Diskusia o SHMÚ

Vše co se nevešlo do jiných kategorií.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Včera a dneska predvádza SHMÚ extrémnu paródiu na výstrahy - včera zomrela 1 osoba pri povodniach na Záhorí v rámci búrky. SHMU zareagovalo výstrahu viac menej až potom, čo sa búrky začali tvoriť. Samozrejme, na včerajšiu situáciu by bol najvhodnejší Stupeň 2. Ale nechajme to tak.

Ako naschvál, je dneska od rána vlastne výstraha na búrky, opäť Stupeň 1 ( čo by možno sedelo) ale s tým, že sa objavila aj výstraha na lokálne povodne. To docela nechápem, pretože včera na ne boli určite lepšie podmienky. Myslím si, že ide o to, že včera im to bohužiaľ nevyšlo a dneska chcú napraviť reputáciu a vsádzajú na istotu.
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Tomas Pucik píše:Ako naschvál, je dneska od rána vlastne výstraha na búrky, opäť Stupeň 1 ( čo by možno sedelo) ale s tým, že sa objavila aj výstraha na lokálne povodne. To docela nechápem, pretože včera na ne boli určite lepšie podmienky. Myslím si, že ide o to, že včera im to bohužiaľ nevyšlo a dneska chcú napraviť reputáciu a vsádzajú na istotu.
Nevím jak moc v předešlých dnech na Slovensku pršelo, ale není to kvůli tomu, že jsou už třeba hodně nasycená povodí? To by pak lokální povodeň mohla vyvolat i o něco slabší bouřka.
Uživatelský avatar
stormchaser
Příspěvky: 166
Registrován: 21 črc 2008 15:09
Bydliště: Trnava,JZ Slovensko, 146 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tomas Pucik píše:Včera a dneska predvádza SHMÚ extrémnu paródiu na výstrahy - včera zomrela 1 osoba pri povodniach na Záhorí v rámci búrky. SHMU zareagovalo výstrahu viac menej až potom, čo sa búrky začali tvoriť. Samozrejme, na včerajšiu situáciu by bol najvhodnejší Stupeň 2. Ale nechajme to tak.

