Aký fotoaparát

Aneb co si nezapomenout doma...
Odpovědět
Uživatelský avatar
marty
Příspěvky: 57
Registrován: 07 črc 2011 09:10
Bydliště: Považská Bystrica

Zdravím,

chce by som Vás požiadať o pomoc/radu

Začínam Vážne uvažovať o kúpe nejakého "poriadnejšieho" fotoaparátu, avšak chcel by som do toho investovať tak max 400 €.

Dalo by sa v rozpätí tejto cenovej relácie zohnať niečo, s čím by sa dali fotiť nočné blesky, robiť time-lapse a zároveň robiť obstojné fotografie oblačnosti, celkovo búrok a podobne?. Nechcem žiadnu náročnú zrkadlovku, ani nič podoné, keďže som prakticky ešte nič také ani nedržal v ruke :)

Ďakujem
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Vybral bych některý z tohoto seznamu:

http://www.digimanie.cz/art_doc-8318FE2 ... B736C.html

Osobně preferuju značku Canon ;)
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
marty
Příspěvky: 57
Registrován: 07 črc 2011 09:10
Bydliště: Považská Bystrica

Som rád, že sa aspoň niekto ozval :)

Takže, zaujalo ma tam niekoľko kúskov, a opýtam sa ktorý by si odporučil ty? :D
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Vybral bych Panasonic Lumix LX5 či Canon G12. Bohužel neexistuje univerzalní kompakt v této cenové hladině, který by uměl vše co chceš ty. Blesky kompaktem vyfotíš, ale nebude to zrcadlovka. Určitě bych vybral kompakt, který fotí do RAW. Při nočním focení se připrav na odšumování. Docela nepříjemná vlastnost.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
marty
Příspěvky: 57
Registrován: 07 črc 2011 09:10
Bydliště: Považská Bystrica

No nechal som si to prejst hlavou prehrabal som e-shopy i pochodil elektroobchody

Zacina ma lakat ponuka nejakej lacnej zrkadlovky napr. Canon EOS 1100 body

Do rozpoctu by som sa zmestil nakolko zrkadlovky tohto razu sa daju zohnat okolo tych 370 -430 €

Chcel by som opytat aj na spomimany Canon co si o nom myslite :) a vseobecne co si myslite o tom co som prave napisal :D
Uživatelský avatar
marty
Příspěvky: 57
Registrován: 07 črc 2011 09:10
Bydliště: Považská Bystrica

a ešte by som sa chcel opýtať na názor ohľadom týchto 2 mašiniek :)

http://www.megapixel.cz/fuji-finepix-hs30-exr
http://www.megapixel.cz/nikon-coolpix-p510-cerny

myslím že obe sú celkom zaujímavé stroje, s ktorými sa určite budú dať robiť obstojné fotky, bleskov, všeobecne búrok, oblačnosti, panorám a podobne, ale chcel by som počuť aj názor niekoho zainteresovanejšieho :)

Taktiež ten foťák nemuší byť vhodný len na veci tohto typu, napríklad sa aspoň pasívne zúčastňujem na rôznych endurových a motocrosových podujatiach, proste ma baví motorizmus a tak by som foťák využil aj tam, taktiež niejsom ľahostnajný ani nejakemu fteniu pri vyrazení si do prírody a rád fotím zasneženú krajinu :D :D
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Z těch dvou ultrazoomů bych vybral Fuji FinePix HS30 EXR. Chce to i názor někoho zkušenějšího.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
marty
Příspěvky: 57
Registrován: 07 črc 2011 09:10
Bydliště: Považská Bystrica

Ja som rád, že aspoň niekto reaguje, každopádne pri kúpe chcem vzhliadať aj na možnosti time-lapse, avšak, stačila by i možnosť ovládania cez USB prostredníctvom nejakého software

Taktiež ten fotoaparát nejdem zháňať ešte dnes, má to čas, tak hlavne aby bol pripravený do budúcej sezóny, avšak rád by som si urobil radosť na Vianoce :)


