Bouřky 19.5.2009

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2009.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tož dnes nad ránem jsme se na většině vyprahlé Moravy a Slezska dočkali vydatnějších srážek ;-) a bouřek. Tady slabě bouří přes dvě 2 hodiny (většinou blesky CC), ale nelze rozeznat žádné zajímavé oblačné útvary. Odhaduji úhrn srážek 15 až 20 mm a déšť už slábne.
Oblačnost se nad Moravou pěkně točí do spirály.

Modely to moc neodhadly a třeba ALADIN dával vydatné ranní srážky jen do Čech. :?

Přes den se asi někde bouřka objeví, ale GFS to vidí slabší oproti včerejšku - uvidíme. ;)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Michale mohu potvrdit. A další bouřkový den :). U nás jde většinou o CG (není jich mnoho), zatím nejbližší úder okolo 1,5 km, srážkově okolo 3 mm, ale déšť stále pokračuje.

Edit 8:29: Srážky nakonec 7 mm, ale stále prší
Naposledy upravil(a) dobrmanek dne 19 kvě 2009 07:30, celkem upraveno 1 x.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Lukin
Příspěvky: 91
Registrován: 25 čer 2008 19:05
Bydliště: Hodonín

V Hodoníně byla v noci taky bouřka, bohužel sem vyděl pár blesků a zaspal sem :( . Byl sem hrozně unavený.
karel marciniszyn
Příspěvky: 25
Registrován: 10 bře 2008 15:39
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

i přes Břeclav prošla bouřka, nebo spíše někde poblíž, nebyl to zas takový humbuk jako by to bylo nad námi, přesto pršelo poměrně intenzivně...na nějaké zasadnější pozorování jsem byl moc rozespalý - pokud se dobře pamatuju, začalo to vše kolem 3 ráno...
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Ranni bourka prinesla na Zlinsko 17mm, coz je konecne poradna vlaha vody, ktera zde byla potrebna. Jinak odpoledne mohou byt opet bourky. Teplota uz leze k 18°C. :)
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Uživatelský avatar
Skier
Příspěvky: 74
Registrován: 25 úno 2009 22:47
Bydliště: Žiar nad Hronom-285m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Prvé cb-čko na Ponitrí pred obedom.. Začalo to blýskavicou pred 22:00 zo silných frontálno-orografických búrok, ktoré sa narýchlo vytvorili v Štiavnickych vrchoch a v Javorom, postupovali na SV a silneli. Tvorili sa tam ďalšie bunky a z chaty/stanice mi starký hlásili výpadok elektriny, intenzívne blesky a krúpy, podľa opisu cca. 5mm. Stále pokračovala parádna blýskavica na V obzore. Pred 22:30 sa na SV Podunajskej nížiny začali tvoriť ďalšie bunky, ktoré mali SV smer. Postupne sa spájali do línie a rútili sa priamo na mňa(teraz som v Ladomerskej Vieske pod Žiarom nad Hronom). Nastúpila blýskavica z JZ,J,JV,V a SV. Tipujem cca. 200 bleskov za minútu, na streche to bolo parádne divadlo. Okolo 00:00 nám popŕchalo z prvých výhonkov, stále super šou najmä z prichádzajúcej búrky. Prišlo to o cca. 00:30. Počas celej búrky fúkal čerstvý vietor bez výraznejších nárazov. Spustil sa poriadny dážď v zrážkových vlnách. Krúpy sme nemali, ale výboje boli elita. Najbližší 400m, ale to bola pecka, že až pes na mňa vyskočil. Neskôr sa to stiahlo, stále pršalo a údery rúbali naďalej. Z chaty mi stále hlásili intenzívnu búrkovú činnosť. Ďalšia samostatná bunka prišla pred 03:00, no blesková aktivita z nej bola slabá, ale opäť lepšie spŕchlo, aj keď len chvíľu. Výraznejší systém, ktorý postupoval od Rakúska nás zachytil okrajom pred 06:00. Pršalo nám až do 08:00. Z rannými hodinami opäť začala tvorba silnejúcich buniek najmä v Javorom a na j stredného Slovenska. Búrky postupovali na SV priamo na moju stanicu, z kade mi stále hlásia búrku. Takže dnes sme mali 2 samostatné búrky, 1 prehánku. Chata 4 búrky a 2 prehánky. Počet búrok na chate mi narástol už na počet 19. Ale prebdená noc stála za to. Aktuálne opäť veľmi dusno a pomaly sa približuje prehánka od JZ. ZH vraj 10mm, čo ma prekvapilo, čakal som aspoň 15-20mm. Najviac stanica na Ponitrí, 68,8mm, napomohla tomu aj búrka pred obedom. SkyWarn: Róbert Kvak
Nakoľko sa všetko udialo po tme, tak len denné cb-čko na Ponitrí.(Výška cca. 10km)
Obrázek
My professional weather station-(Látky-Nový Svet, elevation: 825m)-(district: Detva)
Ak by som veril, že klimatické zmeny spôsobuje človek, nikdy by som sa o počasie nezaujímal.
Uživatelský avatar
karas
Příspěvky: 91
Registrován: 05 srp 2008 00:06
Bydliště: Galanta - Podunajská nížina (JZ Slovensko)
Kontaktovat uživatele:

