Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Jak na to?

Víte jak na to ? A na co si dát pozor ?

Re: Jak na to?

Příspěvekod Amerika » 25 črc 2012, 21:28:42

Jan Drahokoupil píše:Zdravím,
u kompraktních přístrojů je docela běžné, že při delších expozicích... cca nad 1s, přístroj po exponování snímku stejně dlouhou dobu provádí redukci šumu. To znamená, že když fotíme 30s expozici, tak poté stejně dlouhou dobu přístroj odšumuje. Bohužel se to většinou vypnout nedá, ale radši bych se na to podíval do návodu.

Foťák mi to taky dělá. Jestli se jedná o odšumování, tak jsem problém zkoušel vyřešit tak, že jsem fotil jen do RAWu. Nic to ale nepomohlo "odšumuje" to stejně, ikdyž to s RAWem nemá správně nic už dál dělat. Taky jsem zkusil vypnout redukci šumu, ale i tak to nepomohlo.

Naštěstí je u mýho foťáku ještě jeden takovej paradox, kterej tentokráte hraje k dobru. Tyto prodlevy se totiž skokovitě začínají objevovat až u expozic nad 6s. Při 8 vteřinové expozici to trvá asi 8 s, při 6 s expozici to je NULA sekund! A že by mezi těmito dvěma případy byl nějyký rozdíl v šumu? - vůbec! Takže skvělý - díky tomuhle můžu nepřetržitě fotit blesky...
Amerika

Příspěvekod zmarek20 » 20 úno 2013, 18:19:12

tento rok bude mozna sanca fotit . Olympusa Fe210 uz nemam , nedavno som si si kupil Nikon D5100.
Kde sa da kupit ten light trigger a bude funkcny s tou zrkadlovkou?
zmarek20

Příspěvekod Amerika » 02 bře 2013, 11:54:14

Amerika píše:
Jan Drahokoupil píše:Zdravím,
u kompraktních přístrojů je docela běžné, že při delších expozicích... cca nad 1s, přístroj po exponování snímku stejně dlouhou dobu provádí redukci šumu. To znamená, že když fotíme 30s expozici, tak poté stejně dlouhou dobu přístroj odšumuje. Bohužel se to většinou vypnout nedá, ale radši bych se na to podíval do návodu.

Foťák mi to taky dělá. Jestli se jedná o odšumování, tak jsem problém zkoušel vyřešit tak, že jsem fotil jen do RAWu. Nic to ale nepomohlo "odšumuje" to stejně, ikdyž to s RAWem nemá správně nic už dál dělat. Taky jsem zkusil vypnout redukci šumu, ale i tak to nepomohlo.

Naštěstí je u mýho foťáku ještě jeden takovej paradox, kterej tentokráte hraje k dobru. Tyto prodlevy se totiž skokovitě začínají objevovat až u expozic nad 6s. Při 8 vteřinové expozici to trvá asi 8 s, při 6 s expozici to je NULA sekund! A že by mezi těmito dvěma případy byl nějyký rozdíl v šumu? - vůbec! Takže skvělý - díky tomuhle můžu nepřetržitě fotit blesky...

Ještě bych se tady trochu uvedl na pravou míru. Už vím proč nepomohl ten RAW ani vypnutá redukce šumu.
Ono to je totiž v tom menu nešikovně přeložený a je tam ještě také možnost vypnout "filtr šumu". Když jsem vypnul ten, exponovat bylo možné ihned po doběhnutí předchozí expozice i při třeba 30s dlouhé.
A teď jak to vlastně přesně funguje...
Foťáky dělají 2 typy odstraňování šumu. Jedna je nějaký počítačový "vzoreček" pro odstraňování osamocených pixel které svou barvou/světlem vybočují od okolních atd. To lze samozřejmě na fotce udělat dodatečně.
Druhým typem je odstraňování šumu pro dlouhé expozice (=ten o kterém se bavíme při focení blesků). Pracuje asi takto:
Snímač exponuje, (kouká se na vznikající obraz), po chvíli se mu to ale nějak nezdá, tak když doběhne vlastní expozice, tak exponuje dál a kouká se, co to vykresluje i při zakrytym objektivu (to je právě ta prodleva). Takto vzniklý obraz označí jako nesmysl a odečte ho od původní fotky. Měří přitom vlastně teplotu jednotlivých pixel snímače podle které usuzuje na šum. Proto tato redukce šumu nejde udělat dodatečně, protože snímač už dávno vychladne.
Amerika

