Stativ

Aneb co si nezapomenout doma...
merfi5
Příspěvky: 16
Registrován: 04 črc 2007 16:33
Bydliště: u Kladna

Ahoj,chtěl sem se zeptat jaký stativ doporučujete?Zkoušel sem sehnat tento http://bourky.com/clanky/smrtici_blesk/11.jpg
http://bourky.com/clanky/smrtici_blesk/12.jpg ale nikde sem nepochodil.Mohl by mi někdo dát odkaz kde se dá zakoupit?Díky J.M.
merfi5
Příspěvky: 16
Registrován: 04 črc 2007 16:33
Bydliště: u Kladna

Takže si odpovím sám.Musím poděkovat anonymnímu uživateli tohoto fóra za radu.Kdyby taky někdo chtěl koupit toto zařízení tak může zde:
http://www.binox.cz/prislusenstvi-yukon/autostativ/
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Ano, tak stativ je fotografický základ... obvzláště chceme-li fotit projevy počasí jako jsou blesky, timelapse vývoje oblačnosti, atd. Zde zmiňovaný stativ na auto je určitě dobrá věc... Marcel V. by mohl vyprávět.

Já zatím používám stativy značky Velbon – starší a cenově dostupný ULTRA MAXi http://www.velbon-tripod.com/ultra_maxi.htm , který je malý, lehký – tedy dobrý na cesty. Je ideální na kompaktní fotoaparáty.
Nově pak používám profi stativ Velbon Sherpa PRO CF-540 s hlavou Velbon PHD-51Q. http://www.velbon.co.uk/newvelbon/pages/CF540.html , který již nabízí nekompromisní kvalitu, ale také za vysokou cenu. Vhodný pro majitele většiny typů zrcadlovek.
Celkově musím říct, že jsem s touto značkou velmi spokojen. Druhý jmenovaný stativ je propracovaný a promyšlený do detailu, perfektní konstrukce a stability, celkem lehký i přiměřeně velký. Flexibilita rozkládání je velká a stativ tak postavíme kdekoliv a jakkoliv Obrázek.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

O foťácích vím asi jako Američan o Karviné, ale zajímala by mě jedna věc. Je nějaký stativ schopen odolávat i nárazům při jízdě auta :?:
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

V horizontu několika měsíců bych si chtěl koupit pořádnej stativ. Potřebuju aby to mělo dobrou stabilitu, aby šel foťák na pevno zafixovat a taky aby byl stativ dostatečně vysokej. Možná by stačil už nějakej obyčejnej Vebon za 800, ale šel bych klidně do 1500.
O jedné věci se tady ale zatím, pokud vím moc nemluvilo. Že jsou kvalitní kovové materiály lepší, než plastové náhražky, to jsem bral jako samozřejmost - až do chvíle, kdy jsem v jednom obchodě při prohlížení stativu řekl, že budu fotit blesky. :? Prodejce bez váhání řekl, že si mám koupit plastovej! Abych prý nepůsobil jako hromosvod...
O nějakých supermateriálech jako lamináty a uhlíkový vlákna neuvažuju, ale potřeboval bych vědět, jestli radši stativ celý kovový za 1500, nebo s plastovou hlavou (nohy jsou stejně myslím hliníkové) za poloviční cenu, a navíc bezpečnější??
Jinak docela mně překvapily výšky stativů. Nehodlám někde bojovat s vysokou trávou a chci mít foťák v úrovni očí. Na mojí výšku 170 cm jsem myslel že nebude problém sehnat stativ, ale jak jsem zjistil, tak většina stativů co jsem zvažoval bude buď jen-taktak, nebo budu muset mít hlavu (svojí) trochu sklopenou, což asi nebude příjemná záležitost při půlhodinovém focení blesků.
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Ahoj,
rozumím tvému požadavku na kvalitní vysoký stativ pro boj s vysokou trávou, ALE...

