Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Jak na to?

Víte jak na to ? A na co si dát pozor ?

Re: Jak na to?

Příspěvekod davidmatousek1 » 27 kvě 2010, 05:54:47

Zdravím všechny odborníky chci se zeptat, fotím s kompktem http://www.megapixel.cz/panasonic-dmc-tz2-stribrny-kopie-cz#parameters většinou ho má nastaven a program který vše nastaví sám, a fotím pomocí sekvenčního snímání a doufám že nějaký blesk chytnu, ale je tam i Scénický režim - noční obloha (15, 30, 60 s) a vlastně když ho použiji tak vyfotím fotku pak se začne odpočítávat čas buď 15, 30, 60 s podle toho kolik nastavím a po uplynutí času to stejný čas ještě ukládá ale vyfotím tímto způsobem pouze jednu fotku a blesk se mi nepodařilo chytit. Můžete mi poradit co a jak nastavit nebo jakým způsobem fotit?
davidmatousek1

Příspěvekod Jan Drahokoupil » 27 kvě 2010, 07:49:49

Zdravím,
u kompraktních přístrojů je docela běžné, že při delších expozicích... cca nad 1s, přístroj po exponování snímku stejně dlouhou dobu provádí redukci šumu. To znamená, že když fotíme 30s expozici, tak poté stejně dlouhou dobu přístroj odšumuje. Bohužel se to většinou vypnout nedá, ale radši bych se na to podíval do návodu.
Jan Drahokoupil
Administrátor

Příspěvekod Tom » 27 kvě 2010, 07:50:50

Já při bouřce zapínám video a pak po bouřce vybírám snímky mám Lumix TZ10 je to jednoduchý způsob jak něco pěkného zachytit abych se přiznal vůbec nemám čas foták zkoušet moc povinností tak to řeším zatím takhle: http://testholasice.euweb.cz/Fotogalerie.html#foto153
Tom

Příspěvekod davidmatousek1 » 08 čer 2010, 12:45:08

Přátelé dnes mi příjde moje nová zrcadlovka Nikon D3000 s objektivem 18-105 AF-S DX VR, můžete mi případně někdo kdo používáte Nikon dát radu co a jak nastavit pro nejlepší výsledek?

Děkuji
davidmatousek1

Příspěvekod Instabiliter » 08 čer 2010, 15:06:01

Ahoj, používám starší model D40, tak bych mohl snad poradit. D3000 je dneska nejlevnější prodávaná zrcadlovka od Nikonu, rozhodně se ale můžeš těšit na dobré snímky. Předpokládám, že Jsi vlastnil předtím nějaký lepší fotoaparát, takže snad s manuálním nastavením radit nemusim. :) Snad jen u clony malej dodatek. Objektiv, který Jsi dostal k foťáku je přibližně něco jako můj seťák akorát Tvůj má delší ohnisko, optická kvalita si myslim že bude tak přibližně stejná, možná trochu lepší u 18-105 AF-S DX VR než u mého 18-55 mm F 3,5-5,6 G AF-S DX VR, takže se pokusim přenést svoje zkušenosti na Tvůj objektiv. Četl jsem v recenzích a následně jsem si to sám ověřil, že je lepší si přiclonit ze základní clony 3,5 na vyšší clonový číslo, ideální je třeba 8, to platí hlavně při nejširším ohnisku, při světlým prostředí by s clonovým číslem kolem 8 neměl bejt problém. Pro focení západů Slunce, blesků a celkově situací, kde je světla málo, je samozřejmostí stativ. ;) Zvýšením clonovýho čísla ze potlačí vinětace (ztráta jasu v rozích), a celková kresba, nebude to tak rozmazaný. Můžeš jít i na nižší clonový čísla v případě nouzovek a třeba i v noci, kdy se vinětace tolik neprojeví. Jak na délku závěrky, to určitě víš, dlouhou závěrku od 1/40 s do 30s jen ve špatných světelných podmínkách, nejlépe samozřejmě fotit ze stativu. Co do ISO, tak D3000 by měla na tom bejt líp než D40, takže do ISO 800 bych se jít ve špatných světelných podmínkách nebál, k když pro většinu případů za ideálních světelných podmínek stačí nejnižší hodnota ISO. U ISO 1600 by to mělo ještě bejt dobře použitelný, vejš na 3200 bych radši nešel.
Kdyžtak podrobnější anglická recenze fotoaparátu zde (českou jsem nenašel):
http://www.dpreview.com/reviews/nikond3000/
a česká recenze objektivu zde: http://www.fotoradce.cz/recenze-objekti ... ekid21str2
Nazávěr nezbývá než popřát s novým fooaparátem hodně úspěšných snímků nejenom bouřek. :D
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Instabiliter

