Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Předpověď: 26.5.2009

Kdokoliv z Vás se může podělit o svoje znalosti.

Předpověď: 26.5.2009

Příspěvekod Štěpán Krejsek » 22 kvě 2009, 18:33:59

Velmi zajímavě se jeví začátek příštího týdne. Otázkou bude, kdy a v jaké podobě to přes nás přejde. Poslední výstup GFS v tomto směru potěšil, ale jestli se vyvedou i ostatní parametry, tak možná na dnešní masakr budeme vzpomínat s úsměvem
Štěpán Krejsek

Re: Předpověď: Květen 2009

Příspěvekod Janek » 23 kvě 2009, 12:56:11

Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Janek

Příspěvekod Štěpán Krejsek » 23 kvě 2009, 13:28:46

Janek píše:Tak z toho nemůžu: http://www.wetterzentrale.de/pics/Rmgfs606.gif :o :lol:

Taky jsem se díval. Podle modelů to však vypadá, že tam nebude helicita a supercell composite parameter se má jen na části toho území vyšplhat na 2. Navíc ta oblast spadne do nízkých hodnot střihu větru 10-15 m/s. Takže je docela možné, že za hodně CAPE a LI bude málo muziky.
Štěpán Krejsek

Příspěvekod Michal Geryk » 23 kvě 2009, 20:23:18

Úterý (od odpoledne do noci) vypadá velmi zajímavě pro Čechy (silná labilita + přízemní konvergence proudění v brázdě NT), Morava tentokrát bude mít asi smůlu... :(
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Janek » 23 kvě 2009, 20:44:21

Michal Geryk píše:Úterý (od odpoledne do noci) vypadá velmi zajímavě pro Čechy (silná labilita + přízemní konvergence proudění v brázdě NT), Morava tentokrát bude mít asi smůlu... :(

No, dle vlastní zkušenosti vím, že modely za 3 dny většinou "upraví" mapy až o stovky kilometrů, takže... ;) Ale já už mám splněno. Na to, že je teprv květen, mít za sebou tubu, možnou HP, rekordní kroupy, blesk 40 m od baráku a konečně včerejší možné tornádo, je síla. :clap:
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Janek

Příspěvekod Ondris » 24 kvě 2009, 10:30:26

No, dle vlastní zkušenosti vím, že modely za 3 dny většinou "upraví" mapy až o stovky kilometrů, takže... ;) Ale já už mám splněno. Na to, že je teprv květen, mít za sebou tubu, možnou HP, rekordní kroupy, blesk 40 m od baráku a konečně včerejší možné tornádo, je síla. :clap:

Jo, tak bys nám to v to úterý mohl přát, my tady v Praze jsme rádi, že jsme v pátek viděli blesk blíž jak 1 km. :lol: Na http://www.idnes.cz mají článek o bouřkách v úterý už dnes a člověk z CHMI tam říká, že to má být mnohem horší než v pátek. Doufám, že nám to ten model fakt neposune nikam doprčic jak už je jeho oblíbeným zvykem...
Ondris

Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Příspěvekod Janek » 24 kvě 2009, 12:02:12

No ty hodnoty pro úterý jsou takové zvláštní. Šílená konvergence a CAPE, zato slabá helicita, nulová vorticita a hlavně chybí střih větru. Z toho mi plyne, že se vyskytnou velmi silné izolované cely. Když tak mě někdo opravte. :|
Janek

Příspěvekod Štěpán Krejsek » 24 kvě 2009, 21:37:49

Janek píše:No ty hodnoty pro úterý jsou takové zvláštní. Šílená konvergence a CAPE, zato slabá helicita, nulová vorticita a hlavně chybí střih větru. Z toho mi plyne, že se vyskytnou velmi silné izolované cely. Když tak mě někdo opravte. :|

Bez střihu větru je ale dost otázka, zda se bude konvekce organizovat.
Štěpán Krejsek

Příspěvekod Michal Geryk » 25 kvě 2009, 06:31:28

Štěpán Krejsek píše:
Janek píše:No ty hodnoty pro úterý jsou takové zvláštní. Šílená konvergence a CAPE, zato slabá helicita, nulová vorticita a hlavně chybí střih větru. Z toho mi plyne, že se vyskytnou velmi silné izolované cely. Když tak mě někdo opravte. :|

Bez střihu větru je ale dost otázka, zda se bude konvekce organizovat.

Asi koukám na jiný model nebo se modely dost změnily, ale úterní podvečer (a noc na středu) v Čechách (hlavně západních) bude bouřkově HODNĚ zajímavý a vidím to zatím na stupeň č.2. Moravu asi nad středečním ránem zasáhne 2. vlna bouřek z Rakouska, ale oproti Čechám to vypadá na slabší bouřky. Zajímavý kromě vydatných srážek (především na Z Čech) bude hlavně vítr.

