Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Bouřky 2008 v ČR

Vše co se týká o zpozorovaných jevech v roce 2008.

Re: Hodnocení bouřek na Moravě 15.8.2008

Příspěvekod Tomáš Prouza » 16 srp 2008, 21:09:27

Tak "bílou" jsem já zažil, a to 27.8.2001 15:30 UTC - možná tu někdo má z toho času snímek. Projevilo se to tu 15 minutovým krupobitím kroupami přes 3 cm a z toho vyplývající totální devastací vegetace.
Tomáš Prouza
Administrátor

Re: Bouřky na Vysočině

Příspěvekod Janek » 17 srp 2008, 05:43:48

David Rýva píše: Ráno prošly asi dvě CS supercely Slezskem do Polska. Další CSku jsme pozorovali západně od Břeclavi, čekali jsme na tu z Rakouska ale ten sajrajt co se utvořil před ní jí zničil. Bohužel tu HP se nám nepovedlo předhonit. Pak prošlo V Moravy ještě v noci několik bouří z nichž ta nejsilnější nese znaky HP supercely. Šla od Bratislavy až do Polska přes Ostravsko. V ní rovněž byly hlášeny kroupy nad 5cm v průměru...

Jj, říkám, že ty kapky byly monstrózní. Určitě třeba půl kilometru nad zemí byly z nich velké kroupy. Bohužel se potvrzuje Karviná jako katastrofa pro kroupy; možná tu je nějaký jev (ve střední výšce) :x ...?
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Janek

Příspěvekod Michal Geryk » 17 srp 2008, 06:56:56

Můj závěr: Jsem moc a moc zklamaný z "šedivého" průběhu bouřek tady v Přerově a okolí, které nás přes den navíc téměř minuly. V noci a ráno bylo několik lijáků (33 mm srážek) s blesky CC, ale přesto jsem čekal, že konečně po mnoha letech zase uvidím, jak vypadá pořádná bouřka a zase nic... :( Tuto sezónu prostě nebyla ani jedna bouřka, která by mě nějak víc utkvěla v paměti (loni aspoň jedna byla), ale ještě není konec sezóny... Takže bouřek co do počtu je tu průměrně až nadprůměrně, ale co do "kvality" je to totální propadák.

Na druhou stranu je mi líto lidí postižených řáděním bouří v okolních zemích :? .
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Janek » 17 srp 2008, 07:12:35

gerykm píše:Takže bouřek co do počtu je tu průměrně až nadprůměrně, ale co do "kvality" je to totální propadák.
Na druhou stranu je mi líto lidí postižených řáděním bouří v okolních zemích :? .

Nejsi sám. Tady je tento rok bouřek kupa, ale v paměti mi také neutkvěla žádná. Spíše byly zajímavé okolnosti - výbuchy transformátorů, pak nějaké ohony, 25. 6. zvláštní downburst, dneska obrovité kapky. Takže shrnu ještě jinak:
kroupy: 1 den :( ... Emma, tloušťka 0,3 cm (možná spíše krupky, už si nepamatuji;
vítr: tento rok celkem slušný... Emma - kolem 30 m/s; pak asi 3 bouřky s nárazy >25 m/s;
srážky: nejhorší rok... max. ke 30 mm - ten den, kdy byla CAPE přes 2500; intenzita největší přívalák, a to v Ostravě na 5 minut, zde jen minutové přívaláky;
blesky: určitě nadprůměr... na moje poměry sice daleko od baráku (nejbližší asi 80 m), ale zato nádherné CC, včera extrémní CG a ještě transformátory :);
SC... v dálce ta včerejší, jež vyprodukovala tornádo + vlastně ještě ta "bohumínská", kterou jsem přes kouřmo neviděl :(;
1 tromba, 2 horseshoe...
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Janek

Příspěvekod storm_ice » 17 srp 2008, 10:30:45

vy už totiž nevíte co by ste chtěli :lol: já už abych byl zachvíli rád jen za déšť 8-) :lol:
storm_ice

Příspěvekod karas » 17 srp 2008, 12:11:27

David Rýva píše:
tom522 píše::D Skywarn konečně vydal 3.nejvyšší stupen, ale zase jsme se nedočkali. tentokrát pro Polsko, ale i tak to bude zajímavé :D

