Změnit velikost textu   Verze pro tisk

[Návrh] Evidenční list bouřek

Vše co se nevešlo do jiných kategorií.

[Návrh] Evidenční list bouřek

Příspěvekod Tomáš Prouza » 28 dub 2011, 08:43:22

Pro stormchasery tu už máme checklist a návody k lovu a pozorování, ale co stormspotteři? Měli by zájem o nějaký manuál k pozorování a evidenci bouřek?

Již několik let používám evidenční list bouřek, vytvořený již před 6 lety Romanem Maňákem, ještě v době fungování Thunderstorm Observing Projectu. Sloužil ke sjednocení a lepšímu porovnání zjištěných údajů o bouřkách mezi jednotlivými pozorovateli. Později jsem ho trošku rozšířil a upravil pro vlastní potřeby, ale stále vychází z původního základu.

O co kráčí se můžete podívat třeba zde: http://www.meteosvatonovice.unas.cz/Bourky/2009/2009-7-23A.doc

Samozřejmě je to již překonaná verze, která by potřebovala přepracovat a zdokonalit. A proto bych byl rád, aby se zde rozproudila debata o tom, zda má něco takového vůbec smysl a pokud ano, co tam přidat nebo naopak vyhodit, aby to vyhovovalo univerzálně.
Tomáš Prouza
Administrátor

Re: [Návrh] Evidenční list bouřek

Příspěvekod Tomáš Římský » 28 dub 2011, 12:17:12

Rozhodně bych se přimlouval za on-line verzi formuláře aby se data mohly dále zpracovávat, případně vizualizovat.
Tomáš Římský

Příspěvekod djwiktor » 29 dub 2011, 11:39:59

Tomasov navrh sa mi zda byt celkom fajn... predsa by bolo fajn, zjednotit udaje a spravit nejake statistiky..
Stormchasing na slovensku > Stormchasers.sk
djwiktor

Příspěvekod Tomáš Prouza » 01 kvě 2011, 20:48:44

A co tedy nějaké návrhy co tam přidat nebo ubrat? Pokusím se sem přidat ještě jeden upravený návrh.
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod Štěpán Krejsek » 02 kvě 2011, 18:51:10

Já bych ten evidenční list přidal k profilu každého uživatele, ať si to může vést on-line a zároveň by byly dohledatelná pozorování jak podle dní tak podle pozorovatelů (a míst pozorování, pokud nepočítáme výjezdy).
Krom toho by si to pak lidi nemuseli smolit doma a psali by do připraveného lustru.
Štěpán Krejsek

Příspěvekod Amerika » 03 kvě 2011, 18:32:30

Určitě bych k tomuhle něco sesmolil, mám totiž list z roku 2000, který jsem ještě donedávna při každm (mimo)bouřkovém dni vyplňoval. Teď už to dost odbejvám, mj. kvůli tomu že už mně omrzelo psát pořád něco jako "slabá bouřka nás minula, pak se úplně rozpadla". Jen to budu muset přehodit do kompu.
Amerika

Příspěvekod Tomáš Římský » 05 kvě 2011, 15:28:41

Tak ještě bych do formuláře upřesnil místo o GPS souřadnice, k údajům o rychlosti větru, množství srářek a podobné bych dal volbu zda je údaj podložen měřením, nebo jde o odhad...
Tomáš Římský

Příspěvekod T.O.M.M. » 10 kvě 2011, 12:57:21

Souhlasím, něco takového by se hodilo.
T.O.M.M.

Příspěvekod Amerika » 12 čer 2011, 13:07:44

Poněkud opožděně, ale konečně přikládám svůj list pro záznam bouřek. Upravil jsem svojí původní verzi z roku 2000.

