Bouřky 15 a 16.6.2009

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2009.
Uživatelský avatar
hasi
Příspěvky: 206
Registrován: 25 čer 2007 23:00
Bydliště: Sloup v Mor. krasu (okres Blansko)

nejenom drží, ale i roste.

EDIT : má to zajímavé tvary na radaru, ale je značně nevyrovnaná takže asi ne ... tamto ;)
Janek píše:Proč se tam ten koláč pořád drží? :shock: Podmínky nejsou zrovna ideální. Asi si to bouřky umínily vzít JZ států (ČR, Maďarsko). :D
Jarda
Příspěvky: 37
Registrován: 15 čer 2009 19:01

Instabiliter píše:Heej, tak tady máme taky po plnohodnotný bouřce, byla to ta samá, co řádila u kolegy z Habartova, kam se hrabou bouřky na zvlněných studených frontách po tropických vedrech. :lol: Bouřka se blížila od ZSZ, před příchodem k nám takový bouřky obvykle zeslábnou, tentokrát se tak nestalo a buřina nás zasáhla plnou silou, nechyběla silná blesková aktivita, včetně výbojů pod 1km, liják a na chvíli i kroupy, nejčastěji kolem 0,5 cm, občas byly i větší a parádní struktura se shelf cloudem i zde. To opravdu nejsilnější jádro bouře prošlo těsně jižně, kde se k zemi spouštěly srážkový pruhy, podle zelenkavýho zbarvení základny i tam určitě padaly kroupy. Každopádně jsem spokojenej, video se časem objeví na youtube.
EDIT: Neni ta bouřka, co je teď už poblíž Plzně náhodou supercela? Drží se docela slušně už od SZ hranic z Německem.
Dnes se to povedlo.Opravdu pěkná struktura.Další snad v pátek co myslíš?
Uživatelský avatar
PrantlD
Příspěvky: 80
Registrován: 22 srp 2008 10:03
Kontaktovat uživatele:

Tak tady na Plzeňsku luxusní bouřky. Jedna vznikla zcela nečekaně z malého oblaku. Druhá se přihnala z Krušných hor a u Plzně výrazně zesílila. Oblaka pod její základnou byla nádherná.

Pár fotek naleznete zde: http://www.in-pocasi.eu/clanky/bourky/bourka-16.6.2009/

Pod bouřkou (chtělo by to vidět čelo bouřky, tohle byla již její zadní strana):

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) PrantlD dne 16 čer 2009 22:10, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 260
Registrován: 19 úno 2009 21:19
Bydliště: Holasice u Rajhradu JMK (Brno)
Kontaktovat uživatele:

Pěkný fotky takový výhled a místo na focení bych chtěl taky mít.Jinak už to pomalu zdechá.....
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Jarda
No, však mě dobře znáš, já jsem od přírody pesimista. myslim si, že v pátek si užije hlavně Morava (patří to ale spíš do sekce předpovědí). Každopádně dnešní bouřka tu stála za to, nejlepší na ní bylo, že jsem nic podobnýho v žádným případě nečekal, ještě teď se drží až na jihu Čech, má pěknou výdrž. Jinak si napiš bydliště, já vim, že si taky z Toužimi, je to ale hlavně pro ostatní.
PrantlD
Zítra bude video na Yuutube, pokud máte zájem ho vidět, dám odkaz. když ta bouřka přicházela k nám do Toužimi, pak postupovala směrem k Plzni, přední část bouřky je tam dobře viditelná. ;)
Dobrou noc....
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

huj včera oblačno až skoro zataženo, po 14h silnější přeháňka s húlavou, z Německa šlo o5 slyšet hřmění, večer pak od Z se táhnoucí kovadliny a na nich částečně pozorovatelné parhelium, později večer dorazila chcíplá přeháňka, tak už jen lehce navlhčilo. V pondělí Tmax 28,3°C Tmin 15,0°C, vítr V do 5 m/s, v noci na dnešek ještě později déšť a pak výrazně zesílil vítr vítr Z-Jz 1-5 m/s, přechodně 7 m/s s nárazy až 13 m/s včera Tmax 20,6°C Tmin 12,5°C. Srážky za pondělí Obrázek 12,9 mm