Ako naschvál, je dneska od rána vlastne výstraha na búrky, opäť Stupeň 1 ( čo by možno sedelo) ale s tým, že sa objavila aj výstraha na lokálne povodne. To docela nechápem, pretože včera na ne boli určite lepšie podmienky. Myslím si, že ide o to, že včera im to bohužiaľ nevyšlo a dneska chcú napraviť reputáciu a vsádzajú na istotu.
Ja si myslím, že SHMÚ tie búrky prekvapili.... ešte na obed mali v predpovedi písané "ojedinelé búrky". Výstraha pokiaľ viem bola vydaná až 19:31, a to už boli búrky v plnom prúde.... Inak... úprimnú sústrasť rodine zosnulého :?
ICQ: 369470484
SKYPE: TomynhoSW
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Tomáš Psika píše:
Tomas Pucik píše:Ako naschvál, je dneska od rána vlastne výstraha na búrky, opäť Stupeň 1 ( čo by možno sedelo) ale s tým, že sa objavila aj výstraha na lokálne povodne. To docela nechápem, pretože včera na ne boli určite lepšie podmienky. Myslím si, že ide o to, že včera im to bohužiaľ nevyšlo a dneska chcú napraviť reputáciu a vsádzajú na istotu.
Nevím jak moc v předešlých dnech na Slovensku pršelo, ale není to kvůli tomu, že jsou už třeba hodně nasycená povodí? To by pak lokální povodeň mohla vyvolat i o něco slabší bouřka.
Určite nie, podľa údajov zo zrážkomerov spadlo mimo Myjavy a Senice maximálne okolo 30 mm zrážok - toto bola lokálna udalosť. Niekedy nerozumiem, prečo sa toto v meteorológii deje - možno strach z toho, že "zhora" prídu nejaké opatrenia?
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tomas Pucik píše: Určite nie, podľa údajov zo zrážkomerov spadlo mimo Myjavy a Senice maximálne okolo 30 mm zrážok - toto bola lokálna udalosť. Niekedy nerozumiem, prečo sa toto v meteorológii deje - možno strach z toho, že "zhora" prídu nejaké opatrenia?
no asi to bude to samé co v ČHMÚ ... pokud je tam o5 ta zodpovědnost a konzultace i jinde, popř. při přestřelení výstrah za strašení veřejnosti i nějaký postih, tak se divit rozhodně nelze, nadruhou stranu to pak může být i podcenění situace :roll: nejhorší je pak když se to snaží jakoby nahnat a občas to pak strašením zavání
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tomas Pucik píše:
Tomáš Psika píše:
Tomas Pucik píše:Ako naschvál, je dneska od rána vlastne výstraha na búrky, opäť Stupeň 1 ( čo by možno sedelo) ale s tým, že sa objavila aj výstraha na lokálne povodne. To docela nechápem, pretože včera na ne boli určite lepšie podmienky. Myslím si, že ide o to, že včera im to bohužiaľ nevyšlo a dneska chcú napraviť reputáciu a vsádzajú na istotu.
Nevím jak moc v předešlých dnech na Slovensku pršelo, ale není to kvůli tomu, že jsou už třeba hodně nasycená povodí? To by pak lokální povodeň mohla vyvolat i o něco slabší bouřka.
Určite nie, podľa údajov zo zrážkomerov spadlo mimo Myjavy a Senice maximálne okolo 30 mm zrážok - toto bola lokálna udalosť. Niekedy nerozumiem, prečo sa toto v meteorológii deje - možno strach z toho, že "zhora" prídu nejaké opatrenia?
Je to typickej lidskej faktor. U ČHMÚ už to bylo taky několikrát zmiňovaný. Když se něco stane, tak se potom chvíli přehání - dokud mají lidi ty události v živé paměti. Když pak dlouho nic neni, předpovědi se zmírňujou. Je to prostě normálně ovlivněný strachem meteorologů či jinejch pracovníků. Dále také tlakem veřejnosti. Zejména to pak funguje v případě, když je tam nějaká oběť.
To máš jako napřáklad v tomto případě: Celej rok chodíš každej den do práce. Pravděpodobnost že bude pršet je dejme tomu každej den stejná. Když jednou zmokneš, tak si pro jistotu následující týden s sebou budeš nosit deštník - protože máš v živý paměti jak bylo nepříjemný bejt mokrej. Po nějaký době ho ale zase nosit přestaneš, protože už dlouho nepršelo a jednou zmokneš znova... A celý se to opakuje.
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Amerika píše:
Tomas Pucik píše:Niekedy nerozumiem, prečo sa toto v meteorológii deje - možno strach z toho, že "zhora" prídu nejaké opatrenia?
Je to typickej lidskej faktor. U ČHMÚ už to bylo taky několikrát zmiňovaný. Když se něco stane, tak se potom chvíli přehání - dokud mají lidi ty události v živé paměti. ... Je to prostě normálně ovlivněný strachem meteorologů či jinejch pracovníků. Dále také tlakem veřejnosti. Zejména to pak funguje v případě, když je tam nějaká oběť.
Pod to bych se podepsal. Nevím ale do jaké míry jde pouze o strach. Myslím si, že obecně větší roli tu bude hrát psychologie jednotlivce. Když se něco jednotlivci "nepovede", tak se dostává do nevyrovnaného stavu, kdy se v něm začínají aktivizovat nejspíš vrozené i naučené obranné mechanismy. Prostě se snaží dostat do trochu více vyrovnaného stavu (vydám raději další výstrahu, abych nebyl za úplného blba). A o to víc se snaží, pokud je znát silný tlak okolí (zde především veřejnost), případné vědomí postihu (nadřízený, zákony) nebo i jen domnělý pocit osobní zodpovědnosti (idealista). Prostě by si každý meteorolog měl uvědomit, že je jeho úkolem předpovídat počasí podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a nepřemýšlet toliko o důsledcích, tj. věcech, které není nijak schopen ovlivnit. Jenže to se nezúčastněnému hezky povídá, protože není v takové situaci.
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tomáš Psika píše:Prostě by si každý meteorolog měl uvědomit, že je jeho úkolem předpovídat počasí podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a nepřemýšlet toliko o důsledcích, tj. věcech, které není nijak schopen ovlivnit. Jenže to se nezúčastněnému hezky povídá, protože není v takové situaci.
Právě z vlastní zkušenosti vim, jaký to je když něco dělám a např. u mě stojí šéf ... jak může, tak se něco po*ere :lol: i z toho důvodu by byla, tu jde navíc o velký majetek a dokonce i lidské životy, tak je ta odpovědnost ještě větší. Tim spíše by bylo lepší, kdyby se výstrahy mohly průběžně upravovat - tam je ale zas hrozí nebezpečí případným přeceněním situace.
Too
Příspěvky: 7
Registrován: 07 bře 2010 14:54
Bydliště: Radzovce

Ja mám skúsenosti so SHMÚ.V pondelok bola na JZ Slovenska supercela,SHMÚ nevydalo výstrahu...Mal som tú odvahu napísať im.Prikladám ten "milý rozhovor":
Ja:"No mne to pripada,ze ste zaspali...Na tieto burky ste mali vydat 1.stupen vystrahy alebo kedy sa potom u Vas vydavaju vystrahy?Toto urcite je na vystrahu!"

