Předpověď: Silný vítr 27.1.2008

Kdokoliv z Vás se může podělit o svoje znalosti.
Odpovědět
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Tak už delší dobu pozoruju co nám počítají modely na tento víkend a střídavě se to zlepšuje a zhoršuje. Co jsem srovnával předpovědi před Kyrillem a teď tak se mi zdá že co do rychlosti proudění to bude minimálně stejný. U Kyrilla se ale sešlo víc faktorů najednou, ale přesto si myslím že situace nebude až tak nezajímavá. Co si o tom myslí odborníci za Skywarnu?
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Ještě je brzy, ale víkend by mohl být opravdu zajímavý. V hladině 850 hPa to bude foukat přes 30 m/s od ZSZ dle aktuálního výpočtu GFS, ale otázkou je, kde se bude nacházet SF. Obávám se, že Kyrill se opakovat zdaleka nebude. Ale počkejme na další výpočty a na názory "Skywarňáků".
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
hasi
Příspěvky: 206
Registrován: 25 čer 2007 23:00
Bydliště: Sloup v Mor. krasu (okres Blansko)

gerykm píše:Ještě je brzy, ale víkend by mohl být opravdu zajímavý. V hladině 850 hPa to bude foukat přes 30 m/s od ZSZ dle aktuálního výpočtu GFS, ale otázkou je, kde se bude nacházet SF. Obávám se, že Kyrill se opakovat zdaleka nebude. Ale počkejme na další výpočty a na názory "Skywarňáků".



No Já se teda neobávám ale doufám ;-)
Uživatelský avatar
Lukáš Ronge
Administrátor
Příspěvky: 212
Registrován: 26 kvě 2007 13:33
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Obrázek
Situacia zatial vyzera velmi zaujimavo. Predpoved upresnime zajtra vecer, kedy by sa malo lepsie vediet ktore regiony budu zasiahnute najviac.

Avsak, myslim si osobne, ze najviac schytaju oblasti na severe a horske oblasti. Taktiez je mozne ze vietor pojde v dvoch vlnach, jedna v noci zo soboty na nedelu ( ta hlavna) a druha v nedelu okolo poludnia ( pri druhej vlne budu zasiahnute vyraznejsie napriklad juzna Morava a JZ.Slovensko).
Este sa ale moze vela zmenit a preto nechcem zatial hovorit s urcitostou. Kyrill to zrejme nebude Obrázek ale ak mate niekto anemometer, tak vrele odporucam si ho pripravit na sobotu/nedelu.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Teď ráno to vypadá, že to nejvíc schytá (hlavně v sobotu večer a v noci na neděli) Polsko a v ČR a SR spíše horské oblasti. Ale i v nížinách to místy pořádně foukne (i přes 20 m/s v nárazech). Celkově ale to bude zřejmě slabší než to vypadalo včera - uvidíme...
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Taky se mi zdá že modely polevují, ale i tak budu ve střehu.
Podle modelů Wetteronline bude v noci na neděli na severu proudění až 50 km/h což je cca 14m/s nebo bft 7, a v 850 hPa vítr 65 uzlů - cca 32 m/s Obrázek
Ale to jsou maxima někde na horách.
Uživatelský avatar
hasi
Příspěvky: 206
Registrován: 25 čer 2007 23:00
Bydliště: Sloup v Mor. krasu (okres Blansko)

Ahoj,
V souvislosti se sledovanou situací jsem lozil po netu a ulovil jsem toto :
www.medard-online.cz

To jsem nevedel ze v cesku existuje i jiný model nez aladin. Znáte to nekdo ?
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Model je integrovany v ramci vyuky meteorologie na UK v Prahe. Obrázek V kazdom pripade sme vydali prvu predpoved uz aj na nedelu, upresnili sme regiony vyskytu silneho vetra v sobotu. http://skywarn.cz/sigwth.php tu su zoznamy vsetkych predpovedi na nebezpecne javy.
Pre hory to stale vyzera ako dobry masaker, naviac zo soboty na nedelu by mohlo spadnut hodne snehu, takze tak. Hranica snezenia pojde postupne dole, cize ocakavame nejake blizzardove podmienky aj v nizsie polozenych miestach.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

