Změnit velikost textu   Verze pro tisk

ODSTRAŠUJÍCÍ PŘÍKLAD – takhle tedy ne !

Na co si dát pozor, fotografování blesků není žádná sranda !

ODSTRAŠUJÍCÍ PŘÍKLAD – takhle tedy ne !

Příspěvekod Jan Drahokoupil » 11 čer 2010, 20:29:39

Berte, prosím, následující video jako odstrašující příklad toho, jak by stormchasing opravdu vypadat neměl. :!:
Je to od našeho nechvalně známého Miloslava Roháčka alias Gualda.Anubise...
http://www.youtube.com/watch?v=-ei_OmxjDWo

On už to asi nepochopí a dříve nebo později ho to zabije, ale důrazně prosím ostatní, aby jeho počínání NENAPODOBOVALI :!: :!:

Stát za bouřky, bez ohledu na to, jestli je silná nebo není, uprostřed pole a ještě pod elektrickým vedením a poté se schovávat pod stromy hraničí se šílenstvím... především proto, že se mladý muž považuje za lovce, od kterého by se čekalo, že bude znát a dodržovat alespoň elementární bezpečnostní zásady při pozorování bouřek.

(Výmluva, že nečekal silnou bouřku v jeho regionu jen dosvědčuje naprostou ignoranci toho člověka... Co pak tedy dělal v tom poli? Natáčel růst zemědělských plodin? Nebyl tam náhodou za bouřkou a nenechal se náhodou zaskočit jejím vývojem? Opravdu je to expert...)

Opakuji :!:
Kdokoliv začínáte nebo uvažujete o lovu bouřek, prosím, neberte si příklad z počínání tohoto člověka :!:

Uvědomělý stormchasing je především o dodržování řady bezpečnostních pravidel a o respektu k silám přírody. On nemá zjevně ani jedno...
Jan Drahokoupil
Administrátor

Re: ODSTRAŠUJÍCÍ PŘÍKLAD – takhle tedy ne !

Příspěvekod djwiktor » 12 čer 2010, 09:13:00

Ja by som este rad doplnil, kedze som tu videl aj niekde v prispevkoch v roku 2010 teraz nedavno od jedneho uzivatela, ako pocas burky bezal nejaky ten kus, aby mohol este natacat a este k tomu na kopec... V tomto pripade tiez Stormchaser musi poznat aj pojmy.. Jednym z nich je krokove napetie. Ked v klude kracam, s dlzkou kroku 40cm, tak je vysoka sanca, ze ked uderi blesk dajme tomu 50m odo mna, ze to rozchodim.... ak vsak bezim s dlzkou kroku 100cm, tak ta sanca tam rapidne klesa, nehovoriac o tom, ze beziaci clovek ( v zavislosti od toho, co ma na sebe oblecene), indukuje staticku elektrinu, a tym padom zvysuje sancu, ze prave on bude ten bod, v ktorom dojde k vytvoreniu vodiveho kanalu.

Dalsia vec, ktoru by som vytkol niektorym ludom (neviem ci su aj na tomto fore, ale ja ich par poznam, tak to davam ako priklad), ze ked uz som pod burkou, a okolo mna blyskavica, blizsie ako 3km, tak sa nehram so stativom na fotak... Ked uz som niekde na vyjazde za burkou a som autom, tak sa snazim rozlozit stativ a uchytit fotak na neho uz v aute, aby som to potom len hned pichol tam kde to ma byt a uz sa toho nechytal..

Obecne, ak uz nahaname nejaku burku, tak by som odporucal vyhybat sa co najviac kovovym predmetom okolo seba. Samozrejme auto sa nerata, pretoze nam moze zachranit zivot (samozrejme ked sedime vo vnutri). A ja za seba, kedze poznam dost prikladov, by som odporucal este niektorym exemplarom, aby pri love burky nevlacili na sebe retiazky, prstene a vlastne cokolvek kovove, pripadne ak je moznost, tak si aj mobilny telefon nechajte niekde mimo svojho tela. Moze vam to raz zachranit zivot!
Stormchasing na slovensku > Stormchasers.sk
djwiktor

