Stránka 1 z 1

odrazivosť a krúpy

Napsal: 22 čer 2013 13:43
od vladys
Zdravím,

už viac krát som si všimol, že ked dosiahne nejaká bunka na radare odrazivosť cca 60dBZ a viac, tak sa o nej hovorí, že pravdepodobne sa v nej vyskytuje krupobitie. Prečo je to tak? Chápem to správne tak, že radarový lúč v bunke narazí na väčší objekt (krúpu) a preto je odrazivosť taká veľká a preto je pravdepodobné že sa vyskytujú krúpy?
A ešte jedna vec. Keď si na tomto radare http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=meteo_radar miesto zlúčenej mapy radiolokačnej odrazivosti dáte zlúčenú mapu hornej hranice oblačnosti tak vidíte, do akej výšky siahajú oblaky. A môžeme povedať že čím vyššie daný oblak je -> tým je tam chladnejšie -> tým viac kvapky premŕzajú a je väčšia šanca na vznik krúp? Ak áno, aká je tá hraničná výška oblakov? Alebo je to hlúposť a nemá to súvis? :)

Ďakujem :)

Re: odrazivosť a krúpy

Napsal: 23 čer 2013 08:45
od dobrmanek
Koupil jsem si na jaře moc fajn knížku z počátku 20. století. Tato knížka se věnuje četnosti krupobití v jednotlivých měsících. Dle této knížky bývá krupobití nejčastější na jaře a z počátku léta, potom dochází k výraznému poklesu četnosti v době vrcholícího léta. Je to díky tomu, že atmosféra v létě je prohřátá a kroupy stihnou ještě před dopadem na zem roztát. Zatímco na jaře je nulová izoterma položena nízko a tím je i četnost krupobití v tomto období vyšší.