Příspěvekod davidmatousek1 » 08 čer 2010, 18:50:33

Instabiliter píše:Ahoj, používám starší model D40, tak bych mohl snad poradit. D3000 je dneska nejlevnější prodávaná zrcadlovka od Nikonu, rozhodně se ale můžeš těšit na dobré snímky. Předpokládám, že Jsi vlastnil předtím nějaký lepší fotoaparát, takže snad s manuálním nastavením radit nemusim. :) Snad jen u clony malej dodatek. Objektiv, který Jsi dostal k foťáku je přibližně něco jako můj seťák akorát Tvůj má delší ohnisko, optická kvalita si myslim že bude tak přibližně stejná, možná trochu lepší u 18-105 AF-S DX VR než u mého 18-55 mm F 3,5-5,6 G AF-S DX VR, takže se pokusim přenést svoje zkušenosti na Tvůj objektiv. Četl jsem v recenzích a následně jsem si to sám ověřil, že je lepší si přiclonit ze základní clony 3,5 na vyšší clonový číslo, ideální je třeba 8, to platí hlavně při nejširším ohnisku, při světlým prostředí by s clonovým číslem kolem 8 neměl bejt problém. Pro focení západů Slunce, blesků a celkově situací, kde je světla málo, je samozřejmostí stativ. ;) Zvýšením clonovýho čísla ze potlačí vinětace (ztráta jasu v rozích), a celková kresba, nebude to tak rozmazaný. Můžeš jít i na nižší clonový čísla v případě nouzovek a třeba i v noci, kdy se vinětace tolik neprojeví. Jak na délku závěrky, to určitě víš, dlouhou závěrku od 1/40 s do 30s jen ve špatných světelných podmínkách, nejlépe samozřejmě fotit ze stativu. Co do ISO, tak D3000 by měla na tom bejt líp než D40, takže do ISO 800 bych se jít ve špatných světelných podmínkách nebál, k když pro většinu případů za ideálních světelných podmínek stačí nejnižší hodnota ISO. U ISO 1600 by to mělo ještě bejt dobře použitelný, vejš na 3200 bych radši nešel.
a česká recenze objektivu zde: http://www.fotoradce.cz/recenze-objekti ... ekid21str2
Nazávěr nezbývá než popřát s novým fooaparátem hodně úspěšných snímků nejenom bouřek. :D

Supr myslel jsem si že mi nikdo ani neodpoví, ale jelikož jsem úplný začátečník se zrcadlovkama, nemůžeš se prosím mrknout tady je návod http://diplodocs.cz/uzivatelska-prirucka-navod-k-obsluze/NIKON/D3000-_O v pdf. Jedná se mi o to, měl jsem před tímto fotoaparátem Panasonic TZ2 kompakt, blesky co jsem fotil jsem fotil na automatiku a pomocí sériového snímání. S Nikonem samozřejmě tohle jde také ale ještě jsem někde postřehl že jdou fotiti pomocí času závěrky (asi) kde se foták dá na stativ nastaví se nějaká doba závěrky třeba 30s po zmáčknutí spouště se začne odpočítavt 30 s a po tuhle dobu když se blýskne tak to fotoaparát zachytí. Je to pravda a jak bych toho mohl dokázat pomocí tohodle Nikonu?

