Vírky, nebo spíš přívěsky u přeháněk 15.6.2008

Vše co se týká o zpozorovaných jevech v roce 2008.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hasi
Příspěvky: 206
Registrován: 25 čer 2007 23:00
Bydliště: Sloup v Mor. krasu (okres Blansko)

15.6. dopoledne procházeli kolem Blanska četné přeháňky, několikrát dokonce i s bleskovou aktivitou. Hned zrána jsem si všimnul přívěsků, které
se tvořili pod základnami oblaků. Později jsem jich několik nafotil.

Taktéž je tam vírek který vznikl na velmi silné bouřce v roce 22.7.2003 s kroupami kolem 3 cm, ten byl přímo nad naším domem a troufám si ho označit
za malou trombu.

A zde je odkaz na fotky : http://hasi.rajce.idnes.cz/
bleskosvod
Příspěvky: 356
Registrován: 12 čer 2007 18:28
Bydliště: Praha 6-Ruzyně, Lomnice nad Popelkou

hasi píše:15.6. dopoledne procházeli kolem Blanska četné přeháňky, několikrát dokonce i s bleskovou aktivitou. Hned zrána jsem si všimnul přívěsků, které
se tvořili pod základnami oblaků. Později jsem jich několik nafotil.

Taktéž je tam vírek který vznikl na velmi silné bouřce v roce 22.7.2003 s kroupami kolem 3 cm, ten byl přímo nad naším domem a troufám si ho označit
za malou trombu.

A zde je odkaz na fotky : http://hasi.rajce.idnes.cz/
Todleto sem vídával dost často u nás ale problém je vtom,že se to skoro nikdy netočí.Navíc na trombu by to neměmlo být tak "rozcuchané".Teda prý.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Byl to fakt "vírek", tzn. rotující chobot? Já trombu nikdy neviděl nebo jsem různé výčnělky ze základny Cb za trombu nepovažoval. Někdy je těžké odlišit trombu od "kondenzačních chobotů" bez rotace.
Ale jako tromba to na fotkách vypadá.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
hasi
Příspěvky: 206
Registrován: 25 čer 2007 23:00
Bydliště: Sloup v Mor. krasu (okres Blansko)

Nechci nikoho plést, takže ne rotaci jsem neviděl nebo nerozeznal, snad jen jednou u širšího útvaru se mě zdálo že se jeho dvě strany proti sobě posouvají, ale strašně pomalu a útvar mezitím změnil tvar ;) Ale stejně jsem takové přívěsky v hojném množství nikdy neviděl. Jinak asi ani ty mraky neměli sílu něco moc plodit, byli to velmi tmavé cumuly, ale roztrhané.

Zajímavější byl ten "vírek" u té bouřky z roku 2003. Tam to bylo na okraji bouře a byli to asi nějaké turbulence. Nejzajímavější byl tenkrát ten rachot co vydávali kroupy které padali kilák od nás. U nás občas dopadla nějká velká solitérně.
gerykm píše:Byl to fakt "vírek", tzn. rotující chobot? Já trombu nikdy neviděl nebo jsem různé výčnělky ze základny Cb za trombu nepovažoval. Někdy je těžké odlišit trombu od "kondenzačních chobotů" bez rotace.
Ale jako tromba to na fotkách vypadá.
Uživatelský avatar
DukE
Příspěvky: 147
Registrován: 01 čer 2007 13:28
Bydliště: Brno - Staré Brno, 210 m. n. m.

Musím říct, že ten Cb na fotce z roku 2003 vypadá luxusně 8-)
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

DukE píše:Musím říct, že ten Cb na fotce z roku 2003 vypadá luxusně 8-)
No na tý poslední fotce dost drsný! :)
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Tak dnes celkem nečekaně teplo, Tmax k 25°C, přes den i čerstvý vítr a na obloze s pokrytím 4-7/8 Cu všeho druhu, Ac, Cs.
Aladin pořád dává slušné srážky pro Javorníky a Beskydy. Bohužel nevím, jak je to se srážkami v okolí (kromě pozorování z okna); je někde radar Skalky funkční :?: :?:
Jinak vidím, že přívěsky se množí, minulý týden jsem viděl trombu. Buď je nás víc, co pozorujeme, nebo náhoda, nebo je divočejší střed troposféry?! 8-)
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Dnes mám za sebou již dvě bouřky, ale jak už to někdy bývá, člověk nemá čas na pozorování ať dělá co dělá. Tak jen stručně. Na první bouřce srážky 1,5 mm a k tomu nádherná hůlava (jenže jsem byl uprostřed lesa a bez foťáku :evil: ) na druhé 4 mm, ale padaly v ní natáté krupky. Možná jihovýchodně od nás výrazný wall cloud, ale je to jen domněnka. Samozřehjmě několik blízkých úderů blesku zpravidla okolo 2 km, ale jeden okolo 500 m.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

gerykm píše:Byl to fakt "vírek", tzn. rotující chobot? Já trombu nikdy neviděl nebo jsem různé výčnělky ze základny Cb za trombu nepovažoval. Někdy je těžké odlišit trombu od "kondenzačních chobotů" bez rotace.
Ale jako tromba to na fotkách vypadá.
právě u nás tam byl jakoby náznak rotace... ale bylo to tak daleko, že v tom měřítku no mohlo být způsobeno jen postupnou kondenzací, ktreá zdánlivě utvářela pohyb, proto se v mém případě přikláním spíš k chobotu než trombě.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2008“