Příspěvekod z.licka » 20 kvě 2013, 18:56:44

chtěl jsem do počasí z vaší obce vložit snímky z bouřky, jak to mám udělat. Pokud to jde, poraďte mi prosím jak mám postupovat. Díky.
z.licka

Bydliště: Břeclav-Poštorná, 166 m n.m. Conrad Professional USB

Příspěvekod Tomáš Prouza » 21 kvě 2013, 08:24:02

z.licka píše:chtěl jsem do počasí z vaší obce vložit snímky z bouřky, jak to mám udělat. Pokud to jde, poraďte mi prosím jak mám postupovat. Díky.

Buď přidat fotografii z PC jako přílohu nebo ji nahrát na nějaké webové úložiště a následně připojit odkaz.
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod Sheik » 03 dub 2015, 18:35:50

Zdravím, jen ještě přidm jeden tip pro zrcadlovkáře. Pokud fotím v noci na delší čas, vždy zakrývám hledáček. Ať už přiloženou krytkou nebo rukou. V minulosti se mi stávalo, že jsem na fotce vedle blesku měl i nějaké světelné rušení. Po přečtení pár článků a knížek jsem zjistil, že se tam to nezvané světlo dostalo právě přes hledáček.
Ještě jedna věc, kterou jsem chtěl letos vyzkoušet. Mám chvíli knížku o focení, kde Scott Kelby doporučuje při focení blesků používat vyvážení bílé na režim žárovka. Máte s tím někdo zkušenosti?

Máte zkušenější lovci nějaké nové postřehy k focení, přeci jen je to už delší čas, kdy se toto vlákno zakládalo. Od té doby se určitě vychytalo více věcí :)
Sheik

Příspěvekod Jan Drahokoupil » 03 dub 2015, 21:13:12

Ahoj,

je to tak. Obecně platí, že pokud člověk dělá delší expozice, a nemusí se jednat jen o focení blesků, tak by se měl hledáček právě kvůli "parazitnímu světlu" zakrývat. Na většině popruhů pro zavěšení foťáku kolem krku je dokonce taková gumová krytka, která se dá nasadit, když se sundá očnice hledáčku fotoaparátu. Alespoň takhle to mají řešené Canony, co já vím.

Co se vyvážení bílé při focení blesků týče, tak tam je to asi o osobním vkusu. Těžko radit nějakou obecnou pravdu. Já běžně blesky fotím na automatické vyvážení bílé a když se mi náhodou výsledná fotka nezdá, tak ji upravím. To samozřejmě ale znamená fotit zásadně do RAWu. Fakt je ten, že se mi zaprvé fotky blesků na "žárovku" obvykle moc nelíbí, protože mi přijdou nepřirozeně studené (což blesk opravdu není :-) ), ale taky je pravda, že dost záleží, kde člověk fotí a co je v záběru... Světla měst i jiných objektů dokážou s vyvážením bílé v záběru docela zacloumat, takže to chce brát s citem. Ale jak říkám... RAW to jistí a pak se dá vše bez problémů upravit zpětně.
Jan Drahokoupil
Administrátor

Příspěvekod drozdovna » 27 úno 2016, 08:40:04

Zdravím, jsem tu nová a tak jsem teď docela hodnou chvíli pročítala diskuzi. Když už se v ní dotýkáte té techniky, ráda bych se zeptala, co si myslíte o Nikonu D610 a jeho "vhodnosti" k fotografování blesků? :)
drozdovna

Příspěvekod Jan Drahokoupil » 27 úno 2016, 16:01:02

Zdravím,

v Nikonu D610 nevidím žádný problém... Je to Full frame. Co víc si člověk může přát?
Jan Drahokoupil
Administrátor

Předchozí

Zpět na Fotografování blesků