1) Nejsem si tak úplně jistý, zda se dá stativ do 1500 kč považovat za kvalitní. Jasně že cena mnohdy neurčuje kvalitu, ale přeci jen byl hledal kvalitní stativ v jiných cenových relacích.
2) Víš, proč se moc nedělají vysoké stativy? Protože nejsou tak stabilní. Čím vyšší stativ, tím míň bude stabilní... navíc v našich podmínkách kolem bouřek počítej často s větrem, který ti situaci ještě zhorší. "Dvoumetrovej" plasťák s foťákem ti povalí i slabý závan větru a pokud ne, tak ti bude citelně hýbat s foťákem a delší expozice budeš mít rozmazané.
3) O bezpečnosti polemizovat nechci, ale osobně bych se o moc víc bezpečnější s plastovým stativem necítil.
4) Pokud chceš mít stativ přeci jen "vysoký", věnuj pozornost výšce při vysunuté středové tyči. Tím se dá lecos "zachránit", ale samozřejmě za cenu horší stability.
5) Pokud bys měl stativ menšího "vzrůstu" :) , tak věř, že ani po půlhodině focení blesků tě nebude bolet za krkem. Přeci jen pokud máš foťák umístěný na stativu, tak se pořád nedíváš přes hledáček. Vybereš kompozici jedním pohledem do hledáčku a dále pak již jen mačkáš dálkovou spoušť a fotíš. Když je potřeba, provedeš drobnou korekci kompozice a pokračuješ dál.
6) Má poslední poznámka k "vysokému" stativu se týká toho, že je také daleko hůře skladný. I to je třeba brát v potaz, protože ne každý si kupuje různé stativy pro různé situace. Jepší je mít jeden kvalitní univerzální.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Ahoj, tím slovem pořádný stativ jsem myslel "pořádný" oproti tomu co mám teď, tedy malý kapesní stativ s maximální výškou 15 cm, pořízený za cca 150 korun (možná že stál i pod stovku, už si nejsem jistý). Oficiální udávaná výška je sice asi 30 cm, ale nohy se vysouvají jak anténa u rádia, takže když na to postavíte zrcadlovku, tak se vám to během focení zase pomalu zasouvá :D Takže bez vysunutí nohou mám objektiv 20 cm nad zemí, což je prakticky v terénu nepoužitelné, pokud tam zrovna není rovná deska. Vždy je v záběru tráva. Pokud se rozhodnete tento stativ použít na zoraném poli, tak si můžete vybrat. Buď stativ jemně položit na hroudy hlíny a stabilita bude nulová, nebo zarejete stativ do zeminy tak aby byl stabliní a zjistíte, že jste ho tam museli zarýt úplně celý :D Takže tomuhle říkám opravdu nouzový stativ. (Ikdyž i tak nejednou zabodoval!)
Jinak s tebou samozřejmě souhlasim, můj nový stativ bude pořád jenom brak...
Do stativu bych možná měl investovat víc, ale vlastně zas nevím na co bych to tolik používal. Blesky nejsou úplně tak střed pozornosti mýho lovu bouří a zařízení na time-lapse nemám. Focení večerních mraků je pak za více jak jednu, dvě vteřiny téměř vždy rozmazané. Na kratší expozice než 1/3 vteřiny pak zase stačí stabilizátor.

Stabilitu stativu naženu (aspoň myslím) trochu tím, že budu mít jen 2x vysunutelné nohy (né 3x jak to často bývá), a že budou ještě relativně robustní a také kovové.
Pravda že to bude pěkný monstrum, hold bude polovina koukat z batohu, s tím už jsem smířenej.
Jinak je fakt, že hlava mně asi bolet nebude. Vzpomínám si, že do toho nikdy nekoukám. Jen se koukám na oblohu a automaticky mačkám vždy když to doběhne.
Každopádně dík za rady.
martin popek
Příspěvky: 414
Registrován: 29 led 2008 15:19
Bydliště: Nýdek

ja fotím s 50let starým stativem druopta praha a vystačí mi od ohniska 8-300. navíc je velmi skladný a lehce k sehnání.
http://www.aukro.cz/item817266489_sklad ... praha.html#
Uživatelský avatar
Mara
Příspěvky: 246
Registrován: 15 kvě 2008 19:56
Bydliště: Lhota za Červeným Kostelcem (Náchodsko) 400 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Ano, stativ je poměrně důležitá součást vybavení(chcete-li fotit například s nastavením uzávěrky) proto se nerad přiznávám, že mám pouze 10 cm vysoký tripod s ulomenou jednou nožičkou, co jsem dostal k foťáku :wasntme:
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Pro případné zájemce bych zmínil, že od loňska používám také speciální autostativ: http://www.softcom.cz/produkt/drzak-do- ... mery-foto/
Jsem s ním maximálně spokojený a letos ho hodlám hojně využívat. Stativ je překvapivě kvalitní robusní konstrukce, připevňuje se k patce sedadla spolujezdce a je velmi variabilní co se rozložení týče. Stativ má navíc i speciální desku na notebook (mapu, atd.) http://www.bourky.com/galerie/displayim ... ?pos=-3728 . Jedinou nevýhodou je, že při použití netbooků nebo podobných "prcků" většinou vycházejí ty malé gumové nožičky proti klouzáni notebooku akorát do otvorů na pití, které ta deska také má, takže jsem to řešil použitím tvrdého kartonového papíru (je lehký) jako podložky navíc (je vidět na fotce a není součástí balení ;) ).