Základní údaje dne:

Datum:
Místo pozorování:
Typ povětrnostní situace: Studená fronta, teplá fronta, tlaková níže, postudeno-frontální proudění, pásmo instability.
Maximální teplota daného dne: Možno uvést i čas kdy.
Směr postupu oblačnosti a bouřek: V případě potřeby rozlišovat podle patra. (Např: Od JZ.)
Oblačnost dopoledne: V části dne před nástupem bouřky/ek: (Například: Dopoledne bylo zataženo stratokumulem.)
Vodorovná a vertikální dohlednost: Já používám relativní hodnocení, stupně 1 až 5. 1 = i na zenitu obloha znatelně do šeda, dohlednost na Cb jen pár km. 5 = i na horizontu modrá obloha.
Maximální teplota předchozího dne: Popřípadě více dnů, pokud poslední nebyl nejteplejší.

Popis okolní bouřkové a kupovité oblačnosti

Čas počátku růstu první kupovité oblačnosti toho dne.
Popis jejího vývoje: Nárust nebo rozpad.
Vady kupovité oblačnosti: Rozpad od základny, rozpad odshora ("pelichání vršku"), odtrhávání vršků, vrstvení pod zádržnou vrstvou, jiné...
Čas prvního pozorovaného Cb a dalších případných:
Popis jejich vývoje: Nárust nebo rozpad, dosažené stádium.
Tvar hlavice: Kovadlina, květák, chochol (tvar plamenů), …
Popis odrůdy hlavice cumulonimbu: Vláknitá, hladká, mlhovitá, …
Zvláštnosti:
Uspořádání Cb: Poloha nově vznikajících buněk vzhledem ke směru postupu bouřky. Na zadní straně, na přední, popř. na boční které.
Popis množství a vývoje kupovité oblačnosti v okolí kumulonimbu: Velké množství, málo, žádná. Nevyvíjí se, vyvíjí se spíše jen v congesty, vyvíjí se v nové Cb.

ještě bude pokračování
Amerika

Příspěvekod Amerika » 12 čer 2011, 13:25:10

pokračování

Popis zásahu bouřkou či přiblížení bouřky

Vývoj před zásahem: Růst nebo rozpad.
Čas zásahu:
Směr minutí centra: (Např.: Centrum minulo západně.)
Maximální intenzita srážek: Slovně, nebo raději mm/hod. (Např. Ve špičce srážky dosahovaly intenzity silného deště.)
Trvání intenzivních srážek: (Např: Silný déšť trval 15 minut.)
Celková doba trvání srážek:
Kolísavost srážek a rozložení intenzity srážek v rámci bouřky: (Např. Na začátku prudký nárust, pak pozvolné slábnutí. Ve špičce intenzita výrazně kolísala.)
Rychlost postupu bouřek: Možno jen odhadem. (Např: Bouřky postupovaly relativně rychle. Bouřky spíše stály na místě)
Velikost kapek: Velké, malé, střední, směs různých velikostí.
Vzdálenost hromů (blesků): Velmi vzdálené - na hranici slyšitelnosti. Vzdálené. Středně vzálené tak - 5 km. Blízké - tak pod 1 km. Velmi blízké – pod 300 m. Uvést rozpětí vzdálenosti a nejbližší.
Síla hromů (blesků): Relativní hodnocení 1 až 5°, 1°= hromy nad 5 km už nejsou slyšet, 5°= ohlušující rána „jak z děla“, zpravidla jsou jasně vnímatelné i otřesy. Uvést hlavně maximum, popřípadě rozpětí síly. (Tento bod má smysl spíše jen u blízkých hromů).
Počet zaznamenaných hromů: Při jednotlivých hromech uvést číslo, při vyšším počtu množství jen hrubě odhadovat a spíše se zaměřit na podíl/počet blízkých či silných hromů.
Doba trvání pravidelného hromobití: Zohlednit jak dlouho trvalo hlavní hromobití a kdy jen doznívalo.
Doba trvání pozorovaného blýskání:
Počet hromů nebo blesků do minuty (do deseti minut): Ve špičce, při doznívání.
Pozorované nebezpečné projevy: (Kroupy, vítr,…)
Zvláštnosti:
Typ bouřky podle buněk: Jednobuněčná, multicela, pásová, supercela.
Vývoj Cb po odstupu: (nárust, rozpad, stagnace)
Protrhávání oblačnosti po odstupu a po zbytek dne: (Vyjasnění, zůstává zataženo po jakou dobu, polojasno...)
Minimální teplota následujícího dne: Popřípadě jiného nejchladnějšího dne spadajícího k danému ochlazení (pokud k němu došlo).