Západ ČR má májový stormchaserský vrchol zdá se teprve před sebou... ;-)

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod vecerapl » 25 kvě 2009, 09:05:23

Model se rozhodne zmenil. Strih i helicita zde je. Na vic GFS CAPE je nekde mezi 1500-2000kg/J s LIFTem -5 až -8°C, coz se da. Cechy si to uziji, ale take i Morava, kam by to melo prijit spise kolem pulnoci. Avsak soudit dle zmeny modelu je predbezne o necem mluvit, protoze situace se jeste zmeni a pokud bude prece jen vice prizniva pro bourky pro Cechy, udelam vyjezd do Cech, jinak ale zustanu na Morave a konecne si vyfotim nocni blesky.
vecerapl

Příspěvekod Michal Geryk » 25 kvě 2009, 10:00:34

vecerapl píše:...soudit dle zmeny modelu je predbezne o necem mluvit, protoze situace se jeste zmeni ...

Jedna z věcí, které mě k meteorologii přitahují je, že modely ne vždy odpovídají skutečnosti a překvapení potěší (nebo rozesmutní...), viz třeba letošní 30.duben. Kdyby vše vycházelo na 100%, tak by to byla docela nuda :? .

vecerapl píše:...pokud bude prece jen vice prizniva pro bourky pro Cechy, udelam vyjezd do Cech...

Jen aby to nebylo v noci... :lol:

Doufám, že pojedou radary, bo dnes i zítra do večera mají mít Brdy výpadky...

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Nikki » 25 kvě 2009, 10:05:57

Chmi vydal červenou
moje pokusy něco vyfotit - http://nikki24.rajce.net
Nikki

Příspěvekod vecerapl » 25 kvě 2009, 10:46:33

Uvazuji, ze na bourky na Morave asi cekat nebudu a presidlim do Cech, kde to bude vypadat mnohem zajimeji a zvlaste jeste za denniho svetla, coz bude vice fotogenicke :D Mam jeste dalnicni znamku platnou od patku, tak ze frknout to pres dalnici do Cech je otazka 2-3hodin.

Proto bych se chtel zeptat, kdo by do toho sel semnou a pockal me nekdo v Cechach 8-)
vecerapl

Příspěvekod bleskosvod » 25 kvě 2009, 11:52:16

vecerapl píše:Uvazuji, ze na bourky na Morave asi cekat nebudu a presidlim do Cech, kde to bude vypadat mnohem zajimeji a zvlaste jeste za denniho svetla, coz bude vice fotogenicke :D Mam jeste dalnicni znamku platnou od patku, tak ze frknout to pres dalnici do Cech je otazka 2-3hodin.

Proto bych se chtel zeptat, kdo by do toho sel semnou a pockal me nekdo v Cechach 8-)

A kde budeš?Já budu vyčkávat na Ruzyni :emo:
bleskosvod

Příspěvekod vecerapl » 25 kvě 2009, 11:57:51

Z minuleho vyjezdu...se budu udrzovat trochu dal, tak ze nevim kde jeste presne. Uvidime co modely vykouzly a podle toho se zachovam, kam vyjet. Ostatne chtel bych byt tam, kde by to mohlo byt asi nejsilnejsi.

Ale zustanu spise ve strednich Cechach, eventulne trochu jizneho nebo severneji. Bude zalezet take na case. Rad bych to stihl za denniho svetla, jinak to nema smysl nekam jet. To bych si uz pockal na bourku na Morave a v klidu fotil blesky.

Tak ze bude zalezet co modely ukazi, podle toho vyjedu.
vecerapl

Příspěvekod 556036 » 25 kvě 2009, 14:16:21

Zdravim, zaujimavu, neviem ci to nazvat redpoved do konca maja vydal na svojich strankach SHMU: http://www.shmu.sk/sk/?page=1352#x60
Z pohladu polnohospodara ma vsak tesia zrazky, ktore by do konca tyzdna mali spadnut.
Inac ta cervena na mapke CR vyzera dooobreeee. Dufam ze nebudu velke skody.
556036

Příspěvekod Janek » 25 kvě 2009, 16:55:06

Tak modely po slabém zmírnění situace opět přidaly a máme se tedy, dámy a pánové, na co těšit! Dokonce parametry "rotace" vzduchu přidaly...
Janek