Aktuálně 00:55 oblačno ObrázekObrázek 12,2°CObrázek bezvětří
Uživatelský avatar
honza.cb
Příspěvky: 237
Registrován: 29 kvě 2007 22:21
Bydliště: České Budějovice - Čtyři dvory
Kontaktovat uživatele:

Na tu včerejší jihočeskou bouřku byl úžasný pohled. Blesková aktivita sice nic moc, ale když už nějaký ten blesk byl, tak to stálo zato, protože prosvětlil celé Cb-čko. Na celou scenérii byl, díky absenci jiné oblačnosti nad Budějkama, dobrý výhled (bohužel fotit se moc nedalo, protože mraky při delší expozici doslova utíkaly ze záběru :? ). Shrnutí : na pohled pěkná blýskavice.
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Amerika píše:
Instabiliter píše: EDIT: Neni ta bouřka, co je teď už poblíž Plzně náhodou supercela? Drží se docela slušně už od SZ hranic z Německem.
Jestli myslíš tu největší, co tam je na radaru z 19:30 UT, tak to já mám o SC trochu jiný představy. Je tam každopádně velký množství buněk, který se neustále doplňují, takže to podle mně SC bejt nemůže. Jednotlivý odrazy jsou taky dost nepravidelný.
Beru tak trochu zpět.
Na základě následujícího vývoje a přiložených fotek jsem změnil názor. Druhá polovina vývoje bouře na radaru supercelu/y už trochu připomínala, zejména pak konec v Rakousku. Na těch fotkách (osvícených západem*) je vidět plynulý nárust buňky, typický pro supercely. Jen že tam bylo těch buněk z počátku víc - což mně zmátlo. Supercely ale také můžou být mnohobuněčné. Viděl bych to jako větší množství buněk s menšími či většími supercelárními znaky, které se pak spojily, případně zanikly.

*Teď nevim jestli to byly přesně oni, ale čekám to všecho bylo dost podobný.
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Zdravim. Zde dávám odkaz na včerejší bouřku, jak jsem včera slíbil. Nejzajímavější strukturu měla těsně před příchodem k nám, myslim si ale, že se stala supercelou až dále na Plzeňsku (Pokud to vůbec supercela byla), žádný výrazný rotace jsem si při příchodu bouře k nám totiž nevšiml, později jsem se chránil v autě před blesky a deštěm, pak jsem ji už nezpozoroval. Bouře, když potom pokračovala dál na Plzeň, nám ukázala jen míň zajímavou severní část, navíc se natáhnul stratocumulus.
http://www.youtube.com/watch?v=4k5ja5D-HMA
Naposledy upravil(a) Instabiliter dne 17 čer 2009 13:45, celkem upraveno 1 x.
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

V práci teď neotevřu nic z youtube, ale myslím, že to SC (LP ?) byla i přes malou výšku Cb - mírná pravostáčivost, více-méně konstantní VIL profil a náznak hook echa.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Instabiliter píše:Zdravim. Zde dávám odkaz na včerejší bouřku, jak jsem včera slíbil. Nejzajímavější strukturu měla těsně před příchodem k nám, myslim si ale, že se stala supercelou až dále na Plzeňsku (Pokud to vůbec supercela byla), žádný výrazný rotace jsem si při příchodu bouře k nám totiž nevšiml, později jsem se chránil v autě před blesky a deštěm, pak jsem ji už nezpozoroval. Bouře, když potom pokračovala dál na Plzeň, nám ukázala jen míň zajímavou severní část, navíc se natáhnul stratocumulus.
http://www.youtube.com/watch?v=4k5ja5D-HMA
Tak to je hodně kvalitní video. Moc pěkné. Hezké záběry, kvalitní obraz, ale hlavně bylo co snímat :) .
PrantlD píše:Tak tady na Plzeňsku luxusní bouřky. Jedna vznikla zcela nečekaně z malého oblaku. Druhá se přihnala z Krušných hor a u Plzně výrazně zesílila. Oblaka pod její základnou byla nádherná.