Vyšlo a dost dobře, HP na Slovensku v 3jkové oblasti. Byla na jihu té SQL. V Trenčíně to způsobilo tak vážné škody, že vyhlásili ve městě vijímečný stav. 5cm kroupy jsou hlášené z vícero míst. Přívalové srážky působili dost neplechu na Moravě. Sami jsme při chase projížděli zaplavnejma silnicema, všude bahnivá břečka z polí.
Ráno prošly asi dvě CS supercely Slezskem do Polska. Další CSku jsme pozorovali západně od Břeclavi, čekali jsme na tu z Rakouska ale ten sajrajt co se utvořil před ní jí zničil. Bohužel tu HP se nám nepovedlo předhonit. Pak prošlo V Moravy ještě v noci několik bouří z nichž ta nejsilnější nese znaky HP supercely. Šla od Bratislavy až do Polska přes Ostravsko. V ní rovněž byly hlášeny kroupy nad 5cm v průměru...

To čo som pozoroval (http://sk.fotoalbum.eu/karas/a119698) nebol vlastne vznik tej HP?Hneď po objavení sa tej bunky sa dvihol prudký vietor ktorý smeroval do centra búrky (zatiaľ som zažil prudké vetry len smerom od búrky), vyzeralo to ako gigantický "vysavač" :lol:, a na posledných fotkách ako by sa vytváral wall cloud.Bohužiaľ som bunku mohol sledovať len z východnej strany, ale stála za to.Neskôr sa táto bunka pripojila k južnej časti tej SQL ktorú si spomenul.Vypadalo to desivo - hlavne ten vietor.Bolo to gigantické! :shock: ;)
karas

Příspěvekod marian007 » 17 srp 2008, 12:23:02

O víkendu jsem byl na Vysočině, z pátku na sobotu to teda mydlilo pěkně! Sem tam nějakej krátkej přívalák.Kroupy se naštěstí neobjevily.Blesky většinou CC. 8-)
Z Brna, poslední dědiny před Vídní, zdraví Marian
marian007

Příspěvekod Lukáš » 17 srp 2008, 14:20:04

Tak ja sem nasraný ...byl jsem celý týden na Slovesnku..ve Vysokých Tatrách :D počasí se nám opravdu vydařilo ale to sde nedá říct o bouřkách...15.8. jsem viděl na východě dva podivné obrovské mraky jak postupují na severovýchod..myslel jsem že to je jen nějaká obyčejná bouřka ale teď jak pročítám forum tak nevěřím vlastním očím....prřes Třinec prošly sc :shock: :o :shock: :o ...a v Tatrách se akorát vytvořila slabá buňka ..asi pět blesků a jinak nic :? když jsem přijel hned sem se ptal známých co to tady bylo a říkali že takovou bouřku tu nezažili..ani dokonce moji prarodiče kteří tady žijí už přes 40 let...prý že tu byly velké kroupy asi tak 5 cm mi říkali :x a zrovna jak jsem byl pryč :cry: ale zase nezávidím tornádo v Polsku :!: takže toto vše z mých zážitku :|
Zdravím z Třince !!!
Lukáš

Příspěvekod Štěpán Krejsek » 17 srp 2008, 18:22:14

David Rýva píše:
tom522 píše::D Skywarn konečně vydal 3.nejvyšší stupen, ale zase jsme se nedočkali. tentokrát pro Polsko, ale i tak to bude zajímavé :D

Vyšlo a dost dobře, HP na Slovensku v 3jkové oblasti. Byla na jihu té SQL. V Trenčíně to způsobilo tak vážné škody, že vyhlásili ve městě vijímečný stav. 5cm kroupy jsou hlášené z vícero míst. Přívalové srážky působili dost neplechu na Moravě. Sami jsme při chase projížděli zaplavnejma silnicema, všude bahnivá břečka z polí.
Ráno prošly asi dvě CS supercely Slezskem do Polska. Další CSku jsme pozorovali západně od Břeclavi, čekali jsme na tu z Rakouska ale ten sajrajt co se utvořil před ní jí zničil. Bohužel tu HP se nám nepovedlo předhonit. Pak prošlo V Moravy ještě v noci několik bouří z nichž ta nejsilnější nese znaky HP supercely. Šla od Bratislavy až do Polska přes Ostravsko. V ní rovněž byly hlášeny kroupy nad 5cm v průměru...