V prvom rade si chcem urobiť jasno, či takýto ultrazoom, ale prekopať internet a nájsť nejakú lacnú zrkadlovku, v ktorej by som sa zmestil do tohto limitu

edit

Prehrabal som internet a zistil som, že Nikon Coolpix p510 umožňuje robiť time-lapse 1 sníma/30 sekúnd. Avšak u tohto prístroja ma trápi nízka uzávierka, ktoré sa síce udáva ako 8 sekúnd, avšak čítal som v jednej recenzií, že pri zvyšovaní ISO klesá
Naposledy upravil(a) marty dne 23 říj 2012 14:41, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Zdravím,

poradil bych taky, ale já jsem už marnej případ... nedokázal bych přejít od zrcadlovky zpět k něčemu horšímu...

Přesto pár poznatků z předchozí komunikace zde...
:arrow: Z nabízených kompaktů bych možná zmínil Canony G12, G15 (super světelnej objektiv) nebo profi G1X (senzor cca velikosti APS-C, což je super).
:arrow: Pokud myslíte focení vážněji, ultrazoom bych vynechal a šel rovnou na zrcadlovku... otevírá nekonečné možnosti kreativity v nesrovnatelně lepší kvalitě než kompakt, ale také v nesrovnatelně vyšší cenové relaci.
:arrow: Koupi DSLR je ale třeba řádně rozmyslet, protože člověk kupuje celý systém... tělo, objektivy, blesky, další doplňky. Leze to hodně do peněz a přechod na jinou značku je pak o to obtížnější. Fakt je ten, že u DSLR není až tak rozhodující tělo, ale pořízené objektivy. Ty většinou zůstávají a obměňuje se tělo, tak jak jde s lety technika kupředu.
:arrow: Lze tak koupit pro začátek levné tělo (třeba Canon 1100D), ale určitě nedoporučuji šetřit na objektivu. Stejně časem zjistíte, že je potřeba něco lepšího, tak proč to nemít hned? Vím, že se to snadno říká, ale hůř kupuje, ale vím, co povídám... Pokud jde člověku o kvalitu, tak není co řešit... Jak se říká... nejsme tak bohatí, abychom si stále kupovali levné věci. Radši jednu, ale pořádnou :). Navíc ten levnej krám pak už nikomu neprodáte, protože kdo už trochu fotí, tak to nebude chtít...
:arrow: Zmínka k tomu Nikon Coolpix p510... timelapse 1 snímek/30 vteřin je opravdu k ničemu a stejně tak nejdelší exp. čas 8 vteřin... no a když se dívám dál, tak to má samé pěkné věci, které jsou vlastně k ničemu :-)... Omlouvám se, ale já mám rád kvalitu a zároveň volnost tvorby :)
Uživatelský avatar
marty
Příspěvky: 57
Registrován: 07 črc 2011 09:10
Bydliště: Považská Bystrica

Počuli sme slovo pánovo, amen :D

Fotenie úplne smrteľne Vážne nemyslím, keď ale od budúcej sezóny niečo príde, chcem to mať aspoň dôstojne zdokumentované, to je celé o čo mi ide, o nič viac :D

Tu je práve ten problém, o ktorom ste Vy písali, pri DSLR odporúčate nešetriť na objektíve, po preštudovaní som zistil, že základný objektív mi nikdy neumožní vyskúšať si, čo tá mašinka dokáže :), avšak bohužiaľ, vyhadzovať( aj keď to vlastne vyhadzovanie peňazí to nie je) ďalšie stovky eur za objektívy, blesk, tak že ďalšie vybavenie bude v súčte o dosť drahšie, ako samotné telo - to nie, nechcem do toho vysoliť toľké peniaze, a taktiež som taký foťák prakticky ešte neržal v roke, veď chytím zrkadlovku do roky a ani na tom riadne nebudem vedeť urobiť fotku :D

"Jak já teď řeknu Vám, nie som tak bohatý študent, aby som kupoval drahé veci" :D :D