Ještě jednou děkuji za odpověď a doufám že tě moc neotravuji :?
davidmatousek1

Příspěvekod petrik.p.3 » 10 čer 2010, 13:39:40

davidmatousek1 píše:
Instabiliter píše:Ahoj, používám starší model D40, tak bych mohl snad poradit. D3000 je dneska nejlevnější prodávaná zrcadlovka od Nikonu, rozhodně se ale můžeš těšit na dobré snímky. Předpokládám, že Jsi vlastnil předtím nějaký lepší fotoaparát, takže snad s manuálním nastavením radit nemusim. :) Snad jen u clony malej dodatek. Objektiv, který Jsi dostal k foťáku je přibližně něco jako můj seťák akorát Tvůj má delší ohnisko, optická kvalita si myslim že bude tak přibližně stejná, možná trochu lepší u 18-105 AF-S DX VR než u mého 18-55 mm F 3,5-5,6 G AF-S DX VR, takže se pokusim přenést svoje zkušenosti na Tvůj objektiv. Četl jsem v recenzích a následně jsem si to sám ověřil, že je lepší si přiclonit ze základní clony 3,5 na vyšší clonový číslo, ideální je třeba 8, to platí hlavně při nejširším ohnisku, při světlým prostředí by s clonovým číslem kolem 8 neměl bejt problém. Pro focení západů Slunce, blesků a celkově situací, kde je světla málo, je samozřejmostí stativ. ;) Zvýšením clonovýho čísla ze potlačí vinětace (ztráta jasu v rozích), a celková kresba, nebude to tak rozmazaný. Můžeš jít i na nižší clonový čísla v případě nouzovek a třeba i v noci, kdy se vinětace tolik neprojeví. Jak na délku závěrky, to určitě víš, dlouhou závěrku od 1/40 s do 30s jen ve špatných světelných podmínkách, nejlépe samozřejmě fotit ze stativu. Co do ISO, tak D3000 by měla na tom bejt líp než D40, takže do ISO 800 bych se jít ve špatných světelných podmínkách nebál, k když pro většinu případů za ideálních světelných podmínek stačí nejnižší hodnota ISO. U ISO 1600 by to mělo ještě bejt dobře použitelný, vejš na 3200 bych radši nešel.

Supr myslel jsem si že mi nikdo ani neodpoví, ale jelikož jsem úplný začátečník se zrcadlovkama, nemůžeš se prosím mrknout tady je návod http://diplodocs.cz/uzivatelska-prirucka-navod-k-obsluze/NIKON/D3000-_O v pdf. Jedná se mi o to, měl jsem před tímto fotoaparátem Panasonic TZ2 kompakt, blesky co jsem fotil jsem fotil na automatiku a pomocí sériového snímání. S Nikonem samozřejmě tohle jde také ale ještě jsem někde postřehl že jdou fotiti pomocí času závěrky (asi) kde se foták dá na stativ nastaví se nějaká doba závěrky třeba 30s po zmáčknutí spouště se začne odpočítavt 30 s a po tuhle dobu když se blýskne tak to fotoaparát zachytí. Je to pravda a jak bych toho mohl dokázat pomocí tohodle Nikonu?

Ještě jednou děkuji za odpověď a doufám že tě moc neotravuji :?

Taky se zrdcadlovkou teprve začínám, ale tohle už jsem pochytil, já fotím blesky takto : Režim M, čas uzávěrky bulb,(V režimu bulb se uzávěrka jední stiskem spouště otevře a až proběhne očekávaný blesk, druhým stiskem se vypne) ISO auto, WB auto, clona něco mezi 6 a 12 to musíte odzkoušet, dále vypnout redukci šumu (noise reduction tuším).zaostřit na nekonečno a pak čekat..., ideální je používat stativ a dálkové ovládání, jelikož každý pohyb (i minimální) smímek mázne. Nedávno mi tady jeden kolega stormchaser poradil že ideální je fotit do RAWu, snímky se pak dají v PC upravit aniž by se snížila kvalita.
http://www.pocasiznojmo.cz/
Základní lidskou slabostí je, že člověk nepředvídá bouři, když je pěkné počasí.(Niccolò Machiavelli )
Ze Znojma zdraví Petr
petrik.p.3