Tak zjišťuji, že jsem v pátek váš pohyb docela odhadnul.
V Brně jsem byl ale díky obrovským očekáváním sklamán. Nakonec obyčejná bouřky se zesílením deště a pár viditelnými blesky. Ty večerní bouřky šly většinou mimo, a i kdyby, sc bych zaspal.
Štěpán Krejsek

Příspěvekod Václav Sedláček » 20 srp 2008, 14:55:25

V Praze letos bouřek dost. Srážek je tu letos hodně, není to dlouho co tady (na barrandově) byl 30 minutový přívalový déšt. Kroupy letos nezpozorovány. Zato blesků letos zase tak moc není, maximum bylo 5 do minuty. Ale blízkých úderů dost (poslední pod 100m dnes v noci). Vzpomínám na jednu squall line před lety (2001?), kdy to byl pás s 30 - 40 blesky za minutu.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Václav Sedláček

Re: Bouřky 2008 v ČR

Příspěvekod Michal Koupý » 21 srp 2008, 03:25:26

David Rýva píše:

V trojkové oblasti to vyšlo, ale chybí mi v tom výpisu, že v oblasti se stupněm 2 už to bylo s úspěšností podstatně horší, hlavně v JZ polovině Moravy a na JV Čech, kde se na rozsáhlém území nevyskytlo nic, co by odpovídalo dvojce. Bývalo tady zvykem pojmenovat i neúspěchy (a v tak složité meteorologické situaci téměř vždycky něco nevyjde). Když se s výstrahou sekl ČHMÚ, kritikou jste nešetřili, ale tato reakce Davida Rývy na nezpochybnitelný částečný neúspěch předpovědi Skywarnu je absolutně nekritická. Skutečnost, že předpověď v určité oblasti vyšla, neznamená, že se tím ruší neúspěch předpovědi v jiné rozsáhlé oblasti. V pátek odpoledne v diskusi zavládla určitá deprese právě ze situace, která vůbec neodpovídala předpovědi (kde byly přívalové deště, supercely, silné squall-line, kroupy, tromby, silný vítr? Právě to mělo být na jižní Moravě, a nejen na JV a V). Dostali jsme v diskusi za tohle i pěkně vynadáno (že se lidem člověk nezavděčí), s tím bych souhlasil v případě, kdyby šlo o přehnaná očekávání, jenže ty stížnosti měly racionální jádro, předpověď totiž několik hodin prakticky vůbec nevycházela, než se to potom rozjelo na severu a východě, což v JZ polovině Moravy už ale nebylo nic platné. Nečekal jsem přitom supercelu v Blansku (za 20 let pozorování vím, co se tady od bouřek dá očekávat), ale zajímavé bouřkové situace alespoň v okolí při dvojce být měly, a nebyly. Obtížnost a nepřehlednost té situace chápu, ale to prostě nejde, jen to takhle odbýt tím, že v té hlavní oblasti se to povedlo. Připomínám, že dvojka podle Estofexu znamená vysoké pokrytí území nebezpečným počasím a malé pokrytí extrémním počasím. Stačí se podívat na radarovou animaci a je jasné, že v JZ polovině Moravy to zrovna nebezpečně nevypadalo (blesky Estofex asi moc nepočítá), a extrémní tady nebylo vůbec nic.
Nechci se tímto nikoho dotknout, ale ta odpověď "Vyšlo a dost dobře" mi přišla docela nefér vůči všem, kteří kvůli mimořádné předpovědi čekali celé odpoledne a večer u počítače s nachystaným foťákem a potom jenom koukali do vrstevnaté oblačnosti s blesky.
Michal Koupý

Příspěvekod Janek » 21 srp 2008, 04:08:54

Michal Koupý píše:V trojkové oblasti to vyšlo, ale chybí mi v tom výpisu, že v oblasti se stupněm 2 už to bylo s úspěšností podstatně horší, hlavně v JZ polovině Moravy a na JV Čech, kde se na rozsáhlém území nevyskytlo nic, co by odpovídalo dvojce. Bývalo tady zvykem pojmenovat i neúspěchy (a v tak složité meteorologické situaci téměř vždycky něco nevyjde). Když se s výstrahou sekl ČHMÚ, kritikou jste nešetřili, ale tato reakce Davida Rývy na nezpochybnitelný částečný neúspěch předpovědi Skywarnu je absolutně nekritická.