Od Nikonu coolpix p510 som upustil, ak by teda ultrazoom, vezmem si radšej Fuji FinePix HS 30, dlhšia uzávierka, Raw a ďalšie výhody
Keď doštudujem, a budem mať plnohodnotný vlastný príjem, Vaše slová si prečítam s väčším nadhľadom, kažodpádne ďakujem za Vašu radu :)


"Jak já teď řeknu, nie som tak bohatý študent, aby som kupoval drahé veci" :D
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Jasně, chápu to. Pracujícímu lidu se to mluví lépe, no ;). Jak píšete, berte to jako obecné doporučení, které je ale samozřejmě slučitelné s faktem, že na to člověk má peníze. Věřím, že by zde pár kolegů potvrdilo, že jsem neradil špatně...

Ta Fujina snad nebude zlá volba, ale nedokážu posoudit. Jedna věc jsou papírové parametry, druhá, jak to opravdu fotí. Držím palce.

Dneska je docela těžké vybrat správný přístroj. Na trhu je toho tolik a kdo se v tom má orientovat... Já mám už tu (ne)výhodu, že přesně znám své potřeby a vím, co od fotoaparátu požadovat. Proto nedokážu relevantně poradit ohledně kompaktů a obecně věcí, které jsou levnější, protože mé požadavky a cíle jsou už trochu vyšší. To nakonec vede k tomu, že můj výběr přístrojů už je značně omezený na pár kusů, jejichž cena je většinou zase tak vysoká, že si stejně nechávám zajít chuť. Přeci jen se tím neživím... :(
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak já mám Panasonic FZ45, už jsem o tom psal. Jsem s ním spokojený, protože dělá to, co po něm chci. Jedinou nevýhodou je, že nelze vypnout odšumování fotek a nemá funkci BULB. Měl jsem na týden ze školy zapůjčenou zrcadlovku a ten rozdíl je celkem velký. Nebylo ale moc příležitostí to pořádně odzkoušet, ale v letním semestru si půjčím Canona s plnou výbavou a bude se zkoušet pořádně. Jen se trochu bojím, že mě focení s mým foťákem omrzí. Ale budu to muset nějak vydržet, protože na DSLR zatím nemám peníze.

Nějaké info o mém foťáku:
Jedná se o ultrazoom od Panasonicu, označuje se také jako elektronická zrcadlovka (EVF).
Snímací čip je CCD, což je dobré u videa blesků, kdy nedochází k rozpadu obrazu a usekávání blesků.
Výhodou je, že umí fotit do RAWu a má možnost plného ručního nastavení, jak expozice a clony, tak i ostření, což je výhoda pro noční focení blesků, kdy se nemusí před každým snímkem ostřit.
Obrazová kvalita není špatná, jen při vyšším ISO to trochu šumí, to je ale čipem, který je na rozlišení 14 Mpx trochu malý.
24 násobný zoom by se dal označit za alternativu teleobjektivu, při max přiblížení je ale světelnost pouze 5,6, což s sebou nese nevýhody v delších expozičních časech. Rozsah objektivu je 25 mm – 600 mm v přepočtu na kinofilm.
Objektiv LEICA DC VARIO-ELMART patří ve své třídě ke špičce.
Další výhodou je natáčení videa v kvalitě HD, tedy 720p. Na výběr je mezi formátem MTS a MOV.
Drobná nevýhoda je nízká hodnota maximální clony, a to pouze 8. Dá se to ale kompenzovat neutrálním , nebo polarizačním filtrem.
Jak říkám do základu to stačí, ale jak tady psal Honza, zrcadlovka je zrcadlovka. S tím už mám zkušenosti i já.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

marty píše:Nechcem žiadnu náročnú zrkadlovku, ani nič podoné, keďže som prakticky ešte nič také ani nedržal v ruke :)
Já bych k tomu ještě také něco dodal. Kvalita je moc důležitá, s tím souhlasim a můžu potvrdit.
Jen ale jeden můž osobní postřeh.