Slovní/číselné vyjádření, jak byl daný den z pohledu pozorovatele zajímavý či úspěšný.

Ještě přidám komentář k tomu jaký má (nemá) smysl dělat takovéto záznamy a také formulář pro vyhodnocení bouřkové sezóny.
Amerika

Příspěvekod Amerika » 12 čer 2011, 14:57:35

Taky by se měly sjednotit takové věci, jako co už se považuje za přechod bouřky, co se považuje za bouřkový den, za co se píše „čárka“, protože tohle vnímá a posuzaje každý jinak. Někdo třeba hlásí za den 6 bouřek, pak se ale zjistí, že za bouřku počítá i to že třeba jen někde hřmělo.
Moje definice přechodu bouřky (že byla bouřka) zní takto: Hromy byly slyšet (přibližně z dané buňky) alespoň 3, přičemž alespoň jeden byl do 3 km. Popřípadě trochu dále, ale výrazněji hlasitý. Srážky z téhož Cb dosáhly v místě pozorování alespoň na chvíli intenzity deště (kolem 5 mm/hod).
Bouřkový den je pro mně takový, kde byl alespoň jeden zásah bouřkou.
Zbytek označuji jako „mimobouřkový den“ tedy takový, kde bouřka alespoň minula a byl z ní přímo pozorován nějaký projev elektrické aktivity (tedy né jen z radaru).
Amerika

Příspěvekod Amerika » 12 čer 2011, 15:08:38

O tom, jestli to má smysl...

Nejprve k tomu, proč nemá: V době, když jsem sestavil tento seznam jsem od něho mj. očekával, že se po dlouhodobém pozorování podaří zjistit věci, jako třeba že bouřky co přicházejí od JZ bývají velmi silné, zatímco od jihu se skoro vždycky rozpadnou. Tak takhle jednoduché to určitě není a tato část skončila bohužel bez výsledku. Neexistuje ani nic na způsob toho, že nějaký pamětník ví odkud přicházejí silné bouřky, pozná jestli bude/nebude, tohle prostě neexistuje. Příchozí strana může mít na výsledek vliv, ale né sama o sobě, bez znalostí jiných podstatných věcí o bouřce, které většinou lajk vůbec nesleduje.

Druhým důvodem proč některé věci nemá příliš smysl sledovat je fakt, že jsou mnohé takovéto údaje v dnešní době nahrazeny moderní technologií, kdy se vše sleduje globálně a daleko přesněji, např. z radaru. Vzdálenosti deště třeba vůbec nejdou odhadovat tak, jak jsem si myslel. Jeden příklad za všechno: Po letech pozorování jsem mohl mít pocit, že třeba 5 km severně je obrovský koridor, kudy přejdou všechny bouřky, které nás tam tudy pravidelně míjí. Radar pak ukázal, že to je vše jen iluze, protože bouřky přecházejí pokaždé úplně jinou drahou, než jak se zdálo pozorovateli. A i kdyby tam opravdu byl, tak podobné informace v měřítku celé ČR jsou třeba ve srovnání s radarem jen zanedbatelným příspěvkem.

Nadruhou stranu platí, že radary a družice a jiná počítačová technika pořád nedokáže plnohodnotně nahradit to co vidí člověk na obloze nebo přímo zaznamená na daném místě – například kroupy, jejich průměr, napáchané škody, skutečný průběh srážek bouřky na rozdíl od (mnohdy intenzivních) falešných srážek z kovadlin. Tyto informace prostě pořád poskytují něco navrch. Podle mně tedy má smysl to, co oficiální měření nezaznamená, včetně možnosti něčeho na způsob nové meteostanice (dostatečně přesné).

