Mapa opravdu aktuálních teplot

Vše co se nevešlo do jiných kategorií.
Odpovědět
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Před nějakým časem mě napadlo, jestli by nebylo fajn vidět nějakou podrobnější mapu rozložení teplot nad republikou. Hlavně s trochu větším rozlišením, protože mě už fakt nebaví ty teplotní mapy, kdy je nad celým územím republiky jeden flek určité barvy nebo někdy i více fleků ale víceméně na pořád stejných místech (wetteronline.de). A protože co si člověk nevyrobí sám, to někdy ani neexistuje, tak jsem začal přemýšlet, jak na to.

Stručná diskuze k počtu amatérských meteostanic v republice byla na http://www.amaterskameteorologie.cz/for ... ?f=7&t=854, ale integrace neuspořádaných dat je úkolem na mnoho dní, a tak jsem se ubral méně masochistickým směrem. A tohle ze mě po pár dnech vypadlo :D . http://www.psika.cz/aktualni-teploty-ceskoslovensko Je to tedy hodně dost experimentální výtvor a nevím, jestli to bude mít nějakou budoucnost, ale ...

Samozřejmě neručím za spolehlivost a dostupnost. Páč to pohání taková rychlokvašená a dost neuspořádaná množina skriptů :) . Mapa vyleze po zpracování asi tak 250 záznamů z profesionálních i amatérských meteostanic. V následujících dnech budu spíše sledovat výstupy než abych se rejpal ve skriptech. Bohužel zatím jsou v posledních dnech natolik bezvýznamné teplotní gradienty, že není možnost nějak moc kalibrovat parametry, na kterých to stojí a leží.

Samozřejmě jsem až tak moc neřešil věci jako vliv nadmořské výšky nebo spolehlivost údajů amatérských meteostanic. I když to má nějaké ty vychytávky, aby nebyly nadbytečně izotermy v okolí hor a díky odchylkám ze špatně instalovaných amatérských meteostanic. To všechno by potřebovalo dost vyřešit, takže uvítám možnost komentářů a rad.
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Tomáši, tato mapa naštěstí už existuje, dívám se na ni velmi často. Někdy ty rozdíly jsou více než zajímavé.

http://meteo.amut.net/mapa_prehled_chmi.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

dobrmanek píše:Tomáši, tato mapa naštěstí už existuje, dívám se na ni velmi často. Někdy ty rozdíly jsou více než zajímavé.

http://meteo.amut.net/mapa_prehled_chmi.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Taky na to někdy koukám, ale chtělo by to trochu zpřehlednit; např. by to možná chtělo barevné izotermy a brát asi jen polohy do 400m, jinak v tom bude chaos.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

O mapě na meteo.amut.net vím, už mě na ní někdo upozornil. Ale tam je problém, že hodně stanic nemá uvedenu nadmořskou výšku a data jsou aktualizována jen jednou za hodinu. Já mám trochu jinou představu. V případné finální verzi by se data stahovala průběžně tak jak by to která stanice zvládla a mapy by se aktualizovaly třeba jednou za 5-10 minut. A protože profesionální stanice neumí nebo neposkytují data dostatečně často a pružně, tak bylo nutné se zabírat myšlenkou využití většího množství amatérských meteostanic, které tímto neduhem obvykle netrpí. Ale mají zase jiné problémy.

Jinak mapu izoterem na meteo.amut.net jsem neviděl. Mě v prohlížeči navíc někdy vyskočí hláška o tom, že skript funguje jen ve "standard compliant" módu a tím to končí. No nevadí.

Jenže je potřeba mít dostatečně hustou síť spolehlivých stanic. Každá meteostanice by musela mít určitý rating a ten zohledňovat při generování map. Při preprocessingu dat mi teď vypadne velké množství amatérských meteostanic, protože buď hlásí své údaje pozdě (nebo se špatným časem) nebo poskytují nespolehlivé údaje. Zajímavé je, že v Německu jsou ty amatérské meteostanice výrazně spolehlivější. A na Slovensku je to ještě horší. Tam se spoléhám jen na zaokrouhlené neaktuální údaje z profesionálních stanic. Vyřazuji meteostanice nad 650 m nadmořské výšky. Vůbec ten problém s nadmořskou výškou mě dovedl k tomu, že přemýšlím, že by bylo lepší vytvářet teplotní mapu ve 3D a s podrobnou orografií, na kterou by se "natáhla" 2D teplotní mapa.

