Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Co je to Čára insability

Nevíte, co znamená některý meteorologický pojem? Ptejte se zde.

Co je to Čára insability

Příspěvekod houba.126 » 22 čer 2010, 05:42:38

Ahoj prosím o vysvětlení pojmu,

na netu jsem nic kloudneho nenašel. Instabilita vim, co je, ale co to je ta čára instability? jak bývá dlouhá? má frontální podobu nebo je označována v bouřkách ve vzduchové hmotě?
houba.126
 
Příspěvky: 7
Registrován: 23 čer 2009, 19:28:30

Re: Co je to Čára instability

Příspěvekod Michal Geryk » 22 čer 2010, 06:34:22

Z meteorologů už tento pojem používá asi málokdo. Chápal jsem to jako více-méně liniové rozhraní mezi oblastmi, kde se tvoří a kde se netvoří bouřky, ale v rámci jedné vzduchové hmoty (čili nejde o klasickou frontu).

Co si ale matně pamatuji synoptické situace, tak samotná instabilita (vyjádřená na mapách třeba veličinou CAPE, LI) byla i před "čárou instability" a bouřky se tvořily většinou na čáře konvergence přízemního proudění téměř uprostřed pole instability (po "proražení" cap), takže podle mě je tento termín nepřesný.

Myslím, že docházelo k záměně "čáry instability" a "čáry konvergence" :? .

Při surfování na stránkách hydráku jsem teď zjistil, že "čára instability" má být prý totéž co squall line ("čára bouřek") - nechápu, bo oba pojmy vyjadřují něco dosti jiného... :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS o.s.
 
Příspěvky: 1442
Registrován: 30 kvě 2007, 05:50:56
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.

Re: Co je to Čára insability

Příspěvekod djwiktor » 22 čer 2010, 06:56:18

Nasiel som k tomu toto > Ciara instability je akakolvek nefrontalna ciara alebo pasmo konvektivnej aktivity v atmosfere, Je to vseobecny termin a zahrna vyvinove, zrele aj rozpadove stadia, Avsak, ked uz zrela faza pozostava z rady aktivnych burok, správne sa to nazýva squall line, preto v praxi ciara instability oznacuje len menej aktivne fazy.
Ciara instability je vecsinou viazana na rychlo sa pohybujuci studeny front.
Viac som k tomu nenasiel..
Stormchasing na slovensku > Stormchasers.sk
djwiktor
 
Příspěvky: 130
Registrován: 16 čer 2009, 15:05:12
Bydliště: Šaľa - Slovenská Republika

Re: Co je to Čára insability

Příspěvekod Amerika » 22 čer 2010, 11:08:03

Čára instability, nebo častěji pásmo instability se v "Zákopčaníkovských dobách" předpovědí počasí na ČT1 používalo pro oblast tvorby bouřek, která se nachází před samotnou frontální srážkovou činností. (Kde je přesně tato mez, těžko říct) Tato oblast měla buď podobu liniovou - tedy něco jako pás bouřek, nebo podobu více méně nahodile se vyskytujících izolovaných/multicelárních bouřek. V druhém případě klidně i možná 500 km před čárou fronty. Situace vzniku bouřek ve svých zápiscích odtud rozděluji na 4 (5) typů, jedním z nich je právě pásmo instability.

V posledních letech už tento pojem v předpovědích neslýchám, přestože se takové situase stále dějí.
Uživatelský avatar
Amerika
 
Příspěvky: 1136
Registrován: 08 srp 2007, 19:30:50
Bydliště: Slaný

Re: Co je to Čára insability

Příspěvekod houba.126 » 24 čer 2010, 05:37:41

Děkuji za reakce. Ještě jeden velmi ROOKIE dotaz .... instabilita atmosféry ... týká se jen bourek ve vzduchové hmotě, tzn. vzniká insolací, nebo se dá mluvit o instabilitě (silný pokles teploty s výškou) i se souvislostí front ? Co ji potom vytváří ? Díky
houba.126
 
Příspěvky: 7
Registrován: 23 čer 2009, 19:28:30

Re: Co je to Čára insability

Příspěvekod David Rýva » 24 čer 2010, 11:10:16

Zdravím vespolek,

já bych to nějak neřešil. Je to v dnešní době archaický termín. Dříve se věřilo, že instabilní je jen ten vzduch, kde se skutečně vyskytují bouřky. Dnes víme, že to pravda není a např. před samotnými frontami mohou existovat rozsáhlé oblasti s vysokou instabilitou a přitom se bouřky nevyskytnou kvůli silné CAP(zádržné vrstvě), popř. kvůli chybějícímu spouštěcímu mechanismu. Někdy se vytvážřejí před studenými frontami, nebo vůbec v teplém sektoru cyklon, linie konvergence v přízemních vsrtvách. Vzduch se na této linii zbíhá a je nucen stoupat, to může vést ke spuštění bouřkové činnosti v podobě linie ještě před samotnou frontou. A tohle právě se dřív označovalo nesprávně jako čára instability ač v podstatě ten název je hrubou chybou, protože sondáže ukazují labilitu i jak před těmito liniemi, tak mezi nimi a frontou.
Toliko můj názor na věc...

Jinak k dělení bouřek na frontální, ve vzduchové hmotě a "pásma instability", jde o již půl století přežitý koncept(používat tohle dělení jako primární). Výzkumy od konce 50. let min. století doložily, že otázka frontálnosti bouřek je podřadná, u nás na to upozorňoval např. Jiří Förchtgott už polovině 60. let. Jsou fronty s bouřkamy, kde to ani jako fronta nevypadá, bouřky mají podobu izolovaných jader, přicházejí ve vícero vlnách a určit podle radaru a tak celkově kde přesně vlastně ona fronta leží se dá velmi těžko. Pak jsou naopak případy kdy mimo frontu vznikne ucelená linie bouřek, která se chová a vyvíjí tak, že nejednou i profesionální meteorology zmate a označí útvar za studenou frontu ač jí ve skutečnosti není.

Projevy "bouřek", jejich druh a intenzita záleží daleko víc na tom o jaký druh bouře jde, jeli to unicela, multicela at už lineární nebo shluková nebo příp. supercela, taky může jít o větší systém MCS a to opět lieární v podobě SQL, nebo shluku. Zásadní vliv tam má střih větru ale sdamozřejmě záleží i na dalších faktorech, jako je intenzita front, přítomnost linie konvergence atd atd.

Já už bych to dál fakt neřešil. Hezký den z Kolína. ;)
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
Uživatelský avatar
David Rýva
Člen AMS o.s.
 
Příspěvky: 624
Registrován: 30 kvě 2007, 15:40:11
Bydliště: Kolín-Zálabí/ Praha-Dejvice


Zpět na Meteorologické pojmy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron