Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Opakované zemětřesení v západních Čechách

Vše co se nevešlo do jiných kategorií.

Opakované zemětřesení v západních Čechách

Příspěvekod Ivan Bárta » 31 kvě 2014, 13:29:04

Další pokračování zemětřesení v západních Čechách. Již minulou sobotu 24.5.2014 se obyvatelé Chebské oblasti potýkali se zemětřesením o síle 4,1 stupňů Richterovy škály . Přesně o týden později tedy dnes 31.5.2014 se opět obyvatelé potýkali se zemětřesením o síle 4,5 stupňů Richterovy škály. A tak má otázka zní, není to předvěst sopečné činnosti v této oblasti, které je způsobeno vytlačováním magma a tak se v této oblasti vyskytuje takové zemětřesení.
Ivan Bárta

Re: Opakované zemětřesení v západních Čechách

Příspěvekod MiyuGreer » 31 kvě 2014, 14:24:42

Dnes v čase 12:37 jsem cítil krátký otřes ve městě Slaný. Určitě tedy šlo o zmiňované zemětřesení. Je pozoruhodné že bylo cítít i na vzdálenost 119km od epicentra.
Canon EOS 100D
MiyuGreer

Příspěvekod Ivan Bárta » 31 kvě 2014, 14:44:14

Ano to ano. I na Hartmanicích na Šumavě zaznamenali otřesy a to je také něco přes 100 km od epicentra.
Ivan Bárta

Příspěvekod Tomáš Prouza » 31 kvě 2014, 20:08:56

Tak dole to určitě pracuje, ale že by nás snad chtěla poctít návštěvou činná sopka, to asi ne....
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod Jan Drahokoupil » 31 kvě 2014, 21:28:22

Ahoj,
no i já na Brandýsku (prakticky stejná vzdálenost jako Slaný od epicentra) jsem zaznamenal v danou dobu projevy nezvyklé a to v podání krátkého drnčení skleniček ve skříni. Zrovna jsem se díval na nějaké video a musel jsem ho zastavit, abych si ověřil, zda se mi to jen zdá. Nezdálo. Chvilku jsem měl podezření na souseda, že dělá něco za zdí, nebo že jede kolem nějaké těžké auto, ale v podobných situacích obvykle neregistrujeme doma žádné projevy. Dál jsem tomu nevěnoval pozornost až do té doby, než o zemětřesení začali mluvit v rádiu. Ihned jsem prošel své odkazy na geofyzikální ústavy české i zahraniční a bylo to tam.

Co se sopečné činnosti týče, tak je celkem zřejmé, že současná aktivita v daném regionu může mít vztah k dávné či budoucí vulkanické činnosti... však je to známá česká geotermální oblast... viz bahenní sopky, lázně s minerálními vodami, vřídla. Nicméně je třeba uvažovat v řádech nejspíš desítek tisíc let než dojde k nějaké výraznější změně. Nebo do té doby aktivita pohasne a magma pod lokalitou zmizí nebo se přesune jinam. Ale kdo ví? Příroda dokáže vždy něčím překvapit...
Jan Drahokoupil
Administrátor

Příspěvekod MiyuGreer » 31 kvě 2014, 23:30:48

Zrovna nedávno jsem se bavil s jedním dobrým známým na téma sopečné činnosti v okolí Slaného.
A to právě kvůli skutečnosti že několik desítek tisíc let nemusí být nutně se slovem tisíc.
Nepamatuji si to úplně přesně ale kdysi jsem četl v jednom článku že poslední záchvěvy s epicentrem pod Slánskou horou se datují někdy do 17.století což je pro sopečnou činnost docela nedávno. Později jsem se i dočetl že výraz vyhaslá sopka je pouze výraz pro sopku, která nevykazovala po určitou dlouhou dobu činost ale neznamená to že již není činná. Totéž platí dokonce i pro Slánskou horu (sopku).
Další zajímavostí je že už mi několik různých lidí potvrdilo že někdy v okolí cítí zápach. Já osobně jsem dva roky míval cestu kolem kruhového objezdu a tento zápach cítil několikrát. A zdrojem nebyl ani vysoký provoz u kruhového objezdu a ani blízká industriální zóna kam jsem tehdy chodil do práce.
V několika případech byl zápach i silně nakyslý což zase odkazuje na síru, často spojovanou se sopečnou činností.
Sopečná činnost v Čechách se možná pomalu probouzí
Ale je to jen moje malá teorie. Takových jsem měl a mám spousty. Ovšem některé byly a jsou pravdivé. ;)
Canon EOS 100D
MiyuGreer