Mám myslím jednoduchou a jasnou námitku... bylo by celkem divné hodit někam 3 a pět km vedle oblast skoro bez bouřek. Prostě z pravděpodobnosti se tam musí 2 i 1 dát. Anebo jiné řešení: dát pro východ Moravy 2 a pak by JZ Morava v ohrožené oblasti ani nemusela být. Skywarňákům však dle propočtů seděla k nám 3. (Možná také věřili Estofexu.) Kdyby někomu můj příspěvek nebyl jasný, tak poukazuji na míru pravděpodobnosti; čím více stupňů, tím větší okolí je třeba až k té oblasti bez bouří... :idea:
Janek

Příspěvekod Michal Koupý » 21 srp 2008, 05:16:03

Janek píše:
Michal Koupý píše:V trojkové oblasti to vyšlo, ale chybí mi v tom výpisu, že v oblasti se stupněm 2 už to bylo s úspěšností podstatně horší, hlavně v JZ polovině Moravy a na JV Čech, kde se na rozsáhlém území nevyskytlo nic, co by odpovídalo dvojce. Bývalo tady zvykem pojmenovat i neúspěchy (a v tak složité meteorologické situaci téměř vždycky něco nevyjde). Když se s výstrahou sekl ČHMÚ, kritikou jste nešetřili, ale tato reakce Davida Rývy na nezpochybnitelný částečný neúspěch předpovědi Skywarnu je absolutně nekritická.

Mám myslím jednoduchou a jasnou námitku... bylo by celkem divné hodit někam 3 a pět km vedle oblast skoro bez bouřek. Prostě z pravděpodobnosti se tam musí 2 i 1 dát. Anebo jiné řešení: dát pro východ Moravy 2 a pak by JZ Morava v ohrožené oblasti ani nemusela být. Skywarňákům však dle propočtů seděla k nám 3. (Možná také věřili Estofexu.) Kdyby někomu můj příspěvek nebyl jasný, tak poukazuji na míru pravděpodobnosti; čím více stupňů, tím větší okolí je třeba až k té oblasti bez bouří... :idea:

S tím odstupňováním je to jasné, jsou to úplně základní věci a o tom to také nebylo. O pěti kilometrech to také nebylo. Ta oblast bez význačných bouřkových jevů byla hodně velká, ale přesto se stupněm 2 (což už by mělo být docela brutální). To ale Skywarnu nevyčítám, nikdo to nemohl předem vědět. Mě vadí, že tento fakt David Rýva ve svém komentáři vysloveně zasklil (důrazně odmítl jakýkoliv neúspěch předpovědi a soustředil se jenom na úspěchy).
Michal Koupý

Příspěvekod Janek » 21 srp 2008, 05:54:11

Michal Koupý píše:S tím odstupňováním je to jasné, jsou to úplně základní věci a o tom to také nebylo. O pěti kilometrech to také nebylo. Ta oblast bez význačných bouřkových jevů byla hodně velká, ale přesto se stupněm 2 (což už by mělo být docela brutální). To ale Skywarnu nevyčítám, nikdo to nemohl předem vědět. Mě vadí, že tento fakt David Rýva ve svém komentáři vysloveně zasklil (důrazně odmítl jakýkoliv neúspěch předpovědi a soustředil se jenom na úspěchy).

:) To víš, počítají se jen medaile...
Janek

Příspěvekod Tomáš Římský » 21 srp 2008, 06:07:36

Já jsem teda hlavně rád, že takovéhle předpovědi pro nás někdo dělá. Tahle předpověď byla vydána hodně brzo a naposledy upřesňována snad ráno v den D. Bohužel potom co mělo ruce a nohy jelo na výjezd a nikdo se už nezabýval aktuálním vývojem. Věřím že kdyby někdo ze SkyWarnu seděl u compu a sledoval aktuální vývoj, tak by předpověď vypadala jinak. Je potřeba je pochválit, aby se nám na to kluci (a holka ;) ) nevykašlali...
Tomáš Římský