Pár fotek naleznete zde: http://www.in-pocasi.eu/clanky/bourky/bourka-16.6.2009/
To jsou taky povedené fotky. Paráda !

Já jsem jen večer kolem 22:00 pozoroval tu bouřku, co šla přes Brdy a tam. Nicméně na tu vzdálenost jsem pochopitelně viděl jen blýskavici, ale i tak to bylo celkem pěkné.
Uživatelský avatar
PrantlD
Příspěvky: 80
Registrován: 22 srp 2008 10:03
Kontaktovat uživatele:

Instabiliter píše:Zdravim. Zde dávám odkaz na včerejší bouřku, jak jsem včera slíbil. Nejzajímavější strukturu měla těsně před příchodem k nám, myslim si ale, že se stala supercelou až dále na Plzeňsku (Pokud to vůbec supercela byla), žádný výrazný rotace jsem si při příchodu bouře k nám totiž nevšiml, později jsem se chránil v autě před blesky a deštěm, pak jsem ji už nezpozoroval. Bouře, když potom pokračovala dál na Plzeň, nám ukázala jen míň zajímavou severní část, navíc se natáhnul stratocumulus.
http://www.youtube.com/watch?v=4k5ja5D-HMA
Moc hezké video. Bouřka tam ale v té oblasti byla o dost slabší, než potom u Plzně (kde na ní byl možná i wall cloud, ale těžko říct).
Jan Drahokoupil píše: To jsou taky povedené fotky. Paráda !
Díky. Nejlepší je způsob vyfocení toho blesku - z ruky :D . Náhodou zrovna v době cvaknutí spouště se tam objevil (prostě na sekundu přesně). Blesk jsem v plánu fotit neměl.
Naposledy upravil(a) PrantlD dne 17 čer 2009 19:23, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Jan Drahokoupil píše:
Instabiliter píše:Zdravim. Zde dávám odkaz na včerejší bouřku, jak jsem včera slíbil. Nejzajímavější strukturu měla těsně před příchodem k nám, myslim si ale, že se stala supercelou až dále na Plzeňsku (Pokud to vůbec supercela byla), žádný výrazný rotace jsem si při příchodu bouře k nám totiž nevšiml, později jsem se chránil v autě před blesky a deštěm, pak jsem ji už nezpozoroval. Bouře, když potom pokračovala dál na Plzeň, nám ukázala jen míň zajímavou severní část, navíc se natáhnul stratocumulus.
http://www.youtube.com/watch?v=4k5ja5D-HMA
Tak to je hodně kvalitní video. Moc pěkné. Hezké záběry, kvalitní obraz, ale hlavně bylo co snímat :) .
PrantlD píše:Tak tady na Plzeňsku luxusní bouřky. Jedna vznikla zcela nečekaně z malého oblaku. Druhá se přihnala z Krušných hor a u Plzně výrazně zesílila. Oblaka pod její základnou byla nádherná.

Pár fotek naleznete zde: http://www.in-pocasi.eu/clanky/bourky/bourka-16.6.2009/
To jsou taky povedené fotky. Paráda !

Já jsem jen večer kolem 22:00 pozoroval tu bouřku, co šla přes Brdy a tam. Nicméně na tu vzdálenost jsem pochopitelně viděl jen blýskavici, ale i tak to bylo celkem pěkné.
Jan Drahokoupil
Já taky moc děkuju. ;)
PrantlD
Taky musim pochválit super fotky, hlavně ten osvícenej Cb vypadá dobře, byl dokonce hodně zdálky vidět i od nás.
Jinak taky díkes za uznání.
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Zdravím,
taky musím pochválit fotky i video, fakt moc pěkné :clap: .
Včerejšek jsem ještě trávila doma na jihu u rodičů (cca 8 km od Milevska). Vzhledem k tomu, že jsem byla bez netu, jsem nic ani nečekala, o to víc jsem pak byla překvapená. Začalo to poměrně silnou přeháňkou tak po 19.00, kterou poté vystřídala po 20.00 menší bouřka (viz fotky) a po ní pak přišla kolem 22.00 ještě jedna, která docela stála za to :) . Vzhledem k tomu, že mám doma lepší podmínky pro pozorování než v Praze a navíc nás ta bouřka neobjela velkým obloukem tak jako obvykle :lol: , tak můžu říct, že to bylo asi to nejlepší, co jsem letos zatím viděla :inlove: . Bohužel už byla dost tma, takže jsem nemohla fotit, ale pokusila jsem se alespoň o nějaká videa, která sem, pokud se mi to podaří nějak zpracovat, dodám.
Jinak kromě CC blesků jsem viděla i pár CG. Blesková aktivita byla vzhledem k podmínkám docela slušná. Dá se říct, že jsem poprvé viděla naživo, jak se blesky po nebi přímo "rozjíždí" :) .