Často ale na stativu končí foťák s Triggerem, když se focení blesků venku stane nebezpečnou záležitostí. V tom případě je ale dobré se pak v autě moc nehýbat, neboť stabilita stativu (je to vlastně monopod a ještě s třemi klouby) není úplně nejlepší. Nicméně účel plní dobře a nic lepšího jsem na našel trhu zatím nesehnal. Především možnost uchycení notebooku je výtaným bonusem.

Řekl bych to takhle: "Kdo koupí, neprohloupí". ;)
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak ja mam klasicky hlinikovy 144 cm vysoky stativ a jsem s nim spokojeny. Lehce se vleze do mojeho batohu, ktery nosim do skoly, tak ho obcas beru s sebou. Ve slozenem stavu nema ani pul metru.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
djwiktor
Příspěvky: 130
Registrován: 16 čer 2009 15:05
Bydliště: Šaľa - Slovenská Republika
Kontaktovat uživatele:

Vlastnim hlinikovy stativ od vyrobbcu HAMA. je maly, skladny ( zlozeny meria len 44cm), po rozlozeni je fotoaparat vo vyske cca 120cm, co mi bohato postacuje. Vyhodou je integrovana vodovaha.
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Ten samy mam ja.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
davidmatousek1
Příspěvky: 25
Registrován: 18 kvě 2009 11:08
Bydliště: Náměšť nad Oslavou, Vysočina,
Kontaktovat uživatele:

Já mám teď 2 dny nový a jsem s ním zcela spokojen

http://www.hama.cz/ProductDetail.aspx?id=4175
djwiktor
Příspěvky: 130
Registrován: 16 čer 2009 15:05
Bydliště: Šaľa - Slovenská Republika
Kontaktovat uživatele:

David > ano presne tento mam a maximalna spokojnost.. na fotenie uplne ideal, horsie to je iba pri natacani videa, bohuzial pri otacani sa neda otacat uplne plynulo, skor to je take trhane.. ale inak za tu cenu super. JA si este do stredu dorobim hacik, aby som tam zavesil brasnu s vecami, aby ziskal stativ stabilitu pri vetre, nakolko je dost lahucky..
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Nooooo. To je ten, ktery mam. Kdyz se dobre postavi, tak i ve vetru je celkem stabilni. Jeste mam vyrobeny drzak a clonu na zakryti slunka pro foceni halovych jevu. Vice ve zpravodaji parhelium na strance http://ukazy.astro.cz/parhelium.php v Parheliu 3 2009.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tak já se konečně taky předvedu se svým novým stativem, který mám od Vánoc. Myslel jsem teda, že to aspoň trošku otestuju, než sem budu něco psát, ale nebylo moc na čem. Pár příležitostí pro ostré nasazení se ale přece našlo.

Po původním nástřelu ceny 1500 Kč, kterou jsem byl ochoten akceptovat, jsem se nakonec docela rozšoupnul, ale zdá se, že jsem neprohloupil.

Je to Vanguard Alta 233AP. Zde se můžete podívat.
http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Stativ/
http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p103428 ... 3ap-stativ

Je to třísekční stativ (nohy výsuvné na 3 díly) s možností vysunutí středové tyče. Maximální dosažitelná výška je 160 cm, což mi naprosto dostačuje. Navíc jsem zjistil, že při zasunutí zarážky to jde ještě neoficiálně vysunout o dalších 5 cm. Tudíž problém s nějakými bodláky a vysokou trávou už na celé čáře odpadnul. Focení mám odzkoušené i v poli s obilím. Takže fotky osvícených bouřek přečmárané stébly trávy jsou už minulostí. ;)