Příspěvekod novotny » 01 čer 2014, 12:06:46

Zdravím, k tomu vulkanismu... V posledních několika destíkách miliónech let u nás probíhala vulkanická aktivita s přestávkami i několik milionů let dlouhými a jelikož poslední známá erupce se odehrála před pár stovkami tisíc let tak je pravděpodobné že to zase někde bouchne, ale dost nepravděpodobné že za našeho života. Místo kde by k tomu mohlo dojít může být oblast západních Čech, právě kvůli doprovodným jevům jako jsou tyto zemětřesné roje, výrony CO2, horké prameny apod, a erupce by zřejmě vypadala jako jedny z těch nejmladších, tedy malá porce magmatu by pronikla na povrch, pár dní by to někde dělalo paseku na relativně menší ploše a byl by klid. Nebál bych se říct že na Slánské hoře to určitě nebude, která má stáří nějakých 25 mil. let, ten zápach síry asi bude mít původ někde jinde, i když na druhou stranu nějaký kronikář o této hoře psal že jednou vyvrhla z rozsedlin páru, ale známe kronikáře že? :-) A původ těch zemětřesných rojů? Kromě tektonického napětí zde hrajou roli fluida (magma, nebo jiné kapaliny), takže spojitost s magmatickými pochody to možná má. Dobře je že se napětí uvolňuje průběžně v podobě zemětřesných rojů a ne najednou v podobě velkého zemětřesení.
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
novotny

Příspěvekod Ivan Bárta » 01 čer 2014, 13:20:32

Zdravím,
Ano také si myslím, že pokud by to byla nějaká předzvěst sopečné činnosti na území Čech byla by to záležitost nějaké doby . Především jak jste psali v okolí západních Čech. Jinak se v této oblasti po tom nejsilnějším zemětřesení, což bylo 4,5 stupňů richterovy škály přišly další slabší otřesy nejvíce však o síle 3,0 stupňů richterovy škály. Zde přikládám odkaz zaznamenaných otřesů v dané oblasti: http://www.ig.cas.cz/struktura/observat ... pa-ohnisek
Zdrojem ve jak psal výše Honza Drahokoupil stránka geofyzikální ústav české republiky. No snad se příroda nerozhodla, že se v Čechách obnoví sopečná činnost :) . Ale jak jste psali, za našeho života by tato situace nastat neměla, ale kdo ví. Příroda je nevyzpytatelná...
Ivan Bárta

Příspěvekod MiyuGreer » 01 čer 2014, 14:35:24

To je další zajímavá věc, kterou často slyším. Za našeho života. :D
Všichni předpokládají, že pokud se nic nezměnilo několik tisíc let tak to ještě dalších několik tisíc let tak bude ale zrovna nedávno vědci začali pozorovat zmenšování bouře na Jupiteru. Tu lidstvo sleduje někdy od 17.století tudíž něco málo přes 300let. Planeta Jupiter je stará asi 4,5 bilionů let.

Jaká je pravděpodobnost že se tato změna začne odehrávat za 1.za života lidí na Zemi a za 2.v době, kdy i amatérský astronom jako já může pozorovat Jupiter a vesmír?
Jupiter je známý pro svou bouři. A ta se teď zmenšuje v takovém měřítku že za nějakých 15-20 let možná úplně zmizí.

Možná jsme měli doteď jen štěstí.
I celé lidstvo se může ocitnout na špatném místě ve špatnou dobu.
Canon EOS 100D
MiyuGreer

Zpět na Volná diskuze