Příspěvekod Michal Geryk » 21 srp 2008, 06:31:30

Asi by měl dělat hodnocení úspěšnosti předpovědí někdo nestranný, ale v případě SkyWarnu i ESTOFEXu mi to přijde zbytečné, bo se jedná o soukromé projekty a ne oficiální od ČHMÚ. Já byl z té situace také velmi zklamán (letos tu byly daleko silnější bouřky) a zpětně bych nad Přerov dal max. stupeň č.1, ale po bitvě je každý generálem. Ale na druhou stranu mě velmi převapila noc a ráno na sobotu (byť ani ne v Přerově) a přiznám se, že jsem tehdy ESTOFEXU s tou trojkou vůbec nevěřil... :?

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Michal Geryk » 21 srp 2008, 06:35:34

Stupně ESTOFEXU:

threat level
1
Threat level 1 is issued when a small number of severe convective events are forecast. Typically, level 1 will be issued when one can expect two to four large hail, severe wind or F0 - F1 tornadoes to occur per area of 500 km x 500 km. A typical situation would be that of a few isolated severe storms or a large convective system that produces only a few events meeting the 'severe' criteria.

threat level
2
Threat level 2 is issued when a large number of severe convective events are forecast and/or a small number of extremely severe convective events. Often one will have a mixture of both. A level 2 can, for example, be issued when rather widespread convective winds are expected, that however are not expected to exceed 33 m/s in many places. Another possibility would be a day on which a number of storms are forecast to bring large hail and severe winds to quite a number of places, but with hail larger than 5.0 cm and winds > 33 m/s not very likely. An area where some supercells could bring a few tornadoes of which some likely exceed the F1 category, is another typical example.

threat level
3
Threat level 3 is issued when a large number of extremely severe convective events are forecast. Level 3 is rarely issued and implies a major severe weather outbreak is expected. An example is a long-lived convective windstorm (also called derecho), that brings winds in excess of 33 m/s to quite a number of places. Examples include the derecho that struck a large part of Germany on July 10th 2002. Major tornado outbreaks also require a level 3. An example is the outbreak that occurred on June 25th 1967 across France, Belgium and the Netherlands.

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod tom522 » 21 srp 2008, 09:47:02

Letos zatím v Třebíči (16 bouřek, poslední 15.-16.8.2008) 10 slabého, 5 středně silného a 1 bouřka silného charakteru(7.7.-nejvyšší intenzita 128mm/h!, celkem 16,6mm, bez krup, nárazy větru do 20 m/s a významnější blesková aktivita). Letos se zde zatím v bouřkách nevyskytly kroupy. V nejbližších 24 hodinách neočekávám možnost výskytu bouřek.Bouřky 15-16.8.2008 tady byli chabé :(
Tomáš Böhm, 17 let. MOTTO: DO ČLOVĚKA MUSÍ UHODIT BLESK, ABY POCHOPIL POČASÍ !NAVŠTIVTE! http://www.tpocasi.cz/ , http://tom522.rajce.idnes.cz/.
tom522

Bydliště: Česká republika, kraj Vysočina, okres Třebíč, Třebíč-Nové Dvory 464,5 m.n.m.

Příspěvekod David Rýva » 21 srp 2008, 14:14:05

Michal Koupý píše:
Janek píše:

S tím odstupňováním je to jasné, jsou to úplně základní věci a o tom to také nebylo. O pěti kilometrech to také nebylo. Ta oblast bez význačných bouřkových jevů byla hodně velká, ale přesto se stupněm 2 (což už by mělo být docela brutální). To ale Skywarnu nevyčítám, nikdo to nemohl předem vědět. Mě vadí, že tento fakt David Rýva ve svém komentáři vysloveně zasklil (důrazně odmítl jakýkoliv neúspěch předpovědi a soustředil se jenom na úspěchy).