Příspěvekod Jan Drahokoupil » 10 čer 2010, 15:32:38

petrik.p.3 píše:Taky se zrdcadlovkou teprve začínám, ale tohle už jsem pochytil, já fotím blesky takto : Režim M, čas uzávěrky bulb,(V režimu bulb se uzávěrka jední stiskem spouště otevře a až proběhne očekávaný blesk, druhým stiskem se vypne) ISO auto, WB auto, clona něco mezi 6 a 12 to musíte odzkoušet, dále vypnout redukci šumu (noise reduction tuším).zaostřit na nekonečno a pak čekat..., ideální je používat stativ a dálkové ovládání, jelikož každý pohyb (i minimální) smímek mázne. Nedávno mi tady jeden kolega stormchaser poradil že ideální je fotit do RAWu, snímky se pak dají v PC upravit aniž by se snížila kvalita.

Na vašem místě bych rozhodně změnil ISO z "auto" na pevně danou hodnotu... nejlíp tu nejnižší možnou ;)

A ještě bych poprosil necitovat citace citací... a když už, tak ne celé. Jinak nám to tu přeroste přes hlavu. Díky. ;)
Jan Drahokoupil
Administrátor

Příspěvekod Instabiliter » 16 čer 2010, 21:26:14

David Matoušek
Omlouvám se za pozdní odpověď :) Mám toho ještě celkem dost do školy a tak jsem si nevzpoměl.
Jinak když tak koukám tady http://www.fotoradce.cz/novy-nikon-d3000-clanekid226 na obrázek D3000 tak se délka závěrky a hodnota clony nastavuje úplně stejně jako u mé D40ky. Samotným Kruhovým voličem vpravo nahoře na zadní straně fotoaparátu (pozor neplést s voličem na horní straně fotoaparátu, kde se nastavuje automatika, poloautomatika, manuál atd, pro nás je důležitej právě manuál - M) , si nastavíš délku závěrky a zas současným držením tlačítka vpravo dole od spouště (je to čtvereček, polovina černá s plusem a polovina bílá s mínusem) a otáčením onoho kruhového voliče si nastavíš hodnotu clony. Tyto hodnoty se objeví digitálně v hledáčku. Ideální hodnotu ti taktéž v hledáčku ukáže měřítko, které ukazuje jestli by byl snímek přeexponovanej (ryska jde k plusu) nebo naopak. Pro ideální snímek je nejlepší to udržet kolem nuly, v případě bouřkových mraků a jejich struktur bych se nebál jít trochu do mínusu :devil: , aby byl snímek temnější. No pokud jsi už na to přišel tak se omlouvám za zbytečnou radu. :D

Jinak už i já pokukuju po něčem co bych mohl tak za rok nebo spíše za dva koupit, pokud budou peníze. Docela mě zaujaly tyto kompakty s výměnými objektivy a s APS-C čipem, dle této recenze http://www.dpreview.com/reviews/SonyNex5Nex3/ i slušnou obrazovou kvalitou a pro mě důležitými HD videosekvencemi, v případě Sony nex-5 až 60 snímků za sekundu, což se velmi hodí pro zpomalování úderů blesků ve videoeditorech. I vzhledem k velikosti čipu bych očekával dobrou kvalitu videosekvencí i v noci což je další věc co se hodí - nemít zašuměný video už za šera, jak se mi to stává u mé fuji s8000fd. Docela zajímavá volba by byl samozřejmě známý CANON EOS 550, kerý také umí videosekvence + samozřejmě výborná kvalita fotek. Jestli koupit spíše videokameru, to nevim, tam mě štvou poměrně dlouhý počáteční ohniska a navíc poměrně malej čip, často ještě menší než u kompaktů. Navíc s videokamerami mám nulové zkušenosti. :?
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Instabiliter