Příspěvekod dobrmanek » 25 kvě 2009, 17:33:39

Jak bych to letos komentoval. Nemusím mít všechno :lol:. Takže mne celkem těší výhled pro sev. Moravu a Slezsko. Holt Čechy to zasáhne s plnou silou, aspoň si to konečně užijete. Mne by potěšil nějaký pěkný výrazný arcus, ale bez dalších doprovodných jevů. Uvidíme co modely vykouzlí zítra .....
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
dobrmanek

Příspěvekod Štěpán Krejsek » 25 kvě 2009, 17:40:32

Modely jsou jedna věc a realita druhá. Já jsem loni obě nejvýznamější situace 25.6. a 15.8. přečkal bez nějakého pozdvižení, 15.8. se dal vývoj považovat za fiasko v Brně vzhledem k očekáváním. Takže od té doby preferuji skromnost před nenažraností, protože jedině tak nemohu být sklamán, leda tak příjemně překvapen.
Jinak k zítřku mi zatím chybí výraznější podpora střihu větru. Ale je to až zítra a je otázka, jak se povedou předpovědi modelů a následně meteorologů. Navíc si nejsem jistý, zda se ten chybějící střih nedá ostatními parametry alespoň částečně nahradit.
Štěpán Krejsek

Příspěvekod Tom » 25 kvě 2009, 21:22:11

U nás také nic drmatického neočekávám.Jižní Morava je prostě "jiný svět" oproti ostatním částem ČR alespoň na extrémní jevy jako jsou bouřky.Při cestě od Z se těmto povětrnostním situacím nedaří a bouřka většinou při cestě na východ výrazně zeslábe ve většině případů se před Brnem defakto roztrhá a nic významného tu není vše se táhne spíše severní drahou přes Vysočinu a Drahany dále k východu je to takový magnet.V případě jižního proudění to už je o nečem jiném ale ve většině případů je to logicky od západu takže asi tak.Ale na druhou stranu neutrpí úroda meruněk a všeho ovoce je požehnaně :D
Tom

Příspěvekod dubnany 189 » 25 kvě 2009, 21:33:18

No já taky to moc dramaticky nevidím aspoň tady na Hodonísku ikdyž třeba větr by mohl fůkat hodně v noci z úterý na středu a ještě během středy má být moc větrno.Jinak jsem spokojený s bouřkou co byla v pátek 22.5. byla sice krátká ale dost silná aby mě dostatečně nabila energií. Stačila by taková středně silná bouřka se silným deštěm aby pěkně zalilo.Jinak zítra má být až 31°C! :) ;)
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
dubnany 189

Příspěvekod honza.cb » 26 kvě 2009, 08:29:23

Tak u Stuttgartu se něco tvoří a vypadá to, že se to nakonec stočí na Z až SZ Čech. Uvítal bych něco i tady u nás, ale uvidíme jestli to přeleze Šumavu. Ta je totiž pro většinu bouřek z JZ docela omezující (pokud to tedy nejsou bouřky vázané na orografii Šumavy).
Jinak přeji všem hodně zdaru při dokumentování dnešní situace a hlavně ať to ve zdraví přežijeme.
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
honza.cb

Příspěvekod Tomáš Prouza » 26 kvě 2009, 12:15:48

Obrázek

Tohle doufám že moc nevyjde, pořád máme střechu jen pod plachtou...

Mimochodem to co teď radar vidí mezi Jičínem a Boleslaví tipuju bude ST echo z bouřky pod Berlínem, protože ve skutečnosti je tam zcela jasno.
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod storm_ice » 26 kvě 2009, 12:19:31

Štěpán Krejsek píše:Modely jsou jedna věc a realita druhá. Já jsem loni obě nejvýznamější situace 25.6. a 15.8. přečkal bez nějakého pozdvižení, 15.8. se dal vývoj považovat za fiasko v Brně vzhledem k očekáváním. Takže od té doby preferuji skromnost před nenažraností, protože jedině tak nemohu být sklamán, leda tak příjemně překvapen.
Jinak k zítřku mi zatím chybí výraznější podpora střihu větru. Ale je to až zítra a je otázka, jak se povedou předpovědi modelů a následně meteorologů. Navíc si nejsem jistý, zda se ten chybějící střih nedá ostatními parametry alespoň částečně nahradit.

tak je to nejlepší, nečekat něco extra, proto jsem se dnešní situací začal zabývat až včera večer ... a už se na to nemůžu dočkat ... možná by si už dnešní předpověď zasloužila samostatnou debatu :)
storm_ice

Re: Předpověď: 26.5.2009

Příspěvekod PrantlD » 26 kvě 2009, 13:40:33

Tak už to není studená, ale bouřková fronta (podle Novy) :D .

V Ústeckém kraji už co nevidět budou bouřky.
PrantlD

Další

Zpět na Ostatní předpovědi uživatelů