Příspěvekod majla » 12 čer 2010, 20:06:57

Jedním slovem MAGOR.Omlovám se ale jiný výraz nemůžu použít.
majla

Příspěvekod dobrmanek » 13 čer 2010, 09:16:29

djwiktor píše:Ja by som este rad doplnil, kedze som tu videl aj niekde v prispevkoch v roku 2010 teraz nedavno od jedneho uzivatela, ako pocas burky bezal nejaky ten kus, aby mohol este natacat a este k tomu na kopec... V tomto pripade tiez Stormchaser musi poznat aj pojmy.. Jednym z nich je krokove napetie. Ked v klude kracam, s dlzkou kroku 40cm, tak je vysoka sanca, ze ked uderi blesk dajme tomu 50m odo mna, ze to rozchodim.... ak vsak bezim s dlzkou kroku 100cm, tak ta sanca tam rapidne klesa, nehovoriac o tom, ze beziaci clovek ( v zavislosti od toho, co ma na sebe oblecene), indukuje staticku elektrinu, a tym padom zvysuje sancu, ze prave on bude ten bod, v ktorom dojde k vytvoreniu vodiveho kanalu.

Určitě myslíš mě. Díky za upozornění. Byl jsem si naprosto vědom toho rizika a taky mě z toho nebylo dvakrát dobře, ale vášeň zvítězila.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
dobrmanek

Příspěvekod djwiktor » 21 čer 2010, 16:14:32

a nas "kamarat" GualdAnnubis sa opet vyznamenal v burke 27.5.2010.
http://www.youtube.com/user/GualdAnubis#p/u/3/95qqux4p2Ac v 30-tej sekunde.. JA uz nepochopim ako sa niekto moze pocas burky postavit pod stlpy vysokeho napetia... Premyslam ci sa jedna uz o "hlupost" dotycneho, alebo proste len stale nedokaze pochopit zakladne bezpecnostne pravidla.. Na tom mieste kde natacal ma aj kopu inych moznosti, s dobrym vyhladom, tak nechapem co ho fascinuje na tych stoziaroch. Prajem mu uder pod 100metrov, aky som si zazil aj ja a nebolo mi vsetko jedno, ked ma este dva dni neskor boleli svaly na nohach, presne koli tomu, comu sa vravi krokove napetie. To nevravim o bolesti usi :lol: ale to bolo minimum a pritom som ani nestal v blizkosti nejakych kovovych veci, rovnako ako som ani zaroven nebol jeden z najvyssich objektov v okoli ( nastastie, inak by som tu nepisal uz ) . Proste ludia ako on jedneho dna pridu k urazu a budu dakovat vsetkym svetovym bohom ak budu mat stastie a preziju to...
Stormchasing na slovensku > Stormchasers.sk
djwiktor

Příspěvekod MajdaLa » 24 čer 2010, 12:32:06

...juva to není normální. ten kluk si dělá srandu????!!! :!: :!: :!: :?: :?: :?: :@ :emo: :swear: Jako to se chce nechat zabít nebo co? Kolik mu je? ...Pochopím když se o podobný typ "stormchasingu" pokouší jedenáctileté dítě kterého pak čapne maminka,jednu mu flákne a zarazí veškeré podobné aktivity dokud se nenaučí něco o elektřině a základní pravila chování při bouřce ( podobným procesem jsem si v uvedeném věku prošla sama :$ :$ :$ ) ale tohle je fakt cvokárna...
Think like a proton: always positive. :-)
MajdaLa
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Tom » 24 čer 2010, 13:04:02

Hm kdyby to nepouštěl dále tak si člověk řekne proč se tím zaobírat jeho hloupost,jeho chyba ho to přinejhorším zabije jenže je pravda pokud se na to dívá někdo kdo tomu nerozumí může udělat stejnou hloupost....
Tom

Příspěvekod JURAJk6 » 28 čer 2010, 11:18:27

Ja taky za bourkama jezdim na kole na nedaleky nadjezd nad zeleznici, ale kdyz se to priblizi, okamzite mazu domu. Ikdyz parkrat uz me to popohanelo vetrem z hulavy a paradni strukturou.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
JURAJk6

Příspěvekod Mara » 28 čer 2010, 18:42:34

Bezpečnostní pravidla se dodržovat mají...Z chyb by jsme se ale měli poučit..Sám se někdy přistihnu, že čekám na balkoně při příchodu bouřky až do poslední chvíle, takže se poučte více než já a věřte, že i slabá bouřka muže byt smrtící!!! :roll:
Mara