Tak já nepopírám, že všecko nebylo na 100% ale takovou předpověď nebudeš mět nikdy. Každopádně jsem tu nic nezasklil, jak píšeš. Šlo jen o reakci na narážky "že nám to vůbec nevyšlo" apod. To hlavní je ale každopádně předpověď oblasti kde bouřky mohou být nejnebezpečnější, a to vyšlo velmi dobře. S tím odstupňováním je to tak, že radši označíme ještě trochu větší území kolem než pak koukat na supercelu s 5cm kroupama co šla pár desítek km vedle už třeba jen ve žluté oblasti. Problém je ten, že sebelepší předpovědi ti nikdy nedokáží počítat s tím jetli bouřky budou už tady a nebo až 50km na východ, zejména pokud vznikají na frontálních vlnách a ještě k tomu takového charakteru jako v pátek. Co se týká našich předpovědí tak se řídíme vlastním úsudkem, nikoliv předpověďmi Estofexu. Ti označují mnohdy daleko větší "okrajové" území kde pak nic není, pochopitelně, předpovídají pro území celé Evropy, a ne vždy z jejich úsudky plně souhlasíme.
Předpovědi, které děláme my jsou už na samých hranicích možnosti !!reálného!! rozlišení modelů, aktuálních dat nemáme k dispozici rozhodně ani tolik co je veřejně v USA, ale popravdě, to nemá ani sám ČHMÚ, ale problémy s jejich financemi sem tahat nechci. Další problém je, že značné množství lidí kouká jen na stupně předpovědi bez nějakého většího přemýšlení a počítají s tím, že červená oblast nutně=na 100% území supercely a nebo aspoň slušný bouřkový nářez. A nebo si zas už nevšimnou popisů, že "je zde možnost...", "pokud se bouře vytvoří..." a další podobné zmíňky.
Poslední věcí a to možná zásadní co do její přesnosti, je to, že předpověď ten den byla vydána již předchozí den večer a navíc jsme na to jen tři a nikdo z nás v danou dobu nebyl k dispozici aby sepsal update. Protože jinak bychom na nová, očividná fakta, jako byla např východnější dráha frontálních vln, dostatečně včas zareagovali.
Vezmi si ale i to, že jsme dokázali den předem určit trojkovou oblast na Z Slovenska, které na několika místech pocítilo kroupy kolem 5cm a ve dvou okresech vyhlašovali mimořádný stav kvůli škodám po bouřích, Estofex reagoval trojkou v této oblasti až v průběhu toho nejhoršího.
Každopádně netvrdím, že máme 100% úspěšnost vždy a všude, byly situace kdy jsme se jak my, Estofex, nebo třeba i ČHMÚ sekli, ale to se stává a k meteorologii tehle fakt prostě patří, ale rozhodně bych netvrdil, že předpověď byla fiasko nebo, že něco zasklívám. To nemám rozhodně v úmyslu. Zkus se prosím nad těmi fakty zamyslet.
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
David Rýva
Člen AMS o.s.

Příspěvekod David Rýva » 21 srp 2008, 14:41:52

gerykm píše:Stupně ESTOFEXU:

threat level
1
Threat level 1.. two to four large hail, severe wind or F0 - F1 tornadoes to occur per area of 500 km x 500 km.

Ještě jedna věc....
v oblasti 500 km x 500 km!!!!!

V definicích stupňů Estofexu se hovoří o výskytu zmíněných jevů dokonce na ploše desetitisíců km2, aby předpověď byla považována za úspěšnou, takže přehmat i 100km je úplně směšný. Když srovnám naši předpověď a realitu v pátek, tak odchylky jsou max. v řádu desítek km, což je naprostá drobnost na samé hranici rozlišení většiny používaných modelů.
Kolín-Zálabí
David Rýva
Člen AMS o.s.

Příspěvekod stormchaser » 21 srp 2008, 14:58:43

David Rýva píše:
gerykm píše:Stupně ESTOFEXU:

threat level
1
Threat level 1.. two to four large hail, severe wind or F0 - F1 tornadoes to occur per area of 500 km x 500 km.

Ještě jedna věc....
v oblasti 500 km x 500 km!!!!!

V definicích stupňů Estofexu se hovoří o výskytu zmíněných jevů dokonce na ploše desetitisíců km2, aby předpověď byla považována za úspěšnou, takže přehmat i 100km je úplně směšný. Když srovnám naši předpověď a realitu v pátek, tak odchylky jsou max. v řádu desítek km, což je naprostá drobnost na samé hranici rozlišení většiny používaných modelů.

