Búrky 13.7.2008 Žilina

Vše co se týká o zpozorovaných jevech v roce 2008.
Odpovědět
jaro
Příspěvky: 50
Registrován: 23 říj 2008 17:44
Bydliště: Žilina

Na nedelné popoludnie boli predpovedané intenzívne búrky. Predpoveď sa začala naplňať.
Krátko popoludní sa začali spočiatku vytvárať slabé, rýchlo sa rozpadavajúce búrky.
Postupne však naberali na intenzite. Začal som vývoj počasia nakrúcať fotoaparátom
Canon Powershot A620 cez okno bytu. Búrky trvali dlho do noci a natočil som asi
10 min. videa ( 640/480 15 snimkov/s).

Teraz príde to zaujímavé. V sobotu ( 19. 7 ) som nahral video do počítača. Po prehliadke
natočeneho videa som zbadal, že som zachytil blesk, ktorý udrel do balkona susedného paneláka ( asi 60 m vzdialeného ). Video-scéna s bleskom trvala 10 s. Blesk je zaznamenaný len na 8-mom snímku a časovo 8/15 s po spustení scény. Je jasné, že v tej chvíli som bol ešte zahladený na display fotoaparátu a blesk som nezbadal. Čas úderu blesku sa dá určiť z video-súboru ( 13.7.2008 15:35 ).

O blesku som sa informoval aj u susedov. Vraj bolo cítiť zápach železa a burácanie také, že si mysleli,že to udrelo do nášho paneláku. Počas tej búrky, už viac blízkych úderov nebolo. Pre budúcu doverihodnosť som pamaťovú kartu nevymazal a zachoval.

Keď už som bol "obšťastnený" zachytením blesku ,foto blesku som hneď rozoslal mailom svojím známym a spolupracovníkom s varovaním, že je nebezpečné stáť na balkone počas búrky.
Originálnu videoscénu som zaslal 21.10. na bourky@bourky.com a 11.11.2008 do prírastkov
http://ukazy.astro.cz/upload/20080713Ja ... d_ukaz.zip" onclick="window.open(this.href);return false;.

Urobil som rozbor video-scény. Hneď je počuť krátky úder blesku, ale burácanie hromu začína tak asi o 1,5 s neskoršie a trvá až do konca video-scény ( ešte 7 s.). Rozpor sa dá vysvetliť tým, že blesk ktorý udrel do balkona bol len zo slabej vetvy mohutného blesku, ktory udrel niekde asi 500 m ďalej. Zvuk z vonkajšieho prostredia bol značne tlmený plastovým oknom a navyše v miestnosti hralo radio. Miesto úderu blesku som odfotografoval s fotoaparátom DSC-H7 ( 15 x ). Vidno poškodenie balkona.

Takmer okamžitý zvuk z úderu blesku a poškodenie balkona na ktorom blesk končí, je v rozpore, že zachytený blesk by mohol byť "duchom" nejakého blesku, ktorý na zábere nevidno. Aj mokrý povrch vonkajšieho skla okna "ducha" blesku nepodporuje.
stefco
Příspěvky: 54
Registrován: 30 říj 2008 15:56
Bydliště: Spišská Nová Ves

No páni :o .... Jaro tak to sa ti podarilo :clap: Až mi idú zimomriavky z predstavy keby na tom balkóne nedajbože niekto stál.
Po tomto tvojom dokumente si už riadne rozmyslím či budem chodiť "kukučkovať" na balkón a sledovať prichádzajúcu búrku. A prispeje k tomu i to, že vedľa na balkóne máme navŕtaný satelit, klasický tanier.....i keď neviem či to má nejaký vplyv na priťahovanie bleskov, ale myslím si že asi má. Ak sa mýlim tak sorry.....
Ale ešte raz musím pochváliť.... vynikajúce videjko, vynikajúci záber :clap:
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

jaro píše:Pre budúcu doverihodnosť som pamaťovú kartu nevymazal a zachoval.
Hmm
jaro
Příspěvky: 50
Registrován: 23 říj 2008 17:44
Bydliště: Žilina

Tomáš Psika píše:
jaro píše:Pre budúcu doverihodnosť som pamaťovú kartu nevymazal a zachoval.
Hmm
Original = nalepsia kvalita videa a tiez doverihodnost. Kto by si neponechal takuto pamatovu kartu na pamiatku?
jaro
Příspěvky: 50
Registrován: 23 říj 2008 17:44
Bydliště: Žilina

stefco, zrejme bude zalezat, ci navrtany satelit je vodivo spojeny s kovovou konstrukciou domu
ktora ma dobry zvod do zeme. U balkonov v panelakoch by to mohla byt aj pravda i napriek tomu,
ze bleskozvody su v poriadku. Hrozne nato pomysliet. Lepsie by sa divalo ako blesk udrel do strechy
domu a nie do balkonu.

K tomuto este uvadzam:
V septembri som poslal video s bleskom do hydrometeorologickeko ustavu ( SHMU ).
Dostal som odpoved, kde medziinym sa uvadza:
"Je to pekna ukazka, ze blesk - elektricky vyboj v atmosfere nie vzdy zasiahne najvyssi bod
v terene a poucky o nebezpecnosti burky netreba brat na lahku vahu.
Aj tak je ale zaujimave, ze blesk neudrel priamo do strechy domu, resp. do bleskozvodu, ktory
tam predpokladam bol. Bol tam? Bolo by zaujimave zistit, ci tam ozaj bol, respektive, ci bol
spravne zvedeny az do zeme a spravne uzemneny. Ak nie, je to ocividne velmi nebezpecne...."