Co se týče předpovědí, tak ty oficiální, nebo amatérské jsou oproti „předpovědím z oblohy“ jednoznačně napřed, ale ve chvíli, kdy potřebujeme předpovědět několik hodin dopředu, tak už jsme odkázáni jen na tu oblohu. Zde právě můžou pomoci zkušenosti z minula. Určitý význam vidím i v jakémsi dolepšení vydané oficiální / amatérské předpovědi zohledněním právě těchto zkušeností, jak se bouřky v podobných situacích u nás projevují. Mj. i instabilita, vlhkost, nebo jiné podmínky pro bouřky mohou být v oblacích vidět.
Amerika

Příspěvekod Amerika » 12 čer 2011, 16:02:06

Takhle nějak by mohlo vypadat vyhodnocení roku. (Opět dávám trochu podrobnější seznam.)

Vyhodnocení bouřkové sezóny

Počet bouřkových dnů:
Počet mimobouřkových dnů:
Počet bouřek: (Které zasáhly stanoviště.)
Počet bouřek mimo stanoviště: (S pozorovanou el. aktivitou.)
Počet pozorovaných Cb:
(Počet přeháněk / sněhových přeháněk)
Počet extrémních jevů: (krupobití….)

Počet vydařených bouřkových dnů: (U mně bývá tak 5 do roka.)
Počet mimořádně vydařených bouřkových dnů: (Tak nejvýše 2 do roka.)
Počet vydařených dnů mimo bouřky:

Nejlepší bouřkový den:
Bouřka roku:

Nejlepší blesk / hrom:
Nejlepší pozorovaný Cb:
Nejzajímavější zláštnost:
Nejzajímavější mrak (mino Cb):
Nejhorší studená fronta / největší zklamání:
Amerika

Příspěvekod Tomáš Prouza » 14 čer 2011, 08:22:41

Tak ty návrhy uvedené výše jsou více než zajímavé a rozhodně by stály za přidání...

A několik poznámek k obsahu - definice bouřkového dne je v tomhle případě hodně striktní. Za bouřkový den považuji takový, kdy byl zaznamenán alespoň jeden hrom a jeho příslušnost byla časově a prostorově přiřazena pomocí radaru k existující konvekci (vyloučí se tak odstřely v lomech či hrátky našich gripenistů). Maximální vzdálenost bouřky nepřesahuje 20 km od místa pozorování. Jedná se pak o vzdálenou bouřku a v naprosté většině denních případů je související Cb vidět. Za blízkou bouřku považuji bouřku od přecházející až do 5 km vzdálenosti. Bereme zde totiž v potaz aktivní jádro produkující blesky a ne rozsah celé bouřky (kovadlina, ze které slabě prší se může táhnout desítky kilometrů daleko, nemluvě o MCS).

Za bouřkové jádro považuji komplex bouřkových buněk (nebo singlecelu), který/á je jednoznačně prostorově oddělen/a od ostatních - proto se mi stalo, že mám v záznamu 4 bouřky trvající 30 minut a za nimi pětihodinovou MCS.

K čemu to: pro nás navzájem a také pro hydrák ke zpětnému vyhodnocení situace. Každý pozorovací bod zahušťuje síť a nevadí, když bude kilometr od profesionální stanice. Všichni přeci víme, jak ostré přechody podmínek se můžou v bouřkách vyskytnout (na jedné straně ulice je sucho a o sto metrů dál padají třícentimetrové kroupy).

Samozřejmě moderní technologie nám umožňují získávat více informací v reálném čase, ale nikdy nás nedokáží nahradit. Mimochodem, pamatuje si ještě na čekání na bouřku bez radaru?
Tomáš Prouza
Administrátor

Zpět na Volná diskuze