pár záznamů první bouřky :
http://ditaf.rajce.idnes.cz/bourky_16.6.09/
Uživatelský avatar
Matěj Grék
Příspěvky: 158
Registrován: 22 bře 2009 15:58
Bydliště: Ostrava-Bělský les

Koukám, že jsem to s těma hodnotama vážně přehnal :D. V Ostravě byla jen slabá přeháňka a slabá duha, jak se dívám na ostatní ulovili toho podstatně víc, gratuluji jim !!!
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Drobná poznámka k videu od instabilitera. Osobně bych více dbal na bezpečnost práce. Být kolem 1 km od bouřky vylezlý venku při výskytu takových CG bych si netroufnul. Bezpečná vzdálenost je 30 km a více.
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Štěpán Krejsek píše:Drobná poznámka k videu od instabilitera. Osobně bych více dbal na bezpečnost práce. Být kolem 1 km od bouřky vylezlý venku při výskytu takových CG bych si netroufnul. Bezpečná vzdálenost je 30 km a více.
Nechci tu nikoho omlouvat, ale 30 km tu od lovců bouří nikdo nemůže požadovat :) . Jsme prostě tak trochu "blázni" a kdybychom měli dodržovat tuto bezpečnou vzdálenost, tak bychom nikdy neviděli, co se děje pod bouřkou. Fakt ovšem je, že když jsem to video sledoval, tak první věc, která mě napadla, byla, že už to taky trochu přehánějí a riskují už příliš !! Osobně taky zalézám do auta docela pozdě, ale v téhle chíli, jako je na tom videu, bych už dávno seděl v autě. Nevím, možná se jen víc bojím a mám větší respekt ;) .
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Zhruba od 1:50 bych už seděl v autě. No, někdo asi má rád adrenalin, ale skvělý video (dal jsem pět hvězdiček ;) ). A dle mého čistě amaterského pohledu to supercelka byla.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
IMP
Příspěvky: 180
Registrován: 26 kvě 2009 17:01
Bydliště: Liberec Horní Hanychov cca 450-460 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Instabiliter píše:Zdravim. Zde dávám odkaz na včerejší bouřku, jak jsem včera slíbil. Nejzajímavější strukturu měla těsně před příchodem k nám, myslim si ale, že se stala supercelou až dále na Plzeňsku (Pokud to vůbec supercela byla), žádný výrazný rotace jsem si při příchodu bouře k nám totiž nevšiml, později jsem se chránil v autě před blesky a deštěm, pak jsem ji už nezpozoroval. Bouře, když potom pokračovala dál na Plzeň, nám ukázala jen míň zajímavou severní část, navíc se natáhnul stratocumulus.
http://www.youtube.com/watch?v=4k5ja5D-HMA
Moc pekne! Ikdyz. jak uz tu nekdo psal, docela o ,,hubu'' :devil:
Ja uz bych se taky pakoval, tak kolem ty 1:50, jak tu pise kolega dobrmanek ;)
Čurbas
Příspěvky: 56
Registrován: 31 říj 2008 21:43
Bydliště: Valtice, Jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Zdravim, mam tu par fotek blesku z 16.6 kolem druhe a treti hodiny rani, pozorovani doma za oknem kvuli bespecnosti proto ta kvalita taka jaka je :)

