Bouřky 17.4.2009

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2009.
supercela
Kontaktovat uživatele:

17 dub 2009 03:59

Zdravím z krajního západu! Tak máme za sebou první bouřku dnešního dne. Po 4 hodině mě vzbudila rána jak z děla. Vypadlo i pouliční osvětlení. Následovalo ještě pár blesků na sz obzoru. Srážky neměřitelné,chodníky jen vlhké. Teplota 13 st. Hezký den.
Michal Geryk
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

17 dub 2009 05:38

Tak v Čechách už se místy dočkali a dočkají (trochu v rozporu se včerejšími modely) a tady na Moravě se to asi mírně odsune z poledne na pozdní odpoledne - snad... ;-)

Je tu velmi teplo na ráno (+14°C) a silně fouká od JJV. Nasouvá se sem souvislá vrstva altocumulů a dalšího "svinstva" a doufám, že to moc nezabrání pořádnému vzestupu denních teplot.

Dnes tu bude asi popsáno několik stránek - hold je to 1. letošní výraznější bouřková situace v ČR...
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
bleskosvod

17 dub 2009 06:14

Dobré ráno,
včera jsem jel z ruzyňského velkoměsta domů, do podkrkonoší a docela mne zarazil slušný vítr, který panoval i v noci.

Aktuálně v Lomnici nad Popelkou vůbec nefouká.Teplota na "obyčejném teploměru" je jen sedm a na obloze je jak vymeteno se slabounkým oparem.Za hodinku pojedu do Vysokého nad Jizerou a budu se vracet odpoledne, tak třeba do té doby něco zajímavého uvidím :)
Štěpán Krejsek

17 dub 2009 06:15

Hlavně, aby to bylo k přečtení. Jestli tady bude půlka fóra řešit, že u nich nic není a druhá psát, že se to už blíží, bude z toho obvyklý maglajz.
Instabiliter

17 dub 2009 06:17

Taky v Toužimi máme po bouřce, s kterou jsem vůbec nepočítal, bylo to ranní překvápko, ještě že jsem se vrátil z Plzně domů. Byla to už 3 bouřka letošní sezony, což je za tak krátkou dobu, co sezona trvá nadprůměr. Trochu nám zprchlo, další déšť by mohly přinýst ty stratiformní srážky co jsou na JZ. Samotná bouřka byla dobře organizovaná, měla výdrž a odsunula se na severovýchod. Pozoroval jsem asi 30 blesků, z toho asi 10 CG blesků, kámošovi se povedlo zachytit i trojitý CGčko na video. Zajímavej byl pohyb oblačnosti, bouřky šly na SSV, kdežto oblačnost šla se ZSZ. Pokusim se vybrat to nejlepší a pak to hodim na youtube v následujících dnech. :) Jo a ještě včera jsem pozoroval blýskavici u Českýho lesa, záblesky byly ale slabý, tak šly těžko natočit natož vyfotit.
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
storm_ice
Kontaktovat uživatele:

17 dub 2009 06:32

Štěpán Krejsek píše:Hlavně, aby to bylo k přečtení. Jestli tady bude půlka fóra řešit, že u nich nic není a druhá psát, že se to už blíží, bude z toho obvyklý maglajz.
:lol: :lol: :lol: njn klasika ... ráno při pohledu na oblohu to vypadalo zajímavě, dokonce i pár Ac castelanus, tak jsem se trochu těšil na radar a docela slušný dás bouřek v západní polovině Čech. Teď u Prahy vznikají další jádra, tak ty už by se mohly dostat i k nám. Aktuálně tu je skoro zataženo a teplota na 12°C, vítr se večer utišil a i nyní převládá jen slabý, popř. je bezvětří
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

17 dub 2009 06:36

Představoval jsem si to trochu jinak a současný vývoj mě rozhodně překvapil. Za prvé aktivita pěkně od rána, za druhé pohyb bouřkové linie v celku netypickým směrem. Jen mám obavu, že na východ Čech nedosáhne a odpoledne naopak nastane vývoj příliš na východě.
Každopádně jsem se probudil a říkám si: kde je sakra ta fronta, protože večer už bylo skoro zataženo i střední oblačností a teď je tu najednou úplně jasno, jen s malým množstvím Ac a Cc na JV a V.
Nikki

17 dub 2009 06:39

Ahoj, v noci jsem spala jak zabitá, tak ani nevím co se dělo (ale asi jsem o nic nepřišla). Ráno teplota 10 °C, úplně zataženo, trošku navlhlé chodníky a oproti včerejšku slabý vítr.
moje pokusy něco vyfotit - http://nikki24.rajce.net
bleskosvod