Stabilita, nebo spíše tuhost mi přijde zcela dostačující, alespoň teda co při této ceně lze očekávat. Sice stativ nemá žádnou konstrukci na vystužení nohou, ale jak vidím, jde to i bez toho. Možná by to mohlo být ještě o trošku stabilnější, ale pokud to nebudu nějak pokoušet (že bych se o to třeba opíral), tak to nemá problém udžet foťák bez pohnutí i s rozklepanou rukou na spoušti. Stabilita ale pudce klesá při vysouvání středové tyče. Když to dám na konec, je to odhadem tak 3x labilnější a když pofukuje vítr, už by to mohlo dělat neplechu. Na druhou stranu jsem ale přesně tímhle způsobem jednu bouřku fotil a žádné rozmazání jsem na fotkách nezaznamenal. I tak bych tuhle výšku radši používal jen v případě nutnosti, protože většinou i 130 cm dostačuje. Výsuvná tyč jde mimochodem nasadit i obráceně, takže můžete při nudném čekání na bouřky třeba fotit kytky. :D

Co se týče hmotnosti, tak váží 2 kila, což mi připadá docala lehký. Čekal jsem, že to bude trochu těžší, ale jak jsem zjistil, dá se s tim bez větších obtíží jít klidně i na procházku, což mně překvapilo. Když trošku přeženu, tak to na zádech skoro ani nepoznám. Trošku horší to je se skladností stativu. Při složení to má 60 cm a to už se do běžného baťohu nevejde. Naštěstí jsem k tomu dostal i fusak s popruhem, který se pohodlně nosí přes rameno (brašna s foťákem pak přes druhé). A dá se s tím vším jet i na kole, pokud foťák bude v baťohu.

Nohy stativu se dají vyklopit do několika pozic. Základní pozice je 25° od svislé osy. Další možností je rozkročení do odklonu 50°. To je šikovná věc po případ, že by hrozilo, že hůlava stativ s foťákem porazí. Pak je zde ještě možnost vyklopit nohy do úhlu 80°, to je už skoro na placku. Zatím jsem ale nepřišel na nic, jak bych to využil, protože nohy se strašně prohýbají.

Ovládání pozice záběru foťáku narozdíl od většiny stativů zajišťují ne jedna, ale dvě páky. Pravá páka slouží k zafixování natočení foťáku kolem záměrné osy – tedy aby byla fotka vodorovně, na výšku atd. Levá páka pak při lehčím dotažení zafixuje natočení kolem pravolevé osy, tedy zda budem fotit do země, na horizont či do oblohy. Nakonec při silnějším dotažení se zatáhne i otáčení kolem svislé osy, tedy na kterou světovou stranu budem fotit. To mi přijde jako výborná věc, protože si kvůli jednomu posunutí hned nerozhodím všechny 3 směry. Navíc do ovládání stativu jsou zapojené obě ruce, takže se foťáku ani nemusím dotýkat.

Rozsah natočení není nijak omezen, foťák je možné namířit až úplně kolmo do oblohy, nebo úplně svisle do země. Akorát je někdy nutné umístit foťák do stativu obráceně. Trochu mně na tom mrzí akorát to, že fixace kolem svislé osy není úplně pevná a aby tomu tak bylo, musí se dotáhnout docela velkou silou. To nedělám rád, protože mám pocit, že se to musí urvat. Každopádně utažení kolem svislé osy není potřeba zas tak pevné, protože tímto směrem se foťák samovolně neotáčí, pokud do toho například nevrazíte. Možná je to i trochu k dobru věci, protože bez jakéhokoliv povolování pák můžete foťák natáčet.

Další výhodou je možnost rychlého sundavání foťáku s celou upínací destičkou. Je to asi už docala běžná věc, ale pro fotiče bouřek velmi šikovná. Když se nečekaně spustí slejvák, tak stačí jen zmačknout čudlík a foťák sundat.

Na hlavě stativu jsou ještě vodováhy v obou směrech, tím bych se ale zas tak nechlubil. Spíš mně to zklamalo, protože obě se odchylují o několik stupňů. Možná půjdou seřídit, ale nejsem si jistý. Na to ještě mrknu. Tohle ale pro mě už není tak důležitá věc. Geodet by asi zešílel - lovec bouří se většinou spokojí s tím, že zamíří na oblohu. :)

A ještě několik další věcí…

Hák pro závaží ke zvýšení stability.
Konce nohou jsou opatřeny gumovou patkou, nebo je můžete zašroubovat tak, že vyleze kovový hot. Popravdě řečeno v terénu je to jedno, protože bodec vyčnívá jen 0,5 cm, což vstvu trávy na louce stejně neprorazí.
Gumový prstenec na výsuvné tyči pro případ, že by se tyč po uvolnění šroubu propadla dolů, aby se nepoškodil foťák. A také zarážka, aby tyč ze stativu nevypadla úplně, když je daná obráceně.
Pojistka proti vypadnutí foťáku ze stativu.