Příspěvekod Matěj Grék » 21 bře 2011, 14:59:24

Mám dotaz - koupil jsem si přes internet ND8 plný šedý filtr a zajímalo by mě, jestli dokáže dostatečně prodloužit expoziční čas tak, abych mohl blesky fotit i ve dne. Tmavší než ND8 jsem na internetu za rozumnou cenu nenašel...
Matěj Grék

Příspěvekod Jan Drahokoupil » 21 bře 2011, 15:23:26

Ahoj,

nečekej zázraky. Expoziční čas ti to prodlouží 3x, co není nejhorší, ale pokud budeš fotit v době, kdy bude hodně světla, tak ti to stejně moc nepomůže. Lepší uplatnění najdeš až v podvečer nebo obecně až bude šero, kdy už můžeš dosáhnout delších expozičních časů. Samozřejmě je ideální jeho použití s lightning triggerem, má-li ho člověk k dispozici. Jinak počítej, že se ti pravděpodobně o něco zhorší kresba, když budeš tento filtr používat. Hodně ale záleží na jeho kvalitě.
Jan Drahokoupil
Administrátor

Příspěvekod novotny » 21 bře 2011, 19:36:32

Zdravím, na začátku loňské sezóny jsem si koupil šedý filtr s tím, že to bude samospása na focení blesků i ve dne. Nakonec jsem ho úspěšně použil jen dvakrát, mj. jiné proto, že nebylo moc vhodných situací, s tímto nedostatkem se ale potýká každý na tomto fóru :) při použití maximální clony + šedý filtr jsem se někdy uprostřed odpoledne (menší šero díky bouřce) dostal asi na 1,5 vteřiny, což při sekvenčním snímání ujde, ale... Když se mi podařilo zachytit blesk tak byl dosti potlačený právě kvůli vysoké cloně, někde byl blesk téměř neznatelný. Takže můžu potvrdit to jak zmiňoval Honza, že jeho použití vzrůstá s ubývajícím světlem, kdy není potřeba nastavovat maximální clonu a jde nastavit alespoň několikavteřinová expozice. Ale zase přes den je to určitě lepší jak nic, zvýší se tím šance ulovit blesk. Doporučil bych nenastavovat maximální clonu (sice na úkor expozice) a raději to zkoušet s kratším časem, alespoň ty fotky budou použitelné.
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
novotny

Příspěvekod Matěj Grék » 21 bře 2011, 19:59:18

Aha. Upřímně jsem od toho taky moc nečekal zázraky. Nevadí, budu fotit řeky :D.

Díky moc za rady.
Matěj Grék

Příspěvekod Jan Drahokoupil » 21 bře 2011, 20:21:10

Tomáš mě dobře doplnil... Moje praxe byla podobná, když jsem se ve snaze dosáhnout "použitelného" času snažil nastavit co nejvyšší clonu spolu s tím filtrem, ale výsledek byl vždy nevalný a to nejen u blesků. Ono totiž vysoké clonové číslo v sobě nese riziko tzv. difrakce, kdy je vlivem hodně malého otvoru ve cloně světlo rozptylováno víc, než by bylo záhodno, což vede k poklesu ostrosti. Nejlepší je volit střední hodnoty clon u objektivů, chceme-li mít co největší hloubku ostrosti. To už je ale trochu mimo téma.

Každopádně na focení tekoucí vody ti to bude stačit určitě a když to zkombinuješ ještě s polarizákem, tak to bude paráda. ;)
Jan Drahokoupil
Administrátor

Příspěvekod viktormt » 02 dub 2011, 20:44:19

Ja to robim takto:
Mam eos 450d, setovy objektiv..