Uplne suhlasim. Podstatne je, ze aj ked je stupen 3. na urcitej casti uzemia, tak sa tam ocakava ojedinele vyskyt dajmetomu 5 tornad na urcitom uzemi. Neviem na akom, nepoznam SkyWarn stupnice, ale teda urcite odchylka byva aj tam. Takze kludne sa moze stat, ze bude severna a stredna Morava a JZ Slovenska stupen 3., ale vyskytnu sa nebezpecne javy dajmetomu iba na juhu Moravy (ktora bude stupen 2.) a JZ Slovenska. Takze kludne v tomto pripade moze ostat severna a stredna Morava bez nebezpecia aj ked je v stupni 3., pretoze ked berieme len 50km odchylku, tak o tych 50km od stupna 3. sa mozu vyskytnut 10cm krupy a silne tornado ale priamo v stupni 3. sa nemusi. To sa iba OJEDINELE MOZE stat, ale NEMUSI. Estofex si zvolil uzemie 500 km x 500 km, neviem ako SkyWarn, ale urcite mali velmi presnu predpoved. Konkretne tu v Trnave bola tromba,4-5cm krupy a o 15km dalej dokonca boli 2 obete - V Jaslovskych Bohuniciach vietor zhodil strom na 3 ludi, z toho 2 na mieste zraneniam podlahli. TAKZE ROZHODNE SKYWARN NEPODCENUJTE! AK MATE POCIT, ZE MAJU ZLE PREDPOVEDE, SKUSTE SI PREDPOVED SAMI A UVIDITE, AKU BUDETE MAT PRESNOST. LUDIA ZO SKYWARNU MAJU ROZHODNE VIAC ZNALOSTI V METEOROLOGII A HLAVNE V PREDPOVEDIACH AKO VY A TAK ISTO VIAC AKO JA. AK SI CHCETE SKUSIT PREDPOVED, BUDEM RAD AK MI JU POSLETE...
stormchaser

Příspěvekod David Rýva » 21 srp 2008, 14:59:48

Tomáš Římský píše:Já jsem teda hlavně rád, že takovéhle předpovědi pro nás někdo dělá. Tahle předpověď byla vydána hodně brzo a naposledy upřesňována snad ráno v den D. Bohužel potom co mělo ruce a nohy jelo na výjezd a nikdo se už nezabýval aktuálním vývojem. Věřím že kdyby někdo ze SkyWarnu seděl u compu a sledoval aktuální vývoj, tak by předpověď vypadala jinak. Je potřeba je pochválit, aby se nám na to kluci (a holka ;) ) nevykašlali...

Děkujeme moc, snažíme se. Je to tak, předpověď byla vydaná skoro 2 dny předem, poslední aktualizace v noci na 15.8.
Bohužel tyhle představy o tom, že někdo byl 10km v červené a ono nic, takže předpově´d je automaticky považována za absolutní fiasko, asi budou dány víc věcmi.

Jednak jde o to, že Český člověk prostě vyžaduje předpověď pro svojí ulici v horní dolní, a když vidí, že jeho dům stojí 2km v červené oblasti tak považuje za jistý výskyt supercely nebo alespoň pořádné bouře. Pokud by byl o 4km vedle tak již počítá jen s obyčejnou silnější bouřkou. Takhle to bohužel nefunguje a fungovat asi hnedtak nebude, to je důvod proč se oblasti s určitým stupněm rizika radši rozšíří na celou oblast, kde výskyt bouří JE při určitých odchylkách od přesné předpovědi MOŽNÝ. Nikoliv 100%, a přiznejme si, že odchylek od reálného průběhu mají mnohdy dost i předpovědi modelů na méně než den.

Dalším důvodem je možná i navyklost na podobou systému "výstrah" SIVS, kde zásadním nedostatkem je to, že se míchají předpovědi nebezpečných jevů pro řádově větší oblast s aktuálnímy výstrahami(skutečnými VÝSTRAHAMY tak jak mají být, takové zatím ještě nevydáváme, ale rádi bychom na příští sezónu zkušebně začali, budeli čas, lidi a i peníze) pro řádově území okresů až max. části krajů. Sám jsem o tom už debatoval s lidmi na CPP a taky se jim to nelíbí. Třeba teď už vím, že věci, za které jsem je sám před časem kritizoval prostě kvůli neštastně řešenému systému jinak udělat nemohou.
Kolín-Zálabí
David Rýva
Člen AMS o.s.

