Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Přípomínky k Registru bouřek

Máte dotaz ohledně fungování našich webových stránek ?

Přípomínky k Registru bouřek

Příspěvekod Tomáš Prouza » 17 čer 2012, 12:07:09

Registr bouřek běží již 14 dnů v testovacím režimu a proto bychom uvítali Vaše postřehy a návrhy k jeho obsahu, případně funkčnosti.
Tomáš Prouza
Administrátor

Re: Přípomínky k Registru bouřek

Příspěvekod vecerapl » 17 čer 2012, 12:15:38

Uvítal bych možnost výběru mezi základním popisem a rozšířeným popisem. Mnohdy člověk nemá tolik času se přímo ve formuláři zabývat: Fáze vývoje, typ povětrnostní situace apod.

Jsou to sice základní věci, ale pro normálního pozorovatele jsou tyto informace přítěží a v určitém procentu lidí to vyvolá odpor, aby něco napsal.
Proto bych zvolil možnost výběru mezi základním popisem a rozšířeným popisem ... třeba jen s výběrem času od do, místem pozorování, vložení popisu a fotografie.
vecerapl

Příspěvekod Amerika » 07 črc 2012, 16:38:16

Tak jsem si vyplnil několik prvních reportů a měl bych k tomu následující připomínky. (bráno popořadě)

Čas udávat v UTC? Pokud se to nebude vkládat do nějaké celoevropské databáze, tak k tomu nevidím důvod. Něco jiného je třeba u Estofexu, kde je potřeba sjednotit časy pro celu Evropu, ale tady je to spíš naobtíž a krom toho se v tom podle mně naseká plno chyb, při tom počtu záznamů. Já se přiznám, že pořád ještě přemýšlím, kdy ty 2 hodiny mám přičítat a kdy odečítat.

Pořadí bouřky ve dni: Nejsem si jistý, jak je to myšleno. Jestli se myslí kolik bouřek nás přímo zasáhlo, nebo kolik jsem jich pozoroval jen někde (třeba 50 km) v okolí.

Typ povětrnostní situace: Já tam postrádám tlakovou níži, nebo alespoň nevím pod co ji zařadit. A pásmo instability, to je zóna konvergence, nebo teplý sektor?

Barva blesků: 4 kolonky pro každý typ blesku mně osobně připadá zbytečné, ale jestli to někdo sleduje, tak budiž. (Já jsem to teda nikdy nesledoval.) Chci ale říct, že když už se takhle podrobně řeší blesky, tak by tam mohlo být také něco o hromech. Hromy a jejich intenzita je určitě dobrý parametr vyjadřující sílu bouřky, takže by tam mohla být třeba pětibodová stupnice zvukové intenzity hromů. (i se zohledněním jejich počtu).

Doba pozorování bouřky se ve výsledném souhrnu tak nějak ztotožňuje s dobou trvání bouřky, nebo to z toho tak vypadá. Nějak se tam vůbec nerozlišuje doba souvislého blýskání (bývá klidně 5 hodin v noci), doba souvislého hřmění a doba trvání srážek (vychází mnohem kratší).

Hodnocení intenzity bouřky: Tento systém evidence nezohledňuje počet zaznamenaných blesků během bouřky. Umožňuje uvést jen intenzitu, která se ale může udržet 5 minut, nebo několik hodin. Lze se pouze hrubě domnívat na základě celkové doby pozorování bouřky. Proto by se měl doplnit přibližný počet celkově zaznamenaných hromů nebo blesků nebo obojí. Místo zařazování do jednotlivých kategorií bych raději dal možnost napsat konkrétní číslo, protože to někdy vypovídá dost odchýleně. Anebo stupnice by možná mohla být, ale:
Když už musí být stupnice, tak by měla být podrobnější a hlavně by měla mít rovnoměrné stupně. Čili né jednou šestinásobek předchozího stupně a další jen dojnásobek, pak zas trojnásobek.
Určitá nepravidelnost je i u stupnice srážek.

Spíše na okraj: Někdy mně ten formulář nutí napsat co nechci. Například za slyšitelný hrom se připojuje bouřka nebo blýskavice. Možná by také nebylo nutné v kolonce pro údaj o srážkách vyžadovat pouze číslo. Chtěl jsem tam připsat, že je to údaj převzatý z místní stanice CHMI.

Ještě se zde zvlášť rozepíšu o kolonce "přívalové srážky".
Amerika

Příspěvekod Amerika » 08 črc 2012, 18:08:35

Přívalové srážky:

Trochu jsem doufal, že po vytvoření jednotného "metru" na bouřky (tento formulář a databáze) se už končně jednoznačně stanoví, co to znamená přívalový déšť a nebude se stávat, že někdo bude hlásit přívalový déšť 5x za den a pak napíše že tam spadly 3 mm. Bohužel už asi u dvou záznamů jsme si opět všiml, že je hlášen přívalový déšť a přitom tam spadlo něco pár milimetrů. (Myslim že v jednom záznamu to byl snad jen 1 mm spadlý za minutu + nějaký slabý déšť okolo). Pokud chceme vyjádřit, že tam v jednu chvíli (např. půl minuty) strašně lilo, tak od toho má sloužit kolonka "Max. intenzita srážek". Pokud jde o kolonku "Přívalové srážky", tak podívám-li se do metodiky k tomuto projektu, tak jestli tomu správně rozumím, tak minimální úhrn srážek při přívalovém dešti je 10 mm.

Další věc je to, že v samotné metodice není přívalový déšť co do vyčíslení srážek definován. Je uvedeno, že spadne 10 až 80 mm za dobu až 180 minut. Takovouto tvárnou definici si bude vysvětlovat každý po svém. Vpodstatě to znamená, že spodní hranicí pro dosažení přívalového deště může být 80 mm spadlých za 10 minut, nebo třeba také 10 mm za 3 hodiny.
Takže: Když tuto definici nevydali meteorologové, od kterých se to čeká, tak nic nebrání tomu, aby jsme nějakou vydali my, a to alespoň pro tento projekt.
Ať už bude znít jakkoliv, mělo by být zachováno (jako se zmiňuje i v metodice), že takovýto déšť musí způsobovat, nebo být schopen způsobit nějaké škody (typu bleskové povodně na malých povodích).
Já bych tedy navrhoval takovouto stupnici:

10 mm za 10 minut
15 mm za 20 minut
20 mm za 30 minut
25 mm za 60 minut
30 mm za 1,5 hod
35 mm za 2 hod
40 mm za 3 hod
Amerika

Příspěvekod switzzy » 11 črc 2012, 11:27:36

Amerika
Moc dobrý postřeh co se týče těch přívalových srážek. Stupnice se mi líbí není k ní co vytknout. Já osobně v tom mám také guláš. My se třeba ve škole učili, že jako přívalový déšt je považováno už pokud spadne 6 mm/ 15 min, aspoň tak jsme se to učili v sekci hydrologie a klimatologie. Tím se zde víceméně řídím, jelikož zatím nějaká oficiální stupnice nebyla vydána jak říkáš. Myslím, že by to nebylo od věci, nechť se to sjednotí.
switzzy

Zpět na Webové stránky www.bourky.com