Já mám sice teď zrcadlovku, je v tuhle chvíli pro mně nepostradatelná, ale fotím už asi 12 let. Kdyby to měl být můj první foťák, určitě bych si tohle rovnou nekupoval. Za 12 let focení už jsem postupně vystřídal 4 foťáky a teprve ten čtvrtý je zrcadlovka. Je velmi důležitý nabírat postupně s foťáky zkušenosti tak, jak každý individuální fotograf přímo potřebuje.

Začínal jsem na nějakém foťáku za 100 Kč, který jsem koupil někde v obchodě typu "vše za 39". udělak jsem s ním své první fotky počasí, a fotil jsem s ním takhle 2 roky. Musím říct, že některé z takto pořízených fotek si dodnes s oblibou prohlížím. Nabral jsem s ním plno zkušeností a teprve po 2 letech se mi rozbil a koupil jsem nový, opět analogový, ale stál už asi 4,5 tisíc. Měl už zoom a nějaké možnosti nastavení. Opět jsem s ním fotil několik let, nabral jsem plno zkušeností a zjistil jsem, že už se neobejdu bez foťáku digitálního. Koupil jsem si tedy první digitální kapesní foťák (za 6 tisíc), který pro mně byl razantním zlepšením a pokrokem v možnostech fotografování. Možnosti mazání a kontrolování pořízených fotek, první zkušenosti s expozicí, a plno dalších zkušeností. Teprve po 2 až 3 letech používání tehoto foťáku jsem zjistil, že hlavním cílem mého dalšího pokroku v technice bude zkvalitnění fotek co do šumu, možnost použití polarizačního filtru a podobně. - To musí prostě zjistitt každý sám co on potřebuje. A tak jsem si koupil první zrcadlovku. Zjistil jsem, že problém se šumem se nevyřešil tolik, jak jsem očekával, a že rozdíl mezi kvalitním a nekvalitním foťákem není zrcadlovka a nezrcadlovka, ale pro mé potřeby jsem měl věnovat pozornost spíš velikosti snímače, která zrovna z Olympusové zrcadlovky základní kategorie není tolik větší než u kompaktu. A měl jsem si spíš koupit nějaký canon/nikon za 12 tisíc, něž tohle za 16, ale i tak jsem s fotkami docela spokojen. Po 5 letech používání této zrcadlovky se mi opět vyrýsovala představa, jak by asi měl vypadat můj další fotoaparát, aby splnil moje očekávání a vyřešil nedostatky, které zrovna konkrétně já na svém foťáku pociťuji.

Takže závěr: Pokud začínáš s focením počasí (a nejen počasí) a nemáš zrovna peněz na rozhazování, pak bych doporučil začínat na nějakém obyčejnějším a levnějším fotoaparátu spíš než hned poloprofesionální přístroje. Je zde ještě jedna věc, která zdůvodňuje co říkám. Jestli si koupíš hnedka kvalitu, nedokážeš ji pořádně ani ocenit a nedokážeš mít takovou radost ze svý techniky, když nepoznáš nevýhody či dokonce trampoty se obyčejným foťákem, nebo se starým krámem :-)
Uživatelský avatar
marty
Příspěvky: 57
Registrován: 07 črc 2011 09:10
Bydliště: Považská Bystrica

Jan Drahokopil: Ano. Vaše slová beriem na vedomie. Viem, že viete, o čom hovoríte, avšak ako som povedal pár rokov pobudnem s týmto, naučím sa poriadne fotiť, pracovať s nastaveniami a potom to budem ďalej riešiť

JURAJk6: díki, uberám sa presne takým istým smerom, ako tvoj foťák, Tá moja Fujina by mala byť parametrami veľmi podobná tvojmu prístroju, zrejme o kúsoček niečo lepšia :D, aspoň čo sa parametrov týka, myslím že má všetky veci, ktoré potrebujem :)

