Slabší tuba a bouřky 20. května

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2009.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Ahoj, tak dnešní den nepřestává překvapovat. Kromě nečekané noční přeháňky tady už asi 3 hodiny pozoruju vývoj bouřkovejch mraků ne severozápadě. Vznikaj prakticky na jednom místě pořád nový buňky (s četnými piley) a při postupu na SV se odspoda rozpadaj a zůstavaj jenom zbytky VO.
Krom toho se navíc na jednom blíže umístěném větším kumulu nakrátko objevila tuba. Nejdřív jsem si všimnul, že jeden cár ze základny je podezřele podélně rozřásněnej, chvíli jsem koukal, pak jsem rychle vyběhnul pro foťák ale ten zase nebyl na svém místě, takže jsem přišel o nějaký drahocenný čas. Pak se foťák konečně dostal ke slovu, ale moc jsem se opět nepředvadl. První fotky jsou tmavý, a vůbec celý to je o chlup hůř zaostřený. Neměl jsem čas ostřit, na tomhle foťáku se to fakt blbě ostří a musim to tam jít už konečně reklamovat (spolu s asi dalšíma deseti vadama). Ale rozhodně z fotek něco vyčíst lze.
Od víru se po chvíli oddělila špička, pak také zanikla a ještě chvíli se to mělo snahu opět obnovovat. Tak po 2 minutách vše zaniklo.
Fotky sem dám, ale teď pospíchám do Prahy, takže spíš někdy k večeru.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Do Prahy jsem nakonec nejel, takže byl čas na pozorování. Bouřka ze SZ se nakonec přiblížila natolik, že jsem zaznamenal několik slabších hromů. Bouřka byla nečekaně stabilní a blížila se možná rovnou na nás. Došlo na pár fotek s květákovitými hlavicemi a piley. Nakonec jsem vzal kolo a vyrazil na pororování. Výjezd se ale nevydařil. Hned první pohled na základnu bouřky bylo vidět, že se rozpadá a nakonec jsem jen pozoroval zbytky, které odvál vyšší vítr severně. Když jsem přijel domu, zjistil jsem že radar zeje prázdnotou. :(
EDIT: Radar nic, ale na SZ vidím v dálce další hlavice. :D Možná je ukáže i další snímek.
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

huj potvrzuju dneska hafo Cu con a Cb s oblakem pileus, kolem 15h krátká mírná přeháňka, ale jen navlhčilo, pak ještě dalších pár kapek, nyní bouřka, ale to nejlepší se o5 táhne po horách ... navíc vypadá to, že to chcíplo Obrázek T 21,5°C maxima přes 27°C a pocitově celkem dusno.

PS: o5 začlo hřmít tak snad ..
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Ahoj, tak tady je můj malý příspěvek k dnešnímu pozorování.
Stejnou bouřku jako "Amerika" jsem pozoroval z tradičního místa nad Brandýskem a zhotovil jsem řadu fotek, z kterých jsem mimo jiné poskládal tuto panoramu:
http://www.bourky.com/galerie/displayim ... ?pos=-3362

a pak tento timelapse (cca 22MB):
http://www.bourky.com/videa/2009_05_20.avi

Článek z toho asi dělat nebudu. Přeci jen nás zajisté čekají i významnější dny. Snad jedině že by Michal měl taky čím přispět.

P.S. Jsme zvědavi na tu tubu. Procházel jsem všechny své fotky, ale nic takového jsem tam neodhalil.
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Od nás je k vidění blýskavice z osamělýho a docela stabilního cumulonimbu v severních Čechách, výboje někdy pěkně osvítí celej mrak, fakt pěkná podívaná, mělo by to bejt dobře pozorovatelný pro velkou část severní půlky Čech. Další bouřky jsou v Sasku, i tam pozoruju občas záblesk, jedná se teď spíš o CC blesky v kovadlině.
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

mno bouřka hodně zajímavá, už to vypadalo na chcípák a nakonec až skoro uvažuju o možné slabší supercele, slabě rotující základna .. no na potvrzení nebo spíš vyvrácení si počkám jinde ... bleskově až tak aktivní nebyla, spíše takový průměr, zpočátku dost CC, u nás to ještě zesláblo, slabý déšť začal zesilovat před 21h, začaly padat velké kapky. Občas jsem zaslech zvonivý zvuk, ale "chytit" nějakou kroupu se mi nepodařilo. V 21h mizí centrum v šedi a to bylo dalším varováním. Ačkoliv obloha byla dobře vidět, během chvíle začaly padat kroupy, zpočátku malé a jen pár, rychle začaly ale padat hustě cca 0,5-1 cm velké, po pár minutách bylo po všem, před koncem kupobití výrazněji zesláblo a krátve padaly až 2 cm kroupy (naštěstí chvíli, už tak to celkem odnesly kytky :? ) srážky trvaly cca 10 min nejsilnější cca 5 min a spadlo Obrázek 6,2 mm
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Chtělo by to nahlásit to krupobití do ESWD (http://www.essl.org/ESWD/), chtěl jsem to tam hodit, ale nemám dost údajů.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tak jsem ty fotky konečně nahrál na rajče, takže se můžete podívat.
Honzo, ta tuba se vyskytla v takovy mohutnějšim kumulu, co jsem já měl na západě, mohlo to bejt tak někde severně od Smečna, ale to si asi už vymejšlim. Bylo to v 12: 46 ař 12: 48.

Jinak ta bouřka co vznikla teď večer mně opět vyhnala na obdlídku. Byla zase neúspěšná, protože se blejskalo v dálce a málo často, ale na radaru mně dost překvapila a taky bych usuzoval na pravděpodobnou SC. Jednak kvůli délce trvání a jednak kvůli velice plynulému nárustu intenzity srážek směrem do centra (v určitý době vývoje). Podívejte co to dělá teďka - pořád to trochu drží. Co je docela zajímavý - že i na Drahošovym timelapsu odpolední bouřky jsou náznaky rotace v západní části a i tahle bouřka bylo pro mně lehounce podezřelá.

http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Tuba_a_bourky_20.5.09/
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Michale, koukám, že jsme fotili skoro ty samé záběry :) . Mám pár podobných fotek, samozřejmě s přihlédnutím k jinému místu pořízení, ale podobnost je určitě jen čistě náhodná. ;) Dokonce i ten večerní mrak, ten kolem 21:45, jsem taky fotil, akorát že jen z ruky na ISO 3200 :)

S tou tubou je to jako obvykle dost těžké. Sám asi nejlíp víš, co jsi viděl a fotil, ale na základě jen těch fotek bych nic s určitostí netvrdil. Tedy ani ANO ani NE.

Na tu večerní bouřku za Středohořím jsem se už vykašlal, protože to na mě bylo už moc daleko. Určitě by byla vidět, asi i se záblesky, ale na nějaké kloudné focení by to již bývalo nebylo.

P.S. Co máš, prosím tě, s tím foťákem?
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2009“