Příspěvekod storm_ice » 03 črc 2010, 19:15:29

tak řada z nás riskuje, ale stát pod stromem nebo pod dráty je trochu moc. Taky se mi stalo, že jsem se dostal do centra dění, ale rozhodně jsem takhle neriskoval (neběžel hned domů, když to kolem práskalo)
storm_ice

Příspěvekod PetrVrba » 10 črc 2010, 16:35:55

hezkej hazardér... chtěl jsem se zeptat, nad městem je na kopci vedle lesa zahrádková kolonie a já tam jednu zahrádku mám je tam parádní výhled, chatka tak 150m od lesa, je to bezpečný místo? Rád by jsme otsud zaznamenával výboje z nočních bouří :-)
Moje osobní stránky www.stormchaser7.estranky.cz
PetrVrba

Příspěvekod Matěj Grék » 12 črc 2010, 09:15:09

PetrVrba píše:hezkej hazardér... chtěl jsem se zeptat, nad městem je na kopci vedle lesa zahrádková kolonie a já tam jednu zahrádku mám je tam parádní výhled, chatka tak 150m od lesa, je to bezpečný místo? Rád by jsme otsud zaznamenával výboje z nočních bouří :-)

Pokud půjde o noční bouřky, myslím, že nebezpečí nehrozí... tím ale nemyslím to, že jsou v noci, ale to, že jdou v noci blesky zaznamenat i na větší vzdálenost... tím pádem když se bouřka přiblíží, tak budeš mít čas se jít schovat a nestát tam jak pitomec jak ten hrdina co si hraje na Chucka Norrise z tohoto videa.
Matěj Grék

Příspěvekod PetrVrba » 12 črc 2010, 19:49:24

To nemám v plánu ani při těch deních...ale hold nás anubis se spoléhá na goaldskej sarkofág xDDDD
Moje osobní stránky www.stormchaser7.estranky.cz
PetrVrba

Příspěvekod Qw3Rtzui0p » 21 črc 2010, 13:35:04

S tim stanim na balkonu pri bource by me to zajimalo,bydli v 1. patre cca 6m nad zemi,nekdy byvam na balkone
Qw3Rtzui0p

Příspěvekod petrik.p.3 » 28 črc 2010, 19:51:58

Ona trocha adrenalinu neuškodí, ale to co tady ten člověk na těch videích předvádí, je opravdu hazard se životem. Tak takhle teda opravdu ne!
http://www.pocasiznojmo.cz/
Základní lidskou slabostí je, že člověk nepředvídá bouři, když je pěkné počasí.(Niccolò Machiavelli )
Ze Znojma zdraví Petr
petrik.p.3

Příspěvekod jaro » 29 črc 2010, 17:04:28

Qw3Rtzui0p píše:S tim stanim na balkonu pri bource by me to zajimalo,bydli v 1. patre cca 6m nad zemi,nekdy byvam na balkone

Stáť na balkóne je nebezpečné. Ako lezie blesk po balkónoch viď moju stránku
https://sites.google.com/site/jaropat/ukazy2
jaro

Příspěvekod David Rýva » 09 srp 2010, 17:22:19

Zdravíčko, tak co vím přímo od Míly Roháčka(autor), tak on neměl v úmyslu to tam "schytat", ale nastup byl rychlejší než čekal a cesta domu přes otevřené návrší, tak aspoň natáčel když už tam moknul. Jinak taky říkal, že občas dělal blbiny ale po tomhel si musí fakt dávat víc bacha. No ale stejně komu z nás se ale nestane, že by občas neodhadnul nástup bouře, nám takhle začátkem června padaly stromy na cestu před auto, já popravdě taky nerad čumím na Cb z dálky, radši vychytám jádro s nějakým větrným nářezem, samozřejmě alespoň v autě a mimo stromy apod.
No a pokud odstrašující případ, tak nejhorší co jsem viděl je tohle http://www.youtube.com/watch?v=K6iotRiJ6I8 Místo aby se schoval hned jak to začalo, a že má kam, tak tam stojí a ječí a kolem div nepadají stromy.
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
David Rýva
Člen AMS o.s.

