Bouřky 30.4.2009

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2009.
Čurbas
Příspěvky: 56
Registrován: 31 říj 2008 21:43
Bydliště: Valtice, Jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Musis se vypravit do valtic pod oblouk a cekat :D
sawyer
Příspěvky: 49
Registrován: 30 dub 2009 21:39
Bydliště: Břeclav

Nám teď postavili před činžákem Máju... doufám, že se přes noc něco přiřítí a dý jí to K.O jinak tady bude zase stínit do Listopadu :D
Břeclav, Haškova 7!
Obrázek
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Tady jsem s dnešnim dnem spokojenej, sice toho moc nenapršelo, to včera byl větší brutál.
Shrnutí dneška:
První malá bouřka byla kolem 17:30, jen 2 hromy, bouřka se asi 3x za sebou obnovila, první stará cela byla odváta na SV a od JZ narůstala nová, kerá byla ještě nahrazena ještě jednou slabší celou. Hřmělo jen z první cely.
Druhá bouřka přišla od východu z Kladenska, silně bleskově aktivní (podle hromů), viděl jsem ale jen 4 CG blesky, bouřka měla velice tmavou základnu. Než ale přišla, tak se rozpadla, aktivní zůstala jen buňka severně od Plzně, ta pak postoupila na Tachovsko. "Naše" rozpadající se buňka přinesla jen slabej déšť.
Nakonec přišla od východu kolem 22:30 poslední dnešní bouřka, blesková aktivita tak 5 blesků do minuty, asi 5 CG blesků, jinak byly jen CC, 1 CG blesk a asi 4 záblesky v mracích se mi povedlo vyfotit. Déšť z ní byl mírnej, trval sotva 15 minut. Dnešní bouřky vypadaly jako klasický letní, co tu spíš míváme v červenci a srpnu. :)
Mám to celý zdokumentovaný, tak se video časem objeví na Youtube, bohužel budu zanedlouho maturovat, tak času moc neni. :(
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Mam tu jeste dve fotky. Je to ze Zlinskeho kraje. Vice toho je pak zde: http://www.e-pocasi.cz/pres-zlinsky-kra ... ourka.html

Obrázek

Obrázek
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Uživatelský avatar
Nikki
Příspěvky: 268
Registrován: 01 kvě 2008 18:38
Bydliště: Pelhřimov 494 m.n.m - kraj Vysočina

U nás byla včera nečekaně silná bouřka. Samozřejmě jsme byli zase v hospodě, tak jsem z ní měla prd. Hrmění bylo slyšet už před 17 hod., kolem 19 hod. jsem vyběhla ven, protože začalo dost silně foukat. V tu chvíli zrovna přecházela přední část bouřky. Kolem 19:30 už to jelo, blesk snad každých deset sekund, do toho se spustil přívalový liják. Během chviličky byla silnice plná vody. Pršelo dost dlouho. Lítala jsem se dívat ven a pokaždé co jsem vylezla tak jsem měla štěstí na CG blesk a nádherné rozvětvené CC blesky. Na mobilu mám natočená tři videa, kde zrovna praští někam blízko. Po každém bližším úderu zhasly lampy na ulici a po pár minutách zase rozsvítili. Jen škoda, že z mobilu to video není moc kvalitní. No ale byla to fakt krásná bouřka. :)

Dneska je šíleně dusno, ráno jsem byla nakoupit a myslela jsem že tu cestu domu neudejchám.
moje pokusy něco vyfotit - http://nikki24.rajce.net
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Já já jsem to fakt neskutečně zakopal včera, odpoledne jsem se rozmýšlel, jestli jet na chatu nebo ne a rozhodl jsem se zůstat kvůli kolonám v Praze a jet až dnes. A když vidím, co se přehnalo na Táborsku a Písecku, tak se chytám za hlavu! Jinak v Praze bez jednoho jediného blesku, jen chvíli slabý déšť a občas blýskavice na jihu... :(
dubnany 189
Příspěvky: 312
Registrován: 20 úno 2009 14:53
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoravský kraj
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny,
Ta včerejší bouřka mě dost mile překvapila.Hned mě to zlepšilo nálada.Jen škoda že pří moc nepršelo jen ty 2mm srážek.Zpočátku to vypadalo nenápadně jen nějaká kupovitá oblačnost,která tu bývá dost často.Bylo to překvapující že během cca půl hodiny z toho vznikla bouřka.Akorát jak už byla na odchodu tak ještě dál mohutněla,tak západně od nás muselo slušně valit déšť.

