Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Húlava po druhé

Nevíte, co znamená některý meteorologický pojem? Ptejte se zde.

Húlava po druhé

Příspěvekod TrncakPatrik » 22 črc 2012, 12:13:57

Zdravím všechny. Mám dotaz na húlavu, ve smyslu nárazového větru. Jak nejdéle může podle vás húlava takto trvat? V oficiálních návodech pro pozorovatele je psáno, že je to KRÁTKODOBÉ zvýšení rychlosti větru trvající alespoň 2 minuty. Ale není zde napsáno, jak nejdéle může trvat. Já bych řekl, že tak 2 - 10 minut, ale už těch 10 minut je podle mě až moc. Nebo dali byste někdo délku húlavy i přes 30 minut? Jde ještě i to, že rychlost větru během té doby může kolísat např. z 13 na 18 a z 18 na 11 a zpět na 20 m/s. Neměl by to pak být jen nárazový vítr? Díky za odpovědi. Pozn.: rozdíl mezi húlavou jako oblakem (límcem) a jako nárazem větru se řešil jinde, zde prosím odpovídejte pouze na dotaz ohledně délky hůlavy ve smyslu nárazového větru.
TrncakPatrik

Re: Húlava po druhé

Příspěvekod Tomáš Prouza » 22 črc 2012, 16:06:08

Je otázka, jaký jev by dokázal vyprodukovat tak dlouho trvající húlavu. S delším zesílením větru v bouřce nad 10 minut jsem se snad ještě nesetkal. Jediný případ, který mě tak napadá jsou přechody front při zimních cyklonách, kdy před samotnou frontou občas solidně foukalo už dlouhou dobu, případně pokračovalo i za frontou.
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod TrncakPatrik » 22 črc 2012, 16:39:28

Díky, já si taky říkám, že max do 10 minut. Ona ta húlava přeci jen přechází dost rychle.
TrncakPatrik

Příspěvekod Jan Drahokoupil » 22 črc 2012, 16:46:34

Hoj,

no asi bych uvažoval podobně jako Tomáš... Vzhledem k tomu, že bych vázal húlavu jen na čelo relativně rychle postupující konvektivní oblačnosti, déle jak pár minut by to trvat nemělo.

Co Tomáš zmiňuje k zimním frontám, tak tam bych to už považoval za něco jiného, daného výrazným (nekonvektivním) prouděním vzduchu ve větším měřítku. Co je před a za frontou bych do húlavy asi nepočítal. Ale nevím... To je jen můj pohled na věc.
Jan Drahokoupil
Administrátor

Příspěvekod TrncakPatrik » 22 črc 2012, 17:10:41

Ano, souhlasím, já se chtěl jen ujistit. Ještě je otázka, zda je to húlava, když vítr mění rychlost nahoru a dolu několikrát za sebou. Zda označit húlavou jen například tu dobu, po kterou byl nejsilnější náraz a nebo by to šlo zaznačit jako húlava celé, i když ty změny jsou dosti značné (z 13 na 18, z 18 na 11 a z 11 na 20 m/s).
TrncakPatrik

Příspěvekod Tomáš Prouza » 22 črc 2012, 18:36:55

U těch zimních front jsem to myslel tak, že fáze před příchodem fronty a po jejím přechodu spadá pod nárazový vítr, kdežto samotné čelo (pokud je výrazné) by pak bylo húlavou. Otázkou pak zůstává právě výraznost čela - jestli se vítr z 15 m/s zvedne na 20 m/s, tak to není nijak výrazná změna, ale celková rychlost větru už bude na naše poměry už vysoká.
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod Amerika » 26 črc 2012, 16:38:06

A kdybych mohl vědět k čemu má sloužit tato otázka, lépe by se pak odpovídalo.

