Bouřky 10.7.2008

Vše co se týká o zpozorovaných jevech v roce 2008.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tak se nám to v Německu zřejmě "supercelí" (bouře míří na liberecko, ale asi těžko vydrží až k nám) a zareagoval na to i ESTOFEX. :shock:
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tak pouštim jen tak ze srandy radar a nevěřim... tomu co se děje za teplou frontou. Nádhera - aspoň teda na tom radaru. Doufám že zejtra budou i u nás: :)
Koukám taky z okna, ale ve výhledu nad Německo brání mraky, takže nemá cenu chodit na vyhlídku.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Podle N radaru to vypadá, že tam ty supercely jdou dvě. Ta druhá víc na západ, ještě se "do Brd" nedostala.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Amerika píše:Podle N radaru to vypadá, že tam ty supercely jdou dvě. Ta druhá víc na západ, ještě se "do Brd" nedostala.
Jsou dvě a mají neuvěřitelnou výdrž... :shock:
Instabilita přitom není nic moc, ale helicita v oblasti je podle modelů přes 300 m2/s2 a zasahuje až do SZ Čech. Střih větru je tam přes 20 m/s.
Rozměrově je velmi malá, ale stále míří na Šluknovský výběžek...
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

gerykm píše:
Amerika píše:Podle N radaru to vypadá, že tam ty supercely jdou dvě. Ta druhá víc na západ, ještě se "do Brd" nedostala.
Jsou dvě a mají neuvěřitelnou výdrž... :shock:
Instabilita přitom není nic moc, ale helicita v oblasti je podle modelů přes 300 m2/s2 a zasahuje až do SZ Čech. Střih větru je tam přes 20 m/s.
Rozměrově je velmi malá, ale stále míří na Šluknovský výběžek...
...a když vydrží jaště tak 10 hodin a bude držet přesný kurs, dojde v 8 ráno do Přerova :lol:
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

To je fakt neskutečné, ta SC má stále odrazivost 56 dBz. Tak malé jádro, a drží. Jestli doputuje až nad Děčínsko, tak nepochopím... :P
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tomáš Římský píše:...a když vydrží ještě tak 10 hodin a bude držet přesný kurs, dojde v 8 ráno do Přerova :lol:
...a vezme to cestou přes Bohuňovice... :lol: :lol: :lol:

Jedna SC už dávno zmizela, ale ta "Šluknovská" se stále drží a já jen zírám... :shock: :shock: :shock:
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
DukE
Příspěvky: 147
Registrován: 01 čer 2007 13:28
Bydliště: Brno - Staré Brno, 210 m. n. m.

No zajímavé. Uzavřeme sázky, jestli vydrží až po hranici? :D Myslím, že ne.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tak jsem se vrátil z pozorování. Neodolal jsem a musel jsem se jet podívat. A opravdu je od nás vidět. Dokonce jsem jí i vyfotil, ale ve výhledu zaclání četné altostraty. Zkusim to ale přecijenom dát na Rajče. Viděl jsem taky asi 10 vnitřních blesků. Výdrž opravdu neuvěřitelná...
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

To je škoda :( Bouřka nám slábne...
Tady posílám odkaz na moje fotky té supercely, zřejmě asi v nejlepších letech.
http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Superce ... _10.7.08/#
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Amerika píše:Tak pouštim jen tak ze srandy radar a nevěřim... tomu co se děje za teplou frontou. Nádhera - aspoň teda na tom radaru. Doufám že zejtra budou i u nás: :)
Koukám taky z okna, ale ve výhledu nad Německo brání mraky, takže nemá cenu chodit na vyhlídku.
od nás sem teda nic nepozoroval, ale je pravda, že oblačnosti bylo dost, i když se trochu trhla
Uživatelský avatar
hasi
Příspěvky: 206
Registrován: 25 čer 2007 23:00
Bydliště: Sloup v Mor. krasu (okres Blansko)

Tak to je bomba. Pustim si radar, koukám, koukám znova, říkám si to vypadá jako supercela, zajdu to sem napsat .... a vy si tady vo tom už tři hoďky píšete :D :D :D A to jako bude každá letošní bouřka supercelou jo ? :roll:
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

gerykm píše:
Tomáš Římský píše:...a když vydrží ještě tak 10 hodin a bude držet přesný kurs, dojde v 8 ráno do Přerova :lol:
...a vezme to cestou přes Bohuňovice... :lol: :lol: :lol:
neplánujete zastávku v Teplicích? :lol: :lol: :lol: by si trochu odbočila 8-) :lol:
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

hasi píše:Tak to je bomba. Pustim si radar, koukám, koukám znova, říkám si to vypadá jako supercela, zajdu to sem napsat .... a vy si tady vo tom už tři hoďky píšete :D :D :D A to jako bude každá letošní bouřka supercelou jo ? :roll:
No dyť jo, postupně se to tady přece přestavuje na tu Oklahomu, jak jsme říkali. :D Zvykneš si, neboj.
Uživatelský avatar
Michal Koupý
Příspěvky: 113
Registrován: 23 črc 2007 05:03
Bydliště: Blansko, 290 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