K dnešnímu počasí je skoro jasno s cirrovitou oblačností a teplota je 22°C.Větr severní 3-7m/s. Dnes s bouřkami příliš nepočítám. :D ]:)
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

K poslednímu dni jen kráce bo jsem odjížděl pryč, ráno mlha, pak skoro jasno až oblačno, rychle nárůst oblačnosti a postupně přeháňky, ze kterých se vyklubaly i bouřky. Odpoledne dle radaru a detekce už stejně nic nebylo, tak jsem o nic nepřišel. Srážky celkem jen Obrázek 0,5 mm Tmax 23,1°C Tmin 8,5°C
Uživatelský avatar
počasář
Příspěvky: 60
Registrován: 10 dub 2009 10:19
Bydliště: Plzeň, ČHMÚ-Mikulka
Kontaktovat uživatele:

Tomas Pucik píše:Divím sa, že ČHMÚ nemá výstrahu...niekedy malé takéto búrky až extrémne riziko v minulosti. Ja by som na nich doporučoval vydať Stupeň 1 na silné nárazy vetra a krúpy...

V každom prípade, Vysočina to pomaly má za sebou :-)
Ahoj Tome i všichni ostatní!

Stávající systém výstražné služby je trochu kuriozní - už jsem o tom někde psal - v tom smyslu, že pokud nevydáš v dostatečném předstihu tzv. "předpovědní výstražnou informaci", můžeš reagovat při výskytu jevu vydáním "informace o výskytu extrémníhu jevu". Limity pro vydání takové "flash" zprávy jsou ovšem dost vysoké. Měl jsem 30.4. volno, ale z doslechu vím, že bouřky splňující limity pro "červenou" ani "oranžovou" úroveň nebezpečí se nečekaly a "žluté bouřky" v systému výstrah zatím podchyceny nejsou. Řeší se to tak, že se s předstihem varuje veřejnost alespoň prostřednictvím tzv. "uzpozornění pod předpovědí", které jde do medií. To napsáno bylo. I když přiznám se, že mě překvapila jeho poněkud měkká formulace vzhledem k očekávané CAPE a předpovědním hodografům větru. Těm skutečný vývoj odpovídal. Jiná věc je lokalizace bouřek - tam se sekly asi všechny námi používané modely a taky leckterý ostřílený kozák z tohoto fóra, jak jsem četl. No byla to dobrá lekce.

Ale pokud jde o ty výstrahy ČHMÚ, je připravena nová verze zahrnující jak jemnější škálu na stupně nebezpečí bouřek tak i na operativně vydávané "flash" zprávy. Jen se bojím, že uvedení do provozu přijde až uprostřed bouřkové sezóny.

Z Plzně zdraví
Honza Sulan, ČHMÚ Plzeň
Uživatelský avatar
Mara
Příspěvky: 246
Registrován: 15 kvě 2008 19:56
Bydliště: Lhota za Červeným Kostelcem (Náchodsko) 400 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, pro : počasář : předpovídat bouřky je jako sázet do loterie, když si vsadíte, tak se možnost výhry poněkud zvýší...Lokální fluktuace v atmosféře jsou hold někdy nepředpověditelné. Dnes to vypada docela zataženě a fouka, tak by mohlo sprchnout, snad....
Tomáš.Malek
Příspěvky: 89
Registrován: 23 bře 2009 23:26
Bydliště: Praha - Vinohrady

Zatím asi nejzajímavější situaci letošního roku jsem mohl sledovat pouze omezeně a protože jsem o víkendu nebyl přítomen a neměl přístup k síti, přidávám svůj příspěvek až dnes sem.
Ve čtvrtek odpoledne jsem odjížděl na chalupu do severních Čech. V Praze bylo velmi teplo a sucho. Už po výjezdu z města bylo severním směrem vidět mohutnou oblačnost, která zcela jistě znamenala rozsáhlou bouři zhruba v prostoru Liberce kam jsem směřoval. Cestou jsem sledoval její vývoj. Jedno jádro zdánlivě méně aktivní leželo poblíž Krkonoš, druhá velmi aktivní multicela visela zhruba nad českolipskem a libereckem. Právě západnější část měla velmi rychlý vývoj a vznikaly zde stále nové komory. U benátek nad jizerou byla už před námi stěna kypících kumulů congestů rychle dospívajících v kumulonimbus. Pozoroval jsem výraznou bouřkovou hlavici, která chvílemi připomínala tvarem obří postavu s rukama připravenýma k obejmutí. ( při troše fantazie je pozorvání těhto oblačných útvarů pěkná kratochvíle) Za mladou Boleslaví krajinu pohltil temný stín a obloha rychle černala. Na severozápadě vyšlehlo několik poměrně silných blesků a opodál se spouštěl silný liják, kdy oblačnost zdánlivě sahala téměř k zemi.Na českolipsku byla v té chvíli téměř "temná noc. Přesto však nebyla bouřka elektricky příliš aktivní.
Po příjezdu do Liberce zde bylo právě po dešti a bouřky odcházely k západu. Mraky řídly pouze za Ještědem bylo stále ocelově černo a nad horama zablikalo ještě několik posledních blesků.Pokračoval jsem v cestě na západ, přičemž bouřka ustupovala stejným směrem a po příjezdu na chalupu mizela za Lužickýma horama směrem k západnímu obzoru.
Chystal jsem se právě k tradičnímu pálení čarodějnic kde se schází pravidelně celá vesnice, když tu od východu přicházela další oblačnost a hřmělo. Pozoroval jsem přechod výrazné hůlavy ze které padal studený déšť ale další dramaticky zajímavý děj se nekonal.Tentokrát už jen slabá bouřka minula těsně jižně od nás, mraky přešly nad krajem krátce sprchlo a vše se pak opět velmi pomalu vzdalovalo na západ. Večer u ohně jsme si užívali. Pekly se buřty, pilo se pivo a následovalo i krásné hromobití, které ovšem nepocházelo z bouřky ale doprovázelo střelbu rachejtlí a světlic, kterými jsme oslavili Filipojakubskou noc. Bouřky tak nakonec oslavu opět nezkazily a vše se vyvedlo.
chio
Příspěvky: 73
Registrován: 10 úno 2009 17:27
Bydliště: Svrčinovec (okr. Čadca), 440 m n. m.