http://curbas.rajce.idnes.cz/16.6.2009/
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Instabiliter píše:Zdravim. Zde dávám odkaz na včerejší bouřku, jak jsem včera slíbil. Nejzajímavější strukturu měla těsně před příchodem k nám, myslim si ale, že se stala supercelou až dále na Plzeňsku (Pokud to vůbec supercela byla), žádný výrazný rotace jsem si při příchodu bouře k nám totiž nevšiml, později jsem se chránil v autě před blesky a deštěm, pak jsem ji už nezpozoroval. Bouře, když potom pokračovala dál na Plzeň, nám ukázala jen míň zajímavou severní část, navíc se natáhnul stratocumulus.
http://www.youtube.com/watch?v=4k5ja5D-HMA
Sakra tohle bych si nedal, stat pod bourkou a koukat na blizke CG blesky. Ja uz bych byl davno v aute. Ostatne stal jsem pod supercelou, tak ze budu mlceti. Avsak jednou bourka me dostala az primo do sklepa :lol: To byla bourka neuveritelne nabita, CG za CG. Slahalo to kam to chtelo. (Omlouvam se za OT)
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Jan Drahokoupil píše:
Štěpán Krejsek píše:Drobná poznámka k videu od instabilitera. Osobně bych více dbal na bezpečnost práce. Být kolem 1 km od bouřky vylezlý venku při výskytu takových CG bych si netroufnul. Bezpečná vzdálenost je 30 km a více.
Nechci tu nikoho omlouvat, ale 30 km tu od lovců bouří nikdo nemůže požadovat :) . Jsme prostě tak trochu "blázni" a kdybychom měli dodržovat tuto bezpečnou vzdálenost, tak bychom nikdy neviděli, co se děje pod bouřkou. Fakt ovšem je, že když jsem to video sledoval, tak první věc, která mě napadla, byla, že už to taky trochu přehánějí a riskují už příliš !! Osobně taky zalézám do auta docela pozdě, ale v téhle chíli, jako je na tom videu, bych už dávno seděl v autě. Nevím, možná se jen víc bojím a mám větší respekt ;) .
Neříkám, že tu vzdálenost dodržuji, ale považoval jsem za dobré to sem napsat. Já ale hlavně téměř všechno pozoruji z okna mého pokoje, takže není co řešit. Venku už si ale tak moc nevěřím a jak je bouřka 3 a méně km daleko, lezu do úkrytu. Zleží taky na bleskové aktivitě a očekávaných projevech.
Byla to sice krásná podívaná, ale kvůli těm 2-3 posledním bleskům bych už venku nebyl. Bohatě by mi stačilo přeleštit čelní sklo okenou a natočit to přes něj.
Jarda
Příspěvky: 37
Registrován: 15 čer 2009 19:01

No adrenalin to je, ale svěrače cvakají.Je tam ale takové chtění (možná posedlost udělat co nejbližší snímek)To prostě nejde zalést do auta. Nepustí vás to.Když se na to kouknu spětně fakt jsme s Honzou (instabilitér)riskovali :tmi:
Jinak video mám natočené taky ,ale je podobné i když s horší kvalitou než Honzovo.
dubnany 189
Příspěvky: 312
Registrován: 20 úno 2009 14:53
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoravský kraj
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny,
U nás dnes bylo moc velké horko až 31°C tak zítra to snad vynahradí silné bouřky! Uvidíme. Jinak jsou tu moc pěkné fotky na étto diskuzi právě jsem se na ně dodíval hlavně ty blesky,ale je to o štěstí že se právě ten blesk podaří vyfotit. Když jde bouřka tak jsem venku pokud se blíží a vzdálenost je menší než 3km tak se jdu raději schovat,není dobré pobývat venku když je ta bouřka příliš blízko ne-li přímo nad námi. ;) Už jsem měl i letos možnost si to vyzkoušet že jsem byl na dvoře a tu se náhle zablýsklo a současně zahřmělo a dost mě to vylekalo protože to bylo velmi nečekané pak přišla ještě jedna rána ale to už jsem byl schovaný. :)
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2009“