Nastavim rucne ostrenie, zaostrim na nekonecno (vecer s hartmanovou maskou - vynikajuca vec), nastavim na BULB, zmacknem spust a pustim az vtedy, ked sa blyskne..
cez den podobne, no s vacsim slonovym cislom..
poloha: Martin, Slovensko
start: 04/2013 :)
moj obcany livestream (pri burkach, atp) - http://www.webcam.podstromami.com/
viktormt

Příspěvekod zmarek20 » 06 dub 2011, 17:31:57

ako mam vyfotit zopar bleskov , mam doma Olympus FE210

(cool smiliky z Skype)
zmarek20

Příspěvekod viktormt » 07 dub 2011, 16:19:30

mas tam 4s uzavierku.. vyuziju ju.. alebo video

http://www.notebookshop.sk/digitalne-fo ... e-210.html
poloha: Martin, Slovensko
start: 04/2013 :)
moj obcany livestream (pri burkach, atp) - http://www.webcam.podstromami.com/
viktormt

Příspěvekod zmarek20 » 12 dub 2011, 22:10:42

skusit to mozem . je tam aj nocny rezim .
zmarek20

Příspěvekod DavidDizzer » 12 lis 2011, 19:53:10

Já mám také malý, možná pro někoho zbytečný dotaz".

Mám fotoaparát ,,Fujifilm Finepix S2500HD" (prozatím, než si koupím v dubnu zrcadlovku)...
A chtěl bych se zeptat, proč mi při focení (na stativu) v noci, když jsou blesky a já se snažím blesky vyfotit, tak některé nebo většina fotek je rozmazaná i přesto, že mi při zaostřování hlásilo, že je vše o.k., zaostřeno a mohl jsem fotit...
Ovšem vždy fotky byly rozmazané. Mám jen pár fotek s povedenými blesky. Tak se chci zeptat, jak ve tmě zaostřit, aby se blesky vyfotili: A jaké hodnoty by jste u ,,tohoto foťáku", který má poměrně malou světelnost kvůli čočce, POUŽILI?
ISO, Clonu a ex. čas. Bohužel expoziční čas je tam max. 8 sekund, ale to někdy může bohatě stačit. ISO dávám vždy kolem 100 - 400 MAX, a clonu co nejmenší!
Díky :-)
DavidDizzer

Příspěvekod JURAJk6 » 12 lis 2011, 20:04:45

Pokud tam mas manualni ostreni, tak zaostri na nekonecno. Zbavis se tak zbytecneho zaostrovani a utece ti min blesku.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
JURAJk6

Příspěvekod DavidDizzer » 12 lis 2011, 20:06:36

To už mi někdo říkal s tím ,,na nekonečno" Ale já vůbec nevím, jak to udělat. :-) :D
Poradíte? :)
DavidDizzer

Příspěvekod Jan Drahokoupil » 12 lis 2011, 21:55:18

U zrcadlovky a některých pokročilejších fotoaparátů se to nastavuje na objektivu, ale u kompaktních přístrojů to bývá někde v menu. Dle specifikace http://www.dpreview.com/products/fujifi ... lm_s2500hd tento přístroj ale manuální zaostřování nemá.

Trošku si ale dovolím pozastavit se na podobnými otázkami... Vy jste majitel toho přístroje, tak byste to měl vědět nejlépe. Já mohu poradit pouze to, co najdu na internetu, ale Vy se tam můžete koneckonců také "rozhlédnout"... Manuál taky není od věci, když něco nevíme ;)
Jan Drahokoupil
Administrátor

Příspěvekod fotografondra » 18 čer 2012, 19:18:59

Ahoj všem,
měl bych dotaz asi na Honzu, chci si koupit Lightning Trigger, máš nějaký tip? Já jsem našel toto: http://viewitem.eim.ebay.cz/Nero-Lightn ... 49095/item

Děkuji :)
Všechny moje fotografie: http://fotografpraha.rajce.idnes.cz/
fotografondra

Příspěvekod cirrus » 02 črc 2012, 22:40:33

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jestli jde pomocí nějakého programu vytáhnout jeden obraz z videoklipu formátu mp4.

díky za odpověď
cirrus

Příspěvekod valldez » 04 črc 2012, 14:48:46

Mohla by to umět některá verze programu Super. Myslím, že tam bylo rozložení videa na jednotlivé snímky.. ;)
valldez

PředchozíDalší

Zpět na Fotografování blesků