Vo štvrtok som sa práve vracal z Martina (okolo 14:30), keď sa cez nás prehnala celkom použiteľná búrka. Blesky väčšinou CC, ale tento rok nebolo nič lepšie. Len mohlo viac popršať :D
Potom nás minuli ešte 2 búrky severne, ale tam bola blesková aktivita slabá.
Zdravím z blízkosti trojmedzia Slovenska, ČR a Poľska (a dosť často aj z Ostravy :-))
Tomáš.Malek
Příspěvky: 89
Registrován: 23 bře 2009 23:26
Bydliště: Praha - Vinohrady

Dnes jsem přidal článek ohledně pozorování ze dne 30.4 ale byl přesunut do diskuse k příslušnému datu. vcelku se to dá pochopit z jakého důvodu jen mě překvapilo, že jsem ohledně toho neobdržel od administrátora nějakou připomínku. Viděl jsem že do diskuse z 30. dubna už nikdo nepřispívá a je dá se říct uzavřená a právě proto jsem to dal sem ačkoli to tu nepatří. Jinak by mě též zajímalo kam směřovat případné dotazy a připomínky administrátorům, protože sem to asi nepatří a nenašel jsem vhodné místo. Jinak se ještě omlouvám že své články jsem zatím nedoprovázel fotografií. snad to někdy v budoucnu ještě napravím.
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Tomáš.Malek píše:Dnes jsem přidal článek ohledně pozorování ze dne 30.4 ale byl přesunut do diskuse k příslušnému datu. vcelku se to dá pochopit z jakého důvodu jen mě překvapilo, že jsem ohledně toho neobdržel od administrátora nějakou připomínku. Viděl jsem že do diskuse z 30. dubna už nikdo nepřispívá a je dá se říct uzavřená a právě proto jsem to dal sem ačkoli to tu nepatří. Jinak by mě též zajímalo kam směřovat případné dotazy a připomínky administrátorům, protože sem to asi nepatří a nenašel jsem vhodné místo. Jinak se ještě omlouvám že své články jsem zatím nedoprovázel fotografií. snad to někdy v budoucnu ještě napravím.
Já bych to řešil přes sokromé zprávy.
Uživatelský avatar
funsat
Příspěvky: 11
Registrován: 04 dub 2011 13:59
Bydliště: Poprad - Slovakia
Kontaktovat uživatele:

David Rýva píše:Tak tu druhej bouřkovej den, první buňka se dvojím zahřměním prošla na SZ a poté okraj SQL takže tu párkrát prásklo. Ale hlavně bezva příležitost na provětrání detekce blesků ;)
kocz_ldko_actual2.png
Boltek očividně funguje dobře... :)

Zdravím pozorovateľov búrok!

Posielam odkaz na nový StormTracker od Bolteku ktorý je v prevádzke na Slovensku...

http://pocasie.kvalitne.cz/boltek/nexstorm.jpg

Rozsah cca 500-650 km

aktualizácia cca 2 min.

S pozdravom Richard
Detektor bleskov Boltek LD-250
Príjem EUMETCast - MSG - Ku-band
Detektor radiačného pozadia β and γ
Meteo - Davis VP2+

Meteo Funsat - http://pocasie.kvalitne.cz/
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2009“