ALADIN

Vše co se nevešlo do jiných kategorií.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Nemáte pocit, že nám ALADIN kouzlí v poslední době nesmysly a je nějaký rozladěný? Hlavně u srážek a to nejen konvektivních - viz včerejší případ, kdy pršelo hlavně na jihu ČR a přitom ALADIN nedával nic na rozdíl od GFS. Na pátek předpovídá už několik dní GFS srážky hlavně na jih ČR a ALADIN opět nic - tož jsem tedy zvědavý :? .

U maximálních teplot ALADIN hodnoty podle mých zkušeností trvale podhodnocuje, snad jen u větru mu to jakš takš vychází.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Ano je rozladeni. Srazky na modelu vcera nebyly vubec, ale GFS je tam ukazoval. Proto se nemuzu az tak spolehat na Aladina, ale musime pocitat se vsemi modely, ze kterych nakonec musime vychazet. Ikdyz mnohdy je situace takove nemastna a neslana, ze radsi se priklonim k Aladinovy, ktery me prijde pro tuto oblast Ceske republiky vesmes presnejsi "ikdyz" :)
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

No já se spíš ptám, jestli někdo z vás ví o nějakých změnách v tomto modelu (dřív podle mě fungoval lépe), ale to se asi z ČHMÚ ven těžko dostane.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Arnie
Příspěvky: 30
Registrován: 05 zář 2008 13:57

Podle mych informaci byla posledni zasadnejsi zmena provedena v cervnu. Na srazkach se stale pracuje. Verte, ze naladit fyziku srazek a parametrizaci konvekce pro model v tomto rozliseni neni legrace.
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Ja sa zastanem Aladina lebo podla toho, co som robil predpovede pre celu Europu, tak ani spracovanie GFS nedopadlo moc dobre a mnoho krat znacne o den skor nadhodnotilo mnozstvo zrazok alebo precenilo iniciaciu konvekcie. Takze je mozne, ze to je aj v zlozitosti situacie, ktora panuje ( hodne zalezalo teraz na malych vlnovych disturbanciach v ramci strednej casti troposfery - ich vplyv je znacny ale predpovedat pohyb je narocne)
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Tomas Pucik píše:Ja sa zastanem Aladina lebo podla toho, co som robil predpovede pre celu Europu, tak ani spracovanie GFS nedopadlo moc dobre a mnoho krat znacne o den skor nadhodnotilo mnozstvo zrazok alebo precenilo iniciaciu konvekcie. Takze je mozne, ze to je aj v zlozitosti situacie, ktora panuje ( hodne zalezalo teraz na malych vlnovych disturbanciach v ramci strednej casti troposfery - ich vplyv je znacny ale predpovedat pohyb je narocne)
Taky mám dlouhodobě pocit, že GFS nadhodnocuje konvektivní srážky. Aladina při bouřkových situacích nesleduji vůbec. Ale na vrstevnaté srážky je podle mě hodně dobrý.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Tomáš Psika píše:Taky mám dlouhodobě pocit, že GFS nadhodnocuje konvektivní srážky. Aladina při bouřkových situacích nesleduji vůbec. Ale na vrstevnaté srážky je podle mě hodně dobrý.
Jj, na vrstevnaté je král. Namísto 150 třeba ukáže 90 mm, ale je to slušné. Bouřky naopak předpovídá poměrně špatně...
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

gerykm píše:No já se spíš ptám, jestli někdo z vás ví o nějakých změnách v tomto modelu (dřív podle mě fungoval lépe), ale to se asi z ČHMÚ ven těžko dostane.
no mám pocit že ta poslední verze stojí za ... :| před tím to šlo lépe s tím souhlasím
Odpovědět

Zpět na „Volná diskuze“