Začátek konvekční sezony 2009

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2009.
bleskosvod
Příspěvky: 356
Registrován: 12 čer 2007 18:28
Bydliště: Praha 6-Ruzyně, Lomnice nad Popelkou

Instabiliter píše:Já o našich prvních a posledních bouřkách nic nikde zaznamenanýho nemám, ale pamatuju si jeden rok, jak přišla sněhová bouře těsně po Novym roce, myslim, že to byl 1999. Jedna z posledních bouřek v roce přišla tušim že snad někdy v období vánočních prázdnin, myslim, že 1997. Poměrně "dost" bouřek má listopad a únor. Jedinej měsíc, co tu nepamatuju bouřku je, i když je to zarážející, je říjen. V říjnu zato se často vyskytujou kroupový přeháňky, podobně jako třeba v březnu. :) "Častá" přítomnost bouřek v zimnim období je asi tim, že to máme blíž k moři. Třeba v Německu (hlavně SZ) maj bouřky na podzim i v zimě docela často, tam se skoro nedá hovořit o začátku a konci sezony :lol: . U nás ale bouřková sezona u nás trvá většinou od začátku dubna do půlky září, vrchol je v 2/2 června, popř. začátkem července, maximum je tedy kolem letního slunovratu.
Loni se vyskytlo přímo v Toužimi 30 bouřkovejch dní s 37 bouřkovejma jádrama (31. bouřku 11.6 jsem pozoroval z Plzně). Počítám ale i bouřky do okolí 15 km. Samotnejch přechodů bylo zoufale málo, asi 13, počítám i ty, kdy u nás jen zkráplo. Letos očekávám ještě aspoň 25 bouřkovejch dní, jeden už mám za sebou (23.3.), další by mohla přijít po teplým počasí, co teď bude, s poslední počítám ke konci srpna nebo začátkem září. Hlavně aby bylo víc přímejch zásahů a chtělo by to i lepší kvalitu bouřek, protože loni byla obzvlášť druhá půlka sezony bídná, hlavně červenec, kdy bylo mrtvo totál, a nebejt 1.3 a 25.6, tak by to byl teprva hnus. Ještě dodám, že poslední tak 3 léta se bouřky vyřáděj hlavně v květnu a červnu, popř. v dubnu a pozdějš v červenci a srpnu je to bída a utrpení, vzhledem na to období. :(

Ještě si pamatuju bouřku ve varech.Bylo to kolem 10.12.1999 a zvedlo to řeky.Ukazovali to i ve zprávách.Pamatuji si to, že jsem byl v lázních a vracel se z procházky ;) Zarazilo to snad každého, někteří mi to později ani nechtěli věřit.
Danti
Příspěvky: 195
Registrován: 16 kvě 2008 19:31
Bydliště: Šternberk
Kontaktovat uživatele:

Jen musíme doufat, že se otočí situace, kdy nad střední Evropou, potažmo nad ČR panuje velmi málo slunečního svitu. Např. dnes se vytvořila nízká inverzní oblačnost, ktera by se měla díky vysokému datu rozpustit, ale neděje se tak. Jen připomínám, že Slunce má dnes srovnatelnou sílu, jako 9. září. Doufejme, že v letních měsících tady nebude převládat vrstva, která by zamezovala vzniku bouřek.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2009“