Příspěvekod hasi » 21 srp 2008, 16:32:23

Doufám že je to přátelská výměna názorů :) To se mě tady vždycky líbílo.
hasi

Příspěvekod stormchaser » 21 srp 2008, 17:20:47

hasi píše:Doufám že je to přátelská výměna názorů :) To se mě tady vždycky líbílo.

Teraz koho? Ked myslis David a ja tak urcite nie, ja s nim suhlasim :mrgreen: :mrgreen:
stormchaser

Příspěvekod Tomas Pucik » 21 srp 2008, 17:54:53

Michal Koupý píše:
Janek píše:

Nuze, kedze som predpoved spisoval tak tu tiez nieco skusim pridat k teme :-)
David Ryva povedal ze predpoved vysla. A preco by aj nie? Scenar sa naplnil totiz z vacsej casti. Boli supercely na Morave ( a to uz hned zrana!) aj vecerny prechod MCS ( mnozstvo odrazov v ramci HP superciel v tvare bow echa) cez JZ.Slovensko smerom na sever.JZ.Slovensko bolo hlavnym zamerom, pretoze tam mala byt situacia najhorsia. ;) A to sa nam naplnilo. Bohuzial to, ze napriklad ranna supercela vysypala naklad 5 cm krup na Katowice a nie na Ostravu uz nasa chyba nie je ale vec (ne)stastia. Napriek tomu na Morave boli zaznamenane intenzivne javy a podla mojich udajov boli zaznamenane skody vetrom, krupami ( podla toho co som pocul mali niekde vypadnut 5 cm krupy) a taktiez privalove zrazky podla radarovych sumacii. Ja s 2jkou absolutne problem nemam. Scenar vysiel velmi dobre. :-)

Inu, mozno som zly predpovedatel ale ak by som mal predpoved znova dany den, Morava by bez 2jky neodisla. Vystupy z modelov boli velmi ale velmi nadejne. . A sudit, ci by situacia sedela na Stupen 1 alebo 2 :-D je velmi subjektivne. Podmienky sme predpovedali v dobre, pozrite si aero vystupy z 12Z pre Prostejov/Poprad/Vieden/. Scenar, postup burok, ich typy tiez. Skody mozno vo Vasej oblasti nesedia a zial, zasiahla Vas oblast burkovej cinnosti, ktora bola nevyrazna. Osobna frustracia by vsak zjavne nemala vplyvat na hodnotenie udalosti.

Bohuzial, musime pouzivat hlavne vystupy globalneho modelu GFS a jeho spracovania, po pripade dalsich modelov, s pomerne nizkym rozlisenim. Preto nemozme byt az taky konkretny vo vymedzovani, kde burka bude a kde nie. Pozrite sa, jednotlive modely ponukali viacero scenarov. Prave v tom jednom Vase uzemie spadalo do oblasti, kde by sa nebezpecne javy vyskytnut mohli. Preto ste dostali Stupen 2.

A teraz pre vsetkych!!! Skywarn vymedzuje stupnami uzemie, kde su PODMIENKY vhodne na tvorbu burok s vyraznymi doprovodnymi javmi. Podla vhodnosti podmienok, ich vzajomnej kombinacie, vznika stupnovanie. Nie, kde su BURKY alebo kde 100% bude nejaky MASAKER, DRASTAK, KATASTROFA, KONIEC SVETA.
Pan Koupy, bohuzial meteorologia je veda o pravdepodobnosti. Stupen 2 neznamena, ze vo Vasej oblasti bude dobra mela. Stupen 2 znamena, ze by vo Vasej oblasti mali panovat atmosfericke podmienky vhodne ku tvorbe miestami intezivnych a/alebo ojedinele extremnych doprovodnych javov. To co si uz priroda namixuje a ci to budu prehanky alebo tie intenzivne doprovodne javy, nad tym uz ja kontrolu nemam.

Predpovede ESTOFEX komentovat nebudem, pretoze viem, ake komplikovane su ( sam som si to par krat uz odskusal). Tak ci onak, celkovo vzane, im predpoved tiez vysla velmi dobre.
Tomas Pucik
Člen AMS o.s.

PředchozíDalší

Zpět na Pozorování v roce 2008