Takže závěrem: Čas ještě ukáže, ale zatím jsem s ním spokojený a můžu ho doporučit.
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Používám stativ Velbon Sherpa 750R. Tento stativ mám již delší dobu doma, ale začal jsem ho používat až letos po nákupu kamery. Tento stativ je trochu robustnější, má výbornou stabilitu, ale dá se s ním velmi rychle manipulovat, takže během půl minut je vše nachystáno. Zatím jsem s ním spokojen, ale uvažuju, že bych mu přikoupil nějakého levnějšího bratříčka.

Foto stativu v akci :)
http://img5.rajce.idnes.cz/d0510/3/3460 ... _750_R.JPG
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Mantiska
Příspěvky: 10
Registrován: 31 črc 2010 13:26
Bydliště: Praha, Troja

Ahojky,


Poslednych par dni som browsovala vas web a musim povedat: skvele stranky ludia a niektore fotky uplne beru dych! :inlove: Nie som az taky 'blazon' do meteorologie, skor do fotografie, ale najcastejsie fotim krajinu, ku ktorej samozrejme patri aj nebeske divadlo, vratane oblacnosti a burok :P

Kedze som to tu zatial nikde nenasla, chcela by som sa spytat, ci mate skusenosti, alebo by ste vedeli odhadnut riziko fotenia so stativom mimo budovy. Moze stativ 'pritiahnut' blesk? A co tak zapnuty fotak? Za predpokladu, ze dodrzujeme ostatne bezpecnostne faktory (nestojime na hrebeni pod osamelym stromom v mlake vody...). Kedze som bez auta, kedy je cas 'zbalit to a vypadnut'?
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

No stativ jakekoli vysky je vlastne takovym hromosvodem. Zvlaste, kdyz na nej naprsi. Se zapnutym fotakem nevim.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Pokud máte přebytečných 8 nebo 9 tisíc, tak právě probíhá "výhodná" cenová nabídka nových profesionálních stativů Velbon řady GEO. U FotoŠkoda je ve zmiňovaných cenových relacích ke koupi set i s profi hlavou, kdy zaplatíte de facto jen za nohy a hlava vás vyjde zadarmo. :D Podotýkám, že cena samostatné hlavy vychází přes 6 tisíc a nohy tak kolem 10 tisíc. Je to neuvěřitelné, ale je to tak.
http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p103467 ... v-s-hlavou
http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p103467 ... v-s-hlavou

Od včerejška jsem šťastným majitelem verze GEO n640 s novou hlavou PHD 61Q a je to fakt luxus. ;)

(Pro naše potřeby fotografování kolem bouřek je to ideální pomocník. Není to žádné párátko, ale pořádný kus, který s hlavou váží lehce přes tři kila.)
Lenicka1313
Příspěvky: 2
Registrován: 18 zář 2011 21:48

Jestli hledáš nějaký server, na kterém bys tyhle stativy mohl sehnat, zkus se podívat sem - http://fotonka.cz/manufacturer/gitzo sama jsem tam nedávno filtry kupovala, tak věřím, že si vybereš i ty
Jonasek
Příspěvky: 1
Registrován: 12 pro 2011 11:46

(Web sleduju pravidelne, jinak registraci mam nove.)

Mne se vyplatilo sledovat foto inzerci na www.annonce.cz ... koupil jsem takhle se slevou Velbon Sherpu ...
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Můj autostativ začal zastávat novou funkci :D :
20120502_001_Zmenit velikost.jpg
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak počínaje dneškem jsem majitelem stativu HAMA STAR 63. Není úplně nejmenší( složený má cca 70 cm) a taky není nejlehčí (1,7 Kg). S vytaženou středovou tyčí má něco kolem 175 cm. Má hák na pověšení závaží, nosnost hlavy 4 Kg, dvě vodováhy, 3D hlavu s vyměnitelnými destičkami, což umožňuje rychlou výměnu vybavení (např kamery za foťák, nebo opačně, či výměnu fotoaparátů, pokud jeden přestane pracovat). Stál mě 649 Kč.

Ps: Narazil jsem na něj v obchodě s elektronikou úplně náhodou. Byl jsem tam kvůli jiné věci.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Odpovědět

Zpět na „Doporučené vybavení“