Nás zasiahol pravý okraj búrkového komplexu, ktorý sa pomaly presúval z Rakúska smerom na SV. Elektrickú aktivitu som sledoval už okolo 23:00 nad Rakúskom, ale vzhľadom na pomalý postup som si šiel radšej pospať. Búrka sa dovalila so silným nárazovým vetrom a slušnou elektrickou aktivitou o 02:00. Vietor mohol dosahovať rýchlosť v nárazoch aj okolo 20m/s. Pozoroval som pekné CG aj CC výboje a bolo aj pár pekných čiarových bleskov. O 10min neskôr začalo pršať (bez krúp), potom už búrka pomaly slabla.
Ďaľšia búrka prišla ráno o cca. 5:40, zobudil som sa na silné hrmenie, pozoroval som pár CG bleskov. Proste krásna ranná búročka. :D
Pekný búrkový deň a veľa vlahy prajem z Galanty. ;)
Fly
Příspěvky: 20
Registrován: 24 čer 2008 12:53
Bydliště: Bratislava

No v noci to bola teda parada. Okolo 7 bleskov pod 300 metrov v priebehu mozno 3 minut, bolo to ako kanonada. Normalne som mal strach zdrzovat sa pri otvorenom okne, kde som mal nainstalovany fotak :)

Tu su fotky: http://picasaweb.google.sk/michal.soltes/1852009Burka#
Su pri nich pridane aj strucne komentare.
sawyer
Příspěvky: 49
Registrován: 30 dub 2009 21:39
Bydliště: Břeclav

Něco přešlo i přes Břeclav.... ale já se vzbudil až bylo povšem... někdy kolem čtvrté hodiny. A to už vše jenom doznívalo :(
Břeclav, Haškova 7!
Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 238
Registrován: 03 črc 2008 17:22
Bydliště: Třinec-Lyžbice-351 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Dnešní ranní bouřka mě dost překvapilo, vzbudilo mě první zahřmění asi kelom 5: 14 a pak jsem dlyšel asi dlaších 7 hromů. Oblačnsot byla navýrazná, skoro nic nešlo vidět přes takový divný opar. Pršet začalo v 5:25 a pršelo asi až do 11 hodin. Dneska nečekám žádnou bouřku, i když tady nci nevidím přes nízkou oblačnost. :lol: takže letošní 8. bouřka a to dvě bouřky za "jeden den"...co víc si přát :twisted:
Zdravím z Třince !!!
dubnany 189
Příspěvky: 312
Registrován: 20 úno 2009 14:53
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoravský kraj
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny,
V noci ve 3 hodiny mě vzbudila bouřka.Bylo to blízké zahřmění další hřmění bylo již vzdálené a slabé.Mírně se blýskalo v průměru 1 blesk za minutu.Mírně ráno i silně pršelo a spadlo pěkných 10mm srážek.V 5 hodin ráno byla o něco silnější bouřka kdy 4X silněji zahřmělo.V 5:20 bylo již po bouřce i po srážkách.Větr žádný nebyl bylo klidno.Teď je oblačno a narůstají i kumuly možná večer bude i přeháňka.Teplota je 24°C.Při té noční bouřce jsem zahlédl cca 25 blesků a 12X zahřmělo z toho 4X silněji. ;) :P
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2009“