17 dub 2009 06:48

Tomáš Prouza píše:Představoval jsem si to trochu jinak a současný vývoj mě rozhodně překvapil. Za prvé aktivita pěkně od rána, za druhé pohyb bouřkové linie v celku netypickým směrem. Jen mám obavu, že na východ Čech nedosáhne a odpoledne naopak nastane vývoj příliš na východě.
Každopádně jsem se probudil a říkám si: kde je sakra ta fronta, protože večer už bylo skoro zataženo i střední oblačností a teď je tu najednou úplně jasno, jen s malým množstvím Ac a Cc na JV a V.
Já si myslím, že při současném postupu by to mohlo dojít.Akorát to bude nějakej okraj.Nebo se to nějak zvrtne a bude to úplně jinak-jako vždy :lol:
vecerapl

17 dub 2009 07:50

Jsem ze Zlinska a uvazuji o malem presunu na misto z kama bude pak mozne prejet na lepsi misto. Ostatne modely malinko zmirnily, ale bourky zustanou na tom JV, tak jsem zvedavy. Vse nastane az tak po 12hodine, tak se nechme prekvapit.

http://stanice.e-pocasi.cz/ Zde je na teplotach videt, kde je studena fronta. Ukrojina nam kus Cech :lol: Jinak Morava temer 17°C, SZ Cechy jen kolem 9°C.
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Amerika

17 dub 2009 08:00

Tak k nám to dorazilo před chvílí. Čekal jsem že to bude v noci, ale nic. Ráno vidim že je zataženo a tmavo na západě. Centrum minulo severně a vše se pomalu rozpadalo. Byly z toho dva hromy a tak 1 až 2 mm srážek - už bez bouřky. Vlastně co teď koukám z okna tak furt prší, takže asi to bude víc.
jsem docela spokojen, ušlo to. Jen mně dožírá ta smůla že to zase muselo přejít v tu nejblbější denní dobu.
David Rýva
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

17 dub 2009 08:02

Dobrý ránko,

tak sem přes foun kouknul na detekci a co nevidím, nějakou lajničku bouřek na Z Čech. To mně docela překvapilo, teď koukám aj na modely a ta MUCAPE tam je oproti včerejšku, takže v případě verifikace bysme měli MISS, tedy zmeškaný případ. Hold dobrej důkaz, že usuzovat z předpovědí modelů na vývoj X dní dopředu se prostě spolehlivě nedá, když to takhle netrefí ani tech pár hodin. No každopádně su zvědavej na další vývoj, hodně štěstí všem bouřkařům tady a nám držte palce s předpovědí, ať nám to počasí nějako víc nezmrví. :D
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
supercela
Kontaktovat uživatele:

17 dub 2009 08:09

Tady už jen leje a leje.... Zima,trochu se rozfoukalo.
Michal Geryk
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

17 dub 2009 08:10

Tady čekám nejdříve vrstevnatý humus (už se sem od jihu sune) se slabými srážkami a až později odpoledne (snad) něco zajímavého bouřkového dorazí.

Aktuálně +17°C, oblačno, větrno...

kamera videa fotografie
počasář
Kontaktovat uživatele:

17 dub 2009 08:18

David Rýva píše:Dobrý ránko,

tak sem přes foun kouknul na detekci a co nevidím, nějakou lajničku bouřek na Z Čech. To mně docela překvapilo, teď koukám aj na modely a ta MUCAPE tam je oproti včerejšku, takže v případě verifikace bysme měli MISS, tedy zmeškaný případ. Hold dobrej důkaz, že usuzovat z předpovědí modelů na vývoj X dní dopředu se prostě spolehlivě nedá, když to takhle netrefí ani tech pár hodin. No každopádně su zvědavej na další vývoj, hodně štěstí všem bouřkařům tady a nám držte palce s předpovědí, ať nám to počasí nějako víc nezmrví. :D
...mě zas překvapilo, že se to spustilo až nad ránem a zrovna tam. Ta linie sbíhavosti už se táhla z Bavorska. Holt vhodná kombinace všeho byla splněna až na pomezí PL, KV a UL krajů. Lokální extrémy srážek v kombinaci radar-srážkoměr do 7 mm. Letmý pohled na interní výstupy Aladina slibuje zábavné odpoledne zejména pro kolegy na Moravě.