Příspěvekod honza.cb » 08 úno 2011, 00:31:14

Tak stalo se. Ale je sice krásný, že nepočítal s tak rychlým nástupem bouře a všechny v komentářích u videa kritizuje jaký jsou to děcka. Děcko je on, když neumí dopředu promyslet, co se asi tak může stát. Ono se to potom může stát, ale jenom jednou. A rodičům zbydou oči pro pláč.
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
honza.cb

Příspěvekod zmarek20 » 12 dub 2011, 22:15:42

co uz no . Ja by tam vobec nestal ,na jeho mieste. Ja ked pocujem ze vonku hrmi alebo sa bliska okamzite od tial zmiznem (pole , vodna plocha , stlpy VN VVN ).

-Ked ho trafi blesk potom si to uvedomi ale uz bude neskoro.

Burka niesu ziadne hrajky ani hracky,zabavka...
zmarek20

Příspěvekod marian007 » 15 dub 2011, 17:34:49

zmarek20 píše:co uz no . Ja by tam vobec nestal ,na jeho mieste. Ja ked pocujem ze vonku hrmi alebo sa bliska okamzite od tial zmiznem (pole , vodna plocha , stlpy VN VVN ).

-Ked ho trafi blesk potom si to uvedomi ale uz bude neskoro.

Burka niesu ziadne hrajky ani hracky,zabavka...

Já se obávám pokud ho trefí blesk, už si neuvědomí nic. Je to sice hezký že chce mít pěkný "úlovek" ale za tuto cenu? Jen blázen by to podstoupil :@
Z Brna, poslední dědiny před Vídní, zdraví Marian
marian007

Příspěvekod Štěpán Krejsek » 15 dub 2011, 18:15:41

Zase tak bych to nehrotil.
V životě neexistuje činnost bez rizika. Jde tedy o to, jakou míru rizika považujeme za přijatelnou, ať už jako společnost nebo jednotlivec. Milovníkům fotografování na otevřené pláni pod dráty VN bych tedy poděkoval za úlovky, a spíše se staral o to, aby byla mezi začínajícími dostatečná osvěta.
To ostatní je již na nich. A buďme tomu rádi. Být zavřený ve zlaté kleci si snad nikdo z nás nepřeje.
Štěpán Krejsek

Příspěvekod zmarek20 » 03 čer 2011, 10:00:15

teda co sa stane ked ho udrie blesk?
/to ze dostane krce,oslepne,ohnuchne,soky, pripadne smrt?
a ked blesk udrie do stromu , som od neho 200m .
keby to bola intezivnejsia /silnejsia burka mozna by tam nebol (pred burkou ma velky zaber a po burke)
zmarek20

Příspěvekod Dáša » 21 čer 2011, 07:12:26

Nevím, či tam ti pánové byli záměrně nebo jen náhodou. Jen další ukázka toho, jak může být i ne příliš silná bouřka nevyzpytatelná :(

http://liberec.idnes.cz/ozivoval-kamara ... zpravy_alh
Dáša
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Bunqerek » 05 črc 2011, 21:05:27

Zdravím, prosím přestaňte mně tady všichni pomlouvat. odkazujete stejně na video, které už není veřejné.
V roce 2009 jsem s pozorováním bouří začal (to je vidět i podle kvality videa) a tohle co tu bylo 23.7.2009 jsem nikdy jindy nezažil, snad jen noční 29.7.2005, ale to jsem pozoroval jen z balkona. přiznávám, že ani já jsem v tu dobu pořádně nevěděl co mně vlastně čeká tak jsem si vyšel natáčet jen před barák. A zase tolik bych to nehrotil, byl jsem na sídlišti a hlavně blesky byly až skoro ke konci bouře, protože v průběhu celého pozorování jsme nezaslechl žádný hlasitější hrom. Největší paseku u nás nadělal vítr, ostatně jako na většině míst, kde tato bouře ve čtvrtek prošla...
Tento způsob pozorování nikomu NEDOPORUČUJU ! Přiznávám, že jsem to přehnal, ale jak šly roky tak jsem se toho o bezpečnostích pravidlech naučil až moc... Snad můžete pochopit, že každý nějak začíná. Hold na to, že jsem začínal to byla nejsilnější bouře, která se až do ted neopakovala... Rozhodně nejsem takový hazarder jak to vypadá!!!
Snad nebudete pořád rýt do toho jednoho videa, které je hrozné...