ALADIN pro nás na střední Moravě vítr zeslabuje (no asi naštěstí). Ale model naopak "zesiluje" vítr zejména v okolí Krušných hor, na Vysočině i na jižní Moravě (znojemsko nárazy přes 30 m/s?) a to až do nedělního večera.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

gerykm píše:ALADIN pro nás na střední Moravě vítr zeslabuje (no asi naštěstí). Ale model naopak "zesiluje" vítr zejména v okolí Krušných hor, na Vysočině i na jižní Moravě (znojemsko nárazy přes 30 m/s?) a to až do nedělního večera.
Samozřejmě že "naštěstí" Obrázek
Bouřky se mi líbí, ale co se silným větrem? Ještě navíc v noci. Tma a jen hučení a kvílení meluzín Obrázek
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

No Chopok prave nameral 43 m/s naraz vetra, na horach uz mame teda seriozne podmienky. Teraz zhruba niekedy by mal zacat zosilovat vietor v zapadnej polovicke CR aj v nizsich polohach. Obrázek Takze, sever Ciech, pripravte anemometre. Dufam ze aspon 25 m/s rychlost vetra v narazoch bude dneska prekonana aj v nizsich polohach.
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

V noci to bylo docela slušný i tady, nárazy skoro 20 m/s. Jen mi teda nejde na rozum, že náběh větru nebyl pozvolný. Celou dobu bylo téměř bezvětří i když a kopcích všude okolo docela dost foukalo. Najednou okolo půl dvanácté hukot a už to lítalo. Ještě se koukám do záznamu teploty v Olomouci a chvíli pžed tím se rychle oteplilo asi o 5 st. Takže to souvisí s přechodem fronty? Předtím jsme byli od vyšších poloh nějak odděleni vrstvou vzduchu, že se tady nehnul ani lísteček?
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

V Přerově nefoukalo téměř vůbec, aktuálně je bezvětří... U nás se v noci také přechodně oteplilo, ale ne takovým skokem jako v nedaleké Olomouci.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
hasi
Příspěvky: 206
Registrován: 25 čer 2007 23:00
Bydliště: Sloup v Mor. krasu (okres Blansko)

Tomáš Římský píše:V noci to bylo docela slušný i tady, nárazy skoro 20 m/s. Jen mi teda nejde na rozum, že náběh větru nebyl pozvolný. Celou dobu bylo téměř bezvětří i když a kopcích všude okolo docela dost foukalo. Najednou okolo půl dvanácté hukot a už to lítalo. Ještě se koukám do záznamu teploty v Olomouci a chvíli pžed tím se rychle oteplilo asi o 5 st. Takže to souvisí s přechodem fronty? Předtím jsme byli od vyšších poloh nějak odděleni vrstvou vzduchu, že se tady nehnul ani lísteček?



Co se tyce toho nabehu vetru mam stejne pozorovani. Ale podle Alladina jsem to cekal. Nemate nekdo zpravy co se delo a jeste deje v Rakousku. Tam to muselo byt neskutecny. Ahoj
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

No na horach je stale trvajuca kalamita. Na Slovensku pod Tatrami znova padali stromy. Snezka niekolkokrat dosiahla priemernu rychlost cez 50 m/s. Podobne ako za orkanu kyrill.
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Obrázek
No tak ako u vas dopadla nakoniec tato situacia?

Za Poprad musim povedat, ze to hlavne prislo az v nedelu vecer, ked sa zacala tatranska bora. Jednotlive narazy vetra presahovali aj vnutri mesta 25 m/s, na letisku pri Poprade zmerali 35 m/s. Niektore cesty su este teraz kvoli popadanym stromom uzavrete, vyzera, ze najviac opat schytali Tatry. Co sa tyka priamo Popradu, mame kopec popadanych rozne velkych konarov ( az po nejake 3 metrove riadne kusy) ale stromy inak vo vetre obstali. Niekolko aut mimo Poprad dokonca sfuklo z cesty do priekopy.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní předpovědi uživatelů“