Ona:"Velmi rada by som s vami debatovala na temu burok a vystrah - myslite si, ze na kazdu burku je potrebne vydat vystrahu?A mimochodom - odkial beriete materialy na predpoved, ze nam viete poradit?To by som tiez s vami velmi rada prediskutovala.Pekny vecer.P.Valova"
Ja:" Už sa nehnevajte,ale v Piešťanoch padali 15minút krúpy,strechy vraj boli biele...Materiál?Pozrite...Poznáte SyWarn?Skupinka ľudí,ktorí predpovedajú búrky.Vydali výstrahu,vyšla im do bodky!"

Ona:"Dobry vecer, nehnevam sa, ale ozaj si myslite ze na kazdu burku je potrebna vystraha?Uznavam, ze boli to niekde silnejsie burky, ale....A poznam tu stranku, su to nadsenci, ktori sa venuju len burkam.P.Valova
No drzí ľudia to sú.
djwiktor
Příspěvky: 130
Registrován: 16 čer 2009 15:05
Bydliště: Šaľa - Slovenská Republika
Kontaktovat uživatele:

To este mozes byt rad ,ze ti vobec na mail odpovedali... Vecsinou maju tendenie na e-maily neodpisovat... Situacia ale rovnako aj inokedy.. Skywarn, Estofex, vystrahy vydane povecsinou uz rano, prihliada sa na modely, situacie, aj aktualny stav... SHMU reaguje az ked burky okolo Maleho javornika... Minuly rok bolo mnozstvo burok, asi 30% z nich so silnym narazovym vetrom ktory prekrocil 30m/s, zrazkovo velmi aktivne.. Nepovedal by som ze lokalne, pretoze ak jedna burkova bunka zaberie 40km, to uz lokalne asi nie je...SHMU ani len nereagovalo vydanim vystrahy, pricom Skywarn mal vydany prvy stupen. SHMU poslednu dobu ide dole vodou, ci uz sa to tyka predpovedi, ale aj vystrah.. Mne osobne vadi, ze do SHMU sa leju peniaze zo statu, ludia sa maju na nich spoliehat, v statute organizacie maju zvasty o ochrane zdravia a zivotov obyvatelstva SR.... ale prevazne sa obyvatelstvo uz chrani same, pretoze vedia ze na SHMU sa spolahnut, nema zmysel.. Casto sa stavaju situacie, ze uzivatelia z tohto fora (a nielen oni) pozru vsetky modely, vratane aladina, GFS, WRF a podobne, vedia co, kde a ako...Priklad > Modely udavaju, ze burky sa budu tvorit iba na krajnom JZ slovenska... a SHMU ? Ked uz je po prvej silnejsej burke ( s krupami), vydaju vystrahu, a aby toho nebolo malo, tak ju vydaju na polku slovenska.. pritom sever SVK v tomto priklade nema nic... ani len podmienky na to... Osobne si myslim ze SHMU v poslednej dobe len taha peniaze zo statu za nekvalitne sluzby... kedysi boli ich vystrahy aj predpovede presnejsie.. Teraz mam pocit ze hraju tipos... :( je to az smutne ze za to mnozstvo financii ktore tam idu, nie su poskytovane adekvatne sluzby... Samozrejme, je to len moj osobny nazor.

A BTW.... SHMU uz ani nema sajnu o tom, co je to nowcasting. Z tej komunikacie hore je vidno ich postoj ku vsetkemu. Proste to beru stylom, ze "kto sme my. my nepotrebujeme poradit, alebo nedajboze informacie, my si to nejak zistime sami" .. SHMU je uz stare, bohuzial... Chcelo by to "mladu krv", alebo aspon realtime komunikaciu obojstrannu, pretoze oni si stale neuvedomuju, ze nie je dolezite cumiet na radar, ale podstatnejsie a uzitocnejsie je vyliezt von, ist za tou danou burkou a vidiet a zmerat, co sa vlastne deje . A nie spoliehat sa na to, ze hadam to prejde cez nejaku tu stacionarnu stanicu... to uz moze burka slabnut... resp aj ju obist uplne..
Uživatelský avatar
apac0603
Příspěvky: 34
Registrován: 25 úno 2009 17:19
Bydliště: Dolné Dubové okr.Trnava