Amerika: Ďakujem za postreh, doteraz som mal kompakt, ktorý stál cca 7 000 Sk, (cca 230 €). Má to optický zoom 7x a nie je to úplne najhoršia vecička, avšak cítim že už potrebujem niečo omnoho lepšie, no do zrkadlovky sa mi zatiaľ finančne nechce, ani ako fotograf si na ňu zatiaľ necítim :D, ako píšem nejaké skúsenosti však už mám. O pár rokov plánujem ísť na zrkadlovku :)
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

No jo, je to tak...
Všichni jsme začínali s malým kompaktem nebo ještě třeba analogovým foťákem a postupně se učili a zjišťovali, že ten který model nám po nějaké době už nevyhovuje, nestačí a že bychom potřebovali něco lepšího. To je běžný postup. Málokdo si koupí jako první foťák zrcadlovku a když jo, tak to dopadne tak, jak píše "Amerika", tedy že není schopen docenit a využít její kvality.
Já jsem měl svou první zrcadlovku jako 3. fotoaparát v pořadí. Vy jste asi na svém prvním či druhém přístroji a už o zrcadlovce pomalu uvažujete... Proto jsem nabídl svůj názor, i když jsem věděl, že si ji ještě asi nekoupíte.
Uživatelský avatar
marty
Příspěvky: 57
Registrován: 07 črc 2011 09:10
Bydliště: Považská Bystrica

Áno a verte že možno už som trochu schopný, posúdiť čo potrebujem, avšak zrejme ešte nie dostatočne, lepšie to zistím až s týmto foťákom v ruke.
Začínam byť už skalopevne rozhodnutý, zrejme už nebudem špekulovať, avšak mám tu ešte 1 kameň úrazu - skôr taký kamienok a tým je time-lapse. Uvažujem nad, tým že v prípade núdze keby sa už inak nedalo by som mohol fotoaparát položiť na statív a točiť to full HD video v naj. kvalite a potom ho už len zrýchliť.

K foťáku si chcem zadovážiť už aj statív, podľa čoho sa rozhodovať pri kúpe statívu som si prečítal v téme, ktorá je tu už založená a sú tam dobré rady

No a ešte 1 vec, a tou je pamäťová karta, okrem toho či je pamäťovka s fotoaparátom kompatibilná, podľa čoho si vybrať pamäťovku? Neviem optimálne zvoliť kapacitu, uvažujem nad 16, či 32 Gb. ;)
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

marty píše:No a ešte 1 vec, a tou je pamäťová karta, okrem toho či je pamäťovka s fotoaparátom kompatibilná, podľa čoho si vybrať pamäťovku? Neviem optimálne zvoliť kapacitu, uvažujem nad 16, či 32 Gb. ;)
Já osobně preferuji více menších paměťových karet (děsí mě představa, že bych měl třeba plnou 32GB kartu, která selže), takže radši 2x 16GB. Ale to je jen můj názor...
Spíš si dejte pozor, ať je karta dostatečně rychlá (kvůli natáčení videa ve full HD).
Uživatelský avatar
marty
Příspěvky: 57
Registrován: 07 črc 2011 09:10
Bydliště: Považská Bystrica

Uhm, zrejme radšej 16 GB, ale investovať do nej viac s kúpiť kvalitnejšiu, než nejaký šmejd :)
daffka
Příspěvky: 42
Registrován: 25 čer 2009 14:37
Bydliště: Milovice NB

Já jako fotolama se vůbec neodvažuju v tomhle někomu radit,ale rád bych zmínil,že na vetšinu Canonů jde nahrát CHDK firmware,který dodá spoustu užitečných funkcí navíc. Např timelapse (sekvenční snímaní),HDR,focení do RAWu,vypnutí odšumování atd.
Uživatelský avatar
marty
Příspěvky: 57
Registrován: 07 črc 2011 09:10
Bydliště: Považská Bystrica

Áno, aj do tohto fotoaparátu existujú nejaké update firmware na pridanie nových funkcií, čítal som v rôznych diskusiách :)
Odpovědět

Zpět na „Doporučené vybavení“