Tady taková dnešní několikahodinová animačka z historických map (~ 1.6 MB): Obrázek

Bylo by fajn vidět, kde přesně se jak v průběhu dne oteplovalo atd. Zvlášť při sledování přechodu front a bouřek.

Zatím je to v takovém experimentálním stadiu a ani nevím, jestli z toho jednou něco pořádného vytvořím. Navíc mi nepřipadá zrovna ideální stahovat data tak agresivně jak to dělám teď. Ještě že to stahuji přes cizí IP adresy :) . Dnes počítám, že ta mapa bude funkční maximálně tak pár dní a pak uvidím, co s tím. Bez spolehlivých a aktuálních dat to nemá valný smysl.

UPDATE: V animaci jsem si všiml, že chyběly záznamy ze stanic ČHMÚ. Malá chybička ve skriptu při kontrole stáří záznamů. Opraveno.
Arnie
Příspěvky: 30
Registrován: 05 zář 2008 13:57

Mozna jsem to nekde prehlidnul, ale ciste ze zvedavosti by me zajimalo jaka metoda je pouzita pro interpolaci dat.
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Arnie píše:Mozna jsem to nekde prehlidnul, ale ciste ze zvedavosti by me zajimalo jaka metoda je pouzita pro interpolaci dat.
Nikde jsem to nezmínil, přeci jen tyto věci zajímají opravdu málokoho :D . Pro zobrazení používám Smith-Wesselovu interpolaci založenou na Greenových funkcí (Smith and Wessel, 1990). A protože nejsem (bohužel) obdarován pokročilým matematickým vzděláním, tak to je asi tak všechno, co k tomu můžu vlastně dodat. Jsem jen pouhý konzument, ale hned na začátku mi bylo jasné, že Delaunyho triangulací bych tu asi zrovna neoslnil :) . Trochu mě motivovaly grafy z modelů od Piotra. Jenže se mi nechtělo používat nějaký specializovaný software pro meteorology a psát případně skripty ve Fortranu nebo v něčem podobném. Navíc takový software nebývá volně dostupný, natož s veřejným kódem. Hledal jsem proto svobodnou alternativu, co by zvládla to samé s vynaložením daleko menšího úsilí. Pohání to pár vypocených desítek řádků v Perlu a v linuxovém shellu a výsledek myslím není na první pokus úplně špatný. Zase jsem se přesvědčil, že nic není problém a že není nutné na všechno používat pokročilé systémy za pár desítek nebo stovek tisíc :) .

Stažená meteorologická data ještě podléhají velmi důležitému preprocessingu, který má za úkol zamezit aliasingu, zhladit případné nepřesnosti některých amatérských meteostanic a vliv nadmořské výšky. Má to ale ještě dost nevyřešených problémů a nevychytaných much. Stejně nevím, jestli vynaložená energie výrazně nepřekračuje míru případného využití.
marian007
Příspěvky: 94
Registrován: 08 srp 2008 18:39
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Náhodou, klobouk dolů! Já osobně bych nevymyslel ani trakač! :lol:
Z Brna, poslední dědiny před Vídní, zdraví Marian
bimbo
Příspěvky: 1
Registrován: 01 říj 2008 07:09

Zobrazeni Izoterm je super... kdysi jsem o tom premyslel, ale nevedel jsme jak naprogramovat.

Data casteji nez 1hod se daji ziskat jen ze stanic AMS - CHMU - vysosat z grafu a pak z nekterych amaterskych stanic.

jinak nasel jsem dalsi zdroj teplot v CR - na strankach povodi je u nekterych srazkomernych stanic merena i teplota.
http://meteo.amut.net/mapa_prehled_povodi.php" onclick="window.open(this.href);return false;
aktualizace je jednou za hodinu
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

bimbo píše:Data casteji nez 1hod se daji ziskat jen ze stanic AMS - CHMU - vysosat z grafu a pak z nekterych amaterskych stanic.

jinak nasel jsem dalsi zdroj teplot v CR - na strankach povodi je u nekterych srazkomernych stanic merena i teplota.
http://meteo.amut.net/mapa_prehled_povodi.php" onclick="window.open(this.href);return false;
aktualizace je jednou za hodinu
Zajímaly by mě spíše textová data a informace o nadmořské výšce daných stanic. Ale možná je to interní/tajná informace :) . "Sosat" něco z obrázků, grafů, prohánět to OCRkem nebo vlastnoručně ubastlenými filtry, to není zrovna moc fajn zábava. Tu mapu generuji navíc na slabém stroječku bez chlazení, tak nechci, aby se mi to při provozu nějak moc potilo :D .