-
Naposledy upravil(a) Michal Koupý dne 03 zář 2008 02:53, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Radarová sumace srážek u supercely: http://hydro.chmi.cz/hpps/main_rain.php ... 2008071100
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

gerykm píše:Radarová sumace srážek u supercely: http://hydro.chmi.cz/hpps/main_rain.php ... 2008071100
škoda, že tam neni žádná stanice s úhrnem, ale sprchnout tam muselo dost :D
Uživatelský avatar
hasi
Příspěvky: 206
Registrován: 25 čer 2007 23:00
Bydliště: Sloup v Mor. krasu (okres Blansko)

Jen jestli to byla supercela. Taky jsem viděl ty hůlavové límce ale jinak mě to moc nepřišlo. Já teda osobně bych se na ni jel někam podívat. Doma to mít nechcu. ;)
Michal Koupý píše:Také jsem byl překvapený, když jsem si večer jen tak pro jistotu kliknul na radar (nic jsem od toho nečekal). Ale ono v té oblasti těch supercel bývá už od loňska docela dost, takže zase až takový extrém to v Německu asi není. Letos už jsme měli supercelu i v Blansku, bylo to pěkné, ale ne extrémní (nepoznal jsem, že je to supercela). Asi si budeme muset zvyknout, opravdu toho v poslední době nějak přibývá. Na pozorování je to sice zajímavé, ale trochu se samozřejmě obávám, že by to jednou mohlo dopadnout špatně, až nás třeba trefí opravdu silná supercela s rozsáhlými odrazy 60 dBz. Kdo by tohle před pár lety řekl, že se přes republiku budou takhle prohánět supercely? Jenom nevím jistě, jestli se to tehdy přehlíželo nebo ten počet skutečně výrazně narůstá. V každém případě letos je těch supercel asi nejvíce, co jsem kdy viděl, a to ještě sezóna zdaleka nekončí...
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

hasi píše:Jen jestli to byla supercela. Taky jsem viděl ty hůlavové límce ale jinak mě to moc nepřišlo. Já teda osobně bych se na ni jel někam podívat. Doma to mít nechcu. ;)
Podle mě včerejší bouřka u SZ hranic byla supercelou, ale nemám dopplerovská data. Ale o dnešní "polské" SC trochu pochybuji a navíc byla na okraji dosahu radarů. Škoda, že se nevyjadřují Skywarňáci a "ponechali" diskuzi spekulujícím laikům... :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Lukáš Ronge
Administrátor
Příspěvky: 212
Registrován: 26 kvě 2007 13:33
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Včerejší, pravděpodobně LP supercela, stejně nebyla v dosahu dopplerovských měření. Doppler se měří do 128km od radaru s rozlišením 500m.
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Lukáš Ronge píše:Včerejší, pravděpodobně LP supercela, stejně nebyla v dosahu dopplerovských měření. Doppler se měří do 128km od radaru s rozlišením 500m.
hmm a co poláci, němci .. tam data musí být ne? ... jinak jak to má se spoluprací skywarn? je nějaká komunikace třeba při přechodu front, jak se projevuje v německu atd?
Uživatelský avatar
Lukáš Ronge
Administrátor
Příspěvky: 212
Registrován: 26 kvě 2007 13:33
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Ad data) Němci maj dopplery určitě, tuším včetně archívu. Poláci maj dopplerovské měření taky, ale co vím, tak snímky (objemové měření) nearchivujou - maximálně nějaké CAPPI nebo Z:MAX.

Ad Skywarn) to musí odpovědět někdo z nich, já nejsem fundovanej ;)
storm_ice píše:
Lukáš Ronge píše:Včerejší, pravděpodobně LP supercela, stejně nebyla v dosahu dopplerovských měření. Doppler se měří do 128km od radaru s rozlišením 500m.
hmm a co poláci, němci .. tam data musí být ne? ... jinak jak to má se spoluprací skywarn? je nějaká komunikace třeba při přechodu front, jak se projevuje v německu atd?
Uživatelský avatar
hasi
Příspěvky: 206
Registrován: 25 čer 2007 23:00
Bydliště: Sloup v Mor. krasu (okres Blansko)

Jo ta na SZ byla supercela to věřím, myslel jsem tu u Blanska 3.7. Tam se mě to moc nezdálo.
gerykm píše:
hasi píše:Jen jestli to byla supercela. Taky jsem viděl ty hůlavové límce ale jinak mě to moc nepřišlo. Já teda osobně bych se na ni jel někam podívat. Doma to mít nechcu. ;)
Podle mě včerejší bouřka u SZ hranic byla supercelou, ale nemám dopplerovská data. Ale o dnešní "polské" SC trochu pochybuji a navíc byla na okraji dosahu radarů. Škoda, že se nevyjadřují Skywarňáci a "ponechali" diskuzi spekulujícím laikům... :?
Uživatelský avatar
Michal Koupý
Příspěvky: 113
Registrován: 23 črc 2007 05:03
Bydliště: Blansko, 290 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

-
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2008“