Bouřky 2.6.2008

Vše co se týká o zpozorovaných jevech v roce 2008.
traplican

Ahoj, na Rajčeti to nebylo to pravé ořechové (hlavně přidávání fotek do existující galerie nešlo sladit se zachování popisů), tak jsem spíchl narychlo prezentaci na banánu. Popisy tam nemám ještě žádné zatím tam mám tohle:
http://jurnicek.uvadi.cz/subdomains/foto/Htm/mraky.htm
Popisy postupně dodám a vůbec, všechno se to vytříbí. Ty fotky lze prohlížet v lepší kvalitě, než na Rajčeti, ale zas tam nejsou vidět údaje z foťáku (čas, clona, expozice a tak ...)
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Amerika píše:Tak vidim že naše informace se dost liší. Nás na škole učili něco jiného, než tohle, ale myslím, že uvedené definice spolu příliš nekomunikují - jakoby vznikaly nezávisle na sobě. Do značné míry se překrývají a pokud by měl být mezi nimi rozdíl, tak by byl dost složitě vymezený. Podle mně ty informace někdo někde jenom posbíral. Spodní hranice PD = 10 mm za 180 minut?
Definice PM vymezuje událost pomocí pravděpodobnosti dosažení a současně mrakem, ve kterém k ní dochází - což se vylučuje. Za extrémní srážkové situace s dobou opakování 100 let (a vyšší) můžeme například uvést povodňové situace na Moravě (95) a v Česku (02?), které s oblakem cumulonimbus vázány nebyly.
Takže "svojí" definici nikomu nevnucuji, ale o této si dovoluji zapochybovat. ;)
1) už je zas pozdě :lol: tak si lámu hlavu, co se má vylučovat?? kolik spadne srážek z Cb ?
2) no zas nevim, jaká je přesná definice extrémní srážkové situace, ale dle mého to rozhodně nemusí být spojeno s Cb a intenzivními srážkami, ale třeba i s jen mírným ale trvalým deštěm 8-) a ten bych jako PM nedal ;)
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

To Storm ice:
V definici, co poskytl Gerykm je PM vymezená jako "zcela mimořádná intenzita srážek" což je vysvětleno jako tak silnej déšť, že k němu (v průměru) dochází nanejvýš jednou za 100 let. To může bejt 3 mm za minutu, 5 mm za 3 minuty, ....55 mm za hodinu, 150 mm za den, ... až třeba 300 mm za měsíc. (Dělaj se z toho taky nějaký IDF křivky nebo co, už si to moc nepamatuju.)
V definici je ale dále dodatek, kterej řiká, že se tohle všechno vyskytuje jen s mrakách cumulonimbus, což není pravda. Popírá to polovinu toho co se řeklo předtim. Dlouhodobý "zcela mimořádný intenzity srážek" souvisejí téměř výhradně s mraky nimbostratus.
Tak teď jsem to snad řekl už trochu víc srozumitelně. :D
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Amerika píše:To Storm ice:
V definici, co poskytl Gerykm je PM vymezená jako "zcela mimořádná intenzita srážek" což je vysvětleno jako tak silnej déšť, že k němu (v průměru) dochází nanejvýš jednou za 100 let. To může bejt 3 mm za minutu, 5 mm za 3 minuty, ....55 mm za hodinu, 150 mm za den, ... až třeba 300 mm za měsíc. (Dělaj se z toho taky nějaký IDF křivky nebo co, už si to moc nepamatuju.)
V definici je ale dále dodatek, kterej řiká, že se tohle všechno vyskytuje jen s mrakách cumulonimbus, což není pravda. Popírá to polovinu toho co se řeklo předtim. Dlouhodobý "zcela mimořádný intenzity srážek" souvisejí téměř výhradně s mraky nimbostratus.
Tak teď jsem to snad řekl už trochu víc srozumitelně. :D
já právě průtrž mračen chápal jako velmi intenzivní srážky ;) a ty jsou vázány na Cb .. je tam dán právě onen limit 40mm /30 min nebo jak je to přesně .. u Ns bych označení srážek za průtrž nedal .. ale to je asi tím jak kdo chápe pojem PM ;)
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2008“