Čo sa týka 25.5.2010 tú podozrivú bunku som sledoval na radare Malý Javorník už od 15:00, to som nastúpil na poobedňajšiu službu na dispečing. Prakticky celú službu som bol napichnutý na radare a maďarskej detekcii bleskov Safir. Keď sa tu objavilo foto tej supercely, tak na detekcii pribúdalo cez 1000 bleskov za 30 minút a neskôr cez 4000. Po celú dobu životnosti supercely na našom území mali maďari výstrahu na búrky a SHMU nič. Keď sa na slovensko maďarských hraniciach začali formovať ďalšie výrazné bunky, maďari mali už výstrahu 3. stupňa ( to bolo okole 19:00) a náš SHMU vydal výstrahu až o 20:59 1. stupňa.To asi keď zbadali maďarskú trojku, tak sa prebrali a dali tam aspoň jednotku - normálne ma v tej chvíli rozosmiali.
Podľa p.Valovej je silnejšia búrka s krúpami 4 cm a netreba na ňu búrkovú výstrahu, tak to si neviem predstaviť o akú burku by malo ísť aby pani doktorka dala výstrahu. CHMI mali na moravu výstrahu na búrky tuším od rána.
Daniel Ivančík
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Hmm, tak to mi hlava nebere....
Když vezmu v potaz, že p. Valová byla na posledních dvou bouřkových seminářích v Radostovicích, tak nechápu, co tam dělala...

Ale z toho je vidět, že člověk může být vystudovaný meteorolog, pracovat jako meteorolog, povídat si o tom, ale naživo bouřku nikdy neviděl(a). Pak z těch lidí lezou takové věci...

Z toho je mi vážně smutno :(

Nevím, čím to může být. Podle mě ale právě takovým lidem chybí střet s tou realitou, kde lze rychle získat potřebný respekt. Celoživotní sledování numerických modelů nebo max. radarů člověku moc nedá, pokud si někdy neověří, jak to vypadá ve skutečnosti.
jaro
Příspěvky: 50
Registrován: 23 říj 2008 17:44
Bydliště: Žilina

Jan Drahokoupil píše:Hmm, tak to mi hlava nebere....
Ale z toho je vidět, že člověk může být vystudovaný meteorolog, pracovat jako meteorolog, povídat si o tom, ale naživo bouřku nikdy neviděl(a). Pak z těch lidí lezou takové věci...

Z toho je mi vážně smutno :(
Ja by som nebol tak skeptický. Určite vyštudovaný človek vie o týchto javoch viac ako my amatéry a nemáme pravo ho hodnotiť z hladiska znalostí. Druhá vec je ako si plní svoje pracovné povinnosti. O tom rozhodujú jeho pracovní nadriadení,
ale nám to neberie právo sa k tomu vyjadrovať trebárs na tomto fóre.
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Ale já jsem nehodnotil něčí znalosti, to bych si vůbec nedovolil. Já jen hodnotím přístup. Hodnotím ho proto, že jsem se s p. Valovou dvakrát na semináři setkal a pokaždé, když něco komentovala, tak jsem jen nevěřícně kroutil havlou. A je vidět, že ne neprávem, když se tu pak dočítám, jak to v SHMU opravdu (ne)funguje.

Teoretické znalosti nejsou všechno. Pokud člověk ke své práci nepřistupuje s nadšením, těžko pak lze očekávat zázraky. Nevím, možná že v jiných ohledech je její práce vynikající, ale pokud člověk jezdí na bouřkové semináře, tak bych očekával, že se jim pak bude také adekvátně věnovat při své profesi. Tvrdit pak, že bouřka se 4 cm kroupami je běžná, tak to může vykládat těm, kteří budou mít zničenou úrodu či majetek.
djwiktor
Příspěvky: 130
Registrován: 16 čer 2009 15:05
Bydliště: Šaľa - Slovenská Republika
Kontaktovat uživatele:

Suhlasim s tymto nazorom... Mozno je to pravda, ze to oni beru ako kazdy iny clovek, ze je to len praca... pre nas su pochopitelne burky zaujmom, hobby, teda mame pre ne zapal a nadsenie. Mozno je to dovod ,preco nesedime nonstop pri pc a napichnuty na radare, ale vyjdeme aj von, pozriet sa ako to vlastne vyzera v skutocnosti. Je pravda bohuzial v SHMU aj to, ze clovek ktory pracuje 20 rokov s mriezkovymi numerickymi modelmi, bude stale viac verit tymto cislam, ako svojmu vlastnemu usudku.

