolem 16 hod. Vedle v obci to hodilo střechu do drátů...

Zdraví,jj tady taky tak 45 minut dost foukalo,zkusim pak dat video na tube, kukuřice ale naštěstí vydržela:)
Mara

Příspěvekod biff » 24 črc 2009, 17:31:51

Trapně jsem aspoň telefonem zkoušela fotit, ale byla z toho jen velká šedá skvrna... Stromy byly vodorovně se zemí... U nás to tak dlouho netrvalo. Tipla bych tak 20 min. A nakonec, večer svítilo i sluníčko! Západ slunce byl naprosto úchvatný, ty barvy! Lehce se rozpršelo a byla nádherná duha, komplet celá a nad ní ještě jedna slabší...
Jaká kukuřice?
biff

Příspěvekod Mara » 24 črc 2009, 17:37:01

Lepší telefonem, nežli ničím...Mě pořád docházeji baterie, musim koupit ještě náhradní:)) když jsem tohle viděl z okna...no potěš http://www.youtube.com/watch?v=6i62caCOkY8
Mara

Příspěvekod biff » 24 črc 2009, 17:43:34

Potěš koště! Zvláští, řekla bych, že nic takového u nás nebylo. "Jen" zatažená, temně modrá obloha a"zčista jasna".... Mazec jako blázen. Ani blesky nijak vidět nebyly, ačkoli párkrát zahřmělo jakoby "těsně vedle mě".
biff

Příspěvekod wosicz » 24 črc 2009, 18:17:38

Rozpadlá 1. lajna ještě za světla + rozpadající se 2. lajna za tmy:
http://wosicz.rajce.net/Bourky_2009-07-23_Bludov
Můj ZATÍM největší úlovek - F0 z velké vzdálenosti -> http://www.chmi.cz/torn/cases/20080515/20080515.html
Pár mých blesků -> http://wosicz.rajce.idnes.cz/
Přeji bouřlivý den nově z okolí Bouzova :)
wosicz

PředchozíDalší

Zpět na Pozorování v roce 2009