Páč se ten můj experiment už nalinkoval i zvenku (chtěl jsem ho stopnout), tak to asi nechám prozatímně běžet a budu spouštět jen příležitostně, když bude poblíž nějaká fronta nebo zajímavější teplotní gradient. Pokud by to mělo být v provozu pořád, tak k tomu musím napsat nějaké "inteligentní stahovadlo" dat, protože to nynější řešení není použitelné. Bude to ale trvat, páč to budu muset naškrábat v C/C++, který už jsem skoro zapomněl.
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny amatéry.

Po více jak roce už mě stávající teplotní mapa moc nebavila, tak jsem se ji rozhodl tak trochu vylepšit. Snad se bude líbit. Uvidíme jak se na ní spolu s oblačností budou zobrazovat přechody silných studených front. To je samozřejmě hlavní důvod, proč jsem se vývojem takové věci několik týdnů zabýval. Slouží k tomu odkaz na animaci za posledních 6 hodin. Druhým důvodem pak bylo, že jsem po letmém kontaktu s někým od Meteopressu zjistil jak hezké mapy už tam dokáží vytvářet. A to by v tom byl čert, aby se mi to nepodařilo posunout na poněkud vyšší level :lol: .

http://www.psika.cz/teplotni-mapa-3d-stredni-evropa

Takto přibližně si představuji že by měly vypadat meteorologické mapy blízké budoucnosti. Kdoví, třeba to bude za rok dva naprosto normální zobrazení.

Omlouvám se za nezobrazování východní poloviny Slovenska, ale nenašel jsem bohužel pro tvorbu oblačnosti žádná využitelná data. Vůbec těch veřejně dostupných dat je buď málo, jsou neaktuální nebo nepříliš spolehlivá. No ale s tím už nic moc nenadělám.

Ještě přemýšlím o tom zakomponovat do mapy data z radaru pro zobrazení aktuálních srážek (intenzita mlhy dle intenzity srážek) a zobrazení blesků ve vertikálně mohutných oblacích dle záznamů z detekce. Také zvažuji upravovat stíny od oblačnosti přesně dle aktuální polohy Slunce. Ale to už by možná bylo až příliš přeplácané a vyžadovalo by to navíc další dodatečný výkon od serveru.

---

Zatím nemohu zaručit, že ta mapa bude stále online, protože mám významné problémy s počítačem, na kterém to generuji. Na takovou hračku mi totiž už nízkopříkonový procesor bez chlazení nestačí (0,5 - 7 W). Časem dokoupím lepší železo s aktivním chlazením, nízkou spotřebou a o dost větším výpočetním výkonem. Už vím asi které, ale ještě nějaký ten týden potrvá než budou první kusy dostupné v republice. Takže nevylučuji že mapu zanedlouho budu muset dočasně odstavit.
Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 260
Registrován: 19 úno 2009 21:19
Bydliště: Holasice u Rajhradu JMK (Brno)
Kontaktovat uživatele:

Zajímavé řešení vypadá to zajímavě i když netradičně dám si do oblíbených obdivuji všechny co tyhle přehledy dělají. :D
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Zdravím,

protože jsou mé smělé pokusy o zobrazování meteodat ve 2D a 3D celkem využívané a už jsem dlouho na svých stránkách nic nového neporobil, tak jsem chtěl udělat radost sobě i jiným a vyrobit nějaký téměř "profesionální produkt". Po mnoha dnech intenzívní práce se mi povedlo vytvořit něco tuším zajímavého. Snad se to bude líbit :).

http://www.psika.cz/realtime-europe-imagery

Nebudu to nějak moc popisovat, tak jen velmi stručně: hází to stíny podle aktuální pozice Slunce, zobrazuje aktuální oblačnost a počítá teploty a na podkladu reliéfu.

Nevím, zda to budu moci provozovat jako předchozí dvě jiné mapy, ještě uvidím... Rendering totiž trvá i po osekání detailů a přizpůsobení pro běh pod systémem s malou pamětí v řádech minut.
Odpovědět

Zpět na „Volná diskuze“