Zdraví
Honza Sulan, ČHMÚ Plzeň
honza.cb
Kontaktovat uživatele:

17 dub 2009 08:31

Tak tady prošel před sedmou takový menší deštík (akorát když jsem jel na kole do práce :roll: ). Jinak je zataženo stratiformní oblačností Ac + Sc. Takže nuda.
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
dobrmanek

17 dub 2009 09:15

Aktuální stav u nás. Jsem na předělu mezi stratiformní oblačnosti, která se nasouvá od jihu a pásu bez "oblačnosti". Počínají se tvořit cu, ale tyto mají zatím velmi krátkou životnost. Nad jedním cu se objevil pěkný pileus.
Edit 11:08: Velmi silný vítr v nárazech 10 - 15 m/s, na obloze převládají pěkné ac len, teplota 15,6 °C
Naposledy upravil(a) dobrmanek dne 17 dub 2009 10:09, celkem upraveno 1 x.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Václav Sedláček
Kontaktovat uživatele:

17 dub 2009 09:27

Praha má dneska smůlu. Od 7:44 s přestávkami prší, bez bouřkových projevů :( .
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Janek
Kontaktovat uživatele:

17 dub 2009 09:36

Václav Sedláček píše:Praha má dneska smůlu. Od 7:44 s přestávkami prší, bez bouřkových projevů :( .
No a zde by podle Aladina neměla spadnout ani kapka :D , což je ještě horší. Ale tomu nevěřím, protože dle vývoje mraků lze rozpoznat nestabilitu atmosféry a celkově je vzduch nabitý energií. Jinak gratuluju Čechám k bouřce. :)
Ráno zde bylo taktéž teplé, šel jsem v triku, takže mohlo být i přes 15 °C, poté středně vysoká konvektivní oblačnost a následně současný sajrajt.
Aktuálně: 18 °C, což je víc než v minulých dnech, a to je tu oblačno :D ; vítr se utišil na mírný z JJZ; 5/8 vším možným...
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

17 dub 2009 09:51

Nebouřkové hlášení z Trutnovska:

Zhruba do 9:30 SELČ bylo skoro jasno, bezvětří, teplota v 8:00 + 8,9°C, pokles tlaku se zastavil na 1003 hPa a nyní již pomalu roste. Od JZ až Z se postupně nasunula oblačnost typu Cs a As. Zároveň se opět zvedl V vítr do 5 m/s. Aktuálně v 10:50 máme teplotu +12,8°C. Oblaky vypadají, jakoby se měly každou chvíli protrhnout, ale radar tuhle možnost vyvrací, z družice je jasně vidět že se jedná o kompaktní, ale vertikálně slabou oblačnost. Nic to nemění na tom, že venku je teď vyloženě nepříjemně.
storm_ice
Kontaktovat uživatele:

17 dub 2009 10:33

tak tu máme první výraznější srážky zasebou, ale úhrn slabý tu odhadem Obrázek 1-2 mm, bo srážky jdou dost rychle

Aktuálně 11:20 zataženo, slabý déšť ObrázekObrázek 10°CObrázek Jz do 1 m/s
Václav Sedláček
Kontaktovat uživatele:

17 dub 2009 10:46

V Praze přestalo pršet, aktuálně oblačno, teplota 14 stupňů.
http://www.zelezniceck.cz/bourky/DSC00195.JPG
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
dubnany 189
Kontaktovat uživatele:

17 dub 2009 11:07

Zdravím všechny,
Dnes je jiné počasí než v předchozích dnech.Ráno oblačno postupně do jihu skoro zataženo As,Ac i Nb prostě vrstevnatý sajrajt.Spadlo i pár kapek.Teď se ta oblačnost trochu zase trhá.Teplota ranní vysoká 13°CDenní je 15 až 16°C.Větr ráno a dopoledne čerstvý J-JZ i s nárazy 11m/s teď je vítr již slabší do 5m/s a bez nárazů zatím než se zas zvedne.Tlak 1005hPa.Srážky 0mm. ;) :P
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
David Rýva
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

17 dub 2009 11:27

No tak sleduju, že něco už se přecijen děje ale zjiš´tuju že tu anténu detektoru musím dát fakt na střechu, bo ta konstrukce paneláku to stíní ze směru od JZ-JV dost silně... skoro nic to neukazuje :(
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
Michal Geryk
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

17 dub 2009 11:35

Zdá se, že se vytváří linie od Orlických hor přes Vysočinu, JZ Moravu a Rakousy, ale uvidíme ještě. Tady je zatím beznadějně zataženo nimbostratem nebo altostratem a ochlazuje se spolu se zesilujícím větrem. :(

kamera videa fotografie
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2009“