Podívejte se, V terénu jsem začal pořádně pozorovat až od roku 2010 a nikdy se mi nezopakovala situace jako 23.7.2009 jak sami můžete posoudit z mých dalších videí. Chodím na pole nedaleko mého bydliště a snažím se včas jít domů, stejně mi nejde ani tak o jádro jako o strukturu bouře. Mám to domu maximálně 10 minut, takže se to dá v pohodě vypočítat .
A jak vidíte, máme půlku bouřkové sezony 2011 za sebou a já ještě žiju :-D prostě dodržuju bezpečnostní pravidla a snažím se odhadnout situaci. Samozřejmě že nemůžu vědět, kdy udeří nečekaný CG+ z kovadliny, ale s tím nic neudělám...
Takže to prísm vemte na vědomí a přestaňte mně už konečně špinit a můžete se podívat na moje NORMÁLNÍ videa z pozorování od roku 2010 do teď. Můj YT kanál určitě znáte.

No a pokud jde o případ z Mimoně tak jsem o tom slyšel od kamaráda ze školy (který bydlí také v Mimoni) a říkal mi, že se tam prý jenom procházeli a už měli namířeno domů když v tom přišla prý "nečekaná bouřka" .Prý začalo pršet a secvaklo je to tak zrychlili a pak je to zasáhlo no. O stormchasingu apod. neměli ani ponětí. Je to podobný jako to co se nedávno stalo na Karlovarsku nebo kde jak ten kluk jel s motorkou pod strom..to je fakt blbost no...
Tu bouřku která prošla Mimoní jsme taky natáčel z venku, ale včas jsem přišel domů a navíc neměla ani pořádnou strukturu. Stejně mi připadá že ty bouřky zabíjej lidi, kteří je nelověj , ale jenom se někde "procházejí" nebo jsou na zastávce případně hrajou golf...

Takže takhle ... Nevšímejte si mně, neinspirujte se z mých videí a všechno bude fungovat bez nějakých zbytečných pomluv ne ? Snad se můžeme nějak dohodnout.
Bunqerek

Příspěvekod DavidDizzer » 29 pro 2011, 13:10:24

Abych řekl pravdu, moje poslední pozorování také nebylo zrovna nadvakrát bezpečné. Už z důvodu toho, že na tom nejlepším pozorovacím místě s výborným výhledem na všechny světové strany (s vyjímkou SZ až S), jsou v blízkosti menší sloupy elektrického napětí a až v dálce menší stromové školky nebo řady třešní a jiných stromů.
Na bezpečnost ale opravdu velice dbám a hledím. Život mám jen jeden. To není vůbec narážka na nikoho, o kom nebo o čem se tu bavíte. Píši jen svou zkušenost. A to je taková, že jakmile je bouřka ještě "alespoň docela daleko", kdy vidím přicházející shelf cloud, húlavu nebo jen čelo bouřky, tak jsem na vyšlapané cestičce a od hlavního sloupu s elektrickým vedením nejsem sice nejdál, jak jen to jde, ale snažím se být od něj nejdál. Dávám si tedy pozor na to, kdy a v jakém množství začne blesková aktivita a hlavně v jaké blízkosti. Poté se tedy přesouvám k obydleným domům a schovávám se pod nedostavěný dům, kde je menší přístřešek (samozřejmě s hromosvodem). Přesouvám se v tu dobu, kdy je už shelf cloud pár set metrů ode mne nebo někdy když už přešel (podle toho, jak je fotogenický a vyvinutý). Když začne foukat a pršet, tak jdu normálním rychlejším krokem domů po chodníku okolo obydlených domů. Bohužel mám docela strach, že předměty, které mám u sebe, mě nebezpečně ohrožují: To je stativ (nevím sice, z jakého materiálu, ale nějaký druh kovu to je :-)), fotoaparát a mobil také není zrovna nadvakrát bezpečný. Ale to by jste si na pozorování nemohli vzít vůbec nic :-).
Závěrem tohoto mého dlouhé psaní je to, že nezáleží na tom, co si s sebou berete, ale na jakou bezpečnost dbáte.
V bouřkové sezóně 2012 se budu snažit najít si buď jiné a stejně dobré místo na pozorování, nebo zůstanu u toho starého a budu jako vždy dodržovat co nejvíce bezpečnost. Přeci jen, život a zdraví mám jen jedno :-)

Přeji Všem Stormchaserům, ale i Stormspotterům hodně štěstí, bezpečí a pěkných záběrů v terénu a aby byli velmi opatrní. :-)
DavidDizzer

Další

Zpět na Bezpečnostní pravidla