Nejprve k tomu času: Nedával bych jako podmínku húlavy, že musí trvat vždy v rozmezí 2 až xx minut. (a co je víc, tak to už není húlava). Podstatné by mělo být spíš to, že celý tento vítr (jak už tak nějak bylo řečeno) je způsoben srážkami a ochlazením od bouřky. Co se týče nejdelšího času, jaký toto může trvat, tak určitě by se našly případy, kdy to je víc než 10 minut, ale určitě nebudou moc časté. Zrovna tak před 3 týdny jsem pozoroval velkou pásovou bouřku, která už 30 - 40 minut před svým nástupem spustila silný vítr. (V jednu chvíli se dokonce zlomila půlka jednoho stromu.) Samotná bouřka se ale začla na své přední straně rozpadat, zpomalovat a nakonec uhybat na sever. Zato vítr nepovoloval. (Byla to silná bouřková situace po několika dnech sucha ve velmi horkém dni.) Nakonec se před námi úplně rozpadla, ale teoreticky by se v určitém místě linie mohly začít vyvíjet nové buňky, které by nás nakonec zasáhly. I beztak ale tato húlava trvala aspoň 20 minut.

Změny intenzity větru (kolísání, nárazovitý vítr) já beru jako typický charakter húlavy. Vlastně případy, kdy se vítr před bouřkou zvedl a postupně sílil a poté zase klesal jsou spíš jen "ukázkové". Skoro vždycky se i při silných húlavách v některých chvílích vítr div nezastaví, aby mohl třeba za minutu fouknout zase naplno. Takže myslim že ten kdo to psal, se spíš jen příliš stručně vyjádřil, než aby se toho musel člověk chytat do detailu. Opět bych se chytal toho, jestli ten vítr vznikl v důsledku srážek a chladného vzduchu od bouřky.
Amerika

Příspěvekod David Rýva » 03 srp 2012, 16:04:19

Ahoj všem. Tak jsem prohrabal návody pro pozorovatele, předpisy WMO a učebnice Synoptické meteorologie apod. Húlava(angl. wind squall) je zesílení větru o alespoň 8 m/s na rychlost alespoň 11 m/s trvající alespoň 1 minutu(WMO)/ 2 minuty (starý český manuál pro pozorovatele). Bývá spojena s přechodem fronty nebo outflow z bouřky a může trvat až několik desítek minut!! Takže myslím, že tady je jasná odpověď.
Každopádně už jsem zažil i bouřkové vichřice, kdy vichr trval v kuse opravdu tak 30-40 minut a nebyl to silný vítr před frontou nebo až za bouřkou, ani v souvislosti se zimní cyklonou, ale v průběhu přechodu letní MCS. V USA prý může občas takový vichr v rámci derecha trvat i přes hodinu a nevím jak jinak to nazvat než húlava, bo fakticky je derecho jen podškatulkou húlavy.
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
David Rýva
Člen AMS o.s.

Příspěvekod TrncakPatrik » 08 srp 2012, 17:38:39

Díky všem za názory! Abych to tedy upřesnil, jak píše Amerika - kolega dal 32 minutovou húlavu v případě, kdy se nad stanicí vyvíjel Cb z něhož pak byla bouřka. Tato dlouhá doba mě nekoštovala právě z důvodu, že Cb neměl vlastní postup (rozhodně nešlo o MCS či rychle putující bouřku z tepla apod.) a taky že vítr kolísal, nebyl pořád nárazový, resp. nesplňoval tedy podmínky pro udání húlavy v jednom kuse (je jasné, že dvě húlavy za sebou by nedal nikdo, ale mohl to udělat tak, že by dal húlavu jen u nárazů přes 19 m/s a u těch 15 m/s by dal prostě nárazový vítr). Tak či onak s kolegou nesouhlasím, že to byla učebnicová húlava, to tedy ne! Já tu bouřku sledoval taky (bydlím totiž nedaleko stanice) a dal bych nárazový a v ty nárazy 19 m/s pak silný nárazový vítr (na stanicích se to tak dělí, ještě je i bouřlivý nárazový vítr, ale co kolegové říkali, to už nikdo nepamatuje, kdy to použili naposledy...).
TrncakPatrik

Příspěvekod Tomáš Prouza » 21 srp 2012, 08:48:39

Tak a co byste řekli na tohle? :twisted:
Přílohy
2012-08-20.gif
Přechod outflow boundary 20.8.2012
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod Štěpán Krejsek » 22 srp 2012, 20:41:33

Tomáš Prouza píše:Tak a co byste řekli na tohle? :twisted:

Trvala zesílení větru alespoň 1 minutu ? Pokud ano, tak...ale myslím, že Davidova definice to osvětluje dostatečně. Každopádně gratulace ke kvalitní outflow boundary.
Štěpán Krejsek

Zpět na Meteorologické pojmy