Co sa tyka tych burok a 4cm krupov. Ak je to podla p. Valovej malo na vydanie vystrahy, tak je to az smiesne. Ludia ktorym celu urodu znici 2cm krupobitie, nasledne este podmacane vsetko privalovym dazdom, by to asi p.Valova tazko vysvetlila, ze je to normalne a nebolo treba vydat vystrahu. Bohuzial, toto su neustale domnienky, je skoda ze nikto zainteresovany z SHMU na fore nie je, ze by napisal , pripadne vysvetlil ako sa vlastne veci maju... Ci sa jedna fakt o zlyhavanie prestarnuteho ludskeho faktora, alebo ci je problem dakde inde. Osobne si myslim, ze idu nemale peniaze od statu do SHMU, SHMU spolupracuje v mnozstve organizacii, odkial maju urcite tiez nejaky ten prilev financii. Preto je pre mna nepochopitelne, ze za toto nie su podavane obyvatelom informacie na tej urovni ako by mali byt. Ak uz to vezmem z mojho pohladu, ako obyvatela a obcana Slovenskej republiky, pracujem a teda odvadzam dane ( nie male peniaze), dane, z ktorych potom idu peniaze aj do SHMU, tak by som za viacmenej "svoje" peniaze aj ocakaval nieco uzitocnejsie ako jednak neskoro vydanu vystrahu, ked uz pol slovenska plava... a tiez tie ich super vystrahy, na cele slovensko. ked ani len oblacikov nikde niet... uzemie stabilne, a predsa... vsade ticho, len slovaci vystraha.... je to smiesne... holt s SHMU je to bohuzial tazsie ako s CHMI, najme preto, lebo CHMI nema problem s komunikaciou, nie raz si nasli cas a odpovedali mi na moje e-maily. Do SHMU sme dokopy cely tym poslali viac ako 20 e-mailov... uz je to aj pol rok dozadu.. a zatil... AZ 1 odpoved...
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Při vší úctě k paní Valové zastávám názor, že jak ČHMÚ, tak SHMÚ, potřebuje (pro nowcasting bouřek a vydávání bouřkových výstrah) odborně "nabušenou" a zároveň nebojácnou novou mladou krev pokud možno „pod dozorem“ zkušenějších kolegů. V ČHMÚ se stran výstrah určitě zlepšili (ale je pořád co zlepšovat a občasná kritika neuškodí), o SHMÚ přehled nemám.

Výstrahy – toť věčné téma v hydráku, v Radostovicích i tady na fóru http://www.bourky.com ... ;)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
jaro
Příspěvky: 50
Registrován: 23 říj 2008 17:44
Bydliště: Žilina

Michal Geryk píše:Při vší úctě k paní Valové zastávám názor, že jak ČHMÚ, tak SHMU ...
V ČHMÚ se stran výstrah určitě zlepšili (ale je pořád co zlepšovat a občasná kritika neuškodí), o SHMÚ přehled nemám.
Porovnajme možnosti meterologov ČHMU a SHMU vydávať výstrahy na včasné varovanie na extrémné počasie pre širokú verejnosť cez TV.
V ČR majú meterologovia ČHMU priamo vyhradený čas v ČT1, v SR účinkujú v TV len tzv. rosničky, lebo štát "šetrí" peniaze
daňových poplatníkov. A potom nielen pani Valová to má zťažené.
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Aj ja si myslím, že nevydanie výstrahy na očividnú supercelu bolo zo strany SHMÚ nešťastné.

Na druhú stranu, musíme si uvedomiť, že výstrahy nie sú zďaleka jediná vec, ktorú meteorológ v službe rieši. SHMÚ má oproti ČHMÚ oveľa menšie zázemie čo sa týka množstva meteorológov v službe, keďže na Slovensku neexistujú regionálne predpovedné pracoviská. Vzhľadom na to, koľko povinností zrejme musia zvládnuť, ide sem tam výstražná služba bokom alebo jednoducho nestíhajú.

Som si však na 100% istý, že v niektorých prípadoch (nehovorím teraz o nikom konkrétnom!) však chýbajú aj vedomosti, prax alebo povedomie s riešením takýchto situácií. Meteorológia búrkových javov je v takom rozlete, v akom je, len odnedávna.
Odpovědět

Zpět na „Volná diskuze“