Ako som uz pri zakladani temy uviedol, natocil som v ten den asi 10 min. videa. Ked bola vonku
tma, tak som sa zameral na natacanie bleskov. Bolo to vacsinou len rozsvecovanie oblohy a blesky
neboli v tom svetle vidno. Ale jeden som predsa len zachytil. Spracoval som priebeh blesku do videa
ktore som umiestnil na "youtube":
http://www.youtube.com/watch?v=V-MPkKDI ... annel_page" onclick="window.open(this.href);return false;
Video som nazval "3xvyboj v hlavnom kanali blesku". Video som znovu natacal znutra cez zarosene okno.
Pocet 15 snimkov za s. vyzera nie celkom dostacujuco, ale myslim si ze sa oplati pozriet na moj
pokus.
jaro
Příspěvky: 50
Registrován: 23 říj 2008 17:44
Bydliště: Žilina

Od času posledného príspevku, udalosti okolo blesku pokračovali.
Videoscénu s prírodným úkazom som dal na:
http://www.youtube.com/user/JAROPATU#p/u/5/BMxxElmhG9k
V podstate sa každý pozastaví nad tým, prečo počuť burácanie hromu oneskorene vzhladom na blízkosť úderu
blesku. To burácanie hromu nie je od slabého výboja, ktorý udrel do balkóna, ale od vzdialenejšieho hlavného
silného úderu blesku. Pomer prúdov vo výbojoch može byť aj 1 ku 100. Tomu zodpovedajú aj odlišné zvukové
prejavy. Pýta si to ďalšiu diskusiu!?
Slabý blesk sa prejavil zvukovo len krátkým pleskom do balkóna.

Foto blesku s komentárom mi zverejnili v časopise KOZMOS číslo 1/2009. Potom som dostal návrh od jedného
revízneho technika, aby som založil tému na elektrika.cz. Som elektrotechnik a zaujíma ma prečo ten blesk
udrel do toho balkóna a nie do strechy paneláku.
V čase založenia témy som mal predstavu, že by sa mohla dať urobiť pomerne dokonalá ochrana budov a
osob pred úderom blesku na celom sídlisku ( aj na chodníkoch). Teraz už takú predstavu nemám a som skorej
skeptik. Uvedomil som si, že proti tým slabým vedlajším výbojom vlastne nie je zatial ochrana, hlavne
ked idú šikmo na budovu, alebo idú aj niekolko m od bleskových tyčí na streche. Moje zachytenie slabého výboja blesku
na video to tiež potvrdzuje.

Inšpiráciou pre predstavu rozvetveného úderu blesku je tunajšia meteogaléria. Napríklad ( dúfam, že možem ):
http://www.bourky.com/galerie/displayim ... t=-3&pos=3
Sú tu desiatky slabých vedlajších bleskov, ktoré niekam udreli. Čím je blesk slabší, tým menej je zblízka vizualne
postrehnutelný, menej rešpektuje ochranu budovy pred bleskom a menej si všíma najvyššie body v teréne.
Je to výzva aby sme počas búrky neboli v otvorenom priestore, nestali na balkóne a nevyklaňali sa z okna.
jaro
Příspěvky: 50
Registrován: 23 říj 2008 17:44
Bydliště: Žilina

jaro píše:Od času posledného príspevku, udalosti okolo blesku pokračovali.
Foto blesku s komentárom mi zverejnili v časopise KOZMOS číslo 1/2009. Potom som dostal návrh od jedného
revízneho technika, aby som založil tému na elektrika.cz. Som elektrotechnik a zaujíma ma prečo ten blesk
udrel do toho balkóna a nie do strechy paneláku.
A tak som založil tému a napísal článok do redakcie elektrika.cz.
http://zdroje.elektrika.cz/book/rozbor- ... veho-domu/
jaro
Příspěvky: 50
Registrován: 23 říj 2008 17:44
Bydliště: Žilina

alizah píše:K tomuto este uvadzam:
...Aj tak je ale zaujimave, ze blesk neudrel priamo do strechy domu, resp. do bleskozvodu, ktory
tam predpokladam bol. Bol tam? Bolo by zaujimave zistit, ci tam ozaj bol, respektive, ci bol
spravne zvedeny az do zeme a spravne uzemneny. Ak nie, je to ocividne velmi nebezpecne...."
Pretože ma to tiež zaujímalo a ako píšem v mojom predchádzajúcom príspevku, obrátil som sa na odbornikov na ochranu pred bleskom na portále elektrika.cz. Výsledok:
Slabé blesky môžu udrieť na lubovolné miesto bočnej steny budovy i keď sú blesko-zvody kvalitne územnené.
Ak sa niekto nachádza počas búrky pri zle územnenom blesko-zvode alebo neúzemnenom okape ( urobené územnenie okapu som doteraz ani nepostrehol ) je nebezpečenstvo, že dostane zásah blesku, ktorý udrel do strechy budovy.
Počas búrky je najlepšie sa skryť do vnútra budovy.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2008“